Izgaranje na poslu (burnout)

Medicinska dostignuća, iskustva, preporuke, kultura tijela, bolesti... Google dijagnostika zabranjena...
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Izgaranje na poslu (burnout)

Post Postao/la lejlamo »

pronašla sam ovaj samoocjenski Maslach upitnik o burnoutu (engl. Maslach Burnout Inventory-MBI)
Upitnik se sastoji od 22 stavke pomoću kojih je moguće izračunati vrijednosti 3 skale: “Emocionalna iscrpljenost”, “Depersonalizacija”, “Smanjenje profesionalnih postignuća”.

"Emocionalna iscrpljenost" očituje se u iskustvima smanjenog emocionalnog tona, povećane mentalne iscrpljenosti i afektivne labilnosti, gubitka interesa i pozitivnih osjećaja prema drugima, osjećaja "sitosti" rada, nezadovoljstva životom općenito. U kontekstu sindroma sagorijevanja,
“depersonalizacija” podrazumijeva stvaranje posebnih, destruktivnih odnosa s ljudima oko sebe.

“Depersonalizacija” očituje se u emocionalnoj odvojenosti i ravnodušnosti, formalnom ispunjenju profesionalnih dužnosti bez osobne uključenosti i empatije, au nekim slučajevima iu negativnosti i ciničnom stavu. Na razini ponašanja, “depersonalizacija” se očituje u arogantnom ponašanju, korištenju profesionalnog slenga, humora i naljepnica.


"Smanjenje profesionalnih dostignuća" odražava stupanj zadovoljstva medicinskog radnika samim sobom kao osobom i profesionalcem. Nezadovoljavajuća vrijednost ovog pokazatelja odražava sklonost ka negativnoj procjeni sposobnosti i produktivnosti, a time i smanjenju profesionalne motivacije, povećanju negativnosti u odnosu na službene dužnosti, tendenciji odricanja od odgovornosti, izoliranosti od drugih, odvojenosti i nesudjelovanja te izbjegavanju rada, prvo psihološki i onda fizički.
instrukcija
Pozvani ste na 22 izjave o osjećajima i iskustvima vezanim uz rad. Molimo Vas da pažljivo pročitate svaku izjavu i odlučite da li ćete se ovako osjećati na poslu. Ako nikada niste imali takav osjećaj u listu odgovora, označite položaj 0 - “nikad”. Ako ste imali takav osjećaj, naznačite koliko ste ga često osjećali, položaj 6 - "svakodnevno". Da biste to učinili, precrtajte ili zaokružite točku koja odgovara učestalosti iskustava određenog osjećaja.


Izračun vrijednosti skale
Odgovori na temu ocjenjuju se na sljedeći način:

0 bodova - "Nikada";
1 bod - “Vrlo rijetko”;
2 boda - "Rijetko"
3 boda - “Ponekad”;
4 boda - “Često”;
5 bodova - "Vrlo često";
6 bodova - “Svakodnevno”.


1. Osjećam se emocionalno iscrpljeno.

2. Nakon posla osjećam se kao "stisnut limun".

3. Ujutro se osjećam umorno i nevoljko sam na posao.

4. Dobro razumijem kako se osjećaju moji podređeni i kolege, i pokušavam to uzeti u obzir u interesu cilja.

5. Osjećam da komuniciram s nekim podređenima i kolegama kao s predmetima (bez topline i sklonosti prema njima).

6. Nakon što sam neko vrijeme radio, želim se povući iz svih i svega.

7. Mogu pronaći pravo rješenje u konfliktnim situacijama koje se javljaju u komunikaciji s kolegama.

8. Osjećam se depresivno i ravnodušno.

9. Siguran sam da ljudi trebaju moj rad.

10. Nedavno sam postao "bešćutniji" prema onima s kojima radim.

11. Primjećujem da me moj rad učvršćuje.

12. Imam mnogo planova za budućnost i vjerujem u njihovu provedbu.

13. Moj rad me sve više razočara.

14. Čini mi se da previše radim.

15. Događa se da me doista ne zanima što će se dogoditi s nekim od mojih podređenih i kolegama.

16. Želim biti sam i odmoriti se od svega i svakoga.

17. Lako mogu stvoriti atmosferu dobre volje i timskog rada.

18. Tijekom rada osjećam ugodno oživljavanje.

19. Zahvaljujući mom radu, već sam u životu učinio mnogo vrijednih stvari.

20. Osećam nezainteresiranost i gubitak interesa za mnoge stvari, što mi se svidjelo u svom radu.

21. Na poslu se mirno nosim s emocionalnim problemima.

22. Nedavno mi se čini da kolege i podređeni sve više prenose teret svojih problema i odgovornosti na mene.
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Izgaranje na poslu (burnout)

Post Postao/la lejlamo »

Ukupno, test analizira 12 simptoma, od kojih svaki može dobiti od 0 do 30 točaka:

0-9 bodova - nekomplicirani simptom;
10-15 bodova - simptom u razvoju;
16-30 bodova - postojeći simptom.
Prema tome, rezultati testa su vrsta karte izgaranja koja ukazuje na ozbiljnost određenog problema. Istodobno, posebnu pozornost treba posvetiti simptomima koji su postigli više od 20 bodova.

Pokazatelji u fazama dobivaju se zbrajanjem točaka uključenih u 4 simptoma. Dakle, svaka faza može dati rezultat od 0 do 120 bodova:

0-36 bodova - faza nije formirana (nije izražena);
37-60 bodova - formira se faza (ozbiljnost još nije jako svijetla, ali već opipljiva);
61-120 bodova - formira se faza (jasno se izražava faza).

Emocionalna iscrpljenost ujedinjuje takve značajke izgaranja kao osjećaj praznine, letargije, tuposti, besmisla i beznađa života; odsustvo ili značajno smanjenje pozitivnih emocija; osjećaj fizičkog i psihičkog umora, itd. Rezultati na ovoj skali:

0-15 bodova - niska razina;
16-24 boda - prosječna razina;
25-54 boda - visoka razina.
Depersonalizacija uključuje ravnodušnost prema poslu i njegovim rezultatima, kao i ravnodušnost prema kolegama, partnerima, klijentima. To je situacija u kojoj je rad na stroju vjerojatniji, za krpelj, ili samo ako bi to bilo učinjeno. Često to nije pitanje iskrenog nemarnog rada, već osoba ne osjeća osobnu uključenost. Rezultati na ovoj skali:

0-5 bodova - niska razina;
6-10 bodova - prosječna razina;
11-30 bodova - visoka razina.
Smanjenje profesionalnih postignuća - smanjenje motivacije za rad, negativna procjena njihovog rada općenito, a posebice njegovih rezultata. To uključuje i nezadovoljstvo njihovim dužnostima; osoba može misliti da zaslužuje bolje mjesto od sadašnjeg. Neki počinju izbjegavati svoje dužnosti, premještati zadatke na kolege itd. Rezultati na ovoj skali:

0-11 bodova - niska razina;
12-18 bodova - prosječna razina;
18-48 bodova - visoka razina.


preuzela sam sa ovog linka:
https://hr.divineinnerhealth.com/metodi ... oranie.php
1
1 slika
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Izgaranje na poslu (burnout)

Post Postao/la Ramzess »

Trenutno bas imam srece sto mi je posao napokon takav da nemam tog burn-outa ... mozda i zbog kulture azijaca, kod njih nema neke pretjerane sekiracije.
A prije sam kao Malena ... totalno sagorijevanje, pa u kafanu da se ugasi briket ... posivio, slomljen ... kao masina, samo radis bez volje i guras, guras ... dok nisam kolabirao. J... to kad ti ode zdravlje i ostanu posljedice. Prije nisam hodao, vise je to bilo trcanje, i to uvijek ... kao da uvijek negdje zurim. prvo sam poradio na tome, usporio korak ... i prvo olaksanje je doslo. koracas polako i ne razmisljas previse. Nece posao pobjeci, a i ako pobjegne znaci da ga nisi ni mogao uraditi taj dan. A i da sve uradis danas, sutra ce ti dati jos posla, zato razvuci ... :meha2
2
2 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Izgaranje na poslu (burnout)

Post Postao/la Ommadawn »

Imao sam to prošle godine u ova doba.
Katastrofa.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Izgaranje na poslu (burnout)

Post Postao/la Malena »

Kao Buki, usporila sam korak. I odmah sam osjetila olakšanje. Druga stvar koju lagano uvodim jeste da pravim pauze između poslova. Odradim jedan posao pa se okrenem od kompa i gledam kroz prozor razmišljajući kakav je ono tamo cvijet ili zašto je danas Drina takve boje...
Slujedeći korak sam naumila lagano naučiti odbiti posao koji nije u mojoj nadležnosti. To će biti najteže.
4
4 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Izgaranje na poslu (burnout)

Post Postao/la lejlamo »

Malena je napisao/la: 08 dec 2020, 07:11 Kao Buki, usporila sam korak. I odmah sam osjetila olakšanje. Druga stvar koju lagano uvodim jeste da pravim pauze između poslova. Odradim jedan posao pa se okrenem od kompa i gledam kroz prozor razmišljajući kakav je ono tamo cvijet ili zašto je danas Drina takve boje...
Slujedeći korak sam naumila lagano naučiti odbiti posao koji nije u mojoj nadležnosti. To će biti najteže.
:hugic
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Izgaranje na poslu (burnout)

Post Postao/la Socrates »

Ja uvijek najbolje funkcioniram na ivici pregorijevanja, ali ne preporucujem nikome.
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Izgaranje na poslu (burnout)

Post Postao/la Ramzess »

Malena je napisao/la: 08 dec 2020, 07:11 Kao Buki, usporila sam korak. I odmah sam osjetila olakšanje. Druga stvar koju lagano uvodim jeste da pravim pauze između poslova. Odradim jedan posao pa se okrenem od kompa i gledam kroz prozor razmišljajući kakav je ono tamo cvijet ili zašto je danas Drina takve boje...
Slujedeći korak sam naumila lagano naučiti odbiti posao koji nije u mojoj nadležnosti. To će biti najteže.
Uzmes pa se pravis da ne razumijes. Tako moj bivsi radni kolega, izludio direktora a ne moze mu dati otkaz jer nije odbio posao. Jos trazi od direktora da ga posalje na usavrsavanje u brojanju potrosenog stampanog materijala ... kaze imam volje da naucim ali mi treba kurs. :haha :haha :haha
3
3 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Izgaranje na poslu (burnout)

Post Postao/la Ommadawn »

Na mom proslom radnom mjestu ja sam pokusavao da uspostavim red u razredu ali to nikako nije islo bez pomoci kolega. Kada je krenuo proces prelaska na novo radno mjesto, cekao me je potpuni haos. Nastavnik kojeg sam ja trebao zamijeniti je znao da kasni i po pola sata na posao. Svakako odlazi pa ga boli briga. Nered u radionici, nista ni sa cim, kursevi razbacani a ja tek na pocetku, nikako da se snadjem.
Srecom uz pomoc kolege koji je takodjer bio novi u tome svemu smo poceli polako mijenjati stvari. Sastavili tim, definisali i podijelili radne zadatke i postepeno se primjetila promjena na bolje i olaksanje.
Danas cujem da na mom proslom radnom mjestu bivsi kolega podijelio ucenicima zadatke bez objasnjenja i rijesavaj kako znas i umijes. I tek sad su mi neke stvari postale jasnije.
3
3 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Arslan_11
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17253
Postovi: 9599
Pridružen/a: 15 aug 2020, 09:02

Re: Izgaranje na poslu (burnout)

Post Postao/la Arslan_11 »

Imao. Dosao u fazu da su svi bolji, pametniji i sposobniji od mene. Pokrenuti se i uraditi bilo sta je muka bila, osnovne neke stvari, ne pricam o hodanju, poslu itd.
Pregurao uz terapiju jbg.
Ne bih pozelio nikome.
5
4 slika 1 slika
Stop askin' me questions, I just wanna feel alive
Until I die!
Avatar
uvijek_kontra
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6731
Postovi: 2483
Pridružen/a: 29 jul 2020, 15:38
Lokacija: Tu i tamo.

Re: Izgaranje na poslu (burnout)

Post Postao/la uvijek_kontra »

Socrates je napisao/la: 08 dec 2020, 07:56 Ja uvijek najbolje funkcioniram na ivici pregorijevanja, ali ne preporucujem nikome.
+1 i tad sam najproduktivnija.
1
1 slika
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Izgaranje na poslu (burnout)

Post Postao/la Malena »

Dvije godine čovječe su proletjele kao dlanom od dlan.
I mogu slobodno reći, u isto vrijeme turbulentne i uspiješne.
Hvala Bogu, lagano se slažu kockice i skočila sam stepenicu više.
Naučila sam mnoge trikove, savladala samu sebe i naučila "ne biti sveznalica", naučila reći "ne znam, ne mogu", a pored svega toga rasterećena mnogih poslova.
Sad uživam u poslu koji sam oduvijek voljela i težila k tome.
Sad sam na laganoj vatri :jupi
0
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Odgovori

Natrag na “Zdravlje, medicina, bolesti...”