Marihuana

Medicinska dostignuća, iskustva, preporuke, kultura tijela, bolesti... Google dijagnostika zabranjena...
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36485
Postovi: 29544
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Marihuana

Post Postao/la storm »

slika

Srušen je mit!
Istraživanje pokazuje kako konzumiranje trave remeti srčani ritam, začepljuje arterije i izaziva upale

Piše: Tena Šarčević

U usporedbi s duhanom, pušenje marihuane uzrokuje pet puta veće oštećenje kapaciteta prijenosa kisika u krvi, pokazuje novo istraživanje objavljeno u časopisu Journal of the American College of Cardiology, koje je s kolegama proveo bostonski liječnik Muthiah Vaduganathan. U toj novoj studiji napravljen je pregled koji govori da pušenje bilo koje supstance, uključujući i marihuanu, ozbiljno šteti srcu, plućima i krvnim žilama. To je u suprotnosti s danas često raširenim urbanim mitom da je "bolje pušiti marihuanu nego duhan". O novom istraživanju, ali i marihuani općenito, razgovaramo s psihijatrom Ivanom Ćelićem, pročelnikom Zavoda za dualne poremećaje Klinike za psihijatriju Vrapče.

- Ono što vrijedi istaknuti iz novog istraživanja jest činjenica da je kod osoba mlađih od 50 godina koje su imale srčani udar 'pušenje marihuane utvrđeno kao jedan od češćih rizičnih čimbenika'. Zato pri uzimanju anamneze treba postaviti pitanje i o konzumaciji marihuane - objašnjava doktor Ćelić.

Budući da je u svijetu i Europi trend dekriminalizacija marihuane, a sve su jači i pokreti za njezinu legalizaciju, pitamo psihijatra smatra li da to doprinosi stvaranju dojma da marihuana gotovo pa uopće nije štetna.


Svi bi zaradili
- Za sada nijedna europska zemlja nije legalizirala marihuanu. Ovdje je vrlo važno naglasiti da se u velikoj većini europskih zemalja dogodila dekriminalizacija s ciljem usmjeravanja represivnog aparata prema dilerima, a ne prema konzumentima. Treba kazneno goniti preprodavače, a ne konzumente - tumači doktor Ćelić pa objašnjava da je legalizacija marihuane neodvojivo povezana s njezinom komercijalizacijom.

- Premda se u kontekstu dekriminalizacije govori i o reformi socijalne pravednosti, kako bi se prijestupnike, primjerice, brisalo iz kaznene evidencije i time doprinosilo njihovoj destigmatizaciji, ne možemo zanemariti činjenicu da je moćna duhanska industrija jedan od najglasnijih zagovornika legalizacije marihuane u rekreativne svrhe, prvenstveno s ciljem profita - govori, iz čega se da zaključiti da su, po njemu, pri tome u rasuđivanju često zanemarene medicinske činjenice.

Ćelić se, kao liječnik, zalaže za primjenu kanabisa u medicinske svrhe.

- No, medicinske indikacije trebaju donositi stručnjaci, a ne različiti promidžbeni portali po kojima kanabis liječi gotovo sve ili, ne daj Bože, 'ulica'. Od 2015. godine i u Republici Hrvatskoj postoje točno određene indikacije (najpoznatije su za ublažavanje spazama u multiploj sklerozi te za ublažavanje umjerene do teške boli kod bolesnika s uznapredovalom malignom bolesti) za primjenu kanabisa u medicinske svrhe.

Ovdje valja naglasiti da pripravcima medicinskog kanabisa ne liječimo samu bolest niti utječemo na njezinu progresiju, nego možemo ublažiti simptome određene bolesti. Kada govorimo o psihičkim poremećajima, naše stručno povjerenstvo koje je izrađivalo smjernice zaključilo je da za sada ni za jedan pripravak medicinskog kanabisa nije dokazano da utječe na progresiju ili ublažavanje simptoma shizofrenije, anksioznih i/ili depresivnih poremećaja ili PTSP-a - govori.

Ćelić je pročelnik Zavoda za dualne poremećaje, na kojem se liječe bolesnici s dualnom dijagnozom, oni koji imaju dva psihička poremećaja, od kojih je jedan ovisnost.

Trostruki rizik
- Marihuana, kao i svaka druga opojna druga, sadrži psihoaktivne supstance koje svojim djelovanjem mijenjaju normalno funkcioniranje mozga. Najčešći neželjeni efekti konzumiranja marihuane su stanja psihičke napetosti, uznemirenosti te pojava paranoidnih ideja i halucinacija.

Premda u ovom trenutku ne možemo reći da je konzumacija marihuane izravno uzročno povezana s nastankom shizofrenije, možemo reći da će redovita konzumacija marihuane kod osoba kojima je dijagnosticiran neki od psihotičnih poremećaja sigurno dovesti do pogoršanja psihičkih simptoma, koji će nerijetko zahtijevati hospitalni tretman. Redovito pušenje marihuane može dovesti i do smetnji učenja i pamćenja, ali i do amotivacijskog sindroma koji se očituje ozbiljnim nedostatkom interesa i energije za bilo kakve aktivnosti u životu - kaže.

Dr. Vanduganathan posebnu je zabrinutost izrazio, prenosi New York Times, zbog porasta srčanih udara kod pušača trave mlađih od 50. Mladi pacijenti koji su doživjeli svoj prvi srčani udar prijavljuju da su redoviti pušači marihuane. Čak i kad se brojke usporede s pušačima duhana, ispostavilo se da je marihuana dvostruko veća opasnost za smrtonosni infarkt od duhana.

Zašto? Uzroke otkrivaju druga istraživanja. Znanstveni tim u New Orleansu otkrio je da su kod pušača trave česti slučajevi upale i ugrušaka u arterijama. Neka istraživanja, pak, pokazuju da se marihuanu može povezati sa stvaranjem poremećaja u srčanom ritmu koji može dovesti do srčanog udara. Jedna studija tvrdi da je taj rizik triput veći kod pušača marihuane.

Zašto marihuana nije bezopasna
Srce

Američke studije dokazuju kako pušenje trave utječe na promjenu srčanog ritma i urzokuje aritmije

Arterije

Liječnici tvrde kako marihuana izaziva upale arterija i krvne ugruške koji mogu izazvati srčane udare

Pluća

Nova studija dokazuje da marihuana uzrokuje pet puta veće oštećenje kapaciteta prijenosa kisika u krvi
2
1 slika 1 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Marihuana je za srca mladih dvaput opasnija od cigareta

Post Postao/la Mehaning »

Treba tablete papati...

:kinez :kinez :kinez
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36485
Postovi: 29544
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Marihuana je za srca mladih dvaput opasnija od cigareta

Post Postao/la storm »

Ali zbilja...naslušao sam se za života " pa to je priroda, ništa opasno, bolje nego duhan, itd..."
Mislim, priroda su i opijum, i duhan, i kravlja balega, ako ćemo tako, pa znamo da nije baš oke :oo
Ali ljudi vole te univerzalne "istine" (pričao jedan)...tj ono što vole čuti ...
0
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Marihuana je za srca mladih dvaput opasnija od cigareta

Post Postao/la Ramzess »

storm je napisao/la: 05 nov 2020, 08:29 Ali zbolja...naslušao sam se za života " pa to je priroda, ništa opasno, bolje nego duhan, itd..."
Mislim, priroda su i opijum, i duhan, i kravlja balega, ako ćemo tako, pa znamo da nije baš oke :oo
Ali ljudi vole te univerzalne "istine" (pričao jedan)...tj ono što vole čuti ...
Jes jes, ahaaa ... posebno od onih polukrepanih djankija od cetres' kila vage sa kaucom i podocnjacima do poda, oni pucaju od zdravlja nista ih ne boli i sve ce nas nadzivjeti. :crni
2
2 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Marihuana je za srca mladih dvaput opasnija od cigareta

Post Postao/la Mehaning »

storm je napisao/la: 05 nov 2020, 08:29 Ali zbolja...naslušao sam se za života " pa to je priroda, ništa opasno, bolje nego duhan, itd..."
Mislim, priroda su i opijum, i duhan, i kravlja balega, ako ćemo tako, pa znamo da nije baš oke :oo
Ali ljudi vole te univerzalne "istine" (pričao jedan)...tj ono što vole čuti ...
Daj ti nama kaži, tko je platio istraživanja, pa čemo sve znati... :ovaj
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Marihuana je za srca mladih dvaput opasnija od cigareta

Post Postao/la Mehaning »

Buki je napisao/la: 05 nov 2020, 08:35
storm je napisao/la: 05 nov 2020, 08:29 Ali zbolja...naslušao sam se za života " pa to je priroda, ništa opasno, bolje nego duhan, itd..."
Mislim, priroda su i opijum, i duhan, i kravlja balega, ako ćemo tako, pa znamo da nije baš oke :oo
Ali ljudi vole te univerzalne "istine" (pričao jedan)...tj ono što vole čuti ...
Jes jes, ahaaa ... posebno od onih polukrepanih djankija od cetres' kila vage sa kaucom i podocnjacima do poda, oni pucaju od zdravlja nista ih ne boli i sve ce nas nadzivjeti. :crni
Od trave... :sok

Pojedi ti kilu meda dnevno, pa ču te pitati za koji mjesec, kako se osječaš... :ovaj
0
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Marihuana je za srca mladih dvaput opasnija od cigareta

Post Postao/la Ramzess »

Mehaning je napisao/la: 05 nov 2020, 08:39
Buki je napisao/la: 05 nov 2020, 08:35
Jes jes, ahaaa ... posebno od onih polukrepanih djankija od cetres' kila vage sa kaucom i podocnjacima do poda, oni pucaju od zdravlja nista ih ne boli i sve ce nas nadzivjeti. :crni
Od trave... :sok

Pojedi ti kilu meda dnevno, pa ču te pitati za koji mjesec, kako se osječaš... :ovaj
Pa to i pisem, znao sam ih koji su to dudlali po pola kile dnevno. Istina danas im nista ne fali ali su prestali davno otkad je vutra prestala bit dzabe.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36485
Postovi: 29544
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Marihuana je za srca mladih dvaput opasnija od cigareta

Post Postao/la storm »

Mehaning je napisao/la: 05 nov 2020, 08:38
storm je napisao/la: 05 nov 2020, 08:29 Ali zbolja...naslušao sam se za života " pa to je priroda, ništa opasno, bolje nego duhan, itd..."
Mislim, priroda su i opijum, i duhan, i kravlja balega, ako ćemo tako, pa znamo da nije baš oke :oo
Ali ljudi vole te univerzalne "istine" (pričao jedan)...tj ono što vole čuti ...
Daj ti nama kaži, tko je platio istraživanja, pa čemo sve znati... :ovaj
Pa dobro, nije ovo ni prvo takvo istraživanje, koje sam pročitao....a znam i bez istraživanja, da joint podiže puls dosta iznad normale...a kad je puls visok, svi se rizici podižu..
Ja i nisam protiv legalizacije...legalizirani su alkohol, duhan, države fino žive na konto toga, neka uberu porez i na tome, a ujedno će i kriminalu izbiti taj segment tržišta iz ruku...
Ali pričati kako je to nešto dobro, štetno je.
Desetljećima se piše o štetnosti alkohola, duhana, pa neka se i o tome piše...pa tko voli, do njega je.
0
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Marihuana je za srca mladih dvaput opasnija od cigareta

Post Postao/la Ramzess »

Ustvari kad malo dublje razmislim o tome ... istina za tih nekoliko krepanaca, ali ti bi bili krepanci i bez marihuane. :ovaj
To nit jede nit se ikad sportom bavilo ... kakvi ce biti nego takvi.
A znam bivsih diverzanata koji su pravili partije zakljucaju vrata zatvore prozore i bace kilo trave na plin da gori, znaci svaki dan napuseni k'o deve, i danas su svi zdravi jaki i vitalni, primjer ocevi ...

Kad tako gledam ne vidim nista lose po zdravlje u pusenju marihuane. :ovaj
0
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Marihuana je za srca mladih dvaput opasnija od cigareta

Post Postao/la Ramzess »

storm je napisao/la: 05 nov 2020, 08:47
Mehaning je napisao/la: 05 nov 2020, 08:38

Daj ti nama kaži, tko je platio istraživanja, pa čemo sve znati... :ovaj
Pa dobro, nije ovo ni prvo takvo istraživanje, koje sam pročitao....a znam i bez istraživanja, da joint podiže puls dosta iznad normale...a kad je puls visok, svi se rizici podižu..
Ja i nisam protiv legalizacije...legalizirani su alkohol, duhan, države fino žive na konto toga, neka uberu porez i na tome, a ujedno će i kriminalu izbiti taj segment tržišta iz ruku...
Ali pričati kako je to nešto dobro, štetno je.
Desetljećima se piše o štetnosti alkohola, duhana, pa neka se i o tome piše...pa tko voli, do njega je.
Ja sam za legalizaiju jer mi je toliko dosadno ovih dana da razmisljam da se pocnem drogirat ali sam tezak na parama. :meha2
2
2 slika
Avatar
Lana
PRO behar
PRO behar
Reactions: 19257
Postovi: 13121
Pridružen/a: 03 aug 2020, 07:54

Re: Marihuana je za srca mladih dvaput opasnija od cigareta

Post Postao/la Lana »

Nista nije zdravo,ni jedno ni drugo.Iskreno grozim se kad govore kako je marihuna nest sasvim bezopasno,opustajuci itd. To je van pameti!!! Te ljude vidim na sta lice,kako su zapusteni,kako polahko udustaju mladi od svojih zivota.
1
1 slika
Moraš da istreniraš svoj um da bude jači od tvojih osjećanja,ili ćeš izgubiti samog sebe.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36485
Postovi: 29544
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Marihuana je za srca mladih dvaput opasnija od cigareta

Post Postao/la storm »

Buki je napisao/la: 05 nov 2020, 08:49
storm je napisao/la: 05 nov 2020, 08:47
Pa dobro, nije ovo ni prvo takvo istraživanje, koje sam pročitao....a znam i bez istraživanja, da joint podiže puls dosta iznad normale...a kad je puls visok, svi se rizici podižu..
Ja i nisam protiv legalizacije...legalizirani su alkohol, duhan, države fino žive na konto toga, neka uberu porez i na tome, a ujedno će i kriminalu izbiti taj segment tržišta iz ruku...
Ali pričati kako je to nešto dobro, štetno je.
Desetljećima se piše o štetnosti alkohola, duhana, pa neka se i o tome piše...pa tko voli, do njega je.
Ja sam za legalizaiju jer mi je toliko dosadno ovih dana da razmisljam da se pocnem drogirat ali sam tezak na parama. :meha2
Znam ih dosta...pravnici, doktori, menadžeri, koji smotaju dim navečer nakon stresnog dana...kažem, opasna je ta priča među mladima...
A ti...tebe teško može sad šta više i satrati :D
Podsjeti me na jednog tu :valja
Kaže fkt je glupo džankati se kao mlad...nemaš za dobru robu, potucas se, smeće kupuješ...
Treba se rokati sad kad sam situiran, sa pravom robom :D
2
2 slika
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Marihuana je za srca mladih dvaput opasnija od cigareta

Post Postao/la Ramzess »

Lana je napisao/la: 05 nov 2020, 08:53 Nista nije zdravo,ni jedno ni drugo.Iskreno grozim se kad govore kako je marihuna nest sasvim bezopasno,opustajuci itd. To je van pameti!!! Te ljude vidim na sta lice,kako su zapusteni,kako polahko udustaju mladi od svojih zivota.
Odustali su oni prije nego su se poceli drogirat' ... to im je samo izgovor.
1
1 slika
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Marihuana je za srca mladih dvaput opasnija od cigareta

Post Postao/la Ramzess »

storm je napisao/la: 05 nov 2020, 08:55
Buki je napisao/la: 05 nov 2020, 08:49
Ja sam za legalizaiju jer mi je toliko dosadno ovih dana da razmisljam da se pocnem drogirat ali sam tezak na parama. :meha2
Znam ih dosta...pravnici, doktori, menadžeri, koji smotaju dim navečer nakon stresnog dana...kažem, opasna je ta priča među mladima...
A ti...tebe teško može sad šta više i satrati :D
Podsjeti me na jednog tu :valja
Kaže fkt je glupo džankati se kao mlad...nemaš za dobru robu, potucas se, smeće kupuješ...
Treba se rokati sad kad sam situiran, sa pravom robom :D
Pametna mu ta, odo' pocet ... :heidi2
1
1 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Marihuana je za srca mladih dvaput opasnija od cigareta

Post Postao/la Mehaning »

storm je napisao/la: 05 nov 2020, 08:47
Mehaning je napisao/la: 05 nov 2020, 08:38

Daj ti nama kaži, tko je platio istraživanja, pa čemo sve znati... :ovaj
Pa dobro, nije ovo ni prvo takvo istraživanje, koje sam pročitao....a znam i bez istraživanja, da joint podiže puls dosta iznad normale...a kad je puls visok, svi se rizici podižu..
Ja i nisam protiv legalizacije...legalizirani su alkohol, duhan, države fino žive na konto toga, neka uberu porez i na tome, a ujedno će i kriminalu izbiti taj segment tržišta iz ruku...
Ali pričati kako je to nešto dobro, štetno je.
Desetljećima se piše o štetnosti alkohola, duhana, pa neka se i o tome piše...pa tko voli, do njega je.
A pojesti 9 tableta dnevno, naravno predpisanih od doktora, ne radi štetu... :face

Nečeš vjerovati, ali trčanje prirodom podiže puls još i više... :sok

Kao i kod svake stvari, pretjerivanje nije dobro... :meha1

Ali uspoređivati travu i duhan, nikako nije korektno. Duhan nema ama baš ništa koristno u sebi, dok su travom neki i raka izliječili... :meha2
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Marihuana je za srca mladih dvaput opasnija od cigareta

Post Postao/la Mehaning »

Lana je napisao/la: 05 nov 2020, 08:53 Nista nije zdravo,ni jedno ni drugo.Iskreno grozim se kad govore kako je marihuna nest sasvim bezopasno,opustajuci itd. To je van pameti!!! Te ljude vidim na sta lice,kako su zapusteni,kako polahko udustaju mladi od svojih zivota.
Budali uzmi travu, i počet če ljepilo snifati... :zbunj

Čak i da mu sve uzmeš, opet če ostati budala... :ovaj
0
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Marihuana je za srca mladih dvaput opasnija od cigareta

Post Postao/la Ramzess »

Mehaning je napisao/la: 05 nov 2020, 09:02 A pojesti 9 tableta dnevno, naravno predpisanih od doktora, ne radi štetu... :face

Nečeš vjerovati, ali trčanje prirodom podiže puls još i više... :sok

Kao i kod svake stvari, pretjerivanje nije dobro... :meha1

Ali uspoređivati travu i duhan, nikako nije korektno. Duhan nema ama baš ništa koristno u sebi, dok su travom neki i raka izliječili... :meha2
Da, ziva istina, posebno za cigare. To smece nizasta nije. A ako trpis bolove mara ce ti sigurno olaksati.
I ja sam za legalizaciju, jer kad bude legalna manje ce privlaciti mlade a oni kojima je medicinski potrebna nece se muciti da dodju do ulja i drugih proizvoda.
A imacemo se kome i smijat na partijima kad se napuse. :cool
0
Odgovori

Natrag na “Zdravlje, medicina, bolesti...”