Oralna higijena/ pranje zuba

Medicinska dostignuća, iskustva, preporuke, kultura tijela, bolesti... Google dijagnostika zabranjena...
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Oralna higijena/ pranje zuba

Post Postao/la storm »

Ja se držim one provjerene...perem zube, koliko traje pjesma na radiju :oo
Ne mogu zamisliti kupaonu bez radija :D
Neki dan me šokirala činjenica, neki statistički podatak, za hr, kako ogroman postotak muškaraca pere zube jedino kad trebaju posjetiti zubara...a nije neka tajna, da mnogo bolesti uzrokuju loši zubi, ranjene desni...
A sad ozbiljno....
šta sve koristite za održavanje oralne higijene?
Preferirate li neku zubnu pastu?
Dajete prednost bijelim zubima ili zdravim desnima?
Zubni konac, vodice za ispiranje?
Odabir četkice za zube?


Članak:


Pravilno pranje zuba: Korisni saveti stomatologa!

slika
Koliko ponekad mislimo da sve znamo, a činjenice govore potpuno drugačije, možda najbolje govori naš odnos prema pranju zuba. Koliko god verovali da zube peremo peremo na način koji je potreban, gotovo nikada to ne radimo potpuno pravilno. Uz izuzetke, prva je greška to što ne provodimo dovoljno vremena sa četkicom u ustima. Zanimljivo je da izgovore za pranje zuba možemo uvek da nađemo, a vreme nam je često ograničavajući faktor. Kada uzmemo u obzir da nam je potrebno manje od pet minuta vremena dnevno za pranje zuba, vreme zaista ne može biti izgovor. Ali…


Znati od najranijih dana detinjstva kako se pravilno peru zubi, sigurno je veoma važno. Zbog toga, ukoliko ste u životu vi grešili, vaspitavajte decu tako da od malena shvate važnost ovih koraka za oralno i opšte zdravlje.

Verujte, koliko god da je deci neprijatno i dosadno da provode vreme u kupatilu četkajući zube, biće vam beskrajno zahvalni onda kada porastu sa svim zdravim zubima. Zbog toga ćemo se osvrnuti na sve korake koje je nužno preuzeti kada je pranje zuba u pitanju, ali i kako prati mlečne, kako stalne zube, a i na to koje sve posledice mogu da se dogode onda kada se oralna higijena ne praktikuje kao izrazito važna navika.

Četkica i pasta
Najpopularniji način za pranje zuba bespogovorno jeste četkanje zuba četkicom. Četkica za zube je osnova kada je u pitanju oralna higijena. Što se tiče vremena na koliko je treba menjati, preporuka je da se to čini na 2 meseca. U zavisnosti od tipa zuba, ali i od toga da li imate veštačke zube ili prave, da li ste zube nadograđivali krunicama ili fasetama, ali i zavisno od drugih faktora, morate se konsultovati zubara kakvu četkicu da koristite.

Četkice sa manjom glavom i tvrđim čekinjama dobre su za one zube na koje se hrana češće lepi. Pasta za zube takođe treba da se bira po tome koliko sadrži fluorida, da li čuva gleđ, da li je za izbeljivanje itd.

slika

Zube četkicom treba četkati minimum dva puta dnevno i to ujutru i pred spavanje. Oba ova puta valjalo bi zube prati dva ili više minuta. Pravilan način je da se zubi četkaju odozgo na dole i kruženjem u smeru od desni ka zubima. Svakako, nije preporuka četkati samo zube koji se vide, već i zube koji služe za žvakanje i to u svim pozicijama. Treba obratiti pažnju i na teže dostupne delove zuba, a ukoliko do nekih delova ne možemo doći, potrebno je koristiti konac.

Čišćenje koncem za zube
Upotreba konca je izuzetno bitna ukoliko želite blistav osmeh i zdrave zube. Konac za zube je izmišljen još u prethodnim vekovima, ali se može reći da je tek krajem minulog veka ušao u češću upotrebu.
slika
Konac za zube poprilično je postao upotrebljiv onda kada je obložen voskom. Dobre kompanije za proizvodnju konaca za zube trude se da čišćenje njime bude što udobnije. Na vama je da zubni konac razvučete između prstiju ili na alatkicu koja se pravi od plastike, i da provučete među zube, tamo gde su prostori u kojima se hrana gomila.



Smaknuti odatle nagomilane delove hrane uz pomoć konca sigurno će smanjiti mogućnost da se stvore plak, karijes ili kamenac.

Više o korišćenju konca za zube pročitajte u ovom blog tekstu.

Skidanje plaka sa zuba
Plak je često neprijatelj zdravlja jer se iz njega može razviti nebrojeno drugih bolesti. Stomatolozi utvrđuju da li se plak nataložio na nekim mestima koje je nemoguće videti golim okom i to tako što koriste malo ogledalo.

Pomoću posebnih alata zubara, oni stružu sa zuba plak, a to struganje može biti pomalo neprijanto. Međutim, posledice koje se ovom prilikom preveniraju čine da vam to struganje nije nimalo strašno, ako znate šta bi vas sve i u zdravstvenom i u materijalnom smislu čekalo ukoliko ne sanirate problem na vreme.

Više o dentalnom plaku i njegov uticaju na oralno zdravlje i osmeh pogledajte ovde.



Ispiranje usta i desni
Veoma važan segment svakog pranja zuba jeste i ispiranje zuba. Da bi se potpuno očistili, ali i da bi se održala higijena i zdravlje unutar usta, potrebno je posle pranja četkicom i koncem promućkati vodu i isprati usnu duplju.

To se može raditi pomoću obične vode, ali se preporučuju i posebne tečnosti koje mogu da uklone veći broj bakterija. Imati bakterije u ustima nije ništa opasno niti zabrinjavajuće. Imati nesklad bakterija, pak, ono je što pravi razliku.

Da se u ustima ne bi taložile štetne bakterije koje mogu izazivati kiselinu iz šećera, potrebno je čistiti usnu duplju. Ove bakterije mogu napraviti problem, tako što šećere pretvaraju u kiselinu, a kiselina potom nagriza zdrave delove zuba. Pravilno čistiti zube korak po korak makar jednom dnevnom pomoću specijalizovanih četkica, od presudne je važnosti za dugoročno zdravlje zuba.

Posledice loše higijene
Ko god je ikada osetio koliko je nezgodno kada zaboli zub, zna kako izgleda preispitivanje svih prethodnih navika koje su vezane za održavanje higijene ili njeno neodržavanje. Zbog toga što se nekih situacija setimo tek onda kad problem dođe na naplatu, događa se da probleme često ne umemo da rešimo.

Nepravilno pranje zuba ili nevođenje računa o tome da se zubi peru redovno dovodi do zadržavanja hrane na njima. Ta hrana je izuzetno stanište bakterijama koje se mogu razviti na vidljivim ili nepristupačnim delovima zuba. Bakterije mogu napraviti haos u ustima, izazvati infekcije desni, grla, sluzokože.



Osim toga, plak može da izazove kamenac na zubima, koji se kasnije mora skidati u stomatološkoj ordinaciji od strane zubara. To, naravno predstavlja samo jedan od potencijalnih problema, koji se zapravo i ne rešava preterano teško.

Međutim, kada dođe do toga da kamenac ostane na zubima, nastaju naslage koje osim na estetiku utiču i na dalje zdravlje. Stvaranje karijesa jedan je od problema zuba koji se ne održavaju kako treba. Karijes napada i spoljnje i unutrašnje delove zuba, a bol koja može da nastane tom prilikom je katkad nepodnošljiva. Ukoliko ignorišemo i karijes, može doći do potpunog propadanja zuba.

Kada zub propadne bolest i infekcija se može preneti i na druge organe, te u najgorem slučaju rezultirati smrću, infarktom ili slično.

Pravilna tehnika pranja zuba
Na samom kraju, pozabavićemo se i savetima koji se tiču pravilnog pranja zuba, korak po korak, kako biste izbegli mogućnost pojave karijesa. Redovno pranje zuba je jedini preduslov da se spreči razvoj karijesa. Pranjem zuba se uklanjaju naslage, plak, bakterije i ostale čestice sa površine zuba.


Četkica treba da se postavi sa spoljnje strane zuba, a potom se drži pod uglom od 45 stepeni u odnosu na osu zuba. Laganim pokretom četkica se povlači prema dole ukoliko su u pitanju gornji zubi. Da bi zubi bili dobro oprani, potrebno je prati dva do tri zuba, a pokrete treba ponoviti između 8 i 12 puta. Četkicu treba pomerati od pozicije do pozicije, tako da svaki zub bude zahvaćen. Donji zubi peru se ka gore, čime se događa da se uspešno očetkaju spoljni delovi zuba. Posle ove korake treba ponoviti i sa unutrašnje strane.

Na kraju se čiste grizne površine zuba, kružnim pokretima. Uz sve ovo treba koristiti i konac za zube, a potom i promućkati vodu ili tečnost za ispiranje zuba. Sve te navike uštedeće vam novac, a pomoći i sveukupno zdravstveno stanje.
1
1 slika
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7687
Postovi: 5635
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Oralna higijena/ pranje zuba

Post Postao/la SmokingMan »

Moj odabir u zadnjim mjesec dana, jer imam problema što mi desni krvare od djetinstva. Nije da je česta pojava, ali se zna desiti da mi iz čista mira usta budu puna krvi.


Ne koristim neku naročito posebnu četkicu ,amda mi je kolega preporučio onu Oral B, jer ima mekšu podlogu, koja godi mesu oko zuba. Mogao bi danas malo skoknuti u šetnju do Binga, dole sam vidio da imaju ovih čestkica, nisu nešto naročito skupe, oko 10 KM.

slika
3
2 slika 1 slika
slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Oralna higijena/ pranje zuba

Post Postao/la Iskra »

I ja sensodine obično i jednim sedmici misvak!


Opširnije kasnije
2
1 slika 1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Oralna higijena/ pranje zuba

Post Postao/la storm »

Trafalgar Law je napisao/la: 08 nov 2020, 10:12 Moj odabir u zadnjim mjesec dana, jer imam problema što mi desni krvare od djetinstva. Nije da je česta pojava, ali se zna desiti da mi iz čista mira usta budu puna krvi.


Ne koristim neku naročito posebnu četkicu ,amda mi je kolega preporučio onu Oral B, jer ima mekšu podlogu, koja godi mesu oko zuba. Mogao bi danas malo skoknuti u šetnju do Binga, dole sam vidio da imaju ovih čestkica, nisu nešto naročito skupe, oko 10 KM.

slika
Hmda, mekana četkica je po meni odgovor...meni su super curaprox, sa što više ...hmmm ne znam izraz na bosanskom, recimo dlačica :D
curaprox ultrasoft 5460
slika

Ja sam trenutno na ovoj zubnoj pasti
slika
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Oralna higijena/ pranje zuba

Post Postao/la storm »

Iskra je napisao/la: 08 nov 2020, 10:14 I ja sensodine obično i jednim sedmici misvak!


Opširnije kasnije
Molim te opiši detaljno misvak :love
Imam odlična iskustva, neko je vrijeme moj stomatolog bio uvoznik, i odlična je stvar...nažalost, teško se tu dolazi do toga...
0
Avatar
Lana
PRO behar
PRO behar
Reactions: 19239
Postovi: 13107
Pridružen/a: 03 aug 2020, 07:54

Re: Oralna higijena/ pranje zuba

Post Postao/la Lana »

Trafalgar Law je napisao/la: 08 nov 2020, 10:12 Moj odabir u zadnjim mjesec dana, jer imam problema što mi desni krvare od djetinstva. Nije da je česta pojava, ali se zna desiti da mi iz čista mira usta budu puna krvi.


Ne koristim neku naročito posebnu četkicu ,amda mi je kolega preporučio onu Oral B, jer ima mekšu podlogu, koja godi mesu oko zuba. Mogao bi danas malo skoknuti u šetnju do Binga, dole sam vidio da imaju ovih čestkica, nisu nešto naročito skupe, oko 10 KM.

slika
Meni jedna od najbolji.
A sto se tice cetkice vecinom koristim elektricne.

Od neki dan sam ovu kupila.

slika
1
1 slika
Moraš da istreniraš svoj um da bude jači od tvojih osjećanja,ili ćeš izgubiti samog sebe.
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Oralna higijena/ pranje zuba

Post Postao/la lejlamo »

na čaršiji ima na svakom ćošku misvaka..

a glede oralne higijene, standard, jutro i veče obavezno pranje oko 3 min., u toku dana po potrebi. koristim konac, interdentalne četkice i vodicu.

nemam neki poseban brend ni paste ni četkice, gledam da mi godi desnima.
2
2 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Oralna higijena/ pranje zuba

Post Postao/la Mehaning »

Ne mogu zamisliti pranje zubi bez Philipsove Sonicare električne četke... :ovaj

Za zubnu pastu me nije puno briga. Mislim da je iz Lidla... :ovaj

Ne treba čak ni radio imati, pošto ona diktira tempo... :cool

Poslije toga, Philips Airfloss sa Listerinom... :ovaj

Naravno su tu i par veličina međuzubnih četkica, po potrebi... :ovaj

Baš da pitam. Smijeju li muslimani koristiti Listerin, radi alkohola... :zbunj
1
1 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Oralna higijena/ pranje zuba

Post Postao/la lejlamo »

koliko ja znam, alkohol je zabranjen kada je u službi opijata,a mislim da je u takvim sredstvima dozvoljen, medicinski alkohol. makar mi je to logično.
0
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7687
Postovi: 5635
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Oralna higijena/ pranje zuba

Post Postao/la SmokingMan »

Lana je napisao/la: 08 nov 2020, 10:27
Trafalgar Law je napisao/la: 08 nov 2020, 10:12 Moj odabir u zadnjim mjesec dana, jer imam problema što mi desni krvare od djetinstva. Nije da je česta pojava, ali se zna desiti da mi iz čista mira usta budu puna krvi.


Ne koristim neku naročito posebnu četkicu ,amda mi je kolega preporučio onu Oral B, jer ima mekšu podlogu, koja godi mesu oko zuba. Mogao bi danas malo skoknuti u šetnju do Binga, dole sam vidio da imaju ovih čestkica, nisu nešto naročito skupe, oko 10 KM.

slika
Meni jedna od najbolji.
A sto se tice cetkice vecinom koristim elektricne.

Od neki dan sam ovu kupila.

slika
Četkia je sigrno jedno 25-30 KM?
0
slika
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Oralna higijena/ pranje zuba

Post Postao/la Atomic »

Mehaning je napisao/la: 08 nov 2020, 10:34 Ne mogu zamisliti pranje zubi bez Philipsove Sonicare električne četke... :ovaj

Za zubnu pastu me nije puno briga. Mislim da je iz Lidla... :ovaj

Ne treba čak ni radio imati, pošto ona diktira tempo... :cool

Poslije toga, Philips Airfloss sa Listerinom... :ovaj

Naravno su tu i par veličina međuzubnih četkica, po potrebi... :ovaj

Baš da pitam. Smijeju li muslimani koristiti Listerin, radi alkohola... :zbunj
Imas ga i bez alkohola :dmr
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Oralna higijena/ pranje zuba

Post Postao/la Mehaning »

Atomic je napisao/la: 08 nov 2020, 11:25
Mehaning je napisao/la: 08 nov 2020, 10:34 Ne mogu zamisliti pranje zubi bez Philipsove Sonicare električne četke... :ovaj

Za zubnu pastu me nije puno briga. Mislim da je iz Lidla... :ovaj

Ne treba čak ni radio imati, pošto ona diktira tempo... :cool

Poslije toga, Philips Airfloss sa Listerinom... :ovaj

Naravno su tu i par veličina međuzubnih četkica, po potrebi... :ovaj

Baš da pitam. Smijeju li muslimani koristiti Listerin, radi alkohola... :zbunj
Imas ga i bez alkohola :dmr
Imao I qurcu ne valja... :ovaj
0
Avatar
smajlic
emoji hanuma
emoji hanuma
Reactions: 31382
Postovi: 19231
Pridružen/a: 27 jul 2020, 08:29

Re: Oralna higijena/ pranje zuba

Post Postao/la smajlic »

storm je napisao/la: 08 nov 2020, 10:05 Ja se držim one provjerene...perem zube, koliko traje pjesma na radiju :oo
pustis amiru medunjanin od 7 minuta i peres zube? :crni
3
3 slika
Zivot se desava sada, a ravan stomak nam ne treba da ga zivimo. :sret
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Oralna higijena/ pranje zuba

Post Postao/la storm »

smajlic je napisao/la: 08 nov 2020, 11:42
storm je napisao/la: 08 nov 2020, 10:05 Ja se držim one provjerene...perem zube, koliko traje pjesma na radiju :oo
pustis amiru medunjanin od 7 minuta i peres zube? :crni
Bogami sa Amirom bi i krv potekla :valja
3
3 slika
Avatar
Bella_
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6673
Postovi: 3487
Pridružen/a: 21 aug 2020, 08:19

Re: Oralna higijena/ pranje zuba

Post Postao/la Bella_ »

Ja imam ovu već godinama, muž mi kupio za rođendan i prezadovoljna sam. Svako jutro i navečer perem zube po minutu gore dole, minutu gore i dole unutarnju stranu i pola minute jezik. Tako nekako :D
Trebamo čuvati koliko možemo svoje zube, jer su toliko važni. I svakih 6 mjeseci idem kod zubarke, jednom mi slika zube, jednom samo čišćenje kamenca.
Jedne prilike sam koristila onu vodu Listerine ali su mi se neke fleke počele pojavljivati po zubima, pa sam prestala.

slika
2
1 slika 1 slika
"Kimsenin fark edemeyeceği detayları görmeyi çok severim."
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Oralna higijena/ pranje zuba

Post Postao/la Heidi »

Jao, ja Imam poseban kofer za njegu zubi :ha
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Oralna higijena/ pranje zuba

Post Postao/la Heidi »

Ali mix limun I soda bikarbona u umjerenim kolicinama je hit.

Kaladont uvijek bez fluorida.

slika
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Odgovori

Natrag na “Zdravlje, medicina, bolesti...”