Protiv i Za izgradnje hidroelektrana

Ljepote prirode, simbioza čovjeka i prirode, očuvanje okoliša, životinjski svijet, bogastvo flore na planeti...
Moderator: CocoMa, Heidi

Da li ste za izgradnju HE?

Možeš izabrati: 1 opciju.

 
 
Rezultati

Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Protiv i Za izgradnje hidroelektrana

Post Postao/la Iskra »

Za i protiv hidroelektrana: Dva skupa u Sarajevu

Predstavnici ekoloških organizacija pozvali su na zabranu izgradnje mini hidroelektrana; njihovo okupljanje prekinuli su radnici industrije za proizvodnju dijelova i opreme za hidroelektrane.

Sa skupa u Sarajevu, predstavnici više od 30 ekoloških organizacija iz regije pozvali su da po hitnoj proceduri bude zabranjena izgradnja mini hidroelektrana.

Udružili su se u regionalni savez “Odbranimo rijeke Balkana”. U njemu su organizacije, udruženja i sindikati iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Kosova i Srbije.

Njihovo okupljanje, na samom početku prekinuli su radnici industrije za proizvodnju dijelova i opreme za hidroelektrane iz Tuzlanskog kantona, zahtijevajući da države nastave stimulisati gradnju elektrana.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Protiv i Za izgradnje hidroelektrana

Post Postao/la Iskra »

Ekološki aktivisti navode kako prednosti malih hidroelektrana „za društvo i prirodu ne postoje“. Nedostaci su, kažu, mnogobrojni: počevši od uništavanja biodiverziteta, smanjenja kvaliteta i kvantiteta voda i štete po ekonomiju.

„Količine proizvedene električne energije iz ovih objekata su neznatne, a koncesione naknade su toliko niske da lokalna zajednica nema skoro nikakvu korist od njih. Hidroelektrane su često razlog zašto pojedina sela ostaju bez pitke vode i one dovode do uništavanja vodenih ekosistema. Ne postoji strateški pristup davanja koncesija za izgradnju objekata za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije. Male hidroelektrane negativno utiču na sve segmente životne sredine u toku gradnje i korištenja, one su migracijske prepreke ribama, minimalni ekološki protok se često ne poštuje i ostaju suha korita te se narušava kvalitet vode“, navodi Jelena Ivanić.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Protiv i Za izgradnje hidroelektrana

Post Postao/la storm »

Način, kako žele to u bih raditi, definitivno sam protiv
Uvijek je hidroelektrarna kompromis na štetu prirode, ali obijesnu devastaciju prirode, za nešto profita, ne smije se dopustiti.
Ja sam za solarna polja, vjetroelektrane... I nuklearke :oo
Zvučim malo kontradiktorno kao ekološki nastrojen, ali je taj vid stvaranja el energije, još uvijek najčišći, uz striktno poštivanje svih protokola...
Termo i hidro, ma kako bile pomno odrađene, žestoko zadiru u okoliš.
1
1 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Protiv i Za izgradnje hidroelektrana

Post Postao/la Hannibal »

ovdje jedu govna bgm, eno u buturovic polju ljudi prodali imanja da se izgradi elektrana, uzeli dobre pare i sad nesta prorestuju, napravili organizaciju pusti me da tecem 😂 pa sto ih prodaste ako toliko volite rijeke mamu vam nevladinu
2
1 slika 1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Protiv i Za izgradnje hidroelektrana

Post Postao/la lejlamo »

:ccc strašno
Neretva postaje slana!?
Poznata ekologija iz Ploča i kandidatkinja i za Europski parlament, Ana Musa, iznijela je konkretne primjere promjene okoliša kako u BiH, tako i u Hrvatskoj.

“Neretva je već sada slana do BiH! Voda iz mora ulazi u Neretvu i dolazi do Čapljine. U Višićima kod Čapljine su tako u Neretvi našli lignje, koje inače obitavaju isključivo u moru. Riječ je o tome da vode koje se usmjeravaju prema Bilećkom jezeru jednostavno smanjuju nivo vode Bune, Bunice, i Bregave, a potom i dotok na ušće Neretve. Kad je nivo slatkih voda iz Neretve manji, more dublje prodire dublje u Neretvu u unutrašnjost i zbog toga dolazi do zaslanjenja voda”, objašnjavala je Musa autoru ovih redaka.

Grupa stolačkih studenata, predvođena Rusmirom Mahmutćehajićem, Nijazom Durakovićem i Kasimom Korjenićem još sedamdesetih godina prošlog stoljeća pokušavala je uvjeriti tadašnje vlasti da bi ”Bregave i stotine vrela u Hercegovini, krene li s realizacijom taj suludi poduhvat, moglo nestati”.

Rahmetli Prof. dr. Nijaz Duraković do svoje smrti je ukazivao na tragične posljedice ”Gornji horizonata”, tvrdeći ”da se na taj način za malo megavati struje čini jedna od najvećih ekoloških katastrofa u Europi”.

eto, ako vam treba morskih plodova, dogovorićemo se :sunja
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Protiv i Za izgradnje hidroelektrana

Post Postao/la Ommadawn »

Nuklearka zakon.
Obučiš ljude a u svaku prostoriju slike Černobila i Pripjata.
Stisni sine petlju pa zajebi nešto.
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Protiv i Za izgradnje hidroelektrana

Post Postao/la storm »

Ommadawn je napisao/la: 05 jan 2022, 08:07 Nuklearka zakon.
Obučiš ljude a u svaku prostoriju slike Černobila i Pripjata.
Stisni sine petlju pa zajebi nešto.
Upravo to mislim.
Traje ovih dana diskusija u EU, komisija hoće nuklearke svrstati pod zelenu energiju, oni drugi se bune i tako u krug.
A trenutno nemamo čišćega načina da proizvodimo struju.
Jedino ne dati graditi, a ni upravljati svakome.
Termo će pogusiti ljude, hidro uništi rijeke, vjetar i sunce previše uloga, za premalo efekta...
1
1 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Protiv i Za izgradnje hidroelektrana

Post Postao/la Ommadawn »

Solarne i vjetrenjače imaju premalo efekta, mada kod nas dosta ljudi ugrađuje solarne panele a ja razmišljam o istom ako i kad nabavim kuću.
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Odgovori

Natrag na “Priroda i ekologija”