Klimatske promjene

Ljepote prirode, simbioza čovjeka i prirode, očuvanje okoliša, životinjski svijet, bogastvo flore na planeti...
Moderator: CocoMa, Heidi
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Zbog rasta prirodnih katastrofa svijet će postati "nenaseljiv pakao" za milione ljudi

Post Postao/la storm »

slika



Posljednjih 20 godina zabilježen je zapanjujući rast prirodnih katastrofa što je posljedica klimatske krize, navodi se u izvještaju Ujedinjenih nacija, u kojem se dodaje da će svijet postati "nenaseljiv pakao" za milione ljudi, ukoliko nadležni ne riješe taj problem.

Istraživači su upravo ukazali na neuspjeh političkih i poslovnih lidera da preduzmu značajne mjere kako bi ublažile uticaj klimatskih promjena.

Kako su naveli, pandemija koronavirusa, koja je odnijela više od milion života na globalnom nivou i zarazila najmanje 37 miliona na svijetu, razotkrila je neuspjeh gotovo svih nacija da spriječe talas smrti i bolesti uprkos konstantnom ponavljanju upozorenja stručnjaka.

Podaci govore da je između 2000. i 2019. godine bilo 7.348 velikih prirodnih katastrofa, uključujući zemljotrese, cunamije i uragane, a koji su odnijeli 1,23 miliona života i ostavili posljedice na 4,2 milijarde ljudi i rezultirali globalnim ekonomskim gubicima od 2,97 milijardi dolara.

Kako je istaknuto, to je gotovo dvostruko više od 4.212 katastrofa koje su zabilježene od 1980. do 1999. godine, prenose Nezavisne novine.

Velika većina tih katastrofa bila je povezana s klimom, a istraživači su prijavili veliki broj poplava, oluja, suša, vrućina, uragana i šumskih požara u posljednjih 20 godina, te da su se oni u tom periodu značajno povećali.

Nagli porast tih katastrofa povezan je s porastom globalnih temperatura za koje naučnici kažu da povećavaju učestalost ekstremnih vremenskig prilika.

"Zbunjujuće je što svjesno nastavljamo da sijemo sjeme sopstvenog uništenja. Zapravo je sve o načinu upravljanja, ukoliko želimo da spasimo ovu planetu od pošasti siromaštva, daljeg gubitka vrsta i biodiverziteta, eksplozije urbanog rizika i najgorih posljedica globalnog zagrijavanja", naveli su iz UN-a.

Azija je u najvećoj mjeri bila pogođena klimatskim katastrofama u posljednjih 20 godina i na tom području potvrđeno je 3.068 takvih slučajeva u periodu između 2000. i 2019. godine.

U tom vremenskom periodu je u SAD zabilježeno 1.756 klimatskih katastrofa i 1.192 u Africi.

Najgore pogođena zemlja u posljednje dvije decenije je Kina, čemu doprinosi 500 registrovanih prirodnih katastrofa, a u SAD ih je bilo 467.

Među najsmrtonosnijim, koje se smatraju ogromnim katastrofama, stradalo je više od 100.000 ljudi i riječ je o cunamiju u Indijskom okeanu 2004, ciklonu Nargis u Mjanmaru 2008. i zemljotres na Haitiju 2010. godine.

U izvještaju je spomenuto da je postignt određeni uspjeh u zaštiti ranjivih zajednica zahvaljujući boljim sistemima upozoravanja i odgovora.

Agencije za upravljanje katastrofama u zemljama poput Bangladeša i Indije spasile su mnoge živote boljom spremnošću za ciklone i poplave.

Međutim, istraživači su pozvali zemlje da učine više na jačanju upravljanja rizikom od katastrofa i na boljoj pripremi za buduće klimatske katastrofe, piše CNN.

Trenutno postoji prijetnja da temperature u svijetu porastu za 3,2 stepena i više, osim ako industrijske zemlje ne mogu drastično da smanje emisiju gasova staklene bašte.

"Taj predviđeni porast temperature dovoljan je za povećanje učestalosti ekstremnih klimatskih događaja širom svijeta", navedeno je u izvještaju.

Shodno tome, emisije štetnih gasova trebalo bi da se smanji za najmanje 7,2 odsto svake godine u narednih deset godina kako bi se postigao cilj od 1,5 stepeni dogovoren Pariskim sporazumom.

"Vidjeli smo mali napredak u smanjenju klimatskih poremećaja i degradacije okoline. Da bismo iskorijenili siromaštvo i smanjili uticaje klimatskih promjena, javno dobro moramo staviti iznad svega ostalog", poručio je generalni sekretar UN-a Antonio Guterres.
0
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Zbog rasta prirodnih katastrofa svijet će postati "nenaseljiv pakao" za milione ljudi

Post Postao/la R4IN »

Opet prepadanje i panika od strane medija :malagani
Normalno da ce biti i bilo je uvjek kad se planeta zemlja mjenja :zbunj
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Klimatske promjene

Post Postao/la Heidi »

slika

Covjecanstvo sve vise utice na klimu I temperaturu na zemlji koristenjem fosilnih goriva, sjecom kisnih suma I uzgojem stoke.


Kazu, kolicina prirodnih staklenickih plinova u atmosferi se neizmjerno povecava, a to povecava efekt staklenika i globalno zagrijavanje.

Neki plinovi u zemaljskoj atmosferi djeluju poput stakla u stakleniku: propustaju suncevu toplinu, ali sprjecavaju njezino zracenje nazad u svemir.

Mnogi od tih plinova prirodni su sastojci zemljine atmosfere.

I za vodece svjetske istrazivace klime ljudske su aktivnosti gotovo sigurno glavni uzrok globalnog zatopljenja od sredine 20. vijeka.

Prosjecna globalna temperatura danas je 0,85 ° C visa nego krajem 19. vijeka. Svaka od protekle tri decenije bila je toplija od bilo kojeg prethodnog desetljeca otkad su zapisi zapoceli 1850. godine.

Porast od 2 ° C u uporedbi s prosjecnom temperaturom u predindustrijsko doba znanstvenici vide kao prag iznad kojeg se opasnost od opasnih I moguce katastrofalnih promjena u globalnom okolisu masovno povecava. Iz tog je razloga medjunarodna zajednica prepoznala da se globalno zagrijavanje mora odrzavati ispod 2 ° C.

Izmijenimo misljenja I informacije o ovoj temi.

Ako tema vec postoji, sorry, prebacite me na silteta i sekije :heidi2
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Klimatske promjene

Post Postao/la Dina »

Naučnici su upozorili da se veći dio Arktika još uvijek nije počeo zamrzavati iako je kraj oktobra i za sada je ovo najkasnije zabilježen period u kojem se led još uvijek nije stvorio.

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/hist ... /201026148
1
1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Klimatske promjene

Post Postao/la Mehaning »

Ja mislim, da smo "Point of no return" več prošli... :zid

Nisam veliki optimista za budučnost... :muhadzir
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Klimatske promjene

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 28 okt 2020, 10:51 Ja mislim, da smo "Point of no return" več prošli... :zid

Nisam veliki optimista za budučnost... :muhadzir
Meha, samo nas Bog spasiti moze. :klanja
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Klimatske promjene

Post Postao/la East_side »

Dovoljno je evo samo kod nas da pogledamo koliko su blage zime u posljednje 2, 3 godine. Temperatura rijetko pada ispod nule. Snijeg padne 2-3 puta tokom cijele zime. Ljeta su isto mnogo vise kisovita nego suncana. I onda ti dodje "zbunjena" jesen pa u toku dana imas 'ljeto' a navece 'zimu'.
4
4 slika
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Klimatske promjene

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 29 okt 2020, 15:32
Mehaning je napisao/la: 28 okt 2020, 10:51 Ja mislim, da smo "Point of no return" več prošli... :zid

Nisam veliki optimista za budučnost... :muhadzir
Meha, samo nas Bog spasiti moze. :klanja
Znaš dobro, što to meni znači... :kme
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Klimatske promjene

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 29 okt 2020, 15:44
Fatih je napisao/la: 29 okt 2020, 15:32

Meha, samo nas Bog spasiti moze. :klanja
Znaš dobro, što to meni znači... :kme
Znam. Volio bih da nije tako, zaista. Jer, imao bi nadu, ili bar vjerovanje da je to nesto se nije ni moglo izbjeci, te se ne bi u toj mjeri brinuo. Da me ne razumijes pogresno, ja moram da se brinem da ovome ne doprinosim i da i druge podsticem na takav pristup. Sve osim toga je izvan mojih mogunosti.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Klimatske promjene

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 29 okt 2020, 15:48
Mehaning je napisao/la: 29 okt 2020, 15:44

Znaš dobro, što to meni znači... :kme
Znam. Volio bih da nije tako, zaista. Jer, imao bi nadu, ili bar vjerovanje da je to nesto se nije ni moglo izbjeci, te se ne bi u toj mjeri brinuo. Da me ne razumijes pogresno, ja moram da se brinem da ovome ne doprinosim i da i druge podsticem na takav pristup. Sve osim toga je izvan mojih mogunosti.
Moram se pohvaliti... :oho

U mojoj firmi, prošle smo godine prvi put imali audit za ISO-14001... :meha2

Ako nisi upoznat, to ti dođe standard, kojim uz ostalo, dokazuješ minimalnu opterečenost za okoliš... :meha2

Bio sam jako ponosan, kad su ustanovili, da ne trebamo baš ništa mjenjati osim da su nam uveli brdo papira, koje moramo voditi... :face

U godini dana nakupi se nam oko 1 kg špena, koji moramo predati nadležnom sakupljaču, koji nam mora za to izdati papir... :face

Sve drugo je več bilo uvedeno sa moje strane, čistom logikom, kako ja mislim da treba biti... :ehe
3
2 slika 1 slika
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Klimatske promjene

Post Postao/la Heidi »

Ledenjaci u Kini se tope rekordnim tempom
slika
Ledenjaci na planini Qilian u Kini tope se šokantnom brzinom, dok globalno zagrijavanje donosi nepredvidive promjene i povećava izglede za dugoročne nestašice vode, tvrde znanstvenici.

Najveći ledenjak na planinskom lancu dugom oko 800 kilometara, koji se nalazi na sušnom sjeveroistočnom rubu Tibetanske visoravni, smanjio se za oko 450 metara od pedesetih godina prošlog stoljeća, kad su znanstvenici postavili prvu kinesku postaju za nadzor koja ga je proučavala, prenosi CNN.

Ledenjak površine oko 20 četvornih kilometara, poznat pod imenom Laohugou broj 12., smanjio se za oko sedam posto od početka mjerenja, a otapanje se ubrzalo posljednjih godina.

Jednako alarmantan podatak je i gubitak debljine ledenjaka za oko 13 metara leda koji je nastao uslijed sve većih temperatura.

Tibetanska visoravan je poznata i kao treći pol Zemlje, zbog količine leda koja se nalazi na tom prostoru. No, od pedesetih godina prošlog stoljeća, prosječna temperatura je porasla za 1,5 °C. Bez izgleda za okončanje globalnog zagrijavanja, stručnjaci nemaju svijetle prognoze za 2.684 ledenjaka koji se nalaze na planini Qilian.

Podaci Kineske akademije znanosti pokazuju da je smanjenje ledenjaka u razdoblju između 1990. i 2010. godine bilo za 50 posto veće nego u razdoblju između 1956. i 1990. godine.

Također, protok vode u rijeci u blizini najvećeg ledenjaka je skoro duplo veći nego prije 60 godina.

Zbog globalnog zagrijavanja, snijeg i kiša u ovom području su povremeno bili rjeđi nego uobičajeno, i iako je otapanje ledenjaka dovelo do većeg
otoka vode u rijekama i potocima, poljoprivrednici u podnožju planine se i dalje suočavaju s nedostatkom vode za svoje usjeve i životinje.

Ove nove fluktuacije također donose opasnost od poplava, koje se u ovom području sve češće događaju u proljeće, dok na ljeto dolazi do nestašice vode, kad je ona neophodna za zalijevanje usjeva.

Topljenje kineskih ledenjaka svoj bi vrhunac moglo dostići za deset godina, a nakon toga bi se naglo smanjilo zbog smanjenja njihove veličine i broja. To bi moglo dovesti do velike nestašice vode, tvrde znanstvenici.

Geek.hr
3
2 slika 1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Klimatske promjene

Post Postao/la Hannibal »

meni bgm nedostaje prava zima
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Klimatske promjene

Post Postao/la storm »

Nešto su prirodni zemljini ciklusi, na koje se teoreticari zavjera najradije pozivaju, ali puno je više ljudskog faktora...
Svaki dan izumre 50 vrsta biljnog i životinjskog svijeta... Svaki božji dan?!
Mislite da to ne ruši eko sustave?
Smeće, polucija koju i kilotonama izbacujemo u atmosferu... Neki dan gledam dokumentarac... Brazil sjece šumu, da može hraniti goveda, koja pojedu uglavnom kinezi... Ali to je samo vrh priče...
I kad sve to sklopis, neće valjati nikako, ako se ne trgnemo...
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Prizori kataklizme u Indiji, deseci nestalih: ‘Stigla je brzo, nije bilo vremena da se svi upozore‘

Post Postao/la storm »

Sva okolna sela evakuirana su, no dužnosnici upozoravaju da se strahuje za živote čak 150 ljudi
Piše: Hina

slika
Ajay Bhatt


Više desetaka ljudi smatra se nestalima i strahuje se da su smrtno stradali nakon što se u sjevernoj Indiji odlomio dio himalajskog ledenjaka, udario u branu i izazvao poplavu.

Porušena brana pokrenula je poplavu rijeke u državi Uttarakhand. Sva okolna sela evakuirana su, no dužnosnici upozoravaju da se strahuje za živote čak 150 ljudi, koji bi mogli biti žrtve poplave.

slika
Ajay Bhatt
U videu podijeljenom na društvenim mrežama vidi se kako bujica nosi sve pred sobom, uzrokujući veliku štetu.


Svjedoci su opisali zid prašine, kamenja i vode dok se lavina spuštala prema dolini rijeke. "Stigla je brzo, nije bilo vremena da se svi upozore", kazao je stanovnik tog područja Sanjay Singh Rana. "Mislio sam da će i nas odnijeti."

Lokalno stanovništvo strahuje da su život izgubili zaposlenici hidrocentrale koji su se zatekli blizu probijene brane, kao i seljani koji su blizu rijeke tražili drva za ogrjev ili vodili stoku na ispašu.

slika
-
Zasad su pronađena tri tijela, a 150 ljudi smatra se nestalima.

Premijer Narendra Modi rekao je da vlaste pomno prate situaciju. "Nacija moli za sigurnost ljudi", napisao je na Twitteru nedugo nakon razgovora s državnim ministrom.

slika
-
Spasioci su dosad evakuirali stanovnike više desetaka sela. Zbog poplava je i susjedna država Uttar Pradesh donijela odluku o uvođenju stanja pripravnosti u područjima uz rijeku.

Još se ne zna što je prouzročilo odron ledenjaka u Uttarakhandu, no otprije se zna da je ta država u zapadnom području Himalaja sklona nenadanim poplavama i klizištima.

U lipnju 2013., kada su najobilnije monsunske kiše u zadnjih nekoliko desetljeća u tom području izazvale velike poplave, smrtno je stradalo oko 6000 ljudi.
1
1 slika
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Klimatske promjene

Post Postao/la Heidi »

0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Musk nudi 100 miliona dolara nagrade rješenjima za uklanjanje CO2 iz atmosfere

Post Postao/la storm »

slika
Oni koji se prijave na Muskovo natjecanje “XPRIZE Carbon Removal” moraju imati plan za uklanjanje ugljika dug najmanje stotinu godina.

Muskovo natjecanje "XPRIZE Carbon Removal" za cilj ima pronalazak rješenja za uklanjanje hiljada tona iz atmosfere godišnje, s potencijalom nadogradnje (EPA)

Američki poduzetnik i milijarder Elon Musk ove je sedmice ponudio 100 miliona dolara nagrade izumiteljima ako osmisle načine borbe protiv klimatskih promjena uklanjanjem ugljičnog dioksida iz atmosfere i okeana.

„Trenutno imamo samo jedan planet“, rekao je Musk, vlasnik proizvođača automobila Tesla.

„Čak i da imamo 0,1 posto šanse za katastrofu, zašto to riskirati? To je ludo!“.

Musk je nagradu od 100 miliona dolara najavio već u januaru, a u četvrtak, na Dan planeta Zemlje, objavio je upute za to natjecanje. Organizatori natječaj nazivaju „najvećom poticajnom nagradom u historiji“, a trajat će četiri godine, do Dana planeta Zemlje 2025. godine, piše Reuters, prenosi Hina.

„Hvatanje“ ugljika i njegovo pohranjivanje dobivaju sve veću pozornost istraživača u vrijeme dok se zbog klimatskih promjena tope ledenjaci, intenziviraju se tropske oluje te je sve veći broj toplinskih udara.

Podrška startup kompanija Silicijske doline
Svjetske države rade na smanjivanju emisije ugljika, ali naučnici ističu kako će put prema cilju o nultoj stopi emisija do 2050. vrlo važnu ulogu imati i tehnologije uklanjanja ugljika iz atmosfere.

„U obzir će se uzeti i trošak i nadogradivost. Hoće li se ukloniti dovoljno ugljika i možemo li si mi to priuštiti kao civilizacija? To su stvari koje su važne“, rekao je Musk u videoporuci na kojoj stoji bos, okružen vodom i drvećem.

Projekti uklanjanja ugljika već su dobili podršku startup kompanija Silicijske doline, javnih zvaničnika zabrinutih zbog sporog smanjivanja emisija, ali i kompanija s velikim emisijama plinova koje su zainteresirane za njihovo smanjivanje.

Reklama
Ta tehnologija još nije komercijalno isplativa. Uklanjanje ugljika može koštati više od 300 dolara po toni ugljika, u svijetu koji godišnje proizvede 50 milijardi tona ugljičnog dioksida. Naučnici procjenjuju da će do 2050. trebati ukloniti 10 milijardi tona ugljika, piše Reuters.

Plan dug najmanje 100 godina
„Mislim da je to jedna od onih stvari za koje treba vremena da se pronađe pravo rješenje“, kazao je Musk.

„A posebno za shvatiti koje je najbolje ekonomsko rješenje za uklanjanje CO2“.

Muskovo natjecanje “XPRIZE Carbon Removal” za cilj ima pronalazak rješenja za uklanjanje hiljada tona iz atmosfere godišnje, s potencijalom nadogradnje.

Oni koji se prijave moraju imati plan za uklanjanje ugljika dug najmanje stotinu godina. Organizatori su najavili da će recenzirati prijave do sredine maja.

IZVOR : AGENCIJE
0
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Klimatske promjene

Post Postao/la Heidi »

Kolapsologija

slika

Povijest nas uči da se civilizacije uzdižu i padaju, rađaju se i umiru. Neke umiru dramatično, neke jednostavno izblijede i postupno budu zamijenjene drugima. Ima smisla proučavati kako su nestale stare kulture i civilizacije i sagledati što možemo iz toga naučiti. Danas u Parizu možemo upisati poslijediplomski studij o kolapsologiji ili o “riziku od kolapsa i kako se tome prilagoditi”. Naime, pretpostavka je da bi kolaps mogao zadesiti i ovo naše zapadno industrijsko društvo.

Prema Jaredu Diamondu, akademiku i autoru knjige iz 2005. godine Kolaps: Kako društva odaberu propasti ili opstati, već svjedočimo stanju pred kolapsom u mnogim zemljama: “Kao što se to događalo i u prošlosti, zemlje koje su ekološki opterećene, prenaseljene ili oboje, postaju izložene riziku političke prenapregnutosti te kolapsa vlada. Kad su ljudi očajni, pothranjeni i bez nade, za to okrivljuju svoje vlade, i misle da su one odgovorne zbog nerješavanja njihovih problema. Pokušavaju emigrirati pod svaku cijenu. Ratuju oko zemlje. Ubijaju jedni druge. Započinju građanske ratove. Misle da nemaju što izgubiti pa postaju teroristi ili podržavaju ili toleriraju terorizam.”

Kad bismo napravili procjenu rizika za zdravlje i sigurnost našeg planeta, mogli bismo istaknuti mnoštvo ozbiljnih prijetnji: nestašicu vode, osiromašenje tla, klimatske promjene, prenapučenost, onečišćenja i toksine, nejednakost, krhke ekonomije i tako dalje. Prema Diamondu, sve su to vremenske bombe koje imaju fitilje u trajanju od nekoliko godina, nikako više od pedeset. Današnji smjer nije održiv; ili ćemo se odlučiti za promjenu ili ćemo biti prisiljeni na nju. Kao i kod svake kontrole zdravlja i sigurnosti, razumno je napraviti popis mogućih prijetnji i pripremiti se za njih.

Međutim, uvijek ima onih koji ne žele vidjeti očigledno i ovakvu studiju više vole proglasiti “apokaliptičnom” ili nekom vrstom religijskog sudnjeg dana.

No, pokušati procijeniti moguće ishode naših trenutačnih problema i pripremiti se na njih nije isto što i proricati katastrofu. Kad je propao Sovjetski Savez, to nije značilo da su svi umrli. Kad je propalo Rimsko Carstvo, svijet je išao dalje, ali ne svijet kakav su Rimljani poznavali.

Izostanak sagledavanja problema i predviđanja budućih posljedica zapravo je jedan od čimbenika koji su doprinijeli urušavanju prošlih civilizacija.

Kako kaže Diamond, jedan od razloga zašto problemi nisu uočeni je “sukob kratkoročnih interesa između elita koje donose odluke i dugoročnog interesa društva u cjelini, posebno ako se elite mogu izolirati od posljedica vlastitih postupaka”. Recimo da ste bogat vlasnik zemljišta i da možete stvoriti bogatstvo sječom šume, industrijskom obradom zemlje, crpljenjem rijetkih minerala koji su ispod površine tla, unatoč uništavanju i zagađenju koje mogu uzrokovati, prodajom zemlje bezobzirnim graditeljima – biste li se mogli suzdržati od krupne zarade na račun zajednice i budućih generacija?

Dakle, većina onih koji su u prošlosti bili u stanju donositi takve odluke nije se suzdržala i tu je bit problema: naše trenutne probleme stvorio je čovjek i oni su na ovaj ili onaj način rezultat razmišljanja koje najveću vrijednost pridaje onome što je profitabilno.

I ako takvo “ekonomsko” i materijalističko razmišljanje i dalje bude dominiralo našim kolektivnim odlukama i ako mi kao pojedinci i dalje budemo podložni trenutačnom zadovoljstvu, naša će se industrijalizirana civilizacija zabiti u zid.

Ako iskvarene vrijednosti i pogrešna razmišljanja urušavaju civilizacije, tada će prave vrijednosti i zdravo razmišljanje izgraditi nove civilizacije. Zato trebamo razgovarati o kolapsologiji; i u tom kontekstu trebamo razgovarati o ljudskim vrijednostima i razmišljanjima koja nam trebaju da savladamo izazove na putu kako bismo stvorili bolji život i ponudili obrazovanje koje će nam pomoći da budemo nesebični, da bolje surađujemo, da budemo velikodušni i otvoreniji za razum nego za želje. Budućnost ostaje otvorena, ali nema smisla ići joj ususret zatvorenih očiju.

Autor: Sabine Leitner
S engleskog prevela: Tanja Mavrić
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Odgovori

Natrag na “Priroda i ekologija”