Zemljotresi

Ljepote prirode, simbioza čovjeka i prirode, očuvanje okoliša, životinjski svijet, bogastvo flore na planeti...
Moderator: CocoMa, Heidi
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Zemljotresi

Post Postao/la storm »

7,0 bome već fino drma :sok


Snažan zemljotres pogodio Grčku, treslo se sve do Istanbula
Radiosarajevo.ba
1354135.jpg

Potres magnitude 7.0 pogodio je okolicu grčkog otoka Samos te otočje Dodekanez, javlja EMSC.

Prema pisanju grčkog dnevnog lista Ekathimerini, podrhtavanje koje je trajalo dugo osjetilo se diljem Grčke te sve do Istanbula.


Nakon prvog potresa, uslijedila su još tri s maginutdama 4.1, 4.2 i 4.8
8
4 slika 4 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zemljotresi

Post Postao/la storm »

4
3 slika 1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zemljotresi

Post Postao/la storm »

Izmir :face


1
1 slika
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Zemljotresi

Post Postao/la Desperado »

Strašno kako se zgrade srušiše jbt... kao da su od kartona.
2
2 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zemljotresi

Post Postao/la storm »

MarlboroGold je napisao/la: 30 okt 2020, 15:58 Strašno kako se zgrade srušiše jbt... kao da su od kartona.
:face
Strašno....ovo je bio baš jak potres, sumnjam da bi i ovdje nešto bolje prošli



2
1 slika 1 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Zemljotresi

Post Postao/la Hannibal »

koliko ima poginulih
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zemljotresi

Post Postao/la storm »

Hannibal je napisao/la: 30 okt 2020, 19:01 koliko ima poginulih
Potres magnitude 7 pogodio je u 11 sati i 50 minuta po lokalnom vremenu Egejsko more južno od grada Izmira na zapadnoj obali Turske.

Kako javlja CNN Turk, potres se osjetio sve do Istanbula. Zasad je potvrđeno da je u potresu u Turskoj smrtno stradalo 12 osoba, a više od 257 ih je ozlijeđeno. U Grčkoj je poginulo dvoje tinejdžera, na njih se srušio zid kad su se vraćali iz škole.

Iz Izmira stižu snimke i fotografije porušenih zgrada. BBC navodi kako je u tom obalnom gradu srušeno 20 zgrada.

U tijeku je potraga za nestalima u porušenim zgradama. Došlo je i do više od 80 slabijih potresa nakon silovitog prvog potresa.

Osim porušenih zgrada, u priobalnim gradovima došlo je i do podizanja razine mora tako da su poplavljene ulice.

Potresi u Turskoj su česti. Tako je u potresu u jednom drugom turskom gradu, Izmitu, 1999. godine poginulo 17.000 ljudi.

U Grčkoj je poplavljen otok Samos, a dvoje tinejdžera je poginulo kad se na njih srušio zid.
4
2 slika 2 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Zemljotresi

Post Postao/la Hannibal »

dajdza mi je zivio u istanbulu neko vrijeme i kaze svako malo bude neki potres, jednom krenuo da izadje iz kuce i nije mogo bacalo ga na stepenicama od zida do zida haha
sta je to tako lose tlo tamo jbt
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Zemljotresi

Post Postao/la Podrinjac »

Euroazijska ploča.
1
1 slika
Avatar
Čuvarkuća
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3040
Postovi: 2252
Pridružen/a: 07 aug 2020, 19:58

Re: Zemljotresi

Post Postao/la Čuvarkuća »

Užas stvarno, jadni ljudi.
1
1 slika
"Treba otimati radost danima što bježe".
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zemljotresi

Post Postao/la storm »

Dosta blaže, ali i bliže nama...a ni 4.7 nije malo
Aktiviralo seizmička pomjeranja izgleda i na tim prijelomnicama...

SREDNJU Dalmaciju zatresao je potres magnitude 4.7.

slika

Epicentar potresa bio je na dubini od 10 kilometara, 16 kilometara sjeverozapadno od Posedarja, mjesta kod Zadra, javlja EMSC.

Još uvijek nema nikakvih izvještaja o mogućim štetama. Zadarska policija zasad nije dobila nijednu dojavu.

"Zadnji podaci su da je magnituda bila 4.7 po Richteru, epicentar mu je bio kod Starigrada Paklenice. Za sada nemamo podataka o materijalnim štetama, ali znamo da se potres osjetio na velikom području Hrvatske, od Zadra, zadarskom području, oko Splita, a čak su ga i u Zagrebu mogli osjetiti. Manifestirao se jako na širem području", kazao je seizmolog Krešimir Kuk za N1 televiziju.

Ako ste osjetili potres, javite nam dojmove i snimke na desk@index.hr.


"Ludo je treslo"
Potres se osjetio u velikom dijelu Dalmacije. Čitatelji nam javljaju da su ga osjetili u centru Zadra, ali i u okolnim mjestima (Petrčane, Vir, Benkovac, otok Ugljan). Potres se, javljaju nam čitatelji, osjetio i u Splitu, na otocima Pagu, Visu, Prviću i Ižu, pa čak i u Bihaću i Velikoj Kladuši u BiH. Javilo nam se i više čitatelja iz Zagreba koji su osjetili potres.

EMSC-u su se javili ljudi iz Gospića, Svetog Roka, Biograda na moru, Knina, Solina, Omiša, pa čak i Karlovca, svi kažu da su ga osjetili.

"Ludo je treslo i trajalo je dosta dugo. Svi smo se usrali", javila nam je čitateljica iz Zadra.

"Nakon nedjeljnog ručka sam odmarala. Probudilo me snažno vibriranje kreveta, sve je u stanu lupalo, trajalo je dosta dugo, već sam počela bježati pod strop i odjednom je stalo. Jako sam se uplašila! Ne ponovilo se", napisala nam je još jedna čitateljica iz Zadra.

"Kao da nam je netko gurnuo kuću"
"U Biogradu se osjetio najprije manji udar i zatim jaki, dosta je treslo", javio nam je čitatelj.

"U 14,15 minuta osjetio se i na području Zaton/Nin snažan potres. Treslo je cca 4-5 sekundi. Intenzitet je bio dosta jak. Škripa stvari, njihanje lustera i jako podrhtavanje", napisao nam je čitatelj iz okolice Zadra.

"Prvo smo nekoliko sekundi pomislili da grmi i nakon toga se odjednom zatreslo kao da je netko 'gurnuo' našu kuću", napisao nam je čitatelj iz Polača kod Biograda.

"Kuća na rivi je pošteno zadrhtala"
"Mi smo 2 kilometra od Masleničkog mosta na ribama i bome smo ga dobrano osjetili. Kako je tišina i bonaca, čulo se od onog neugodnog huka do finog podrhtavanja pod nogama. Kuća na rivi je pošteno zadrhtala", napisala nam je čitateljica.



"Osjetio se lagano u Šibeniku. Dugo je trajalo. Izašli smo iz kuće", napisao nam je čitatelj iz Šibenika.

Javilo nam se i više čitatelja iz Novog Zagreba koji kažu da su osjetili potres.

Slijede još neke reakcije čitatelja na potres:

"U Novalji na Pagu se čula samo tutnjava od 5-6 sekundi"

"Osjetili smo potres i u Komiži na otoku Visu. Jako kratko, ali da, jedan trenutak se osjetila trešnja"

"Na Lošinju u dva vremenski bliska intervala (par sekundi) lagano podrhtavanje stola nakon ručka"

"U Splitu na 8 katu me zaljuljalo na stolici"

"U Novom Zagrebu, osjetili ljuljanje. Njihao se lagano i luster"

"Nalazim se u Srimi pored Vodica i osjetio sam potres. Nekoliko sekundi tresao se namještaj i to je bilo sve"

"U Selinama sam bio i kao da je netko minirao Paklenicu, čulo se kotrljanje kamenja i onda je udar išao prema meni i zatresao snažno tlo pod nogama"
2
1 slika 1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zemljotresi

Post Postao/la storm »

Strašno ...
Erdogan obećao, da će se svima, čiji su stanovi neupotrebljivi. bez pogovora dodijeliti/ izgraditi novi...

U potresu u Turskoj poginula 81 osoba, trogodišnja curica spašena iz ruševina
Hina
slika

Foto: EPA
TROGODIŠNJA djevojčica spašena je danas iz srušene zgrade u turskom gradu Izmiru na zapadu zemlje, rekli su dužnosnici, gotovo tri dana nakon snažnog potresa u području Egejskog mora koji je usmrtio 81 osobu.

Spasilački napori se nastavljaju na osam zgrada u Izmiru gdje je poginulo 79 osoba, zbog čega je potres koji se dogodio u petak u Turskoj odnio najviše života u posljednjem desetljeću. Dvoje tinejdžera izgubilo je život na grčkom otoku Samosu, rekle su vlasti.

Televizijske snimke pokazuju kako spasioci djevojčicu Elif izvlače iz ruševina i voze u ambulantu na kolicima, 65 sati nakon potresa.

Dvije sestre i brat djevojčice Elif su spašeni u subotu zajedno s njihovom majkom, no jedno dijete naknadno je umrlo.

"Tisuću puta hvala tebi, moj Bože. Izvukli smo našu malenu Elif iz stambenog bloka", tvitao je Mehmet Gulluoglu, šef vladine agencije za katastrofe (AFAD).

Najsmrtonosniji potres od 2011.
Više od 3500 šatora i 13.000 kreveta na raspolaganju je preživjelima kao privremeno utočište, prema riječima AFAD-a, iz kojeg je rečeno da je 962 ljudi ozlijeđeno u potresu u petak.



Više od 740 žrtava dosad je pušteno iz bolnice, rekao je AFAD.

Bio je to najsmrtonosniji potres u Turskoj poslije onog koji je 2011. godine pogodio grad Van na istoku zemlje i u kojem je stradalo više od 500 ljudi. Potres u siječnju ove godine usmrtio je 41 osobu u istočnoj provinciji Elazig.

Turskom prolaze rasjedi te je sklona potresima. Godine 1999. na sjeverozapadu Turske u dva snažna potresa poginulo je 18.000 ljudi.

Potres koji je po istanbulskom Institutu Kandili bio magnitude 6.9 imao je epicentar u Egejskom moru, sjeveroistočno od Samosa.
1
1 slika
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7688
Postovi: 5636
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Zemljotresi

Post Postao/la SmokingMan »

Epicentri prethodna 3 ili 4 zemljotresa unutar ove ploče se idealno poklapaju sa njenim granicama.

slika
1
1 slika
slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Zemljotresi

Post Postao/la Iskra »

Trafalgar Law je napisao/la: 02 nov 2020, 18:38 Epicentri prethodna 3 ili 4 zemljotresa unutar ove ploče se idealno poklapaju sa njenim granicama.

slika


De to objasni, promjera se? Kompletna?
0
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7688
Postovi: 5636
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Zemljotresi

Post Postao/la SmokingMan »

Iskra je napisao/la: 08 nov 2020, 08:53
Trafalgar Law je napisao/la: 02 nov 2020, 18:38 Epicentri prethodna 3 ili 4 zemljotresa unutar ove ploče se idealno poklapaju sa njenim granicama.

slika


De to objasni, promjera se? Kompletna?
Ovaj nacrt pokazuje jadransku/apulijsku realtivno malu tektonsku ploču, koja leži između Dinarida i Alpa, i ona je vremenom bila odgovorna za podizanje ta dva planinaka vijenca. Istoimna ploča je takođe smještena između dvje masivne tektonske ploče, Aričke ja jugu, i Euroazoijske, koje ovaj predio zatvara sa sjeverne i istočne strane. Nije čudo što često imamo potrese duž jadranske obale, tj. sa istočne strane jadranske ploče, uglavnom u priobalnom djelu Albanije. Krenuvši unazad 3-4 godine, a vjerovatno se i svi sjećate da je u par navrata kod nas bilo zemljotresa umjerene jačine između 2.8 i 4.5 po ritherovoj skali. Maloprije sam bacio pogled i na sjeverni dio Turske, koje je dosta trusno područije, i tu se često dešavaju razorniji zemljotesi. I ne čudi me što je ovaj dio dosta aktivan, i to zbog sjevernoanadloskog rasjeda, koji se pruža gotovo od Ararata pa do južnog dijela Egejskog mora. Mjesto gdje se ovaj rasjed zavšava u dobroj mjeri odgovara tački gdje se pritisak sa ovog dijela prenosi i na jadnrasku ploču. Interesatno je da Istambul eži na ovom sjevernoanadolskom rasjedu.

slika
1
1 slika
slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zemljotresi

Post Postao/la storm »

Opet u Turskoj ...

Zemljotres jačine 5,3 stepena pogodio je danas istočni dio Turske, saopćila je Uprava za katastrofe i vanredne situacije (AFAD).


Turski ministar unutrašnjih poslova Sulejman Soylu objavio je na Twitteru da za sada nema izvještaja o žrtvama ili značajnoj šteti.

"Svi naši timovi nastavljaju svoje preglede na terenu", rekao je ministar Soylu na Twitteru, potvrdivši da za sada nema ništa negativno.

Turski mediji javili su da se potres osjetio i u provincijama Malatya, Diyarbakir i Sanliurfa.
1
1 slika
Avatar
Username
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3376
Postovi: 2713
Pridružen/a: 14 dec 2020, 16:08

Re: Zemljotresi

Post Postao/la Username »

Imal ko da osjetio?
0
Odgovori

Natrag na “Priroda i ekologija”