Održiva moda

Vaš stil, vaš outfit modna pista foruma...
Moderator: CocoMa
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Održiva moda

Post Postao/la lejlamo »

u fazi sam kada malo intenzivnije razmišljam o konzumerizmu. malo sam iščitavala različite sadržaje na netu vezane za tu temu.
nabasala sam na ovaj pojam "održiva moda".

koliko nam zaista treba istih ili vrlo sličnih majica, košulja, pantalona.....?

evo o čemu bismo trebali malo razmisliti...
Prilikom kupovine novih krpica rijetki razmišljaju o tome da je tekstilna industrija jedan od najvećih zagađivača okoliša. Moda i trendovi mijenjaju se iz dana u dan, a količina odjeće koja se proizvodi predstavlja pravu prijetnju okolišu. Uz to, odjeću iz fast fashion lanaca najčešće šivaju potplaćeni radnici u nehumanim uvjetima.

Odjevni artikli s nerealno niskim cijenama kod većine kupaca tek dodatno probude ljudsku potrebu za imanjem. I dok punih vrećica žure kući, nisu ni svjesni kako podupiru uništavanje vlastitog staništa. Tekstilna industrija naveliko zagađuje vodu, zrak i tlo. Također, ljudi koji rade u masovnim proizvodnjama često su izrabljivani i nedovoljno plaćeni.
svjedoci smo vrlo čestih izbacivanja novih kolekcija, gotovo na mjesečnom nivou. šta se radi s tolikom odjećom, gdje završava, od kakvih je materijala (najčešće poliester) i u kakvim uslovima se proizvodi....

cilj ove održivosti mode bio bi usporavanje mode te iskorištavanje već iskorištenih resursa.... podrazumijeva brigu i za okolinu i za društvo..

kome nije mrsko i zanima ga tema može baciti pogled na ovaj razgovor o održivoj modi...

2
2 slika
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Održiva moda

Post Postao/la R4IN »

Kupujem ono sto mi se svidi a ne sto “moda” nalaze..

Haj sve i nekako al nikako provariti one muske farmerke ultra slim kad se utegnu a jos noge ko grisini.. :face
2
2 slika
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Održiva moda

Post Postao/la storm »

Ne kupujem nešto puno odjeće, sad ću malo floskulu baciti, ali radije nešto kvalitetno, pa znam da ću nositi dobro, duže vrijeme...
A konzumerizam je u tekstilnoj industriji uzeo maha, samo kupi, bacaj, kupi, bacaj... Nenormalno je, da može biti zimska jakna 15€, i samo da se nosi i pokaže novo, ljudi kupuju... Iako će nakon dva mjeseca samo krpa ostati... Plastificirana dakako.
1
1 slika
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22278
Postovi: 16993
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Održiva moda

Post Postao/la Russki »

R4IN je napisao/la: 14 jan 2021, 15:30 Kupujem ono sto mi se svidi a ne sto “moda” nalaze..

Haj sve i nekako al nikako provariti one muske farmerke ultra slim kad se utegnu a jos noge ko grisini.. :face
Tako i ja nekako.

Pretprosle godine imali neki bozicni domjenak sa firmom u nekom ultra kul restoranu i dress code je bio casual bussines. Otidjem ja da se malo skockam..sve uzmem sto mi se svidja ali nema pantalona osim onih uskih koje realno žene nose, a evo sad i muškarci. Pitam one djevojke sta rade tu imal igdje normalnih pantalona za muske, kaze nema gospodine, sad se nose uske, to je sad moda. Kontam se u sebi..nabijem ja tu modu na onu stvar.

Negdje sam vidio, čini mi se Indonezija, da su počeli da izrađuju biorazgradive majice.
1
1 slika
abysmal depths are flooded
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Održiva moda

Post Postao/la toxic »

Mislim da sam ja na nekoj sredini.
Ne pratim trendove i ne patim za tim da imam svaku krpicu koja je hit, al' isto tako kad mi se nesto svidi iako mi mozda ne treba u tom momentu ne oklevam kupiti. Ako bi krenula da razvrstavam sta mi zaista treba pola odece bi verovatno mogla izbaciti :face
4
1 slika 3 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Održiva moda

Post Postao/la lejlamo »

R4IN je napisao/la: 14 jan 2021, 15:30 Kupujem ono sto mi se svidi a ne sto “moda” nalaze..

super :ok

trebalo bi tako da svi upoznamo sebe i izgradimo neki vlastiti stil, a ne da konzumiramo nametnute koji se vrlo brzo mijenjaju...

ovo su podaci iz nekog diplomskog rada koji se bavio tematikom uticaja tekstilne industrije na okolinu...
Prema procjenama, tekstilna industrija emitira 1.7milijardi tona CO2 godišnje stoga znatno pridonosi globalnom zatopljenju.

Utječe na vodu njenim zagađenjem i velikom uporabom prilikom uzgajanja usjeva i prerade tkanine.

Tekstilna industrija koristi mnoge toksične kemikalije te znatno utječe na vodu, tlo i bioraznolikost. Uz sve to, industrija proizvodi 2.1 milijardu tona otpada od kojeg samo 20% bude reciklirano.

Pritisak na okoliš je pojačan zato što potražnja za odjećom raste te potrošači svoju odjeću koriste upola kraće nego što su prije 15 godina.

Globalna potrošnja odjeće se između 2000. i 2014. udvostručila.

Pretpostavlja se da će količina potrošnje robe od 2015.kada je iznosila 62 milijuna tona, do 2030. doseći 103 milijuna tona, a time će rasti i pritisakna okoliš.

Do 2030. svjetska tekstilna industrija će iskorištavati 50% više vode, emitirati 63% više stakleničkih plinova i proizvoditi 62% više otpada u odnosu na stanje 2015. godine
(Loetscher 2017).
fakat moramo biti odgovorniji.
Također, kada se odjeća pere mikroplastična vlakna se oslobađaju te u konačnici dospiju do oceana. Prema nedavnim istraživanjima IUCN-a, odjeća i tekstil najveći su izvori primarnih mikroplastika u moru te su zaslužni za 35% svjetske mikroplastike u oceanima (Loetscher 2017).
Sve dok potrošači nastavljaju kupovati, otpad će i dalje biti stvaran te će problem odlaganja tekstila biti sve veći (Sandin i Peters 2018).
podatak koji je iznijela gošća u ovom videu koji sam postavila, kaže da npr. H&M proizvodima koji se proizvedu za 24 sata treba 12 godina da se na neki način reciklira.
1
1 slika
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Održiva moda

Post Postao/la Dina »

Hmmm, sve je to povezano, tekstilna industrija zapošljava veliki broj ljudi... Modna industtija kod nas nije razvijena, ali u svijetu, zajedno sa nekim povezanim granama, obrće značajan novac...
Konzumerizam je neraskidivo povezan sa kapitalizmom, čak imamo u upotrebi pojam potrošačkog kapitalizma...
Jednostavno, ti isti radnici i firme trebaju potrošače/kupce bez kojih bi inače ostali bez posla...
Naravno, dugoročno, to je loše i ima svoje granice u granicama resursa, ekološkim granicama i sl., ali činjenica je kada bi svi kupovali ono što im treba, bez apstraktnih motivacija kao što su trendovi i moda, svjetska privreda bi propala...

Isto važi i za mnoge druge grane, ne samo tekstilnu industriju...
1
1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Održiva moda

Post Postao/la Hannibal »

eno kod srba mozes regularno u web shopu kupit duksericu sa natpisom noz zica. ima svih velicina, za djecu i odrasle, brace i seke, tate i mame 🤗
1
1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Nice try
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3404
Postovi: 1800
Pridružen/a: 13 dec 2020, 15:13

Re: Održiva moda

Post Postao/la Nice try »

Hannibal je napisao/la: 15 jan 2021, 13:22 eno kod srba mozes regularno u web shopu kupit duksericu sa natpisom noz zica. ima svih velicina, za djecu i odrasle, brace i seke, tate i mame 🤗
E nema više. Čini mi se da su zabranili rad butiku. A ovi uputili izvinjenje, ništa nisam razumjela šta su kao htjeli postići s tim.
2
2 slika
Odgovori

Natrag na “Moda”