Poslovni stil i dresscode

Vaš stil, vaš outfit modna pista foruma...
Moderator: CocoMa
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Poslovni stil i dresscode

Post Postao/la Heidi »

slika


Odredjena pravila odijevanja mogu igrati ulogu i na privatnim i na javnim prostorima. Iako se obicno moramo brinuti samo o odijevanju za vece proslave, poput vjencanja ili rodjenje kcerke, u poslovnom zivotu to je redoslijed dana.

Kako se vi oblacite? Sta preferirate, casual, office, business, uniforme? Nalaze li firma/ustanova neki dresscode? Sta mislite o tim pravilima?

Ovdje mozemo podijeliti i savjete, sta i kad najbolje obuci, na primjer za intervju ili prijem.
3
3 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Poslovni stil i dresscode

Post Postao/la Heidi »

Nepogresiv outfit za intervju. Plava i bijela u kombinaciji su po njemackim studijima #1.

slika

Naravno, u drugim kulturama vaze druga pravila.
3
2 slika 1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Poslovni stil i dresscode

Post Postao/la lejlamo »

moj stil odijevanja na poslu je kežual.

ne volim da mi se nameću stroga pravila, volim udobnost i praktičnost.
ni to oko određene kombinacije boja za intervjue i sl. ne bendam.

međutim, podržavam postojanje i uvođenje pravila u odijevanju za javne ustanove, jer postoje ljudi koji nemaju osjećaj ni za minimum prikladnosti.
2
1 slika 1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Poslovni stil i dresscode

Post Postao/la storm »

Meni posao dozvoljava casual, koji varirra od onog običnog, do nešto elegantnijeg, redimo farmerice, košulja, sako...
Rijetko, baš rijetko potrebno mi je i poslovno odijelo, ali mi nije ni to mrsko.
Moraš malo i poznavati prilike, s kim ćeš se sastajati, gdje, kakvi su oni. Pa se tome i prilagodim. Ne mogu u farkama i majici na banku, na sastanak sa ljudima, za koje znam, da nose odijela, a tako ni obratno...osim ako je nešto hitno, ali tada se i ne gleda na to.
I htio ne htio...ocjenjujem ljude i prema tome, u cijeloj poslovnoj slici. Volim prikladno obučene osobe, ni manje, ni više.
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Poslovni stil i dresscode

Post Postao/la Hannibal »

moj dekan je jedan od jacih likova u gradu, al boli ga briga, dodje na fakultet u trenerci haha
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Poslovni stil i dresscode

Post Postao/la storm »

Hannibal je napisao/la: 07 feb 2021, 17:57 moj dekan je jedan od jacih likova u gradu, al boli ga briga, dodje na fakultet u trenerci haha
On je bahat, da ne nastavljam sa pridjevima...
1
1 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Poslovni stil i dresscode

Post Postao/la Hannibal »

storm je napisao/la: 07 feb 2021, 18:01
Hannibal je napisao/la: 07 feb 2021, 17:57 moj dekan je jedan od jacih likova u gradu, al boli ga briga, dodje na fakultet u trenerci haha
On je bahat, da ne nastavljam sa pridjevima...
ahaa a da vidis sto na medicini izabrase dobrog dekana, pravi gospodin covjek, ako iko ono gore dovede u red on ce
1
1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22352
Postovi: 17072
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Poslovni stil i dresscode

Post Postao/la Russki »

storm je napisao/la: 07 feb 2021, 17:53 Meni posao dozvoljava casual, koji varirra od onog običnog, do nešto elegantnijeg, redimo farmerice, košulja, sako...
Rijetko, baš rijetko potrebno mi je i poslovno odijelo, ali mi nije ni to mrsko.
Moraš malo i poznavati prilike, s kim ćeš se sastajati, gdje, kakvi su oni. Pa se tome i prilagodim. Ne mogu u farkama i majici na banku, na sastanak sa ljudima, za koje znam, da nose odijela, a tako ni obratno...osim ako je nešto hitno, ali tada se i ne gleda na to.
I htio ne htio...ocjenjujem ljude i prema tome, u cijeloj poslovnoj slici. Volim prikladno obučene osobe, ni manje, ni više.
Treba poznavati prilike, točno.

Brt moj, mene su tako iščerali iz hrvatske ambasade, nabili me s noge na nogu, punim pravom, ja bandit došao u bermudama i japankama da završim nešto. Eto pameti tobejarabi.

Skroz smetnuo sa uma gdje dolazim i s kim se sastajem..

I kako to obično biva, tko nema u glavi, ima u nogama, nazad kući, fino se obuci i ponovno u ambasadu.
2
2 slika
abysmal depths are flooded
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Poslovni stil i dresscode

Post Postao/la storm »

Russki je napisao/la: 08 feb 2021, 05:12
storm je napisao/la: 07 feb 2021, 17:53 Meni posao dozvoljava casual, koji varirra od onog običnog, do nešto elegantnijeg, redimo farmerice, košulja, sako...
Rijetko, baš rijetko potrebno mi je i poslovno odijelo, ali mi nije ni to mrsko.
Moraš malo i poznavati prilike, s kim ćeš se sastajati, gdje, kakvi su oni. Pa se tome i prilagodim. Ne mogu u farkama i majici na banku, na sastanak sa ljudima, za koje znam, da nose odijela, a tako ni obratno...osim ako je nešto hitno, ali tada se i ne gleda na to.
I htio ne htio...ocjenjujem ljude i prema tome, u cijeloj poslovnoj slici. Volim prikladno obučene osobe, ni manje, ni više.
Treba poznavati prilike, točno.

Brt moj, mene su tako iščerali iz hrvatske ambasade, nabili me s noge na nogu, punim pravom, ja bandit došao u bermudama i japankama da završim nešto. Eto pameti tobejarabi.

Skroz smetnuo sa uma gdje dolazim i s kim se sastajem..

I kako to obično biva, tko nema u glavi, ima u nogama, nazad kući, fino se obuci i ponovno u ambasadu.
Eh i ja sam naučio to kroz par neugodnih situacija :oo
Ja na sud išao u kratkim hlačama :valja
3
3 slika
Avatar
scorpio
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4032
Postovi: 2876
Pridružen/a: 15 aug 2020, 17:39

Re: Poslovni stil i dresscode

Post Postao/la scorpio »

nisam imao tih neugodnih situacija, vjerovatno jer su mi prvi radni koraci bili u ozbiljnim firmama i od početka sam učio kada i kako se obući :) ali imam jednu situaciju koju želim da podjelim. Tada sam radio za jednu firmu gdje je 90 % osoblja moralo da bude obučeno ono baš odijelo kravata. Mi IT jevci smo bili u tih desetak posto casual osim kada se neke delegacije sastanci i sl... tada svi u fitiljima :)

jedan dan imao nekog posla u server room -u (cijeli dan) i obučem se farmerke i neka majica kratkih rukava i tene ono baš sprtski ... bezze. Na pauzi morao navratiti do doma zdravlja. Dolazim ja u dom zdravlaj tamo seke sjede piju kafu, čekam ja na šalteru ali one mene baš i ne registruju nego nastavile razgovor (da ne pomislite loše, nisam čekao dva sata nego 2 - 3 minute dok one svoje ... svojim poslom pa dok dođe na tebe red i ona njihova (da ne kažem drskost) u komunikaciji (sigurno znate o čemu goovorim)... Završim ja i odem.

prošlo je možda mjesec dva, ja ponovo isti dom zdravlja ista situacija (smjena), ALI OVAJ PUT BILI SASTANICI i ja odijelo, pele, fitilj. Kako prilazim šalteru to one (iste seke) gledaju premam meni, prekidaju razgovor ustaje jedna prilazi to osmjeh, ljubaznost, učtivost

i onda kažu odijelo ne čini čovjeka :crni

PS. ovo je jedna, mislim najzanimljivija situacija kada se negdje pojaviš ufitiljen... a bilo ih je :haha
4
3 slika 1 slika
samo malo provociram :crni
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Poslovni stil i dresscode

Post Postao/la Polaris »

Heidi je napisao/la: 07 feb 2021, 17:12 slika


Odredjena pravila odijevanja mogu igrati ulogu i na privatnim i na javnim prostorima. Iako se obicno moramo brinuti samo o odijevanju za vece proslave, poput vjencanja ili rodjenje kcerke, u poslovnom zivotu to je redoslijed dana.

Kako se vi oblacite? Sta preferirate, casual, office, business, uniforme? Nalaze li firma/ustanova neki dresscode? Sta mislite o tim pravilima?

Ovdje mozemo podijeliti i savjete, sta i kad najbolje obuci, na primjer za intervju ili prijem.
Moj stil odjevanja na poslu je u 99% slucajeva smart casual, business casual i business attire. Sad sam trenutno ovo trece.
1
1 slika
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Poslovni stil i dresscode

Post Postao/la Heidi »

E, to I ja uvijek kazem. Ljudi te jednostavno drugacije dozivljavaju kad si dobro obucen.
3
3 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Poslovni stil i dresscode

Post Postao/la Polaris »

Na poslu nemamo dresscode ali ja jednostavno volim taj poslovni stil i osjecam se udobno u njemu i nekako mi ide uz ovaj posao koji radim 🙂
3
2 slika 1 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Poslovni stil i dresscode

Post Postao/la Socrates »

Ja sam uvijek u business attire. Nikad ne znas sta ce iskrsnuti.

Inace, zaposljavao sam ljude, i odijevanje je prvi deal-maker ili deal-breaker u takvim situacijama. Mozes biti genijalac na intervjuu, ako ovo nisi prosao, tesko (skoro nikako) ces dobiti posao.

Ucinio sam jedan izuzetak, iz ne bas casnih razloga, opisacu ga kasnije (na pu pu sam ga opisao), i nisam se pokajao. Ali, to je samo jedan izuzetak.
2
2 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Poslovni stil i dresscode

Post Postao/la Hannibal »

storm je napisao/la: 08 feb 2021, 09:05
Russki je napisao/la: 08 feb 2021, 05:12

Treba poznavati prilike, točno.

Brt moj, mene su tako iščerali iz hrvatske ambasade, nabili me s noge na nogu, punim pravom, ja bandit došao u bermudama i japankama da završim nešto. Eto pameti tobejarabi.

Skroz smetnuo sa uma gdje dolazim i s kim se sastajem..

I kako to obično biva, tko nema u glavi, ima u nogama, nazad kući, fino se obuci i ponovno u ambasadu.
Eh i ja sam naučio to kroz par neugodnih situacija :oo
Ja na sud išao u kratkim hlačama :valja
hahaha i mene su vracali
1
1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Poslovni stil i dresscode

Post Postao/la Heidi »

Tako I treba. :ok @Ariel
Vidjela sam jednu tvoju sliku u sakou, svidja mi se.

Ja sam causal smart I ponekad attire. Zavisi od rasporeda dana I gdje moram ici. Causal na poslu niko ne nosi iako nije zabranjeno.
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Username
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3376
Postovi: 2713
Pridružen/a: 14 dec 2020, 16:08

Re: Poslovni stil i dresscode

Post Postao/la Username »

Kod mene je pijacni stil
2
2 slika
Odgovori

Natrag na “Moda”