NASA objavila novi snimak panorame Marsa

Prenosimo sa portala...
Moderatori: Fatih, Max, Socrates
Socrates
Administrator
Reactions: 10359

NASA objavila novi snimak panorame Marsa

Post Postao/la Socrates »

Snimak je nastao u dijelu kratera Jezero pod nazivom Van Zyl Overlook za koji naučnici smatraju da je nekada bio jezero.

b_210610034.jpg

Ovaj snimak označava odlazak rovera s mjesta slijetanja dok započinje naučnu fazu najnaprednije misije u historiji Marsa. Načinjen je pomoću Mastcam-Z stereo sistema dok je rover bio parkiran 13 dana. Panorama od 2,4 milijarde piksela se sastoji od 992 fotografije kombinovane u jednu veliku fotografiju.

Rover ulazi u naučnu fazu napuštajući Octavia E. Butler područje gdje je sletio 18. februara ove godine. Već je dokazao da može stvarati kisik iz atmosfere Crvene planete, a dosad je napravio više od 75.000 fotografija. Čak je snimio i zvuk na površini Marsa.

U narednim mjesecima će Perseverance istraživati tlo kratera te će prikupiti prve uzorke koji će u budućim misijama biti transportovani na Zemlju.

(klix.ba)
2
1 slika 1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Nothing's gonna change my world...
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3733

Re: NASA objavila novi snimak panorame Marsa

Post Postao/la East_side »

Hmmm meni ovo izgleda kao panorama Arizone ili Teksasa. Ne želim kvariti temu ali sam općenito skeptik po pitanju NASA-e, ne vjerujem im baš. Ponajviše zbog "slijetanja na Mjesec" iz kraja 60ih kojeg smatram neistinitim. I zbog još mnogo čega...

S druge strane, poštujem i suprotne stavove, smatram ih legitimnim i ograđujem se od eventualnih rasprava.
0
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2284

Post Postao/la Ramzess »

Ja bih rekao da je to nekad bila poljana gdje se lopta sutala, kakvo jezero ... nema skoljki od stojadina. Veze oni nemaju ... :meha2
3
2 slika 1 slika
storm
Administrator
Reactions: 27824

Post Postao/la storm »

East_side je napisao/la: 10 jun 2021, 12:53 Hmmm meni ovo izgleda kao panorama Arizone ili Teksasa. Ne želim kvariti temu ali sam općenito skeptik po pitanju NASA-e, ne vjerujem im baš. Ponajviše zbog "slijetanja na Mjesec" iz kraja 60ih kojeg smatram neistinitim. I zbog još mnogo čega...

S druge strane, poštujem i suprotne stavove, smatram ih legitimnim i ograđujem se od eventualnih rasprava.
Ja u te teze ne vjerujem iz jednog oesnovnog razloga.
Istodobno su im bili 60ih, konkurencija Sovjeti... Sada su i Kinezi poslali nedavno plovilo i sondu na Mars.
Nije to samo njihova priča, ne možeš negirati, a istodobno su i ostali tu blizu.
Tu je što se svemirskih avantura tiče, uvijek bila u pitanju ogromna količina novca, stvar međunarodnog prestiža.
Pamtim kao klinac, mnogo sam čitao (tada dostupno) o mega projektima usa, čini mi se nešto kao ratovi zvijezda, da skratim planirana je i svemirska vojska, flota... Ali kako su Sovjeti posrnuli u svakom pogledu, nestalo je i američkog interesa.. Jer na kraju, ništa bez politike i ruku u kongresu.
Ja bih sad čak i povezao ovo sa kinezima, što sam spominjao malo prije. Jako sumnjam da i ameri nisu znali za njihov projekt, ali su bili brži.
0
Habibti, ya nour el ain...
Mehaning
Proleter
Reactions: 5001

Post Postao/la Mehaning »

East_side je napisao/la: 10 jun 2021, 12:53 Hmmm meni ovo izgleda kao panorama Arizone ili Teksasa. Ne želim kvariti temu ali sam općenito skeptik po pitanju NASA-e, ne vjerujem im baš. Ponajviše zbog "slijetanja na Mjesec" iz kraja 60ih kojeg smatram neistinitim. I zbog još mnogo čega...

Previše dokaza, pa te zbunjuje? :sok
0
Odgovori

Natrag na “Vijesti”