Cijene goriva

Prenosimo sa portala...
Moderatori: Fatih, Max, Socrates
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Cijene goriva

Post Postao/la CocoMa »

Cijene osnovnih goriva u Sloveniji koliko do juče bile su najniže u regionu, ali se od 21. juna, kada je došlo do promjene cijena u četiri države sa prostora bivše SFRJ, najjeftiniji dizel i benzin od 95 oktana toče na benzinskim pumpama u Bosni i Hercegovini.



Najveća maloprodajna cijena osnovnog benzina na pumpama van autoputeva u Sloveniji odlukom Vlade povećana je od utorka sa 1,56 na 1,75 eura, dok je cijena dizela „skočila“ sa 1,67 na 1,85 eura po litru. Time je dizel u Sloveniji bukvalno preko noći prešao put od najjeftinijeg do najskupljeg goriva u svim državama bivše Jugoslavije, ne računajući Bosnu i Hercegovinu u kojoj cijene nisu ograničene, pa možete proći i skuplje i jeftinije nego u ostalim zemljama.


Uredba ne može da zauzda cijene goriva, stručnjaci očekuju drastična poskupljenja.

Od utorka, 21. juna nove cijene osnovnih goriva važe i u Hrvatskoj. Na benzinskim pumpama van auto-puteva osnovni dizel košta 1,74 eura, dok je benzin od 95 oktana sada najskuplji u Hrvatskoj – 1,79 eura. Opet, ne računajući BiH.

Vladina uredba kojom su ograničene cijene osnovnih goriva na benzinskim pumpama koje nisu na auto-putevima bit će na snazi dvije nedjelje i, prema riječima hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, odnosi se na 94 posto benzinskih pumpi.

Preostalih šest odsto pumpi nalazi se na auto-putevima i poželjno ih je izbjeći u širokom luku jer je na njima litar dizela 1,93 eura, dok benzin košta 1,87 eura. Uredba se ne odnosi na premijum goriva, čija se cijena formira slobodno.

Odgovarajući na pitanje novinara očekuje li u turističkoj sezoni veće gužve na pumpama van auto-puteva zbog nižih cijena goriva, hrvatski ministar privrede Davor Filipović rekao je da „postoji mogućnost da će se neko zaustaviti i natočiti gorivo“, ali je dodao da je uvjeren da će to biti „manji dio turista“.


U mnogim mjestima u Sloveniji građani u nedjelju nisu mogli da natoče gorivo na benzinskim pumpama, a problemi su se javljali kod svih dobavljača.


Neprijatno iznenađeni građani po dolasku na pumpu dobijali su poruku da goriva trenutno nema na zalihama zbog povećane potražnje, a snabdijevanje gorivom normalizovalo se u ponedjeljak.


Cijene goriva u Bosni i Hercegovini nisu ograničene i razlikuju se doslovno od pumpe do pumpe, pa je tako u Kantonu Sarajevo benzin moguće kupiti za 1,69 eura po litru, a svega nekoliko stotina metara dalje za čak 1,82 eura. Prema pisanju bh. medija, slična situacija je i sa dizelom, čija se cijena kreće u rasponu od 1,77 do 1,92 eura. U Tuzlanskom kantonu cijene benzina kreću se od 1,69 eura pa naviše, a dizel je oko 1,79 eura.


Gorivo je od 21. juna skuplje i u Crnoj Gori, uprkos tome što je Vlada nedavno smanjila akcize za pedeset odsto. Eurodizel je poskupio za čak 20 centi, pa će u narednih 15 dana koštati 1,78 eura, dok je eurosuper 95 poskupio sa 1,65 na 1,73 eura.


Povoljnije cijene goriva u odnosu na većinu država na prostoru nekadašnje SFRJ dugi niz godina imala je Sjeverna Makedonija, ali je aktuelna kriza taj odnos promijenila. Najnovijom odlukom regulatornih tijela koja važi od 21. juna cijene benzina i dizela u toj zemlji su izjednačene – 1,78 eura.

N1.
0
Avatar
Zara
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 6946
Postovi: 3585
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:08

Re: Cijene goriva

Post Postao/la Zara »

slika

:o
1
1 slika
Shoot for the moon! Even if you miss, you'll land among the stars.
Avatar
Zara
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 6946
Postovi: 3585
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:08

Re: Cijene goriva

Post Postao/la Zara »

vako ću ja :o

slika
1
1 slika
Shoot for the moon! Even if you miss, you'll land among the stars.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Cijene goriva

Post Postao/la storm »

Super, manje će gužve biti na autocesti...
Previše olako se počelo živjeti...
0
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Cijene goriva

Post Postao/la Malena »

Cijene goriva na benzinskim pumpama u Bosni i Hercegovini ponovo su doživjele porast. Nešto značajniji rast cijena odnosi se na dizel gorivo, koje je poskupilo minimalno za 10 feninga, a na mnogim pumpama i za 15 feninga.

Cijena dizela na sarajevskim pumpama kreće se od 3,11 KM po litru do 3,31 KM po litru. Ipak, treba istaći da je cijena od 3,11 KM na samo jednoj benzinskoj pumpi, dok je puno češća cijena od 3,16 KM po litru.
Benzin super 95 se na benzinskim pumpama u Sarajevu prodaje po cijenama od 2,81 KM po litru do 3, 06 KM po litru. Prije dvije sedmice najniža cijena benzina je iznosila 2,71 KM po litru.

Plin u auta se na sarajevskim benzinskim pumpama toči po cijenama od 1,46 KM po litru do 1,71 KM po litru.

Cijene goriva i dalje padaju, dizel u Sarajevu jeftiniji i do 15 feninga po litru
U Banjoj Luci, nakon što je cijena dizela nakratko bila pala ispod 3 KM po litru, prema podacima sa aplikacije Ministarstva trgovine i turizma RS-a sada se kreće od 3,07 KM po litru do 3,35 KM po litru.

Cijena benzina super 95 u Banjoj Luci, je nešto manja nego u Sarajevu i kreće se od 2,76 KM po litru do 3,35 KM po litru. Cijena plina u Banjoj Luci je od 1,59 KM po litru do 1,82 KM po litru.

U Tuzli se cijena dizela kreće od 3,16 KM po litru do 3,31 KM po litru. Prije dvije sedmice najniža zabilježena cijena dizela u Tuzli iznosila je 3,11 KM po litru.

Benzin super 95 se u Tuzli prodaje po cijenama od 2,81 KM po litru do 3,11 KM po litru. Ova cijena je nešto niža u odnosu na onu od prije dvije sedmice kada se benzin prodovao od 2,86 KM po litru do 3,46 KM po litru. Cijena plina je od 1,46 KM do 1,76 KM po litru.

U Mostaru cijena dizela se kreće od 3,16 KM po litru do 3,26 KM po litru, a cijena benzina super 95 od 2,81 KM po litru do 3,11 KM po litru. Cijena plina je od 1,56 KM do 1,81 KM po litru.

Na svjetskom tržištu cijena sirove nafte doživjela je umjereni rast. Tako se naftom brent trgovalo po cijeni od 101,67 dolara po barelu, a WTI američkom naftom 95,21 dolar po barelu. Ovo su ujedno i najveće cijene u protekle tri sedmice, a uzrokovane su najavama da bi OPEC+ mogao smanjiti proizvodnju.

klix


Opet ode naviše :malagani
0
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Re: Cijene goriva

Post Postao/la CocoMa »

Da i ja sam prijetila jutros da su cijene goriva skočila..
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Cijene goriva

Post Postao/la storm »

Ja više ne pratim... Nema smisla, niti si znam objasniti ta kretanja više...
Jedino što sam skontao da su sve psihološke igrice... Prije bio covid, sad je ukrajinski rat oslonac mesetarima...
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Cijene goriva

Post Postao/la Hannibal »

CocoMa je napisao/la: 26 aug 2022, 12:56 Da i ja sam prijetila jutros da su cijene goriva skočila..
nemoj nam prijetit vise bgt
u sarajevu ga nema vise ispod 3.16
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Cijene goriva

Post Postao/la Malena »

Kažu opet idu cijene goriva :malagani E u "Poštansku Marku" :face
0
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Danny
PRObehar
PRObehar
Reactions: 9518
Postovi: 5786
Pridružen/a: 30 jul 2020, 18:30

Re: Cijene goriva

Post Postao/la Danny »

ja dizel ovdje placam haman tri eura .. dvaput razmislim prije nego odem negdje da mi guza vidi puta :ooo
0
I hurt easy, I just don't show it
You can hurt someone and not even know it
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Cijene goriva

Post Postao/la Hannibal »

ja da se pitam gorivo bi bilo 5 maraka
ne moze svaka fukara da vozi auto
1
1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
neodoljivi
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 681
Postovi: 640
Pridružen/a: 03 aug 2022, 17:56

Re: Cijene goriva

Post Postao/la neodoljivi »

0
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Re: Cijene goriva

Post Postao/la CocoMa »

Slavonci posljednjih mjeseci slabije nego prije odlaze u BiH po gorivo, zato što su se cijene praktično izjednačile, a neke su vrste u BiH čak i skuplje, ali ponovo je došlo do obrta.

Nakon novog poskupljenja benzina u Hrvatskoj, ponovo im se isplati puniti i rezervoare preko Save.

Na pumpama u BiH benzin je 0,11 eura jeftiniji. Naprimjer, na pumpi u Brodu litra benzina stoji 2,5 KM.


S obzirom na to da kurs eura u trgovinama u BiH  iznosi 1,93 KM, lako je izračunati da će onaj ko napuni rezervoar do vrha (45 litara) uštedjeti gotovo pet eura.

Na uštedu, međutim, ne mogu računati vlasnici dizelaša, jer je cijena te vrste goriva jednaka i u Hrvatskoj i u BiH, odnosno 1,51 euro po litri.

"Često idem u kupovinu u BiH. Prehrambeni proizvodi u prosjeku su 20 do 30 posto jeftiniji, lijekovi takođe, pa supruga i ja kupimo ono što se smije prenositi. Sada ću opet kupiti i gorivo jer se isplati", rekao je Slavko iz Slavonskog Broda za Večernji list.

Zbog znatno nižih cijena pojedinih proizvoda, naoročito duhana, lijekova, hrane i pića, Slavonci se već godinama odlučuju za šoping u BiH.

Pogodnost prekogranične kupovine je i povrat poreza na dodantu vrijednost, koji se u BiH obračunava po jedinstvenoj stopi od 17 posto. Pravo na povrat PDV-a strani državljani ostvaruju kupovinom robe u vrijednosti od najmanje 100 KM.

Radiosarajevo.ba 
0
Odgovori

Natrag na “Vijesti”