Francuski pisac Pascal Bruckner: Jedini identitet dopušten za bijelce je identitet kajanja

Svjetska povijest, ratovi, osvajanja, osobe koje su obilježile svoj period...
Moderator: Fatih, Socrates
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Francuski pisac Pascal Bruckner: Jedini identitet dopušten za bijelce je identitet kajanja

Post Postao/la Heidi »

slika
Foto: Fronteiras do Pensamento / wikimedia commons

Ugledni francuski intelektualac, pisac i filozof Pascal Bruckner koji je nedavno objavio knjigu Gotovo savršena krivica: Izgradnja bijelog žrtvenog jarca u intervjuu za Le Figaro govori o uspjehu, odnosno utjecaju autohtonih i dekolonijalnih teorija na mnoge ljude, kao i na sveučilišta te neke medije. Intervju koji djelomice prenosimo je napravljen povodom izjave Camelije Jordane, francuske pjevačice alžirskog porijekla koja je ustvrdila da bi, da je muškarac – “zamolila za oprost”.


Bruckner je postao poznat kada je 1983. godine objavio knjigu Suze bijelog čovjeka, gdje opisao rastuću anti-zapadnu atmosferu i sentimentalizam spram zemalja Trećeg svijeta među ljevičarima. Eseji iz te knjige imali su veliki utjecaj na kasnije utjecajne književnike, Michela Houellebecqa i Mauricea Danteca.

Kako objasniti da je feministička i dekolonijalna ortodoksija, koja bijele muškarce čini krivcem svih zala, sada ima toliko pobornika među članovima umjetničke inteligencije?

Bruckner kaže da takva ideja dolazi izravno iz SAD-a. “Postavljam pitanje: treba li muškarac tražiti oprost jer je muškarac – tada je pola čovječanstva krivo što se rodilo – ili se neki muškarci moraju ispričati za ono što imaju? Za ono što su stvorili? Jesu li dječaci, pogotovo ako su bijelci, već označeni znakom Kajina?

Nije li sama definicija rasizma zaključak o manjkavosti ili inferiornosti na temelju boje kože ili spola? Promijenili smo heroje i negativce, ali to je i dalje ista ideologija koja dominira s različitim likovima. Konačno, ako muškarci moraju tražiti oprost, trebaju li se žene ispričati što žive duže i pružaju otpor Covidu bolje od svojih muških kolega?

Što mislite odakle dolazi ideološka privlačnost ovih ideja?

Marksizam je umro 1989. godine, a socijaldemokracija nije u sjajnom stanju. Da bi se prevladao taj osjećaj bespomoćnosti, primamljivo je usvojiti američke teorije o spolu, rasi i identitetu koje cijelu ljudsku povijest svode na ove tri dimenzije.

Na sveučilištima i u medijima, u tijeku golem pothvat preodgoja koji poziva one koji se nazivaju bijelcima da se odreknu sami sebe. Prije trideset godina bilo je dovoljno razuma na ljevici i desnici da se nasmijemo takvim glupostima. Posljednji put ovakvu rasnu propagandu doživjeli smo s fašizmom 1930-ih.

Jedini identitet koji je još uvijek dopušten za bijelce je identitet kajanja. Profesori srama, neofeministkinje, dekolonijalisti i autohtoni ljudi pozivaju nas na pokajanje.

Ne može li se izvor tih ideja naći među nama samima, u “francuskoj teoriji”?

Dekonstruktivizam, tako drag Cameliji Jordani, potječe od francuskih intelektualaca iz 1970-ih koji su ga izvezli preko Atlantika na studentske kampuse. Mi smo ih opskrbili virusom, a oni su nam vratili potpuno razvijenu bolest. Ali ni Derrida, ni Deleuze ni Foucault ne bi se prepoznali u ovoj ideološkoj kaši iz SAD-a koja zamrzava svijet u etničkim skupinama, u nepropusnim međusobnim identitetima, dok je francuska inteligencija imala za cilj razriješiti tu temu.

Dodao bih da mi se uzimanje Sjedinjenih Država za uzor, nakon Trumpa i pustošenja koje je proizvela „kultura otkazivanja“ na kampusima, čini jednako lucidnim kao i prihvaćanje komunizam nakon pada Berlinskog zida 1989. godine. Iako Joeu Bidenu želimo puno sreće, Amerika se danas suprotstavlja Europi ne kao primjer koji treba slijediti, već kao primjer neuspjeha kojeg ne smijemo ponoviti.

Izvor: narod/Le Figaro
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Francuski pisac Pascal Bruckner: Jedini identitet dopušten za bijelce je identitet kajanja

Post Postao/la storm »

Ja se mogu ispričati, za nešto ako je počinjeno u moje ime..
Kajanje razumijem kao potez, nakon izvršenog (ne)djela, gdje sam direktno upleten i u mogućnosti odlučivanja...ako uzmemo tezu, da je moja "krivnja" što sam bijel, i što sam muškarac, opet ne vidim potrebu za kajanjem.
Grižnja savjesti, da je svijet nepravedno mjesto, je opet nešto treće...nema puno ljudi na svijetu, koji bi se trebali kajati, svi smo mi ostali u tim rijekama, gdje i nemamo nešto mogućnosti mijenjati nepravdu na svijetu....tek svatko svoju mikrookolinu...
Ne znam...teško je ovo. Treba nam čovjek 2.0
0
Avatar
Duh
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 464
Postovi: 1081
Pridružen/a: 29 sep 2023, 21:25
Lokacija: Alpe

Re: Francuski pisac Pascal Bruckner: Jedini identitet dopušten za bijelce je identitet kajanja

Post Postao/la Duh »

Jesu li se nekad Mongoli ispricali?
0
Šabović Adis
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 485
Postovi: 619
Pridružen/a: 30 maj 2023, 17:44

Re: Francuski pisac Pascal Bruckner: Jedini identitet dopušten za bijelce je identitet kajanja

Post Postao/la Šabović Adis »

Jedini identitet dopušten za bijelce je identitet kajanja
Pa ne znam, ako bijelac nije identitet, i to rasni, tada mi ni identitet kajanja isto nije jasan. Šta bi to trebalo biti, pokajnik?

BTW, nisam ni s ovim kajanjem baš na per tu, koji bi to predmet trebao biti? Kajologija? Nismo to imali u školi... :valja
0
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5616
Postovi: 3454
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Francuski pisac Pascal Bruckner: Jedini identitet dopušten za bijelce je identitet kajanja

Post Postao/la radostan dan »

Još jedna tema za moždani udar.
Imal @russkog, nemam dijaloga..?
0
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22352
Postovi: 17072
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Francuski pisac Pascal Bruckner: Jedini identitet dopušten za bijelce je identitet kajanja

Post Postao/la Russki »

radostan dan je napisao/la: 25 jan 2024, 21:48 Još jedna tema za moždani udar.
Imal @russkog, nemam dijaloga..?
ma nema me brate

doživio sam šok neviđen neki dan

yebem ti život i sjeme
0
abysmal depths are flooded
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5616
Postovi: 3454
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Francuski pisac Pascal Bruckner: Jedini identitet dopušten za bijelce je identitet kajanja

Post Postao/la radostan dan »

Russki je napisao/la: 12 feb 2024, 22:08
radostan dan je napisao/la: 25 jan 2024, 21:48 Još jedna tema za moždani udar.
Imal @russkog, nemam dijaloga..?
ma nema me brate

doživio sam šok neviđen neki dan

yebem ti život i sjeme
Isplači se,
Otvori dušu,
Ženi koja te volela...
I ja sam još uvek sama,
I ja tebe nisam prebolela.
1
1 slika
Avatar
Duh
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 464
Postovi: 1081
Pridružen/a: 29 sep 2023, 21:25
Lokacija: Alpe

Re: Francuski pisac Pascal Bruckner: Jedini identitet dopušten za bijelce je identitet kajanja

Post Postao/la Duh »

Nisam inace nista procitao od uglednog francuskog intelektualaca, pisaca i filozofa Pascala Brucknera.
Nisam doduse ni cuo nesto za njega.
Zna li netko kako je stekao ugled?
0
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22352
Postovi: 17072
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Francuski pisac Pascal Bruckner: Jedini identitet dopušten za bijelce je identitet kajanja

Post Postao/la Russki »

radostan dan je napisao/la: 13 feb 2024, 20:43
Russki je napisao/la: 12 feb 2024, 22:08

ma nema me brate

doživio sam šok neviđen neki dan

yebem ti život i sjeme
Isplači se,
Otvori dušu,
Ženi koja te volela...
I ja sam još uvek sama,
I ja tebe nisam prebolela.
ma dzaba kume, nema tu pomoći
0
abysmal depths are flooded
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5616
Postovi: 3454
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Francuski pisac Pascal Bruckner: Jedini identitet dopušten za bijelce je identitet kajanja

Post Postao/la radostan dan »

Reci mi jadan ne muči me osjećam dramu u zraku nešto je zajebano...
0
Avatar
Duh
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 464
Postovi: 1081
Pridružen/a: 29 sep 2023, 21:25
Lokacija: Alpe

Re: Francuski pisac Pascal Bruckner: Jedini identitet dopušten za bijelce je identitet kajanja

Post Postao/la Duh »

U francuskoj su vesele dame cesto trazile crnce.
kazu da se ne kaju.
I cijela filozofija sad da se smanji kurvaluk.
1
1 slika
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Francuski pisac Pascal Bruckner: Jedini identitet dopušten za bijelce je identitet kajanja

Post Postao/la Desperado »

Bruckner je idiot i to teski.
0
Avatar
grunf
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 790
Postovi: 696
Pridružen/a: 31 okt 2020, 08:31

Re: Francuski pisac Pascal Bruckner: Jedini identitet dopušten za bijelce je identitet kajanja

Post Postao/la grunf »

Dama koja je otvorila temu je kod Meher Babe u Meherabadu u Indiji. Nisam siguran da li je tamo dobila ono sto je trazila. Njegovi sljedbenici “sicher” jesu.
0
StarosjediJoci, الوطنيونوو Bosamci i Herzegowci

Cuvajte se

Straиog utiЦaja!
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22352
Postovi: 17072
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Francuski pisac Pascal Bruckner: Jedini identitet dopušten za bijelce je identitet kajanja

Post Postao/la Russki »

radostan dan je napisao/la: 16 feb 2024, 15:37 Reci mi jadan ne muči me osjećam dramu u zraku nešto je zajebano...
ma brt trebalo bi mi vazdan da ti ispričam

ne ide dede mi
0
abysmal depths are flooded
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5616
Postovi: 3454
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Francuski pisac Pascal Bruckner: Jedini identitet dopušten za bijelce je identitet kajanja

Post Postao/la radostan dan »

Russki je napisao/la: 21 feb 2024, 12:16
radostan dan je napisao/la: 16 feb 2024, 15:37 Reci mi jadan ne muči me osjećam dramu u zraku nešto je zajebano...
ma brt trebalo bi mi vazdan da ti ispričam

ne ide dede mi
Zip-uj nekako...
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Povijest/Historija”