Snajperista iz Sarajeva

Prenosimo sa portala...
Moderatori: Fatih, Max, Socrates
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Snajperista iz Sarajeva

Post Postao/la Socrates »

U glavu, čovječe”, reći će Zoran Kulina nekoliko sekundi nakon što je, nišaneći kroz snajper, ispalio metak na svoju metu kod “crvene trafike”.





Snajperista Vojske Republike Srpske iz svog je gnijezda u sarajevskom naselju Nedžarići gađao civila s druge strane linije (Alipašino Polje).

Sve se odvijalo pred kamerama francuskog novinara Philippe Buffona koji je prošle sedmice objavio ratni video na kojem se vidi kako se snajperista Kulina hvali pogotkom u glavu, prenosi portal Istraga.

“Odlično. Je… li im mamu”, poentira mladić sa ratnog snimka nakon čega svoju pušku predaje suborcu da se uvjeri da je dobro obavio posao.

Skoro tri decenije kasnije (ponedjeljak 17. maj 2021. godine) ulazim u kafe Putnik u Istočnom Sarajevu. Umjesto snajpera, Zoran Kulina u rukama drži šolju za kafu. Bivši snajperista danas je konobar u kafani koja se nalazi u krugu Autobuske stanice. Petnaestak minuta kasnije predstavljam mu se.

“Znam zbog čega si došao”, govori Kulina dok sjeda za sto.

Da, potvrđuje, on je mladić sa snajperom sa snimka Philippea Buffona.

“Ma, to je samo bila predstava. Nisam nikoga pogodio. Gađao sam žardinjeru”, pravda se.

Ne zaboravlja bivši snajperista istaknuti da ima prijatelje Bošnjake i da on nije ubijao ljude.

“Nisam se do sada oglašavao. Pričaju ljudi o meni svašta. To je sve zajebancija bila. Čovjek gleda u mene, ja se smijem sve vrijeme. Da sam ubio koga, ne bih ni bio ovdje, najiskrenije. U žardinjeru sam gađao. Ima tamo žardinjera. Pogledaj čitav film. Nisam ja taj tip”, tvrdi snajperista.

Nikada ga, kaže, niko nije saslušao. Nijedna policijska agencija niti neko tužilaštvo nisu se zainteresirali za njegove ratne operacije.

“Vidi, ja i ti uvijek možemo pričati. Nikakav problem, ne bježim ni od čega. Drago mi je da si došao”, kaže na rastanku konobar Kulina.

Tokom četvorogodišnje opsade Sarajeva ubijeno je oko 11 hiljada ljudi od čega 1601 dijete. Nema preciznih podataka koliko su građana Sarajeva ubili snajperisti Vojske Republike Srpske. Za opsadu Sarajeva, po komandnoj odgovornosti su, pred Haškim tribunalom osuđeni generali Stanislav Galić (doživotna) i Dragomir Milošević (29 godina).

Kada su u pitanju direktni izvršioci, do danas niko nije osuđen.

Pravosudne institucije BiH nisu procesuirale nijednog snajperistu.

prenosi radiosarajevo.ba
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Snajperista iz Sarajeva

Post Postao/la Heidi »

Je l ovo neka zajebancija?
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Snajperista iz Sarajeva

Post Postao/la Desperado »

Bolesnici. Monstrumi.
0
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Snajperista iz Sarajeva

Post Postao/la Heidi »

Je l moguce ovo?

JA sam sokirana.
Nikada ga, kaže, niko nije saslušao. Nijedna policijska agencija niti neko tužilaštvo nisu se zainteresirali za njegove ratne operacije.
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Snajperista iz Sarajeva

Post Postao/la SmokingMan »

Lol. Nakon 20 i kusur godina se dosjetio da je pola minute ciljao kako bi pogodio žardinjeru u trafici.

SIPA je samo par stotina metara od ovog kafića.
0
slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36483
Postovi: 29539
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Snajperista iz Sarajeva

Post Postao/la storm »

Heidi je napisao/la: 18 maj 2021, 16:43 Je l moguce ovo?

JA sam sokirana.
Nikada ga, kaže, niko nije saslušao. Nijedna policijska agencija niti neko tužilaštvo nisu se zainteresirali za njegove ratne operacije.
Izgleda je baš tako... Od četiri godine opsade, stotine hiljada granata, snajperskih pucnjeva, svih žrtava, osudjene su dvije osobe, ona dva generala.
Ni jedan snajperist, ni jedan zapovjednik voda, ni jedan oficir niže ili više rangiran... Ustvari kad sagledas, nije kaznjen, ni procesuiran ni jedan zločinac, ona dvojica su zakacili samo zapovjednu odgovornost.... Iako vjerojatno baš njih dvojica nisu metak ispalili
Naravno, kazne su zaslužene, ali nedostaje tu još par stotina ili hiljada procesa i kazni...
1
1 slika
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Snajperista iz Sarajeva

Post Postao/la Heidi »

Ma to je sve mazanje ociju.
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
John Cleese
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1217
Postovi: 1226
Pridružen/a: 30 jul 2020, 23:54

Re: Snajperista iz Sarajeva

Post Postao/la John Cleese »

storm je napisao/la: 18 maj 2021, 20:01
Heidi je napisao/la: 18 maj 2021, 16:43 Je l moguce ovo?

JA sam sokirana.

Izgleda je baš tako... Od četiri godine opsade, stotine hiljada granata, snajperskih pucnjeva, svih žrtava, osudjene su dvije osobe, ona dva generala.
Ni jedan snajperist, ni jedan zapovjednik voda, ni jedan oficir niže ili više rangiran... Ustvari kad sagledas, nije kaznjen, ni procesuiran ni jedan zločinac, ona dvojica su zakacili samo zapovjednu odgovornost.... Iako vjerojatno baš njih dvojica nisu metak ispalili
Naravno, kazne su zaslužene, ali nedostaje tu još par stotina ili hiljada procesa i kazni...
Pa nije bas tako - primjera radi, ovo covjekoliko stvorenje je osudjeno:

https://balkaninsight.com/2013/03/29/ve ... m-penalty/

A tacno je da su mnogi jos "na cekanju".
U jednom trenutku je bilo, cini mi se, oko 5000 neprocesuiranih slucajeva, ne znam kako sad stvari stoje.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36483
Postovi: 29539
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Snajperista iz Sarajeva

Post Postao/la storm »

John Cleese je napisao/la: 18 maj 2021, 21:05
storm je napisao/la: 18 maj 2021, 20:01

Izgleda je baš tako... Od četiri godine opsade, stotine hiljada granata, snajperskih pucnjeva, svih žrtava, osudjene su dvije osobe, ona dva generala.
Ni jedan snajperist, ni jedan zapovjednik voda, ni jedan oficir niže ili više rangiran... Ustvari kad sagledas, nije kaznjen, ni procesuiran ni jedan zločinac, ona dvojica su zakacili samo zapovjednu odgovornost.... Iako vjerojatno baš njih dvojica nisu metak ispalili
Naravno, kazne su zaslužene, ali nedostaje tu još par stotina ili hiljada procesa i kazni...
Pa nije bas tako - primjera radi, ovo covjekoliko stvorenje je osudjeno:

https://balkaninsight.com/2013/03/29/ve ... m-penalty/

A tacno je da su mnogi jos "na cekanju".
U jednom trenutku je bilo, cini mi se, oko 5000 neprocesuiranih slucajeva, ne znam kako sad stvari stoje.
Aha.
Članak tako navodi, tj ne spominje ovo što ti donosiš.
Tako bi i moralo biti...
1
1 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Snajperista iz Sarajeva

Post Postao/la Socrates »

Članak se osvrće samo na snajperiste, ja mislim.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Snajperista iz Sarajeva

Post Postao/la Sarajka »

Heidi je napisao/la: 18 maj 2021, 16:43 Je l moguce ovo?

JA sam sokirana.
Nikada ga, kaže, niko nije saslušao. Nijedna policijska agencija niti neko tužilaštvo nisu se zainteresirali za njegove ratne operacije.
Životinje. Definitivno. A...
Šta imaš biti šokirana. Koliko ona monstrumka Monika dobi za izivljavanje? Adolfova.maloljetnica!
Pa i žene po Brčkom prepoznavaju svoje silovatelje i to u državnim institucijama rade. Kao uzorni gradjani. Kad su krenuli autobusi mnoge Brčanke i Brezopoljke su na koridoru silovane i odvezene u Tuzlu. Nakon iživljavanja četničke bratije. U Brčkom je bio i logor žena za iživljavanje onih četalja koji nisu u vreći crnoj vraćeni u Srbiju.
Ovo govorim jer je tvoj kraj.
A ima toga na sve strane.
Za ovakve stvari treba prijaviti i najbližeg muškog srodnika. Oca ili brata, muza.
1
1 slika
A sad adio :sara
Avatar
John Cleese
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1217
Postovi: 1226
Pridružen/a: 30 jul 2020, 23:54

Re: Snajperista iz Sarajeva

Post Postao/la John Cleese »

Socrates je napisao/la: 18 maj 2021, 21:08 Članak se osvrće samo na snajperiste, ja mislim.
Uglavnom na snajperiste, da.

Ali spominje u predzadnjoj recenici i direktne izvrsioce opcenito.
(Jer u prethodnoj navodi imena onih koji su osudjeni po komandnoj odgovornosti.)
I dodaje da nijedan snajperista nije procesuiran.
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Snajperista iz Sarajeva

Post Postao/la Socrates »

Al' ovo me svaki put dotuče. :tugi

2
1 slika 1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Snajperista iz Sarajeva

Post Postao/la Malena »

Do skoro mi je bilo lakše pričati na ove teme, nekako sam puštala da izađe to sve iz mene, inače bih eksplodirala.
Danas, ne mogu ni da pogledam video, niti da čitam priče, niti da pričam.
Bojim se da sam ispričala sve, pa i na ovu temu.
A vjerovatno je to posljedica upravo jer toliko je onih koji se "šetkaju" slobodno, da nikad ni od koga nisu pitani za ono što su radili, a znamo svi šta su radili i gdje i kad i kako...
Umorila sam se.
2
2 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Snajperista iz Sarajeva

Post Postao/la SmokingMan »

Među nama su, toliko je vremena prošlo da su se prilagodili sadašnjost, ali teško zaboravljajući prošlost, to su iskustva kojja se nose cijeli život. Oni, kao i naši brorci, su duboko uvjereni da su se borili za pravu stvar, i to je nešto što će obadvije strane kad tad morati prihvatit, bez obzira koliko se zločina procesuiralo ili ne, zbir toga neće ispraviti ništa vezano za ono što se desilo u prošlosti. Možda nikada nećemo doživjeti da RS zajedno sa Srbijom zvanično prizna agresiju na BIH, ali kontekst jednog vremena će ostati upisan u svjetsku istoriju, oko koje će se naredne generacije sporiti. Ako je utjehe, makar bi bilo dobro da na sebe prime obavezu da se suzdrže ponavljanja prošlosti.
0
slika
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Snajperista iz Sarajeva

Post Postao/la Ramzess »

Ovaj je stoposto izmedju ostalog stancao ljude na barikadi izmedju Dobrinje i Vojnickog.
PASP je duzio samo dobro uvjezban strijelac, znaci pseto je naslagalo zrtava. :malagani
2
2 slika
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Snajperista iz Sarajeva

Post Postao/la Heidi »

Sarajka je napisao/la: 18 maj 2021, 21:12
Heidi je napisao/la: 18 maj 2021, 16:43 Je l moguce ovo?

JA sam sokirana.

Životinje. Definitivno. A...
Šta imaš biti šokirana. Koliko ona monstrumka Monika dobi za izivljavanje? Adolfova.maloljetnica!
Pa i žene po Brčkom prepoznavaju svoje silovatelje i to u državnim institucijama rade. Kao uzorni gradjani. Kad su krenuli autobusi mnoge Brčanke i Brezopoljke su na koridoru silovane i odvezene u Tuzlu. Nakon iživljavanja četničke bratije. U Brčkom je bio i logor žena za iživljavanje onih četalja koji nisu u vreći crnoj vraćeni u Srbiju.
Ovo govorim jer je tvoj kraj.
A ima toga na sve strane.
Za ovakve stvari treba prijaviti i najbližeg muškog srodnika. Oca ili brata, muza.

Znam ja to @Sarajka bila sam u Brckom u to vrijeme. Nezamislive situacije I djela ove djavolske kreature za svaki uzrast a kamoli moj.

Dobila premalo, Adolfova, da I to mnogo kasnije, a ovaj nikako. Niko se nije sjetio da prijavi?
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Odgovori

Natrag na “Vijesti”