U Sloveniji prevareni radnici iz Bosne i Hercegovine: Radili po 12 sati dnevno bez prijave i plaće

Prenosimo sa portala...
Moderatori: Fatih, Max, Socrates
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29541
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

U Sloveniji prevareni radnici iz Bosne i Hercegovine: Radili po 12 sati dnevno bez prijave i plaće

Post Postao/la storm »

Screenshot_20210610_120313.jpg
Kako su naveli u Policijskoj upravi Celje, ova tri osumnjičena fiktivna direktora su upravljala sa 22 firme u razdoblju od devet godina.
Više od 400 građevinskih radnika, najveći broj njih iz BiH, ali dio i iz Srbije i Sjeverne Makedonije, koji su bili zaposleni u Sloveniji, prevareno je za najmanje 2,1 milion KM.

Kako je potvrđeno za Nezavisne novine iz Policijske uprave Celje, 7. juna je slovenska policija podnijela kaznenu prijavu protiv trojice državljana Slovenije za koje se sumnja da su prevarili 432 građevinska radnika, među kojima prednjače radnici iz BiH.
U Policijskoj upravi Celje su naveli da je Kriminalistička policija Celje krajem maja završila dugotrajnu istragu u vezi sa sustavnim kršenjem osnovnih prava radnika. Istragom je otkriveno da su poslodavci iz Slovenije, u razdoblju od ljeta 2011. do ljeta 2019. godine, unajmljivali radnike iz BiH, Srbije i Sjeverne Makedonije, a kasnije bi ih, nakon nekog vremena, ponovno zaposlili u novim fiktivnim” firmama.

Kako su naveli u Policijskoj upravi Celje, ova tri osumnjičena fiktivna direktora su upravljala sa 22 firme u razdoblju od devet godina.

“Radnicima namjerno nisu isplaćivali zaradu, rekli su u Policijskoj upravi Celje. Dodali su kako radnicima nisu bili plaćeni ni doprinosi za socijalno osiguranje, poput zdravstvenog i mirovinskog osiguranja. Istaknuli su da ovi poslodavci nisu plaćali ni porez, a ni otpremnine, te da će zbog svega navedenog odgovarati za 19 kaznenih djela kršenja zakona o radnicima.

Iako se brojni državljani BiH svake godine odlučuju da posao potraže u Sloveniji, ova prevara nije izoliran slučaj i prevare bh. radnika u ovoj zemlji su se i ranije događale.

Slovenski mediji su i prije izvještavali o slučaju šestorice radnika iz BiH kojima je bio obećan rad u Sloveniji za satnicu od pet eura, ali su na kraju radili 12 sati dnevno za minimalne plaće. Naime, da stvar bude gora, radnici su dan nakon dolaska u Sloveniju bili primorani nastaviti rad na građevini u Francuskoj, za što nisu bili plaćeni, na kraju su ostali i bez prijava, a na kraju i bez posla.
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: U Sloveniji prevareni radnici iz Bosne i Hercegovine: Radili po 12 sati dnevno bez prijave i plaće

Post Postao/la Atomic »

Bosanska obecana zemlja :meha1
Sreca da se sad ide pravo u Njemacku i za njihove firme.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29541
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: U Sloveniji prevareni radnici iz Bosne i Hercegovine: Radili po 12 sati dnevno bez prijave i plaće

Post Postao/la storm »

Ma ovo su morali imati i debele veze i zaleđe sa poreznom upravom.
Ja sam dobijao dopise, kao da mi slijedi Goli otok, jer sam fulao cifru za 0,47€ :lupa
Radili su sa 22 firme, ali devet godina :sok
Teško će me netko ubijediti, da baš nitko nije znao...
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: U Sloveniji prevareni radnici iz Bosne i Hercegovine: Radili po 12 sati dnevno bez prijave i plaće

Post Postao/la Hannibal »

stormu gledamo u tebe 👀
1
1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29541
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: U Sloveniji prevareni radnici iz Bosne i Hercegovine: Radili po 12 sati dnevno bez prijave i plaće

Post Postao/la storm »

Hannibal je napisao/la: 28 sep 2022, 11:40 stormu gledamo u tebe 👀
Gledaj ti :oo

Evo meha neka nas provjeri, ima sigurno iBon

Čak smo radno vrijeme u zadnje dvije godine smanjili na devet sati...
Izračunali, da onaj sat ništa više posla ne producira
1
1 slika
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7807
Postovi: 4556
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: U Sloveniji prevareni radnici iz Bosne i Hercegovine: Radili po 12 sati dnevno bez prijave i plaće

Post Postao/la Malena »

I jesu poletili u tuđinu da rintače, a kod kuće neće ni drva da iscjepaju :malagani
2
2 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: U Sloveniji prevareni radnici iz Bosne i Hercegovine: Radili po 12 sati dnevno bez prijave i plaće

Post Postao/la Hannibal »

dobro zaradjuje u nemacku a radi po citav dan, iz radnog odijela u pidzamu. nit izlazi dje nit zivi. pa i ovdje tako da radi dobro bi zaradjivo
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: U Sloveniji prevareni radnici iz Bosne i Hercegovine: Radili po 12 sati dnevno bez prijave i plaće

Post Postao/la Podrinjac »

Bosanci su navikli po 12 h da rade, a da im se ne plaća. Nije to ništa za njih.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29541
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: U Sloveniji prevareni radnici iz Bosne i Hercegovine: Radili po 12 sati dnevno bez prijave i plaće

Post Postao/la storm »

Podrinjac je napisao/la: 01 okt 2022, 14:17 Bosanci su navikli po 12 h da rade, a da im se ne plaća. Nije to ništa za njih.
Mene raspizdi, kad vidim kako novače ljude...
I kao da se pohvale, pišu - 100% prijava, redovna plaća, regres, naknada za obrok...
Buraz, to se ne spominje, to je po zakonu obaveza, bez da pričamo o tome.
Tema razgovora može biti jedino satnica, odgovaranje profila spreme, dogovor o korištenju sati ili godišnjeg odmora (za one koji imaju recimo obitelj u bih pa putuju često - recimo primjer - taj petak kad idu, rade do 13h...)
0
Odgovori

Natrag na “Vijesti”