Austrijski kancelar Sebastian Kurz podnio ostavku

Prenosimo sa portala...
Moderatori: Fatih, Max, Socrates
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Austrijski kancelar Sebastian Kurz podnio ostavku

Post Postao/la Socrates »

Austrijski kancelar Sebastian Kurz zbog optužbi za korupciju večeras je samoinicijativno podnio postavku.


211009091.4_xxl.jpg

Tokom obraćanja naciji kazao je da uvijek pokušavao dati svoj doprinos Austriji te je dodao da je proteklih godinu i po dana bilo vrlo zahtjevno.
Također je kazao da mu je država važnije od njega samog.

Predložio je saveznog predsjednika Schallenberga za novog saveznog kancelara. Kurz će za sada ostati predsjednik stranke i šef Kluba poslanika u Parlamentu Austrije.

Rekao je da navodi protiv njega potiču iz 2016. godine te da su oni pogrešni i da će to moći razjasniti.

Podsjećamo, Istražitelji za borbu protiv korupcije 6. oktobra su pretražili urede Kurza i njegove vladajuće konzervativne Austrijske narodne partije (OVP), kao i Ministarstvo finansija i jedne medijske kuće, javlja dpa.

Prema Tužilaštvu za privredu i borbu protiv korupciju (WKSTA), postoje indicije da su se od aprila 2016. nadalje sredstva ministarstva finansija koristila za objavljivanje "isključivo stranački politički motivisanih, ponekad manipulisanih anketa jedne kompanije za istraživanje javnog mnijenja" u interesu Kurza, koji je tada bio ministar vanjskih poslova.

(klix.ba)
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Austrijski kancelar Sebastian Kurz podnio ostavku

Post Postao/la Socrates »

Ko je Alexander Schallenberg? Novi kancelar Austrije koji je poručio da BiH neće ostaviti na cjedilu


Alexander_Schallenberg_(51029203647).jpg

Dosadašnji ministar vanjskih poslova Austrije Alexander Schallenberg, pravnik, diplomata i nezavisni političar, zamjenit će Sebastiana Kurza na mjestu državnog kancelara.

Schallenberg je rođen 1969. godine u Bernu. Kao sin ambasadora odrastao je u Indiji, Španiji i Francuskoj. Već 1997. godine zaposlio se u austrijskom ministarstvu vanjskih poslova, dužnost saveznog ministra za Evropu, integracije i vanjske poslove obavljao od 3. juna 2019. godine.
U vrijeme dok je Kurz bio ministar vanjskih poslova, Schallenberg je imenovan za šefa jedinice za strateško planiranje vanjske politike 2013. da bi tri godine kasnije preuzeo upravljanje evropskim odjelom Ministarstva vanjskih poslova.

Schallenberg je član Upravnog odbora Nacionalnog fonda Republike Austrije za žrtve nacionalsocijalizma. Razveden je i otac četvero djece.

U mjesecu maju ove godine imao je bilateralni sastanak s ministricom vanjskih poslova BiH Biserom Turković kada je uručio 10,5 hiljada Pfizerovih vakcini doniranih od Evropske unije.

"Vaša dobrobit je i naša dobrobit. U Austriji živi više od 200 hiljada ljudi s porodičnim vezama u BiH. Ne možemo mi biti sigurni dok svi u okruženju nisu sigurni", rekao je tom prilikom.

Schallenberg je također kazao da je EU uz BiH i da će joj uvijek pomagati te da podržava njen suverentitet i integritet. Tada je istakao da su priče o non-paperima negativne i da samo mogu otvoriti Pandorinu kutiju.

"Mi vas nećemo ostaviti na cjedilu", poručio je Schallenberg.

Također Schallenberg je u prošle godine kazao da je Austrija istrajna i posvećena Zapadnom Balkanu i proširenju Evropske unije. Istakao je da Evropska unija mora očuvati stabilnost u regiji, dodavši da 2021. godina ne smije biti još jedna izgubljena godina za Zapadni balkan.

"Želim pomoći da moja djeca i unuci odrastu u slobodnom i otvorenom društvu - sa slobodom govora, slobodom okupljanja, vjerom i svim temeljnim pravima koja smo ostvarili od 1848. ili možda od Francuske revolucije", istakao je tom prilikom Schallenberg.

Podsjetimo, Sebastian Kurz je večeras podnio ostavku na mjestu kancelara zbog optužbi za korupciju. Tokom obraćanja naciji kazao je da uvijek pokušavao dati svoj doprinos Austriji te je dodao da je proteklih godinu i po dana bilo vrlo zahtjevno.

Kurz će za sada ostati predsjednik stranke i šef Kluba poslanika u Parlamentu Austrije.

(klix.ba)
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Austrijski kancelar Sebastian Kurz podnio ostavku

Post Postao/la Ommadawn »

Što se s Kurcom razgovaralo - razgovaralo se.
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36483
Postovi: 29539
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Austrijski kancelar Sebastian Kurz podnio ostavku

Post Postao/la storm »

Nije mi se svidjao kao političar, kao jaran Janše i ove srednjeevropske bagre, jasno je kuda je naginjao... Ali ovo je bio visoko moralni čin, kakvog ocekujes u demokraciji.
Otišao uz izjavu, otprilike - bitnija je Austrija od moje funkcije... I to je to.
Misaona imenica za ovu našu stoku.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36483
Postovi: 29539
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Austrijski kancelar Sebastian Kurz podnio ostavku

Post Postao/la storm »

Još jedna dobra vijest...
Raspada se polako ova visegradska nakupina... I Babiš je pljugica u Češkoj
20211010_090319.jpg
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Austrijski kancelar Sebastian Kurz podnio ostavku

Post Postao/la Ommadawn »

Šta li će tek biti s Poljskom?
Zadnjih godina sam upoznao masu Poljaka koji su emigrirali u Swe baš iz političkih razloga.
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36483
Postovi: 29539
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Austrijski kancelar Sebastian Kurz podnio ostavku

Post Postao/la storm »

Ommadawn je napisao/la: 10 okt 2021, 09:08 Šta li će tek biti s Poljskom?
Zadnjih godina sam upoznao masu Poljaka koji su emigrirali u Swe baš iz političkih razloga.
Oni su opasno blizu izlasku iz eu.
Poljski ustavni sud proglasio pravne regule eu, nevazecim na njihovom teritoriju...
Bolesno.
Kod pregovora za pristupanje, prihvatiš neke civilizacijske norme, poštovanje vladavine prava, ljudskih prava, i masu toga, da si skladan sa društvom u koje ulazis... A potom kažeš da to ne prihvaćaš :lupa
Već su im počeli financijske kazne klepati, osporili neke dostupe fondovima... Ako ostane ta njihova politika kao vodeća, biti će tu svašta...
0
Avatar
smajlic
emoji hanuma
emoji hanuma
Reactions: 31411
Postovi: 19297
Pridružen/a: 27 jul 2020, 08:29

Re: Austrijski kancelar Sebastian Kurz podnio ostavku

Post Postao/la smajlic »

storm je napisao/la: 10 okt 2021, 08:51 Nije mi se svidjao kao političar, kao jaran Janše i ove srednjeevropske bagre, jasno je kuda je naginjao... Ali ovo je bio visoko moralni čin, kakvog ocekujes u demokraciji.
Otišao uz izjavu, otprilike - bitnija je Austrija od moje funkcije... I to je to.
Misaona imenica za ovu našu stoku.
...ali mu je trebalo vremena da da otkaz

ljudi u AT su protestvovali cim su saznali za ovu aferu a on se branio kako nije nista naredio i da nece dati otkaz
bukvalno do petka
u utorak se trebalo izglasati nepovjerenje i logicno je da bi ga skinuli
ovako mu odajemo pocast :malagani

i austrijanci su cijelu sedmicu vrtili sms poruke po tv-u koje je on sa svojim drustvom pisao, o namjestanju anketa
nije se krilo kao kod nas jer je kofol taj neki proces u toku...

nisu oni nista bolji od nasih politicara
samo ima ljudi kojima nije svejedno...
1
1 slika
Zivot se desava sada, a ravan stomak nam ne treba da ga zivimo. :sret
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Austrijski kancelar Sebastian Kurz podnio ostavku

Post Postao/la Ommadawn »

Baš tako @smajlic
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Danny
PRObehar
PRObehar
Reactions: 9518
Postovi: 5786
Pridružen/a: 30 jul 2020, 18:30

Re: Austrijski kancelar Sebastian Kurz podnio ostavku

Post Postao/la Danny »

282DCB07-270E-4CE6-B203-CFB3BA442EF9.jpeg
1
1 slika
I hurt easy, I just don't show it
You can hurt someone and not even know it
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Austrijski kancelar Sebastian Kurz podnio ostavku

Post Postao/la Ommadawn »

Danny je napisao/la: 10 okt 2021, 14:27 282DCB07-270E-4CE6-B203-CFB3BA442EF9.jpeg
Joj koji je ovo meni lik ekstra!! :D
Znam ga još sa Klixa.
2
1 slika 1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36483
Postovi: 29539
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Austrijski kancelar Sebastian Kurz podnio ostavku

Post Postao/la storm »

Ne postoji država bez korupcije. Ono što nas razlikuje od istinski demokratskih država je reakcija na otkrivenu korupciju. Dok mi gledamo kako se naši kriju iza svog naroda, spinujući da je napad na njih napad na cijeli njihov narod, dok su naši političari ovladali pravosuđem pa se predmeti kriju po ladicama, dokazi gube, a svjedoci predomišljaju, dok mi gledamo kako se tokom radnog vremena po sudnicama smucaju premijer i zamjenica s potvrđenim optužnicama za organizirani kriminal i korupciju, za to vrijeme u demokratskim državama premijeri podnose ostavku već i nakon samog pokretanja istrage. Možda bi i Kurz volio da je mogao ostati na funkciji ali je pritisak opozicije i javnosti bio tako jak da nije imao izbora. Zašto opozicija u BiH ne vrši pritisak i traži ostavke ili smjene bar onih protiv kojih je potvrđena optužnica?

Dok u demokratskim državama korupciju otrkivaju državni organi za borbu protiv korupcije kod nas kriminal i korupciju otkrivaju novinari, a pravdu na ulici traže porodice žrtava.

Još jedna razlika između nas i njih je i ova Kurzova izjava:“Moja zemlja mi je važnija od mene. Dajem ostavku da bih spriječio haos". Za razliku od njega naše vrle patriote i predvodnici naroda bi bili spremni tuđu djecu i u novi rat poslati samo da bi sebe spasili od zatvora.
Ne slažem se sa vama.
Ipak ima itekako razlike u odnosu na balkan, o čemu priča gornji citirani tekst.
Da, Kurz se branio, pokušao izmotati, ali je uočio trenutak, kad više nema smisla, i da će kako sam navodi, odvesti situaciju u haos...
Bitna je razlika ako se na sudu pojavi kao stranački čovjek, ili kao premijer /ministar.
Naši recimo sa tim nemaju baš nikakvih problema
... Naprotiv.
Još niste uočili razliku?

I ni u kom slučaju ne glorificiram potez Kurtza, to je normalno, a ni politički mi nije blizak ni pod točkom razno.
0
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5654
Postovi: 3486
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Austrijski kancelar Sebastian Kurz podnio ostavku

Post Postao/la radostan dan »

slika

pao kurzu za uši...nikad mi jasnija nije bila ova narodna dijagnoza.
2
2 slika
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Austrijski kancelar Sebastian Kurz podnio ostavku

Post Postao/la R4IN »

Austrijsko kurcenje zdravo...
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36483
Postovi: 29539
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Austrijski kancelar Sebastian Kurz podnio ostavku

Post Postao/la storm »

Da se barem hoće još više qrciti, tako i treba :oo
Ali ozbiljno...
Austrija je jak partner bih, dobro je da bude stabilna.
Pisao sam na temi i o ulaganjima... Osim susjeda i komšija, debelo iznad svih ulažu u Bosnu.
0
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Austrijski kancelar Sebastian Kurz podnio ostavku

Post Postao/la R4IN »

storm je napisao/la: 10 okt 2021, 21:40 Da se barem hoće još više qrciti, tako i treba :oo
Ali ozbiljno...
Austrija je jak partner bih, dobro je da bude stabilna.
Pisao sam na temi i o ulaganjima... Osim susjeda i komšija, debelo iznad svih ulažu u Bosnu.
A gdje da nas vole kad su kralja izgubili ovde :oo
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36483
Postovi: 29539
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Austrijski kancelar Sebastian Kurz podnio ostavku

Post Postao/la storm »

R4IN je napisao/la: 10 okt 2021, 21:48
storm je napisao/la: 10 okt 2021, 21:40 Da se barem hoće još više qrciti, tako i treba :oo
Ali ozbiljno...
Austrija je jak partner bih, dobro je da bude stabilna.
Pisao sam na temi i o ulaganjima... Osim susjeda i komšija, debelo iznad svih ulažu u Bosnu.
A gdje da nas vole kad su kralja izgubili ovde :oo
Dobro to... To smo na crnu ruku i Srbiju svalili :valja
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Vijesti”