Kako je Slovenac spriječio “propast” nogometa: ‘Znao sam da imam 48 sati!’

Prenosimo sa portala...
Moderatori: Fatih, Max, Socrates
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Kako je Slovenac spriječio “propast” nogometa: ‘Znao sam da imam 48 sati!’

Post Postao/la storm »

slika
Autor: Raport.ba


Predsjednik UEFA-e Aleksander Čeferin dao je intervju HTV-u u emisiji “U svom filmu” u kojem je govorio o ključnih 48 sati od osnivanja do propasti Superlige. Osvrnuvši se generalno na nogomet kazao je:

– Nogomet je pošten, a tajna njegove super popularnosti je što mali pobjeđuju velike i što ga se može igrati bilo gdje, za to nije potrebna posebna infrastruktura.

Ipak…

– Znam reći, a bio sam 24 godine odvjetnik u kaznenim slučajevima i branio sam razne ljude, tako i ubice, da sam u dvije godine u nogometu upoznato više sumnjivih tipova nego u te 24 godine prije toga.

O Superligi je govorio:

– Znao sam da moram što agresivnije nastupiti jer Superligu je trebalo ukinuti u 48 sati ili bi možda imali neke mogućnosti da im uspije. Bio sam siguran sam da se borimo za pravilnu stvar. To elitističko natjecanje značilo bi da bi od 55 članica UEFA-e barem 45 bilo blizu bankrota. Ti ljudi su milijarderi, svi im govore “da”, oni nemaju realnu sliku. Znao sam da smo na rubu, ili ćemo pasti ili srušiti Superligu. Bilo je svega, i prijetnji i podrške. Tih 48 sati nisam spavao, jeo ni pio, ali isplatilo se.

Kaže da pokretači Superlige nisu očekivali njegovu tako brutalnu reakciju.

– Apsolutno su bili šokirani. No, to je bila moja iskrena reakcija jer to bi uništilo nogomet. Meni lično ne bi se dogodilo ništa grozno, ja sam se mogao s njima dogovoriti, ali to mi nije bio cilj.

Čeferin je angažirao u UEFA-u Zvonimira Bobana kao bliskog suradnika za nogometna pitanja, a prvi radni dan bio mu je tačno kad je objavljena Superliga.

– Zajedno smo išli u Švicarsku, bio je u autu sa mnom kad se to događalo. Najbitnije je što je bio pozitivan od prvog trenutka. Ako bih imao u autu osam sati nekoga tko bi kukao i plakao da ćemo sve izgubiti, da nogomet propada… Rekao mi je: “Hajde da se kladimo u večeru da ćeš ih srušiti u dva dana”. I ja sam se kladio, ali još nisam platio večeru.





– Zvali su me pojedini klubovi i govori: “Mi ćemo ući u Superligu, bit ćemo vaši prijatelji iznutra i davati vam informacije”. Rekao sam im: “Svi ste vi moji neprijatelji od sutra. To je rat.” Kad smo zapalili šibicu skočili su navijači, nakon njih Boris Johnson, engleski premijer, pa francuski predsjednik Emmanuel Macron. Moram reći i premijer Hrvatske gospodin Plenković i skoro svi lideri u Europi. To je, jasno, pomoglo… Zanimljivo da je 2019. godine u moj ured došao mail od jednog navijača Tottenhama koji je rekao da je on četrdeset godina, a njegov otac šezdeset godina navijač Tottenhama, a ne mogu dobiti ulaznice za finale Lige prvaka s Liverpoolom. Rekao sam: “Pošaljite im dvije karte besplatno”. Koliko se to vrati, na taj dan dobio sam poziv tog gospodina, Trevor se zove i rekao mi je: “Nikad neću zaboraviti šta ste napravili, ovo je pogrešno, recite mi što da radimo. Mi idemo na ulice”. Navijači su puno pomogli.



Čeferin je priznao:

– Očekivao sam nekakvu reakciju navijača, ali ne toliko jaku. Oni ne samo da su prijetili, nego su stvarno i zapalili stadion. Navijači očito razumiju da je nogomet za sve. Svako mora imati mogućnost sanjati o pobjedi ili barem o kvalificiraju u Ligi prvaka. Pogledajte hrvatske igrače, deset godina se finale Lige prvaka nije igralo bez barem jednog Hrvata. To bi bilo gotovo. Nogomet je toliko jak zato što je svugdje. Za mene je to borba za koju je vrijedilo i izgubiti poziciju.

Očekuje da duže neće biti revitalizacije te ideje.

– Mislim da sljedećih deset godina ne bi trebalo biti obnove plana za Superligu. Nikad se ne zna. Mjesec dana kasnije dobio sam poziv od ljudi koji su povezani sa Superligom i rekli su mi: “Šta ako mi vama damo tri i po milijarde eura, pa vi za nas to napravite?” Rekao sam im da je netko lud, oni ili ja, a ja nisam. Od tada više nisu zvali. Mislim da smo deset godina mirni.



– Najdraži igrač bio mi je Zlatko Vujović, ali volio sam i Šurjaka, Sliškovića, Gudelja…

Ponovio je kako ga kao susjeda mnogi pitaju za tajnu uspjeha Hrvatske.

– To je pitanje za milion dolara, na koje nitko nema pravi odgovor. Pa Hrvatska ima samo četiri miliona stanovnika i lošiju infrastrukturu od Slovenije. To je fenomen za koji nema objašnjenja.

Nije tajna da odnosi UEFA-e i FIFA-e nisu bajni, a Čeferin je jako kritičan prema ideji da se svjetska i europska prvenstva igraju svake dvije godine, što forsira prvi čovjek FIFA-e Gianni Infantino.

– Ta ideja je također, mislim, već mrtva, ali bila je aktuelna još prije mjesec dana. Njihova je ideja loša jer svakog bi ljeta bio turnir od mjesec dana, svjetsko ili europsko prvenstvo. Igrači već sada teško izdržavaju ritam utakmica. Osim toga to bi potpuno kanabaliziralo ženski nogomet i Olimpijske igre. Mislim da ne pretjerujem ako kažem da je ta ideja suluda. UEFA ima triput veći budžet od FIFA-e i da to naprave UEFA bi dobila još veći novac, ali nacionalni savezi bi izgubili. Ne razvijaš nogomet ako imaš svake dvije godine prvenstvo jer kvalificirat će se uvijek iste reprezentacije, možda će biti pet različitih. Ukoliko želiš razvijati nogomet morao bi organizirati Svjetsko prvenstvo sa, recimo, 68 reprezentacija, a možda i podijeliti malo financijskih rezervi državama i graditi infrastrukturu…

Kaže da se s Infantinom slaže u 90 posto.

– Teško bih rekao da smo prijatelji, ali normalno razgovaramo. I Zvone Boban sada vidi šta je UEFA-e, a šta FIFA. Mislim da mu je jasno.
0

Natrag na “Vijesti”