Breivik želi izaći iz zatvora?!

Prenosimo sa portala...
Moderatori: Fatih, Max, Socrates
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Breivik želi izaći iz zatvora?!

Post Postao/la storm »

ŽELI DA IZAĐE IZ ZATVORA
Psihijatrica o zločincu Andersu Breiviku: Ne možete mu vjerovati

B. R.
slika
Anders Breivik (Foto: EPA-EFE)
Psihijatrica Randi Rosenqvist je upozorila da se Andersu Breiviku, koji je osuđen i za ubistvo 77 osoba, ne može vjerovati.

Uradila je opservaciju ovog ekstremnog desničara koji je spomenuti zločin počinio 2011. godine. Žrtve su mahom bili mladi aktivisti Laburističke stranke. Njegovo psihičko stanje je pregledano usljed zahtjeva da se pusti iz zatvora.
Za navedeni zločin i postavljanje bombe u Oslu, gdje se nalaze vladine institucije, osuđen je na najstrožu kaznu - 21 godinu zatvora. Prema norveškom zakonu, nakon deset godina provedenih u zatvoru imao je pravo na saslušanje za uslovni otpust. Saslušanje je počelo jučer, 18. januara u zatvoru visoke sigurnosti Skien.

Psihijatrica Rosenqvist je izjavila da 42-godišnji Breivik i dalje predstavlja opasnost te da je stepen rizika jednak onome kakav je bio 2012.

"Nije konzistentan i ne možete mu vjerovati. Mijenja taktiku prema onom što smatra prikladnim. Još ima narcisoidne osobine te ima sklonost da konstruiše dešavanja. Nije psihotičan, ali bi opet mogao svoje zamisli da pretvara u stvarnost", ukazala je.

slika
Randi Rosenqvist, psihijatrica (Foto: EPA-EFE)
Većina stručnjaka smatra da je malo izgledno da će Breivik biti pušten iz zatvora. Nadležni poručuju da svaki zatvorenik ima jednaka prava, a kada bi se Breiviku uskratila strahuju da bi se time narušili temelji norveškog društva - među njima je i vladavina prava.

Ovaj zločinac je jučer uvjeravao da se odrekao nasilja, ali je opet iskazivao rasističke stavove i pozdravio se nacističkim pozdravom.

TRAŽI PUŠTANJE NA SLOBODU
Masovni ubica Anders Breivik suđenje započeo nacističkim pozdravom i rasističkim simbolima
"Svima daju šansu. Zašto i ja ne bih mogao dobiti šansu? U posljednjih deset godina sam smrvljen na atome. Toliko sam se promijenio da je to više nepovratan proces", kazao je dok ga je ispitivao njegov advokat Oystein Storrvik.

Pravnica spomenutog zatvora Emily Krokann je naglasila da strahuju da će ponoviti teške zločine ako bude pušten na slobodu, prenosi agencija Associated Press (AP).
0
Avatar
Bella_
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6673
Postovi: 3487
Pridružen/a: 21 aug 2020, 08:19

Re: Breivik želi izaći iz zatvora?!

Post Postao/la Bella_ »

Zakonski ima 100% pravo na ovo, ali će sa 100% sigurnošću biti odbijen, nešto što će dobiti do kraja života. Možda ga puste napolje onog dana kada ima Alchajmerovu bolest i mora da ide u starački dom.
0
"Kimsenin fark edemeyeceği detayları görmeyi çok severim."
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Breivik želi izaći iz zatvora?!

Post Postao/la Iskra »

Bella_ je napisao/la: 20 jan 2022, 08:06 Zakonski ima 100% pravo na ovo, ali će sa 100% sigurnošću biti odbijen, nešto što će dobiti do kraja života. Možda ga puste napolje onog dana kada ima Alchajmerovu bolest i mora da ide u starački dom.
Ja se nadam.da si u pravu
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Breivik želi izaći iz zatvora?!

Post Postao/la storm »

Taj norveški zakon nije predvidio kaznu veću od 21 godine zatvora... Nisu računali da imaju takvih monstruma :roll
Mada... Mi se nešto bunimo, a Balkanom šeću ljudi odgovorni za stotine, tisuće mrtvih...
Odlezali, ako su, još manje nego Breivik...
Meni je suludo puštanje osobe, koja ubije i jednog čovjeka sa namjerom... A ne 77.
Ali eto, zakon, ljudska prava i ostali shit od demokracije...
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Breivik želi izaći iz zatvora?!

Post Postao/la Iskra »

Ludost
0
Odgovori

Natrag na “Vijesti”