Na eBayu se prodaju lični dokumenti građana iz BiH, direktoru IDDEEA-e nije jasno zbog čega

Društvena kretanja, politika.. Začarani krugovi u žitu (i ispod žita)
Moderator: Fatih, Max
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36494
Postovi: 29564
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Na eBayu se prodaju lični dokumenti građana iz BiH, direktoru IDDEEA-e nije jasno zbog čega

Post Postao/la storm »

slika


A. B.
klix.ba



Na svjetskom kupoprodajnom servisu eBay pojavili su se lični dokumenti građana BiH. Većina njih je sa nedavno isteklim rokom, a lični podaci i fotografije vlasnika su javno dostupni.


Riječ je o prodavcu iz BiH, a među dokumentima se nalaze i pasoši beba. Među njima ima i dokumenata koji su aktivni i onih koji su već prodati.

Ove prodaje ne možete vidjeti ako ste na eBayu prijavljeni kao kupac iz BiH jer je zaštićeno da vidi bilo ko iz naše države. Podaci su dakle dostupni samo ukoliko se pretražuju izvan granica BiH.

Kako saznajemo, među artiklima na prodaju je i lična karta osobe koja je nedavno na Facebooku objavila da joj je ukraden novčanik u Sarajevu sa svim dokumentima. U galeriji je vidljivo da ispod fotografije stoje i cijene koje se kreću od 20 do više od 100 dolara zavisno od toga koliko se dokumenata prodaje.

Tim povodom kontaktirali smo Agenciju za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) gdje nam je rečeno da se sa ovakvim i sličnim situacijama nisu susretali te da nije jasno zbog čega neko želi na ovakav način kompromitovati drugu osobu s obzirom na to da je većina ovih dokumenata istekla.

"Inače je poznata praksa da onaj ko izgubi dokument kao što je to i lična karta on se istog trenutka poništava i nije za upotrebu, a u službenom glasniku se naglasi da je dokument izgubljen nakon čega slijedi izrada novog. Također, IDDEEA nema informaciju da je bilo koji dokument iz BiH predmet trgovine", kazao je za Klix.ba Arif Nanić direktor IDDEEA-e.

Kako dalje navodi, bh. pasoš je nemoguće falsifikovati jer važi za jedan od najsigurnijih u Evropi s obzirom na biometriju i zaštitne elemente koje ima.

"Uvijek ima falsifikatora navedenih dokumenata, ali mi nije jasno zbog čega bi to neko radio. Teško ih je falsifikovati jer jedino u BiH ne postoji skladište dokumenata u smislu da naručujemo po milion pasoša i ličnih karti i da ih mi na osnovu zahtjeva građana personalizujemo i izdamo. Samo kod nas na području cijele Evrope postoji sistem da kada nam građani podnesu zahtjev onda počinjemo proceduru izrade dokumenta. Nema dokumenata u skladištu da ih neko može otuđiti ", pojasnio je.

S druge strane, kako je naveo, sasvim je druga priča činjenica da su ti dokumenti dospjeli u online prodaju te smatra da ne vidi nikakvu svrhu za tim osim što su time zloupotrijebljeni lični podaci građana.

"Postoje različiti profili ličnosti i to je svima poznato, ali ne vidim nijedan valjan razlog zbog čega bi neko prodao nečiji pasoš ili ličnu kartu. Postoji i mogućnost da je neko pronašao nečiji dokument pa ga na taj način oglasio i prodaje ga da bi zaradio od vlasnika, ali objavljivati na ovoj stranici za prodaju i pogotovo ako je to poništen dokument onda nema svrhe za tim. U ove protekle četiri godine koliko sam direktor IDDEEA-e nisu se dešavale ovakve situacije, a za takve slučajeve je inače nadležan MUP koji ga je izdao, provodi istragu ukoliko je došlo do nekog falsifikovanja, a u izdavanju dokumenata u BiH učestvuju MUP, IDDEEA i kompanija koja izrađuje dokument", naglasio je.

Nanić je istakao da su prodaja i falsifikovanje ličnih dokumenata krivično djelo.

"Moja sugestija svim građanima je da ovakve slučajeve prijave nadležnom MUP-u gdje su i izdati ovi dokumenti kako bi se provela istraga, ušlo u trag osobi koja vrši te krivične radnje i na kraju sankcionisali", poručio je na kraju Nanić.
3
3 slika
Avatar
Lana
PRO behar
PRO behar
Reactions: 19264
Postovi: 13128
Pridružen/a: 03 aug 2020, 07:54

Re: Na eBayu se prodaju lični dokumenti građana iz BiH, direktoru IDDEEA-e nije jasno zbog čega

Post Postao/la Lana »

:sok
Sad sam provjerila i zaista je istina :sok
0
Moraš da istreniraš svoj um da bude jači od tvojih osjećanja,ili ćeš izgubiti samog sebe.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36494
Postovi: 29564
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Na eBayu se prodaju lični dokumenti građana iz BiH, direktoru IDDEEA-e nije jasno zbog čega

Post Postao/la storm »

Lana je napisao/la: 16 jan 2021, 11:05 :sok
Sad sam provjerila i zaista je istina :sok
Zar misliš da sam tako neozbiljan mod, pa neprovjerene vijesti plasiram :sok
:valja
1
1 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Na eBayu se prodaju lični dokumenti građana iz BiH, direktoru IDDEEA-e nije jasno zbog čega

Post Postao/la Hannibal »

treba narodu za bonuse po kladijonicama 🤷‍♀️
2
2 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36494
Postovi: 29564
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Na eBayu se prodaju lični dokumenti građana iz BiH, direktoru IDDEEA-e nije jasno zbog čega

Post Postao/la storm »

Ja mislim, da tu ima i dosta onih, koji su stekli neka nova državljanstva, pa iz nekog razloga, ćeifa, nazovima kako hoćemo, prodaju te isprave...
A kolekcionari će se uvijek naći...čak bi bila fora...skupiti sve putovnice svijeta u kolekciji :cool
1
1 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Na eBayu se prodaju lični dokumenti građana iz BiH, direktoru IDDEEA-e nije jasno zbog čega

Post Postao/la Hannibal »

moj babo je skupljo putovnice al sve s njegovom slikom a drugo ime bgm, imali smo kuci i par takvih amidzinih putovnica. pravi mali raj za kolekcijonare
1
1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Lana
PRO behar
PRO behar
Reactions: 19264
Postovi: 13128
Pridružen/a: 03 aug 2020, 07:54

Re: Na eBayu se prodaju lični dokumenti građana iz BiH, direktoru IDDEEA-e nije jasno zbog čega

Post Postao/la Lana »

storm je napisao/la: 16 jan 2021, 11:08
Lana je napisao/la: 16 jan 2021, 11:05 :sok
Sad sam provjerila i zaista je istina :sok
Zar misliš da sam tako neozbiljan mod, pa neprovjerene vijesti plasiram :sok
:valja
Ma ne mislim na to,nego ne mogu da vjerujem da se ljudi bave ovim poslovima i prevarama.
Sad gledam i nude sa vizama pasos :valja
1
1 slika
Moraš da istreniraš svoj um da bude jači od tvojih osjećanja,ili ćeš izgubiti samog sebe.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36494
Postovi: 29564
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Na eBayu se prodaju lični dokumenti građana iz BiH, direktoru IDDEEA-e nije jasno zbog čega

Post Postao/la storm »

Hannibal je napisao/la: 16 jan 2021, 11:12 moj babo je skupljo putovnice al sve s njegovom slikom a drugo ime bgm, imali smo kuci i par takvih amidzinih putovnica. pravi mali raj za kolekcijonare
Nešto sumnjam, da je u vašem slučaju bila namjera kolekcionarstvo :D
2
2 slika
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7696
Postovi: 5640
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Na eBayu se prodaju lični dokumenti građana iz BiH, direktoru IDDEEA-e nije jasno zbog čega

Post Postao/la SmokingMan »

Prošle godine sam naišao da neki prodaju tuđe ID.jeve na Ebayu, mada je ovo više rasprorranjenije na Dark Webu.
Vjerovano oni što se bave krađom nekoj drugoj osobi prodaju dokumete za sitan novac, dok treće lice na ovaj način prodaje tđi identitet koji se može zloupotrijebiti.
Recimo da je i Ros Ulbriht jedne prilike sa Islanda naručio čak 6 ili 8 pasoša sa različitim identitetima.
Kandaska službaa je tada presrela dokumente tokom trasporta, nakon čega su federalci došli na njegova vrata tokom namještene dostave.
1
1 slika
slika
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Na eBayu se prodaju lični dokumenti građana iz BiH, direktoru IDDEEA-e nije jasno zbog čega

Post Postao/la dmr »

246 NOK iliti 23,79€ :ovaj fino fino, poštar donese na vrata, ne moras se guzvati po cipsu a iste pare :keke
1
1 slika
:rolka
Avatar
grunf
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 794
Postovi: 703
Pridružen/a: 31 okt 2020, 08:31

Re: Na eBayu se prodaju lični dokumenti građana iz BiH, direktoru IDDEEA-e nije jasno zbog čega

Post Postao/la grunf »

storm je napisao/la: 16 jan 2021, 11:22
Hannibal je napisao/la: 16 jan 2021, 11:12 moj babo je skupljo putovnice al sve s njegovom slikom a drugo ime bgm, imali smo kuci i par takvih amidzinih putovnica. pravi mali raj za kolekcijonare
Nešto sumnjam, da je u vašem slučaju bila namjera kolekcionarstvo :D
Del Boy, Rodney and Uncle Albert.
2
2 slika
StarosjediJoci, الوطنيونوو Bosamci i Herzegowci

Cuvajte se

Straиog utiЦaja!
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36494
Postovi: 29564
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Na eBayu se prodaju lični dokumenti građana iz BiH, direktoru IDDEEA-e nije jasno zbog čega

Post Postao/la storm »

dmr je napisao/la: 16 jan 2021, 11:58 246 NOK iliti 23,79€ :ovaj fino fino, poštar donese na vrata, ne moras se guzvati po cipsu a iste pare :keke
Još neko fino ime odabareš, pa i taj trošak izostane....ovdje mogu za 42€ ime mijenjati...
Možeš ustvari sve....samo porezni broj nikad :oo
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36494
Postovi: 29564
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Na eBayu se prodaju lični dokumenti građana iz BiH, direktoru IDDEEA-e nije jasno zbog čega

Post Postao/la storm »

grunf je napisao/la: 16 jan 2021, 12:01
storm je napisao/la: 16 jan 2021, 11:22

Nešto sumnjam, da je u vašem slučaju bila namjera kolekcionarstvo :D
Del Boy, Rodney and Uncle Albert.
A i Stup, Sarajevski Peckham :valja
2
2 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Na eBayu se prodaju lični dokumenti građana iz BiH, direktoru IDDEEA-e nije jasno zbog čega

Post Postao/la Iskra »

Nista me.ne cudi. Nista.
0
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22446
Postovi: 17170
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Na eBayu se prodaju lični dokumenti građana iz BiH, direktoru IDDEEA-e nije jasno zbog čega

Post Postao/la Russki »

Ja sam ove stvari vidjao na dark webu, ali ovo je prvi put da ovako javno to vidim.
0
abysmal depths are flooded
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Na eBayu se prodaju lični dokumenti građana iz BiH, direktoru IDDEEA-e nije jasno zbog čega

Post Postao/la lejlamo »

a svašta, :heidi2
0
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Na eBayu se prodaju lični dokumenti građana iz BiH, direktoru IDDEEA-e nije jasno zbog čega

Post Postao/la R4IN »

Stari, izgubljenji,nadjeni..
Ukradu ti novcanik, uzmu lovu bace sve ostalo, neko nadje i ovako prodaje..
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Odgovori

Natrag na “Bosna i Hercegovina”