Zenica Blues

Društvena kretanja, politika.. Začarani krugovi u žitu (i ispod žita)
Moderator: Fatih, Max
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Zenica Blues

Post Postao/la lejlamo »

Dina je napisao/la: 27 jan 2021, 18:29
Heidi je napisao/la: 27 jan 2021, 18:21 @Dina isto osjecam.
Napisala sam naslov i dvije vrele suze skliznuse niz obraze.

Znate one vrele suze. Ima i razlike u plakanju. Kod mene to nije isto.
Ljudi koji imaju mogućnost makar svratiti u stari komsiluk, vidjeti mjesta gdje su se igrali, dozivjeti da ih stare komsije prepoznaju na ulici, da im pricaju anegdote o precima, i da se iznova sretnu s prijateljima s kojima su odrastali... ne znaju koliko su bogati :tugi
donekle. koliko mi rodni grad vraća lijepih, isto toliko, ako ne i više je loših sjećanja i (ne)ljudi.
1
1 slika
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Zenica Blues

Post Postao/la Malena »

Zenica druga ljubav posle rodnog mi Goražda i jedva čekam da ponovo odem obići čitav grad, od heliodroma, Crkvica, Radakova, Tetova, željezničke stanice, centra... Ma sve :zaljub
2
2 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Zenica Blues

Post Postao/la Socrates »

toxic je napisao/la: 27 jan 2021, 18:07 Ja nisam nikad bila u Zenici, tek prosla nekoliko puta al' to u voznji ne racunam.
Soce koliko si godina imao kad si otisao iz Zenice i da li posecujes rodni grad?
Ljudi su, kontam, u svojim najboljim izdanjima kad pricaju o rodnim gradovima.
Pitam jer ja sam bila bas mala kad smo otisli iz mesta gde sam se rodila, mozda 4 godine imala. Nisam isla u skolu, nisam stekla nikakva prijateljstva, i cega se secam maglovito je, tako da me nista specijalno ne veze za taj grad. Jednom sam kao tinejdzer posetila i nikakav posebno osecaj mi nije izazvalo. Inace, rodjena sam u Rijeci.

Mozda bi mogli pisati o gradovima gde smo odarastali ili proveli neki period zivota?

Tvoja tema je super :oke
Odselio sam iz Zenice sa osam godina. Potpisan Washingtonski Sporazum, i onda smo, nakon par mjeseci, mama i ja otisli. Vracali smo se, prije odlaska u Kanadu, u Zenicu jos dva puta.

Moji redovno posjecuju BIH i Hrvatsku od dolaska u Kanadu. Tata je, zbog familije, vise vezan za Sarajevo, a mama za Hrvatsku. Kad je tetka odselila u Ameriku, njih vise nista nije pretjerano vezalo za Zenicu, ali, opet, uvijek je posjete kad idu dole. Ja sam isao sa njima dok nisam postao punoljetan. Onda sam jednostavno prestao ici sa njima na bilo kakva putovanja, pa tako i u BIH, i Zenicu.

Tako da nisam bio odaaavno. I moram reci da sam emotivno skroz bio potisnuo taj dio svog zivota dugo vremena. Zvale su me druge stvari. Drugi ljudi. Whatever.

A onda je, ko zna zasto, pocelo da se vraca djetinjstvo. I to je bio razlog sto sam trazio neki forum iz Bosne i naletio na jedan. Ne bih ja znao da protumacim zasto se meni vratilo to rano djetinjstvo. Mozda zbog rata, mozda iz drugih razloga. :zbunj
3
2 slika 1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Zenica Blues

Post Postao/la East_side »

@toxic

Kad vec pitas, ovo je jedna od tema koju niko, posebno novi kolacici ne bi smjeli preskociti :djed

Salim se, naravno :oo

Bujrum :missy

viewtopic.php?f=61&t=536&start=51
1
1 slika
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Zenica Blues

Post Postao/la Dina »

Jednom sam napisala pjesmu, baš na tu patriotsku temu... Malom zatrebalo za novinarsku sekcijuu školi, i on odnese, nastavnici nije smetalo što je on nije pisao, još je objave u školskim novinama kao njegovu...
Tada sam bila blizu da pribjegnem fizičkom kažnjavanju :djed
2
1 slika 1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Zenica Blues

Post Postao/la Iskra »

Nadam.se da se necete uvrijediti, znate da ja ne mislim lose, ali ja se nekako.plasim i Zenice i zenicana. Svoje misljenje , skoro.pa fobiju nazalost dobila sam usputno, slucajno...kroz.par ljudi cije se energije i licnosti grozim...predrasuda znam :tugi, no rado bih je razbila...ali tesko.
2
1 slika 1 slika
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Zenica Blues

Post Postao/la Ramzess »

I u Zenici sam ostavio trag ... saobracajnica oko sportskog centra i filijala Sparkasse. :cool
1
1 slika
Avatar
Nice try
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3404
Postovi: 1800
Pridružen/a: 13 dec 2020, 15:13

Re: Zenica Blues

Post Postao/la Nice try »

Iskra je napisao/la: 27 jan 2021, 19:28 Nadam.se da se necete uvrijediti, znate da ja ne mislim lose, ali ja se nekako.plasim i Zenice i zenicana. Svoje misljenje , skoro.pa fobiju nazalost dobila sam usputno, slucajno...kroz.par ljudi cije se energije i licnosti grozim...predrasuda znam :tugi, no rado bih je razbila...ali tesko.
Predrasude su tu da se razbiju :tjesi Zeničani su predivni ljudi, raja. Meni lično mnogo draži od popularne sarajevske raje.
1
1 slika
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Zenica Blues

Post Postao/la Ramzess »

Nice try je napisao/la: 28 jan 2021, 08:37
Iskra je napisao/la: 27 jan 2021, 19:28 Nadam.se da se necete uvrijediti, znate da ja ne mislim lose, ali ja se nekako.plasim i Zenice i zenicana. Svoje misljenje , skoro.pa fobiju nazalost dobila sam usputno, slucajno...kroz.par ljudi cije se energije i licnosti grozim...predrasuda znam :tugi, no rado bih je razbila...ali tesko.
Predrasude su tu da se razbiju :tjesi Zeničani su predivni ljudi, raja. Meni lično mnogo draži od popularne sarajevske raje.
U pravu je Nice Try, fini ljudi, stvarno mogu samo najbolje o njima reci, i od poslovnih partnera, kolega iz struke, opcinski sluzbenici, motoristi ... nikoga ne bih izostavio. Jasno svuda se nadje i olosa, nijedno mjesto nije toga postedjeno ali ne idem tamo gdje se cuga, slusa turbofolk i lupaju flase o glavu pa nemam takvih iskustava.
1
1 slika
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Zenica Blues

Post Postao/la East_side »

Moja bivsa supruga je iz Zenice :oo kao i nesudjena "buduca" :keke

Ovo moze komotno i u onu temu "ovo jos niste znali o meni" :puf
2
1 slika 1 slika
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Odlučili se na radikalan potez: Zenički rudari štrajkuju glađu

Post Postao/la storm »

slika
Fena
Sindikalni odbor Zavisnog društva Rudnici mrkog uglja Zenica (ZD RMUZ), zajedno sa svim predstavnicima brigada i službi, stupio je večeras u 18.00 sati u štrajk glađu - potvrdio je Feni Elvedin Avdić, predsjednik Sindikata pogona "Stara jama".

"Nakon svih ovih dešavanja, ljudi su još u petak željeli obustaviti rad, ali smo s njima pregovarali da rade za vikend. I radili su, ali smo u ponedjeljak stupili u radnički neposluh. Jučer smo u našim prostorijama imali i sjednicu Upravnog odbora Saveza samostalnog sindikata radnika u rudarstvu Federacije Bosne i Hercegovine, ali nam se još niko nije obratio. Slali smo dopise i dopise, ali niko nam nije odgovorio", napominje Avdić, koji dodaje da od danas nema ni grijanja za grad Zenicu.

"Mi smo, na sastanku sindikata RMU Zenica, postigli dogovor da stupimo u štrajk glađu. Odlučili smo, da ne rizikujemo zdravlje ostalih komorata, da u štrajku budemo mi iz sindikata, prdstavnici brigada i službi. Štrajk će trajati dok se naša situacija napokon ne razriješi", poručuje Avdić.
Računi RMU Zenica i RMU Breza blokirani su još 8. januara zbog dugova za doprinose - zenički na iznos od 4,9, a brezanski na 4,5 miliona KM. Računi su im 22. januara bili deblokirani na samo jedan dan kako bi bila isplaćena decembarska plaća.

Računi su ponovo blokirani pa zenički rudari 5. februara nisu dobili naknadu za topli obrok, a u rudniku u Brezi danas je trebala početi i isplata januarske plaće, koju zbog blokade računa nije moguće isplatiti. U oba je rudnika za 12. februar zakazan generalni štrajk.
3
2 slika 1 slika
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Odlučili se na radikalan potez: Zenički rudari štrajkuju glađu

Post Postao/la Polaris »

Kako su dosli do toga da duguju milijune za doprinose?
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Odlučili se na radikalan potez: Zenički rudari štrajkuju glađu

Post Postao/la storm »

Ariel je napisao/la: 10 feb 2021, 21:19 Kako su dosli do toga da duguju milijune za doprinose?
Upravo zato jer imaju "popusta" .... kofol nešto strateško opraštaju, ili zažmire na dugove, i to se samo gomila.
Svjesni su da bi likvidacijom i stečajem, kad nastupe uvjeti (a izgleda su davno) nastala socijalna bomba i ogromno nezaposlenih.
Ali jednom mora puknuti, tako je otišao i aluminij u mostaru, sve pod pokroviteljstvom HDZ, a dijelom je držao štangu i SDA svojim partnerima...
Svima je bitno, da u njihovom mandatu nema talasanja...krpi, pokrivaj, zataškaj, a poslije- koga boli briga, što će radnicima ostati prazan penzioni fond, što će opet svi poreski obveznici namiriti sve.
Neka privatnik ne plati 45 dana. katanac!
1
1 slika
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Odlučili se na radikalan potez: Zenički rudari štrajkuju glađu

Post Postao/la Atomic »

Meni par godina nije uplaceno,jedva cekam da se ispalim odavde da ne gledam takve gnjide koji te ubijaju polako.
2
2 slika
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Odlučili se na radikalan potez: Zenički rudari štrajkuju glađu

Post Postao/la Heidi »

Zalosno
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
smajlic
emoji hanuma
emoji hanuma
Reactions: 31382
Postovi: 19231
Pridružen/a: 27 jul 2020, 08:29

Re: Odlučili se na radikalan potez: Zenički rudari štrajkuju glađu

Post Postao/la smajlic »

Screenshot_20210212-082804_Facebook.jpg
4
2 slika 2 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zivot se desava sada, a ravan stomak nam ne treba da ga zivimo. :sret
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Odlučili se na radikalan potez: Zenički rudari štrajkuju glađu

Post Postao/la Polaris »

storm je napisao/la: 10 feb 2021, 21:26
Ariel je napisao/la: 10 feb 2021, 21:19 Kako su dosli do toga da duguju milijune za doprinose?
Upravo zato jer imaju "popusta" .... kofol nešto strateško opraštaju, ili zažmire na dugove, i to se samo gomila.
Svjesni su da bi likvidacijom i stečajem, kad nastupe uvjeti (a izgleda su davno) nastala socijalna bomba i ogromno nezaposlenih.
Ali jednom mora puknuti, tako je otišao i aluminij u mostaru, sve pod pokroviteljstvom HDZ, a dijelom je držao štangu i SDA svojim partnerima...
Svima je bitno, da u njihovom mandatu nema talasanja...krpi, pokrivaj, zataškaj, a poslije- koga boli briga, što će radnicima ostati prazan penzioni fond, što će opet svi poreski obveznici namiriti sve.
Neka privatnik ne plati 45 dana. katanac!
Problem je cijena po kojoj prodaju ugalj elektroprivredi, preniska je, a elektroprivreda im ne da da povecaju cijenu.. jer ako se poveca cijena uglja, elektroprivred bi morala racune povecati za nekih 3% (kako bi rudnici mogli eto da isplate doprinose) nama korisnicima, a to nije u skladu sa socijalnom politikom.... uglavnom... pricala sam sa tatom.. ovo je njegovo misljenje :)
2
2 slika
Odgovori

Natrag na “Bosna i Hercegovina”