Migranti u BiH

Društvena kretanja, politika.. Začarani krugovi u žitu (i ispod žita)
Moderator: Fatih, Max
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36485
Postovi: 29544
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Migranti u BiH

Post Postao/la storm »

Goruća tema..
I stotine pitanja...stvara li se u BIH hotspot?
Kako da se institucije nose sa krizom, kad ne uspijevaju domicilnom stanovništvu nuditi kvalitetan servis?
Kome je u interesu, da uopće dođu do BiH? (prva granica EU je daleko na jugu)
Tko i kako raspolaže sa EU sredstvim, za zbrinjavanje migranata?
Ima li država uopće kakvu strategiju?

U BiH boravi oko 7.000 ilegalnih migranata

slika
Među migrantima je sve više državljana Bangladeša; kretanje pojačano nakon ukidanja ograničenja.
Svi koji uspiju ući u BiH nastoje se u njoj ne zadržavati previše dugo i odmah pokušavaju nastaviti put ka HrvatskojAl Jazeera
U Bosni i Hercegovini trenutno boravi oko 7.000 ilegalnih migranata koji čekaju priliku krenuti dalje ka Evropskoj uniji a među njima je sve više državljana Bangladeša, potvrdio je u srijedu voditelj ureda Međunarodne organizacije za migracije (IOM) u Sarajevu Peter van der Auweraert.

U izjavi koju prenosi "Dnevni avaz", Van der Auweraert je rekao kako je kretanje ilegalnih migranata pojačano nakon ukidanja ograničenja što ih je ranije nametnula epidemija korona virusa ali je pojasnio kako nije samo BiH ruta kojom pokušavaju proći iz pravca Srbije jer je pojačan njihov pritisak i na Hrvatsku, Mađarsku te Rumunjsku, prenosi Hina.

Oko 5.200 migranata u prihvatnim centrima
Svi koji uspiju ući u BiH nastoje se u njoj ne zadržavati previše dugo i odmah pokušavaju nastaviti put ka Hrvatskoj a to uglavnom čine preko teritorija Unsko-sanskog kantona.

Od približno 7.000 ilegalnih migranata koliko ih prema procjenama IOM-a ima u BiH, njih 5.200 boravi u prihvatnim centrima koncentrisanim na području Bihaća i Sarajeva.

Još oko 1.500 ih boravi na otvorenom ili u improviziranom smještaju na bihaćkom području a nekoliko stotina na području Tuzle.

Zvaničnik IOM-a tvrdi kako među ilegalnim migrantima do sada nije bilo potvrđenih slučajeva zaraze korona virusom.

Izvor: Agencije
0
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Migranti u BiH

Post Postao/la SmokingMan »

Nem mogu da čitam jer se nema stvarno ništa novo dodati, osim što migranata u mom kraju dolazi sve više, bukvalno iskaču iz paštete, ne mogu ni zamisliti sa kakvim se poteškoćama nose u Krajini.

IOM tvrdi ono što je nelogično, jer i oni znaju da nikada nije bilo vršeno ciljano testiranje migranata, još jedna od olhako smišljenjih laži za medije.
0
slika
respo
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 268
Postovi: 786
Pridružen/a: 28 jul 2020, 22:52

Re: Migranti u BiH

Post Postao/la respo »

moje misljenje je da se ne radi nista jer su nasi uzeli pare a ne smiju ih sada izbaciti vracati i sl
kampovi bi vjerovatno trebali biti opremljeni kao hoteli al su u biti kao logori a pare su u privatnim dzepovima uglavnom
sve dok ne padne domaca glava i to raja ne digne kroz medije niko nista nece poduzimati
1
1 slika
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Migranti u BiH

Post Postao/la SmokingMan »

Vidim da se uprkos zabrani i dalje dovoze migranti po naredbi vožda uz prijetnju da će i dalje istrajavati na tome. Zašto kantonalna inspekcija ne izađe na teren i stavi situaciju pod kontrolu, ili se osiono krme ne pritisne do granice da će ih morati vraćati sa Drine svom bratu uz brojna izvinjenja. BIH nije "konglomerat" muslimana, niti su svi migranti muslimani da bi ih se striktno upućivalo u FBIH, što opet pokazuje na kojim principima se temelji politika/idelogija RS. Otkolnjene su i sumnje oko toga da li Dodik želi isprovocirati sukobe ili ne, kako bi sutra prodavao neukom pučanstvu priču kako su srbi ugroženi te da imaju pravo da se brane od muslimana, ali svako razuman bi se treba zapitati od koga je svaki srbin zapravo ugrožen mene, vas ili Milorada.
0
slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Migranti u BiH

Post Postao/la Fatih »

Mene zanima samo jedna stvaro oko ove cijele situacije sa migrantima. Kada smo mi bili u ratu, zene i djeca su cinile najveci dio migranata. Pa, npr. ovi iz Sirije, hoce li da se ja idem boriti protiv Assadovog rezima? Mr's!
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Migranti u BiH

Post Postao/la dmr »

dobra primjedba, ovi svi koje vidjamo po ulicama imaju u prosjeku otprilike dvadesetak godina, ako se moze procijeniti. gdje su ostali?
1
1 slika
:rolka
Avatar
carobnjak_N
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 317
Postovi: 366
Pridružen/a: 02 aug 2020, 06:53

Re: Migranti u BiH

Post Postao/la carobnjak_N »

Riječ je o ekonomskim migrantima , nema nikakve veze s ratom , osim možda kao posljedica djelovanja zapadnih sila na ta
društva, npr Libija ...ali Pakistan nema realno veze s tim.
7000 ljudi za EU nije ni trunčić ali ako otvore im granice, onda će to ići ekponencijalno do miliona , a za manje čaršije
po Krajini to je baš problem.
Kod mene svakodnevno prolaze u grupama po 10-20 momaka, traže maraka, jesti itd. Ja nekad dam nekad ne jer ne mogu napraviti
vojnički kazan hrane . Znam da nije lako tako živjeti ali je vala i ta ideja da kreneš pješke iz Pakistana , ekstremna .

Meni kod njih jedino smeta što ostavljaju smeće bukvalno svugdje , po livadama , njivama, neki dan sam nakupio punu vreću
ispred mesdžida seoskog gdje ima česma, klupe , travnjak koji se održava . Šta ne pojedu ostave da truhne tu.

Što se tiče dolaska migranata u Krajinu, ne znam kako sad ali njima je glavna ruta bila Sarajevo - Bihać.
Sjede ih 30 u bus svaki dan , Centrotrans im naplati karte i doveze ih na granicu kantona gdje čeka policija i mora ih sprovesti do
kampova u kojima nema više mjesta.
2
2 slika
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Migranti u BiH

Post Postao/la dmr »

Da, vidio sam ih gore, bio sam u Bihaću i Velikoj Kladuši u junu, bukvalno ih više srećeš na ulicama nego lokalnog stanovništva. Ono nesta hodaju, ljencare u grupicama. Jednom pred vece, pisao sam vec, malo prije Loznice u Srbiji, veca grupa kao da jurisa na Drinu, sigurno preko stotine, jezivo nekako. Eh, sad mi je zanimljivo kod nas, vidim ih u svim smjerovima, Zivinice - Tuzla i obratno, Tuzla - Zivinice, jedni tamo, drugi ovamo. Kao da hodaju ko muhe bez glave, bez cilja. Ne znam, cudno.
S druge strane, sto ti rece, krenuti tako, na takav put je bas ekstremno. Nekako mi nezamislivo da bilo gdje u svijetu se kreces slobodno, bez ikakvog dokumenta. Bas smo u nekom vakuumu, ni tamo ni ovamo.
2
2 slika
:rolka
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Migranti u BiH

Post Postao/la Fatih »

Ipak, ispocetka ih je najvise bilo iz Sirije. Sve muskarci. Slazem se, sada su oni u velikoj manjini u odnosu na ostale.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Migranti u BiH

Post Postao/la dmr »

Kazu da ih ima iz Maroka :sok pa kuda ste vi krenuli okolo, hiljade i hiljade kilometara dalje. kao da je i poenta u nekom lutanju bez cilja.
0
:rolka
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Migranti u BiH

Post Postao/la Fatih »

dmr je napisao/la: 22 aug 2020, 14:42 Kazu da ih ima iz Maroka :sok pa kuda ste vi krenuli okolo, hiljade i hiljade kilometara dalje. kao da je i poenta u nekom lutanju bez cilja.
Da. Bas sam najvise tih iz Maroka sretao. A nije da je u Maroku "gulag".
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Migranti u BiH

Post Postao/la dmr »

Fatih je napisao/la: 22 aug 2020, 14:45
dmr je napisao/la: 22 aug 2020, 14:42 Kazu da ih ima iz Maroka :sok pa kuda ste vi krenuli okolo, hiljade i hiljade kilometara dalje. kao da je i poenta u nekom lutanju bez cilja.
Da. Bas sam najvise tih iz Maroka sretao. A nije da je u Maroku "gulag".
Ma ne znam nista o Maroku, ali nema ih na vijestima, znaci da je stanje mirno. Ali da mi sad krenemo put Stambola, preko tamo Španije i Gibraltara, nigdje veze s vezom. Ili im je tamo direktna linija dobro blokirana, nemam pojma. Imaju li gdje kakvi podaci, gdje su, sta rade oni koji su uspjeli proci i dokopati se Njemacke? Koliko ih ima? Koliko ih treba, ako uopste trebaju?
0
:rolka
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Migranti u BiH

Post Postao/la Fatih »

dmr je napisao/la: 22 aug 2020, 14:52
Fatih je napisao/la: 22 aug 2020, 14:45

Da. Bas sam najvise tih iz Maroka sretao. A nije da je u Maroku "gulag".
Ma ne znam nista o Maroku, ali nema ih na vijestima, znaci da je stanje mirno. Ali da mi sad krenemo put Stambola, preko tamo Španije i Gibraltara, nigdje veze s vezom. Ili im je tamo direktna linija dobro blokirana, nemam pojma. Imaju li gdje kakvi podaci, gdje su, sta rade oni koji su uspjeli proci i dokopati se Njemacke? Koliko ih ima? Koliko ih treba, ako uopste trebaju?
Pasa moj, ja mislim da je i ovo "vjestacki val" migranata. Krajnji cilj, namjeru cemo saznati nesto kasnije. I sam si dobro primijetio , nema bas ni logike iza svega toga. Zasto ne prije, kada je bilo i gorih situacija u tim zemljama? Maroko je prlicno siguran, tako da se se postavlja logicno pitanje, zasto odlaze u tolikom broju, te zasto bas "zapnu" u BiH?

Znace se sve, ne tako daleko u buducnosti. Ko bude shvatio, shvatio.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Migranti u BiH

Post Postao/la Fatih »

P.S. (Laganini, nemoj se ljuti, niti trositi vrijemena za prijave :ooo ). Ja sam granicu HR presao ilegalno nekoliko puta. Nisam morao, imam uredne papire. Razlog nebitan. Ali, jako je lako. Pa mi ni to nije jasno, kako nikako da predju granicu? Naravno, nikada u grupama....
2
1 slika 1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Migranti u BiH

Post Postao/la dmr »

hm, ovo "zapinjanje" u BiH izgleda slucajno, zadnja tacka do koje se mogu dovuci, prije ulaska u samu EU. Ali, ako uzmemo da se nista ne desava slucajno, po malo me i strah svega toga.
1
1 slika
:rolka
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Migranti u BiH

Post Postao/la Fatih »

dmr je napisao/la: 22 aug 2020, 15:05 hm, ovo "zapinjanje" u BiH izgleda slucajno, zadnja tacka do koje se mogu dovuci, prije ulaska u samu EU. Ali, ako uzmemo da se nista ne desava slucajno, po malo me i strah svega toga.
Svakako, nista nije slucajno. I, uvijek su pokusavali preci granicu u grupama... Ne, ne mislim da su bas toliko glupi.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Migranti u BiH

Post Postao/la dmr »

Fatih je napisao/la: 22 aug 2020, 15:08
dmr je napisao/la: 22 aug 2020, 15:05 hm, ovo "zapinjanje" u BiH izgleda slucajno, zadnja tacka do koje se mogu dovuci, prije ulaska u samu EU. Ali, ako uzmemo da se nista ne desava slucajno, po malo me i strah svega toga.
Svakako, nista nije slucajno. I, uvijek su pokusavali preci granicu u grupama... Ne, ne mislim da su bas toliko glupi.
sad ja nesto kontam, moze se preci granica bez problema, pronaci cu i ja sam takvih mjesta koliko hoces, samo kako napredovati dalje, pretpostavljam da u hr nije problem samo granica, nego gdje god te uhvate, nema šetkanja kao kroz bih, a pogotovo voznje autobusom i slicno. Znaci, pregazim Unu, Savu, kako dalje, ici po sumama, po noci? :hm nije lako, ali cemu su se nadali. Jedino se zavuci u kakav kamion ili nesto.
0
:rolka
Odgovori

Natrag na “Bosna i Hercegovina”