Beeeerrrrraačččiiiiii gdjeeeee steeee..?

Društvena kretanja, politika.. Začarani krugovi u žitu (i ispod žita)
Moderator: Fatih, Max
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Beeeerrrrraačččiiiiii gdjeeeee steeee..?

Post Postao/la CocoMa »

Voćari iz Gradačca u velikim problemima: Šljive rodile, a berača nemaLani sam za kilogram industrijske šljive dobivao 1,10 KM, a ove godine dvostruko manje, kazao je Čolić


Voćari u Gradačcu našli su se u velikom problemu, jer su šljive rodile, a berača nema. I pored toga što za dan branja nude dnevnicu od 50 do 60 maraka, šljive jednostavno nema ko brati. Jedan od najvećih proizvođača šljive na području Gradačca Raif Čolić kaže da je došlo čudno vrijeme.

 

Visoke dnevnice

- Lani sam za kilogram industrijske šljive dobivao 1,10 KM, a ove godine je to dvostruko manje. Sve je poskupjelo u proizvodnji ovog važnog voća koje mi zovemo „plavo zlato“, od obrade zemlje, okopavanja i đubrenja stabala, prskanja protiv štetočina, do branja koje je postalo problem, jer berači traže dnevnicu 50-60 maraka i opet ih je teško naći. Neće narod da radi, to je prava istina - kaže Čolić.

Napominje da je dobro što su se javljali oni koji su šljive po bagatelnim cijenama otkupljivali, inače bi istruhnule ili na grani ili na zemlji.

Nema sušnice

Za vlasnike šljivika najbolja solucija u ovakvoj situaciji, govori Čolić, bila je da se šljiva suši, jer kilogram suhe šljive košta osam maraka. Međutim, u selima nema prave sušnice. Imaju po jedna ili dvije mini sušnice, kao što je slučaj u Malešićima.

Ibrahim Iljazović sačuvao je jednu malu, suši šljive i ostalo voće, ali ni on ne može udovoljiti svima koji bi kod njega sušili šljive.

Avaz.ba
0
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Re: Beeeerrrrraačččiiiiii gdjeeeee steeee..?

Post Postao/la CocoMa »

Neki plaćaju dnevnicu + rucak 80km... I opet trsko naći berača...

Nema ko... šteta..
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Beeeerrrrraačččiiiiii gdjeeeee steeee..?

Post Postao/la storm »

Pa to nije malo... 20 dana, 1600km
Mislim za posao, gdje je mozak na off...
1
1 slika
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Beeeerrrrraačččiiiiii gdjeeeee steeee..?

Post Postao/la SmokingMan »

Da iduće godine isplaniram, taman bi od dodatnih para mogao uzeti polovan D7100 i željeni Samyang 14.mm f/2.8.
1
1 slika
slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Beeeerrrrraačččiiiiii gdjeeeee steeee..?

Post Postao/la storm »

Fkt ne kontam većinu mladih danas... Ili se ima, pa im ne treba, ili se roditelji prave mutavi, pa im doturaju što mogu, i što ne mogu...
Ja sam bio besposlen cca 3 mjeseca u životu... Period između završene škole i vojske... Ali kako sam znao da ću u SV, nisam ni tražio stalni posao...
Ipak sam u ta tri mjeseca, dva mjeseca radio - kopao kanale, raskrivao, pokrivao kuće, stemao za majstore...
Ne jer sam bio naročito vrijedan... Volio sam pare :D
1
1 slika
Avatar
medvjed23
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3151
Postovi: 2403
Pridružen/a: 28 jul 2020, 12:11

Re: Beeeerrrrraačččiiiiii gdjeeeee steeee..?

Post Postao/la medvjed23 »

Uvijek kad naletim na članak kao iz uvodnog posta, na pamet mi padne ovo:
https://radiosarajevo.ba/metromahala/ja ... vno/197121

I probudi se skepsa.

Uzimam sa rezervom kuknjave sa obje strane. I među poslodavcima i među radnicima ima sklonosti deformaciji činjenica.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Beeeerrrrraačččiiiiii gdjeeeee steeee..?

Post Postao/la storm »

medvjed23 je napisao/la: 21 aug 2022, 20:22 Uvijek kad naletim na članak kao iz uvodnog posta, na pamet mi padne ovo:
https://radiosarajevo.ba/metromahala/ja ... vno/197121

I probudi se skepsa.

Uzimam sa rezervom kuknjave sa obje strane. I među poslodavcima i među radnicima ima sklonosti deformaciji činjenica.
Vjerujem, ima i toga...
Ali mislim, da je i to tržište sredilo. Jednostavno, taj i takav gazda, više neće naći radnika.
Ima opciju da zatvori.
Ima opciju da plati pristojno.
0
Avatar
medvjed23
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3151
Postovi: 2403
Pridružen/a: 28 jul 2020, 12:11

Re: Beeeerrrrraačččiiiiii gdjeeeee steeee..?

Post Postao/la medvjed23 »

I opciju da kuka o lijenom narodu, sa nadom da će se nekako, odnekud stvoriti neko ko 'oće raditi.
slika
1
1 slika
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22278
Postovi: 16994
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Beeeerrrrraačččiiiiii gdjeeeee steeee..?

Post Postao/la Russki »

medvjed23 je napisao/la: 21 aug 2022, 20:22 Uvijek kad naletim na članak kao iz uvodnog posta, na pamet mi padne ovo:
https://radiosarajevo.ba/metromahala/ja ... vno/197121

I probudi se skepsa.

Uzimam sa rezervom kuknjave sa obje strane. I među poslodavcima i među radnicima ima sklonosti deformaciji činjenica.
Naravno da se probudi skepsa brt. Mnogo je dezinformacija, laži, poluistina i istina da čovjek više ne zna ni kako se zove u neka doba.
1
1 slika
abysmal depths are flooded
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Beeeerrrrraačččiiiiii gdjeeeee steeee..?

Post Postao/la storm »

medvjed23 je napisao/la: 21 aug 2022, 21:10 I opciju da kuka o lijenom narodu, sa nadom da će se nekako, odnekud stvoriti neko ko 'oće raditi.
slika
Razumijem što hoćeš reći.
Ali eto iz moje perspektive gledajući...
Ja prodajem produkt neke usluge.
I taj produkt ima svoju cijenu na tržištu. Može to biti malo plus minus, ali nekih odstupanja nema.
I tako dodjem do satnice radnika... Koja isto može biti 6, 7, 8€ ali nikako ne može biti 12, 13, 15 € koliko bi zadovoljila recimo tu Slovenca. I tako moraš uzeti stranca.
Ja bih rado platio Slovenca, uštedio bih mnogo brige, logistike, ali ne ide financijska konstrukcija jbg.
Nismo nuklearni fizičari jbg...
0
Avatar
medvjed23
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3151
Postovi: 2403
Pridružen/a: 28 jul 2020, 12:11

Re: Beeeerrrrraačččiiiiii gdjeeeee steeee..?

Post Postao/la medvjed23 »

Ma jasno. Jedno je ekonomska računica, a drugo pohlepa praćena bezobrazlukom.

Treće je gulanfer koji svakom poslu traži manu. Ima svega.
2
2 slika
Odgovori

Natrag na “Bosna i Hercegovina”