Komšije i Susjedi - Srbija i Hrvatska

Društvena kretanja, politika.. Začarani krugovi u žitu (i ispod žita)
Moderator: Fatih, Max
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Komšije i Susjedi - Srbija i Hrvatska

Post Postao/la storm »

Politike i politikantstva komsija i susjeda prema bih.
Sasvim je u redu, da premijer jedne države, ode u grad neke regije, gdje je centar populacije sunarodnjaka recimo...
Debelo je pogrešno, da prvo, ponavljam prvo, nije posjetio Sarajevo, glavni grad te države.
I tako iz godine u godinu, iz mandata u mandat, puna usta tobožnje podrške i brige, a radi se nešto sasvim drugo...





Polako komšije: Svi Plenkovićevi porazi u Bosni
Radiosarajevo.ba


Uprkos svim izazovima, ova godina je vjerovatno godina života premijera Hrvatske i lidera HDZ-a Hrvatske Andreja Plenkovića.

Piše: Faruk Vele


Nakon što je polovinom marta na unutarstranačkim izborima pobijedio krajnju, radikalnu, čak i prorusku desnicu, predvođenu Miljanom Vasom Brkićem i Miru Kovača, te ih poslao u političku povijest, Plenković je 5. jula napravio, također, veliki rezultat na parlamentarnim izborima u svojoj zemlji, osvojivši 66 mandata u Saboru Hrvatske.

Čović i Crkva
Radi ilustracije, takav rezultat je napravio Ivo Sanader na vrhuncu svoje moći tamo 2007. godine!


Čovjek kojeg su na početku mandata nazivali i "novim liderom Balkana", davao je nagovještaje da bi, poslije izbornih pobjeda, mogao napraviti zaokret i u regionalnim odnosima. Posebno u vezama s Bosnom i Hercegovinom s kojom Hrvatska dijeli 1.000 kilometara dugu granicu, brojne historijske veze, ali i vrlo jasne ekonomske interese.

Ohrabrujući nagovještaj u tom pravcu bilo je i to što je Plenkovićev kabinet prošlog mjeseca vrlo jasno odbio pokušaj Milorada Dodika da Hrvatsku uvuče u dijeljenje Bosne i Hercegovine, a u kontekstu pregovora između Kosovo i Srbija.

"Teze su mu sulude!", odrješito su poručili iz Plenkovićevog kabineta, a jedan sugovornik zagrebačkog Jutarnjeg lista blizak premijeru je pojasnio.

"Četvrtog rujna u Washingtonu će se održati pregovori između Kosova i Srbije, a na ovaj način se pokušava pojačati srpska pozicija. Međutim, Dodikove teze su sulude, kao i uvlačenje Hrvatske u njegove priče o podjeli BiH. Hrvatski stav je jasan: BiH je cjelovita i nedjeljiva država, tri ravnopravna naroda".

Premijer Hrvatske, ipak, nije imao hrabrosti, ili volje, za odlučniji zaokret u politici Zagreba prema Bosni i Hercegovini. Pokazao je to i današnjim susretom s predsjednikom HDZ-a BiH Draganom Čovićem u Mostaru, ignorirajući i Sarajevo i pozitivne signale iz glavnog grada BiH.

Primjerice, predsjednik SDA Bakir Izetbegović poručio je u nedavnom intervjuu za Radiosarajevo.ba da se odnosi Zagreba i Sarajeva mogu lako popraviti. Slične poruke dolazile su, prema našim informacijama, i s drugih razina. No, očito, bez rezultata.

Plenković je danas iz Mostara poručio kako će Hrvatska biti "odvjetnik Bosne i Hercegovine" na putu ka evroatalnskim integracijama, ali da je ovu, makar i sterilnu rečenicu izgovorio u Sarajevu, utisak bi bio mnogo drugačiji.

Komentar / Baralija poručila Plenkoviću: Kao Mostarka ne mogu ostati ravnodušna
Iako je susret bio "uglavljen" kao stranački, Plenković je više nego jasno ignorirao Sarajevo i institucije države Bosne i Hercegovine. Umjesto toga, hrvatski zvaničnik se, osim s Čovićem, susreo i s biskupima Ratkom Perićem i Petrom Palićem u zgradi Ordinarijata u Mostaru.

Jasno, Plenković na to ima pravo, upravo onako kako potpredsjednica Naše stranke Irma Baralija ima pravo da primijeti da Plenkovićeve namjere nisu dobrosusjedske, te da to potvrđuje upravo ignoriranje državnih funkcionera bosanskohercegovačke države.

"Ako ne poštujete moju državu, pa ne radite posjete kako bi to politički protokol i bonton zahtijevali, s ciljem njenog unižavanja, ako vam je samo hrvatski narod u BiH razlog da nas posjetite, onda se barem radi tog naroda uozbiljite i ne podržavajte tako otvoreno one koji su najviše doprinijeli njegovom egzodusu iz BiH. I ne pripisujete zasluge za izbore onima koji bi da izbora nema jer samo tako mogu biti značajan politički faktor. Vaše želje o uspjehu HNS-a se neće ostvariti, na sreću svih građana, uključujući i Hrvate“, poručila je Irma Baralija.

Velik poraz
Profesor Fakulteta političkih nauka u Sarajevu prof. dr. Šaćir Filandra u intervjuu kojeg je ovih dana dao za zagrebački Preporodov Journal dobro je primijetio da "Hrvatsku Bosna i Hercegovina očito ne interesuje".

"I sve dok je hrvatska državna politika fokusirana samo na Hrvate u našoj državi, kriza naših odnosa će postojati. Republika Hrvatska se euroatlantskim pozicioniranjem snažno udaljila od Bosne i Hercegovine, i taj jaz svakim danom postaje veći. Istovremeno, Hrvatska nije razvijala svoju regionalnu poziciju kojom bi BiH bila njen prioritet. U takvim prilikama naša država je ostavljena na milost i nemilost srbijanskoj politici. Ne vidim izglede za skoro poboljšanje međudržavnih odnosa BiH-Hrvatska. Paralelno, Bosna sve više naginje rusko-turskoj interesnoj zoni koja je vrlo hirovita", izjavio je Filandra.

Paradoksalno, dok poručuje da su Dodikove ideje sulude, Plenković daje otvorenu podršku njegovom najvažnijem saradniku Draganu Čoviću i zaobilazi Sarajevo, navraćajući vodu na mlin laktaškom voždu koji čini sve da ovu državu ponizi i obesmisli. Nema sumnje da je dosta truda za to učinio i Čović, onaj isti koji je radio sve da Plenkoviću "skine glavu" u poznatim "igrama prijestolja" u Zagrebu.

Ako je i umio u Zagrebu odnijeti dojmljive pobjede, danas je u Bosni i Hercegovini predsjednik Vlade Hrvatske zabilježio samo jedan veliki poraz!
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Komšije i susjedi

Post Postao/la storm »

Nije trebalo dug očekati,do sljedeće gluposti poitičkog Zagreba...
I opet ista priča....jedno se govori, a drugo radi...

Gjenero o Dodikovoj posjeti Zagrebu: Legitimiranje politike razbijanja jedinstvene BiH

slika
Radiosarajevo.ba
Teško je naći racionalno opravdanje za to da službeni Zagreba Milorada Dodika tretira kao legitimnog predstavnika suverene Bosne i Hercegovine, kaže za Radiosarajevo.ba ugledni hrvatski politolog i politički analitičar Davor Gjenero.

Piše: Faruk Vele


On je na taj način komentirao najavu današnjeg susreta Dodika sa državnim vrhom Hrvatske, a nakon pokušaja lidera bosanskih Srba da uvuče i Zagreb u ono što je ugledni hrvatski novinar Robert Bajruši nazvao pokušajem "dijeljenja Bosne i Hercegovine".

Nije poznato šta će Plenković i Milanović kazati Dodiku, ali je poznato da su se Beograd i Zagreb, historijski gledano, jedino lako oko Bosne dogovarali. Čelnika SNSD-a i srpskog člana Predsjedništva BiH u ovom slučaju valja posmatrati isključivo kao agenta Beograda, što on, na koncu, i ne krije.

? / Plenković prije 20 dana Dodikove teze zvao "suludim", a onda ga primi na visokom nivou
Podsjetimo, susret Dodika s Milanovićem predviđen je u 16 sati, a sa Plenkovićem u 17.30, najavljeno je iz kabineta srpskog člana Predsjedništva BiH.

"Da se to događa u nekom drugom europskom glavnom gradu, ondje gdje baš ne razumiju odnose unutar Bosne i Hercegovine, pa da na Dodika gledaju samo u kontekstu njegove formalne državne funkcije, takvo bi primanje bilo moguće opravdati. Svima u Hrvatskoj je, međutim, jasno da Dodik ne predstavlja politiku suverene, jedinstvene i cjelovite Bosne i Hercegovine, nego samo konfliktnu politiku jednog od dvaju njenih entiteta", kaže Gjenero.

Hrvatska je, dodaje on, i ranije činila pogreške, kad je u pitanju Dodik.

"Od posjeta predsjednika Josipovića Banja Luci, preko neformalne kurtoazne rečenice njegove savjetnice, koja je protumačena kao službena čestitka nečega što u Banja Luci nazivaju Danom Republike Srpske, pa do prisustva, doduše promptno nakon toga razriješenog, hrvatsko ambasadora proslavi tog od Ustavnog suda BiH nepriznatog praznika", podsjeća naš sagovornik.

Komentar / Polako komšije: Svi Plenkovićevi porazi u Bosni
On današnju Dodikovu posjetu smješta u realan politički kontekst.

"Službeni posjet Dodika Zagrebu, i to samo dan nakon novog Vučićevog i Dodikovog praznika, kojim se slavi koncept "velike Srbije" i "Memoranduma 2" teško je razumjeti. Jasno je da je posljedica dviju stvari: lobiranja Dodikova prijatelja i saveznika Dragana Čovića i reakcija Zagreba na zaoštrenu retoriku Bakira Izetbegovića prema Hrvatima u BiH, s najavom da će "model Komšić" biti primijenjen i na izborima za druge institucije, a ne samo za državno Predsjedništvo", kaže Gjenero

Prema njegovim riječima, bilo kakva naznaka Zagreba koja govori u prilog prihvatljivosti savezništva Hrvata u BiH i Dodika, teška je pogreška, jer latentno legitimira politiku razbijanja jedinstvene BiH.

"Hrvati u Bosni i Hercegovine moraju naći model za dogovor s Bošnjacima i njihovim političkim predstavnicima. Postojeći odnosi škode i hrvatskom političkom tijelu, ali i multietničkoj Bosni i Hercegovini. Ti se razgovori, međutim, ne mogu voditi niti posezanjem za prijetnjom savezništvom s Dodikom, a pogotovo ne bilo kakvom politikom usklađenom s Dodikom", zaključuje Gjenero.
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Komšije i susjedi

Post Postao/la Fatih »

Evo, zbog ovakvih gluposti, kako idu godine, nekad pomislim: "E, daj jednom neka pukne, pa neka sve ide do vraga". Ali, nikako dozvoliti vise neki "Dejton". Ili da BiH jednom postane koliko-toliko drzava, a ne prcija Beograda, cesto uz naklonost zvanicnog Zagreba.

Ako igdje, u BiH je uvijek svako imao mjesta. Ali, ovo se vise zaista razvuklo predugo. Samo da nas puste na miru (a to znaci jasan signal i BG i ZG da je svima u BiH, BiH njihova domovina).

Dok sam jos u snazi, da Bog da pocrkala djubrad. Cuj, primati krmka na ovom nivou, a svi znaju njegove stavove. M72 ceka svoj vakat. Samo, ne bih volio da ga uzima moj sin, koji ne pravi razliku medju ljudima, osim "los/dobar".

Ja razlikujem po uniformi, koja kazuje sta ti je cilj.


Eto, zovite me radikalom, "da Bog da mi rat u kuci bio"... ma pricajte sta hocete. Ali, da ponovo moram ici traziti hljeb po drugim kontinentima zbog nestabilnosti ovdje, meni je dovoljno opravdanje samom sebi (zaista, ovo sam bas napisao ponajvise sebi) da napisem ovo gore. Ko se ne slaze, neka zna da me bas zaboli briga. Necu nikoga komentarisati, pogotovo ko nije bio u ratu, pa sada ne vidi koliko je krvi proliveno, da bi i dan-danas cekali sta ce biti sutra. Nista sutra. DANAS, crvi jedni odvratni.

Edo Maajka: "M... v.. j.....
2
2 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Komšije i susjedi

Post Postao/la storm »

Fatih je napisao/la: 16 sep 2020, 17:20 Evo, zbog ovakvih gluposti, kako idu godine, nekad pomislim: "E, daj jednom neka pukne, pa neka sve ide do vraga". Ali, nikako dozvoliti vise neki "Dejton". Ili da BiH jednom postane koliko-toliko drzava, a ne prcija Beograda, cesto uz naklonost zvanicnog Zagreba.

Ako igdje, u BiH je uvijek svako imao mjesta. Ali, ovo se vise zaista razvuklo predugo. Samo da nas puste na miru (a to znaci jasan signal i BG i ZG da je svima u BiH, BiH njihova domovina).

Dok sam jos u snazi, da Bog da pocrkala djubrad. Cuj, primati krmka na ovom nivou, a svi znaju njegove stavove. M72 ceka svoj vakat. Samo, ne bih volio da ga uzima moj sin, koji ne pravi razliku medju ljudima, osim "los/dobar".

Ja razlikujem po uniformi, koja kazuje sta ti je cilj.


Eto, zovite me radikalom, "da Bog da mi rat u kuci bio"... ma pricajte sta hocete. Ali, da ponovo moram ici traziti hljeb po drugim kontinentima zbog nestabilnosti ovdje, meni je dovoljno opravdanje samom sebi (zaista, ovo sam bas napisao ponajvise sebi) da napisem ovo gore. Ko se ne slaze, neka zna da me bas zaboli briga. Necu nikoga komentarisati, pogotovo ko nije bio u ratu, pa sada ne vidi koliko je krvi proliveno, da bi i dan-danas cekali sta ce biti sutra. Nista sutra. DANAS, crvi jedni odvratni.

Edo Maajka: "M... v.. j.....
Al fkt gledam danas... Kakva nebuloza, država koja je u nato i EU, zove u goste lika koji velica zločince, negira genocid... Mislim šta imaš pričati s njim...
Doduše rečeno mu je da bilo koje jednostrane redizajne Daytona, ne dolaze u obzir, dobio je par pljuski, a govorilo se i o odlagalištu nuklearnog otpada na granici sa bih (opet će prodati svoje)
Ali da je malo morala, nema priče s njim, kao samostalnim političkim čimbenikom... Ende
2
2 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Komšije i susjedi

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 16 sep 2020, 20:46
Fatih je napisao/la: 16 sep 2020, 17:20 Evo, zbog ovakvih gluposti, kako idu godine, nekad pomislim: "E, daj jednom neka pukne, pa neka sve ide do vraga". Ali, nikako dozvoliti vise neki "Dejton". Ili da BiH jednom postane koliko-toliko drzava, a ne prcija Beograda, cesto uz naklonost zvanicnog Zagreba.

Ako igdje, u BiH je uvijek svako imao mjesta. Ali, ovo se vise zaista razvuklo predugo. Samo da nas puste na miru (a to znaci jasan signal i BG i ZG da je svima u BiH, BiH njihova domovina).

Dok sam jos u snazi, da Bog da pocrkala djubrad. Cuj, primati krmka na ovom nivou, a svi znaju njegove stavove. M72 ceka svoj vakat. Samo, ne bih volio da ga uzima moj sin, koji ne pravi razliku medju ljudima, osim "los/dobar".

Ja razlikujem po uniformi, koja kazuje sta ti je cilj.


Eto, zovite me radikalom, "da Bog da mi rat u kuci bio"... ma pricajte sta hocete. Ali, da ponovo moram ici traziti hljeb po drugim kontinentima zbog nestabilnosti ovdje, meni je dovoljno opravdanje samom sebi (zaista, ovo sam bas napisao ponajvise sebi) da napisem ovo gore. Ko se ne slaze, neka zna da me bas zaboli briga. Necu nikoga komentarisati, pogotovo ko nije bio u ratu, pa sada ne vidi koliko je krvi proliveno, da bi i dan-danas cekali sta ce biti sutra. Nista sutra. DANAS, crvi jedni odvratni.

Edo Maajka: "M... v.. j.....
Al fkt gledam danas... Kakva nebuloza, država koja je u nato i EU, zove u goste lika koji velica zločince, negira genocid... Mislim šta imaš pričati s njim...
Doduše rečeno mu je da bilo koje jednostrane redizajne Daytona, ne dolaze u obzir, dobio je par pljuski, a govorilo se i o odlagalištu nuklearnog otpada na granici sa bih (opet će prodati svoje)
Ali da je malo morala, nema priče s njim, kao samostalnim političkim čimbenikom... Ende
Bas to.Nemozes ga potpuno ignorisati zbog njegove funkcije u drzavi koju mrzi. Ali, zaista su to i prilike da se jasno i glasno kaze (ali naravno, samo ako i mislis tako),ono sto sam gore naveo.

A to sa otpadom...pa on bi i majcin grob dao u te svrhe za par hiljada.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Komšije i susjedi

Post Postao/la storm »

Fatih je napisao/la: 16 sep 2020, 20:52
storm je napisao/la: 16 sep 2020, 20:46

Al fkt gledam danas... Kakva nebuloza, država koja je u nato i EU, zove u goste lika koji velica zločince, negira genocid... Mislim šta imaš pričati s njim...
Doduše rečeno mu je da bilo koje jednostrane redizajne Daytona, ne dolaze u obzir, dobio je par pljuski, a govorilo se i o odlagalištu nuklearnog otpada na granici sa bih (opet će prodati svoje)
Ali da je malo morala, nema priče s njim, kao samostalnim političkim čimbenikom... Ende
Bas to.Nemozes ga potpuno ignorisati zbog njegove funkcije u drzavi koju mrzi. Ali, zaista su to i prilike da se jasno i glasno kaze (ali naravno, samo ako i mislis tako),ono sto sam gore naveo.

A to sa otpadom...pa on bi i majcin grob dao u te svrhe za par hiljada.
U redu, funkcija mu je, ali ista kao i ostaloj dvojici...
Hocete pričati, sve pozovite...
Hocete mutiti, zvati ćete jednog.
2
2 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Komšije i susjedi

Post Postao/la storm »

Bugajski: Vučić uz podršku Rusa pokušava ostvariti Miloševićev projekt, meta i BiH
Radiosarajevo.ba

slika

Viši saradnik Centra za analizu evropske politike iz Washingtona Januš Bugajski u razgovoru za Pobjeda.me kazao je da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić dvoličnom diplomatijom vraća nestabilnost na Balkan i uz podršku Kremlja pokušava da ostvari ono što Milošević nije uspio.

"Velikosrpski projekat oživljen je pod predsjedništvom Aleksandra Vučića. Ali za razliku od ere Slobodana Miloševića, projekat se više ne vrti oko otvorenog rata, etničkih ubistava, masovnih protjerivanja i teritorijalnog otimanja. Kampanja sada funkcioniše kroz tri glavna principa - prikrivanje, fleksibilnost i strpljenje. Za vrijeme Miloševića, proširena Srbija trebalo je da iznikne iz raspadnute Jugoslavije tako što bi se prostirala na teritorije u kojima su bile srpske većine iz susjednih republika uz ubijanja i protjerivanja drugih etničkih grupa da bi bila stvorena srpska većina. Projekat je propao uglavnom zbog otpora Hrvata, Bošnjaka, Albanaca i Crnogoraca i međunarodne vojne intervencije koju su predvodile Sjedinjene Države", kazao je Bugajski..

Vučić je služio kao Miloševićev ministar informisanja i zato je dobro upoznat sa dezinformacijama i obmanom radi postizanja grandioznih političkih ciljeva, dodaje on.

"Sa svojom Naprednom strankom koja monopolizuje srpsku politiku i skrajnutom opozicijom, Vučić ima dovoljno prostora da slijedi srpske mini-imperijalne balkanske ambicije", naveo je Bugajski.

Objasnio je da se strategija Beograda vrti oko tri glavna elementa - slabljenje susjeda, dvolična diplomatija i ruska pomoć.

"Srbija nije u poziciji da izazove Hrvatsku, koja je članica NATO-a i EU, iako i dalje nabavlja oružje od Rusije i Kine u mini-trci u naoružanju sa svojim bogatijim sjevernim susjedom. Hrvatska ima mnogo manje i manje kompaktno srpsko stanovništvo nego tokom jugoslovenskog doba i ima manje političkih i ekonomskih ranjivosti koje Beograd može iskoristiti. Tri glavna cilja oživljenog velikosrpskog projekta su Kosovo, Crna Gora i Bosna i Hercegovina. Srbija ne može ponovo da apsorbuje Kosovo jer je i dalje izraženo protivljenje bilo kom obliku podjele. Cilj Beograda je da na neodređeno vrijeme odloži konačno rješenje u bilateralnim odnosima i održi Kosovo nesigurnim u pogledu svoje budućnosti. Slabo Kosovo omogućava Beogradu da poveća svoj regionalni uticaj", rekao je Bugajski.

Istakao je da je, iako je Crna Gora članica NATO-a, Vučićeva politika zamišljena da pokori suverenitet i podredi vanjsku politiku.

"Srpski zvaničnici i mediji umiješali su se u nedavne parlamentarne izbore u Crnoj Gori da bi promovisali nacionalističku opoziciju. Nova vladajuća koalicija može oslabiti zapadnu orijentaciju zemlje, posebno ako Demokratski front ostvari dominaciju ili jak u novoj vladi. Usko je povezan sa srpskim nacionalističkim grupama i ruskim operativcima i podržava projekat ,,Velike Srbije“. Nastojat će da ojača srpski identitet u Crnoj Gori i poništi novi zakon o vjerskoj svojini. Bošnjački i albanski lideri bit će posebno zabrinuti zbog porasta srpskog šovinizma koji bi mogao biti usmjeren protiv njihovih zajednica", konstatirao je Bugajski.

Upozorio je da je Bosna i Hercegovina treća glavna meta pansrbizma.

"Zemlja ostaje nefunkcionalna prvenstveno zbog politika blokiranja autonomne RS. Njen lider Milorad Dodik periodično prijeti otcjepljenjem i stvaranjem nove srpske države. Na teritoriji živi pretežno srpsko stanovništvo nakon ratnog genocida nad bošnjačkim muslimanima. Iako Vučić izbjegava kampanju za bosansku podjelu i ujedinjenje sa RS, računica je da će šira regionalna kriza i sukobi u samoj Bosni pružiti buduće mogućnosti za secesiju kada Zapad bude ometen", kazao je Bugajski.

Naveo je da je druga ključna komponenta beogradskog pristupa dvolična diplomatija. Iako tvrdi da teži članstvu u EU i bližim odnosima sa NATO-om, Srbija nastoji da uravnoteži četiri glavne sile - Rusiju, Kinu, SAD i EU.

"Njen cilj je da profitira od svakog, diplomatski, ekonomski i vojno, imitirajući strategiju nesvrstavanja Jugoslavije nakon Titovog prekida sa Staljinom 1948. To također može maskirati i pomoći svesrpskom projektu ako Beograd dobije podršku od glavnih međunarodnih akter", naveo je Bugajski.

Treći faktor za koji će Vučić računati da će pomoći njegovoj velikosrpskoj agendi je pomoć ruske vlade.

"Moskva vidi Beograd kao korisno sredstvo za podrivanje stabilnosti na Zapadnom Balkanu, ograničavanje zapadnih integracija i širenje ruskog uticaja. U jednom trenutku, međutim, Kremlj može pokušati da gurne Vučića u direktan regionalni sukob koji je nastojao da izbjegne. Putin bi mogao iskoristiti svoj još bliži savez sa Banjalukom da pogura otcjepljenje RS i ubrza lančanu reakciju sukoba koja će zaokupiti i EU i NATO. Umjesto direktne konfrontacije koja bi mogla da izazove zapadne sankcije, Vučić više voli da djeluje potajno i manipuliše ranjivostima susjeda. Umjesto direktnog napada na integritet ili suverenitet obližnjih država, Vučić je fleksibilan u umanjivanju njihove nezavisnosti i podsticanju nacionalističkih sporova. I umjesto brze potrage za regionalnom dominacijom, Vučić više voli da bude strpljiv, računajući da je vrijeme na strani Srbije", objasnio je američki analitičar Bugajski.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Komšije i susjedi

Post Postao/la storm »

Evo večeras Bakir Izetbegović, Bisera Turković, uz Dragana Čovića, na sastanak u Zagreb...
Zanima me nakon toga, provedba izbornog zakona...
hint Mike Pompeo je bio ovih dana u zg da zgotovi milijardni posao sa rh....nije vrag da nije bilo malo "sitnica" u talu...
Bude li izdao, treba ga ...ehhhh
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Komšije i susjedi

Post Postao/la storm »

....i da...s ovim su činom, politički dali legitimitet posjeti Milorada Dodika ispred par dana...
2
2 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Komšije i susjedi

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 28 sep 2020, 18:58 ....i da...s ovim su činom, politički dali legitimitet posjeti Milorada Dodika ispred par dana...
Apsolutno. Predsjednistvo raspustiti...
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2472
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Komšije i susjedi

Post Postao/la Ramzess »

Ostvarice oni zamal' ne rekoh. Samo predizborne igrice za naivne. Niko od trenutnih dugogodisnjih aktera nema nista za ponudit da ostane na vlasti osim ove izborne "Dinastije".
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Komšije i susjedi

Post Postao/la storm »

Buki je napisao/la: 30 sep 2020, 06:06 Ostvarice oni zamal' ne rekoh. Samo predizborne igrice za naivne. Niko od trenutnih dugogodisnjih aktera nema nista za ponudit da ostane na vlasti osim ove izborne "Dinastije".
Pali im to već 25 godina, ne vidim zašto ne bi i sad.
Ne bih ja to gledao "nema od toga ništa"...
1
1 slika
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2472
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Komšije i susjedi

Post Postao/la Ramzess »

storm je napisao/la: 30 sep 2020, 06:16
Buki je napisao/la: 30 sep 2020, 06:06 Ostvarice oni zamal' ne rekoh. Samo predizborne igrice za naivne. Niko od trenutnih dugogodisnjih aktera nema nista za ponudit da ostane na vlasti osim ove izborne "Dinastije".
Pali im to već 25 godina, ne vidim zašto ne bi i sad.
Ne bih ja to gledao "nema od toga ništa"...
Ja se ne bojim, spremio sam se za okrsaj. :fatih

... posao i racun u banci u Aziji ... :mmm
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Komšije i susjedi

Post Postao/la laga-nini »

..di pise taj faruk vela..jako loše pise ..jel to neki bosanski smrdex..???
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Komšije i susjedi

Post Postao/la laga-nini »

..nije spomenuo nikakve frakcije okupacije i slično..nemam zamjerki.. :lagani
Zagreb neće prekriženih ruku promatrati obespravljivanje Hrvata u BiH. To je moj dojam i tako vidim inicijativu predsjednika Milanovića. Potpis na Daytonskom sporazumu stavile su i Srbija i Hrvatska i ovo je signal da Hrvatska neće biti promatrač zbivanja u BiH. Uostalom, to se nedvosmisleno čulo i javno od predsjednika Milanovića i premijera Plenkovića, kazao je Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH, govoreći i o svom nedavnom boravku u Zagrebu za portal srpskainfo.

- Ja imam kapacitet i legitimitet kao srpski član Predsjedništva BiH da govorim u ime Srba, koji su me ogromnom većinom birali na prošlim izborima. Službeni Zagreb je tražio adresu s kojom može razgovarati, s kojom se može dogovarati i koja dogovoreno može sprovesti. Da sam na njihovom mjestu, postupio bih isto. Primjetno je da iz Zagreba ne smatraju kako trebaju razgovarati s Komšićem koga, kako su otvoreno rekli, vide kako „parazitira na hrvatskom biračkom tijelu“. Ne spore mu legalitet, ali o Komšićevom legitimitetu ni oni više ne žele razgovarati.

Upian za komentar izbora sugovornika iz BiH u Zagrebu, Dodik kaže:

- Bakir Izetbegović se uvijek ljuti kada stvari ne idu onako kako ih je zacrtao bošnjački politički ili vjerski vrh. Bojim se da se sada može ljutiti koliko god hoće, stav Zagreba je jasan. Nije Bakiru krivo što nisu zvali Džaferovića. Njemu je krivo što nisu zvali Komšića, koji je biran glasovima Bošnjaka, a hrvatski je član Predsjedništva. Da je Zagreb pozvao Komšića, Izetbegović bi slavodobitno poručio Hrvatima da nije važno kako oni glasaju sve dok Bošnjaci imaju rezrevnog člana i toga člana priznaje i Zagreb. Pošto su im predsjednik i premijer Hrvatske pomrsili račune, ljuti se.

Nadalje, Dodik ističe:

- Mislim da smo previše vremena potrošili komentirajući što kaže Sarajevo... Ja se ne bavim politikom da bih ugodio njima, niti se bavim politikom da bih ugađao ikome oko sebe. Dobio sam mandat da štitim interse Republike Srpske u okviru BiH i to je moj posao. Ako želite da vidite nešto loše, vidjet ćete ga i u najboljoj situaciji, ali to onda ne govori o situaciji, koliko o vašem pogledu. Rat je završen prije 25 godina, ja želim gledati u budućnost. Onima koji stalno evociraju sjećanja na rat svaki razgovor Srba i Hrvata ličit će na razgovor Tuđmana i Miloševića. Ako promijene pogled i shvate da je 2020. godina na izmaku, da je rat davno završen, onda ni u dijalogu predstavnika druga dva naroda neće vidjeti ništa problematično. Izetbegović je bio u Zagrebu i razgovarao s Plenkovićem. Nisam ni pomislio da su se sastali da bi radili nešto protv Srba. Uvijek je dobro razgovarati.

O interesu Hrvatske za položaj Hrvata u BiH, Dodik za portal srpskainfo kaže sljedeće:

- Hrvatska je prirodno zainteresirana za položaj Hrvata u cijeloj BiH. Međutim, problem s njihovom obespravljenošću je u Federaciji BiH i mislim da će Bošnjaci morati to pitanje staviti na stol ili će se stvari iskomplicirati do te mjere da će s čežnjom govoriti o vremenu kad smo ih pozivali na razgovor. Mi nemamo niti jedan razlog da ne podržimo zahtjev Hrvata za jednakopravnošću u BiH, jer braneći njima to pravo, mi afirmiramo i svoja prava predviđena Dejtonskim sporazumom.
1
1 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Komšije i susjedi

Post Postao/la Socrates »

Sta si ti bolan navalio sa potpisom na Daytonskom sporazumu?

Jel' ti treba deset puta objasnjavati zasto su Srbija I Hrvatska potpisale?
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Komšije i susjedi

Post Postao/la laga-nini »

..a koja je tebi polazna točka današnje bih.. :malagani :zbunj
0
Odgovori

Natrag na “Bosna i Hercegovina”