Politička revolucija u našem sokaku: Zora je svanula...

Društvena kretanja, politika.. Začarani krugovi u žitu (i ispod žita)
Moderator: Fatih, Max
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Politička revolucija u našem sokaku: Zora je svanula...

Post Postao/la dmr »

Komsica za federalnog ministra financija :keke
0
:rolka
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Politička revolucija u našem sokaku: Zora je svanula...

Post Postao/la laga-nini »

:ples ..eto ja živim u jednoumlju akobti je lakse priznajem :D
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Politička revolucija u našem sokaku: Zora je svanula...

Post Postao/la laga-nini »

..al ipak mi nacrtaj za sto je komsic kažnjen..
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Politička revolucija u našem sokaku: Zora je svanula...

Post Postao/la Socrates »

Hvala Bogu da zivis.

Jal' Tito, jal' HDZ, drugacije nisi navik'o. :valja
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Politička revolucija u našem sokaku: Zora je svanula...

Post Postao/la laga-nini »

Socrates je napisao/la: 16 nov 2020, 20:03 Hvala Bogu da zivis.

Jal' Tito, jal' HDZ, drugacije nisi navik'o. :valja
..pokušavaš bit duhovit..idemonte lajkat.. :apl
0
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Politička revolucija u našem sokaku: Zora je svanula...

Post Postao/la dmr »

Zato sto je pokazao da je produzena ruka Nase stranke :keke
0
:rolka
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Politička revolucija u našem sokaku: Zora je svanula...

Post Postao/la storm »

KOMENTAR LOKALNIH IZBORA
Austrijski "Der Standard": Građani BiH su glasali protiv korupcije i decenija nepotizma

M.G.

slika

Austrijske dnevne novine "Der Standard", u tekstu u kojem se osvrću na lokalne izbore u našoj zemlji, pišu kako je "bošnjačka nacionalistička stranka SDA izgubila veliki broj glasova i više neće biti na čelu bosanske prijestolnice".


"Građani su također glasali protiv korupcije i decenija nepotizma. Stranka je pod vodstvom Bakira Izetbegovića već dugo prije svega orijentirana na klijentelu. Teško da postoje bilo kakve vizije ili programi reformi", stoji u tekstu.

U tekstu se navodi da je u sarajevskoj općini Centar na izborima pobijedio kandidat naprednjačko-buržoaske i multietničke Naše stranke Srđan Mandić, koja je jedina zaista reformski orijentirana stranka u BiH i koja je predana evropskim vrijednostima.

"Mandić je dobio tri puta više glasova od kandidata SDA Nedžada Ajnadžića. Svojim izborom centar grada je i simbol modernosti - jer Mandić nema muslimansko ime. Građani okruga Centar pokazali su da im je podjela ljudi po imenima, takozvana etnička pripadnost ili vjera nevažna naspram socijalnih izazova s kojima se suočavaju", navodi se u tekstu.

Kako se u tekstu ističe, ranije dominantna SDA označava sistem koji je još uvijek vrlo formativan u Jugoistočnoj Evropi.

"Mnogi građani vjeruju da bi pripadnost takozvanoj etničkoj grupi, koja je izjednačena s vjerskom pripadnošću, trebala odrediti njihov život. Ovo razmišljanje datira iz 19. vijeka i dominira politikom ne samo u Bosni i Hercegovini, već i u Srbiji. U skladu s tim, ljudi glasaju za nacionalističke stranke koje predstavljaju ove etničke koncepte. Ali u gradovima poput Sarajeva postoje i ljudi koji ne predstavljaju ovo etno razmišljanje i sebe doživljavaju kao građane s pravima", istaknuto je.

Osvrnuli su se i na to da je SDA također izgubila u Starom gradu, pa čak i u konzervativnoj Ilidži, a neki su tražili Izetbegovićevu ostavku. Naveli su da je Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), koji dominira entitetom RS, poražen u Banjoj Luci. Gradonačelnik je 27-godišnji mladi političar Draško Stanivuković iz poslovno orijentiranog PDP-a. Stanivuković se posljednjih godina hrabro zalagao za više demokratije i transparentnosti u autokratskoj Republici Srpskoj SNSD-a.

"Godine 2018. bio je dio protestnog pokreta 'Pravda za Davida', koji se ticao uvođenja vladavine zakona, i oštro je kritizirao autoritarno ponašanje člana Predsjedništva BiH iz RS-a Milorada Dodika. Međutim, Stanivuković je i sam nacionalista, slikao se sa četničkom zastavom i ima pansrpsku orijentaciju", navodi autor teksta.

Posebna tragedija, zaključuje autor, dogodila se tokom izbora u Travniku. Tamo je pobijedio kandidat SDA Mirsad Peco koji je u nedjelju preminuo od posljedica bolesti COVID-19.
0
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2472
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Politička revolucija u našem sokaku: Zora je svanula...

Post Postao/la Ramzess »

storm je napisao/la: 16 nov 2020, 12:14
laga-nini je napisao/la: 16 nov 2020, 12:05 ..niste minodgovorili za Tuzlu tamo cvijeta cvijeće..
Vjerojatno...šta sad Tuzla?
Ma to on jer je u Tuzli SDP.
Neko Laganinija isprepadao kako komunisti dolaze nocu i odvode forumase i niko ih vise ne nadje pa ih svuda vidi ... :sok
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Politička revolucija u našem sokaku: Zora je svanula...

Post Postao/la storm »

Buki je napisao/la: 17 nov 2020, 09:21
storm je napisao/la: 16 nov 2020, 12:14

Vjerojatno...šta sad Tuzla?
Ma to on jer je u Tuzli SDP.
Neko Laganinija isprepadao kako komunisti dolaze nocu i odvode forumase i niko ih vise ne nadje pa ih svuda vidi ... :sok
Isplašen :D desničari k'o desničari, samo neki strahovi...
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Politička revolucija u našem sokaku: Zora je svanula...

Post Postao/la laga-nini »

0
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2472
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Politička revolucija u našem sokaku: Zora je svanula...

Post Postao/la Ramzess »

laga-nini je napisao/la: 16 nov 2020, 15:16 ..po meni je ovo revolucija i pravi put..toliko ne znam političku scenu bih al mislim da ovobrarizet: stranke Hrvatskog narodnog sabora pobijedili u svim većinskim hrvatskim općinama te u jednog u kojoj Hrvati nisu većina (Novi Travnik).
Koje spinovanje ... :crni :crni :crni
Cuj pobijedili gdje su vecina, aaajme cudo se disilo ... :haha :haha :haha ... sa'ce prikonoci svi postat' dalmatinci ka Laganini i poce slusat kantri. :haha :haha :haha
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Politička revolucija u našem sokaku: Zora je svanula...

Post Postao/la laga-nini »

..ne znam sto tinje smisno mislim da je to raritet za bih prilike da pobjedi za načelnika druga s nacionalnim predznakom opcija od većinske..sa Bogda toga ima vise...sad ne znam pozadinu toga al je zanimljivost izbora..kolko sam dozna i 2016 je pobijedio HDZ kandidat..ako tibsmatras da je to normalno za bih prilike oprosti onda
0
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2472
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Politička revolucija u našem sokaku: Zora je svanula...

Post Postao/la Ramzess »

Ante Tomić

U utvrdi poštenja poznatoj po imenu Republika Srpska netko je igrao pokvareno? Kamo ide ovaj svijet?

Putujući nedavno u svoj imotski zavičaj opazio sam zanimljiv natpis. Na jednoj ruševini između Ciste i Lovreća netko je poslao odlučnu političku poruku. Velikim bijelim slovima na kamenom zidu gore je napisao "HOS", a malo niže "ZA DM". Boga ti miloga, upitao sam se zapanjeno, šta je DM?! Otkad se Drogerie markt ovako oglašava?

Suvišno je vjerojatno i napominjati, umjesto "ZA DM" trebao bi stajati stari hrvatski pozdrav "ZA DOM". Na zidu je krivo napisano, ali opet, ako mene pitate, nije sasvim pogrešno. Dapače, krnja poruka moj imotski zavičaj objašnjava bolje nego deseci učenih političkih analiza.

Da tkogod upita zašto u ovome kraju na izborima uvijek isti pobjeđuju, premda su prilike svaki dan vidljivo sve gore, odveo bih ga između Ciste i Lovreća i pokazao gdje piše "ZA DM", a zatim mu ovako rekao: "Gledaj, molim te. Gledaj rastresenog ustaškog čobana, samo pet slova je tupan trebao paziti i svejedno mu je jedno odlutalo."


Živčane stanice
Kako godine prolaze, skloniji sam vjerovati da to kako naš narod loše povezuje, da je to ustvari neurološki problem. Informacije s periferije živčanog sustava sporije nam putuju do centra. U ljudskom je tijelu, pamtite možda lekciju iz osmog razreda osnovne, osamdeset šest milijardi živčanih stanica koje strelovitom brzinom prenose misli i podražaje.

Ako želudac, na primjer, pošalje u mozak vijest da je prazan, mozak upućuje noge prema frižideru. Ako neuroni s kože javljaju da je hladno, iz lubanje smjesta putuje kratka zapovijed: "Ormar! Kaput!" Čini se vrlo jednostavno, ali kod političkog zaključivanja našeg naroda obično se dogodi nekakav kvar, kurcšlus, negdje prekida, gubi se signal, neki su vodovi slabije prohodni, što li?

Teško je to objasniti. U susjednoj Bosni i Hercegovini u nedjelju su bili izbori za tijela lokalne uprave, a rezultati su negdje iznenađujući. Milorad Dodik, na primjer, više ne kontrolira Banja Luku. Srpskog je vođu to strahovito potreslo. "Netko je ovdje igrao pokvareno", kazao je namršteni Dodik, na što su svi oko njega zgranuto uzdahnuli. Neka se žena od užasa čak i rasplakala.

Dakle, to je nešto nečuveno, nešto što ni najstariji Banjalučani ne pamte, u kamenoj utvrdi poštenja poznatoj po imenu Republika Srpska netko je igrao pokvareno? Isuse Kriste, kamo ide ovaj svijet!

U nekom dijelu svijeta gdje narod brže povezuje čudili bi se zašto Dodik još prije dvadeset godina nije izgubio vlast. Kako on bezobzirno dere bijednike, kako im laže i potkrada, još je prije pet izbora on trebao biti poražen, politički mrtav i pokopan duboko u svetoj srpskoj zemlji, da nikome na pamet ne padne iskopavati ga. Kako to da se Dodik i njegovi razbojnici uopće natječu za funkciju, upitao bi tkogod naivno.

Majko, ja ću
To je, vidite, neurološki problem. Dok u normalnog muškarca ili žene u Nizozemskoj ili Danskoj ima osamdeset šest milijardi živčanih stanica koji munjevito prenose misli i podražaje, u našeg čovjeka su na redovnoj dužnosti možda samo dvije do tri stanice.

Ima taj neki neuron, nazovimo ga za priliku Mišo, koji s noge na nogu putuje od periferije do centra živčanog sustava. Još krajem dvadesetog stoljeća, tamo devedeset osme, devete, njemu su uzrujano viknuli: "Mišo, ovi sve popljačkali. Brzo, javi gore da je Dodik greška i da ne glasaju više za njega."

Sve otad Mišo je putovao. Neuron meraklija stao bi sad na kavu, sad na rakiju, a ni ćevape nije odbijao ako bi ga ponudili. Ili bi se zaustavio kad bi vidio da neka starica cijepa drva u dvorištu. "Neka, majko, ja ću", kazao bi susretljivo hvatajući sjekiru. Sreo bi zatim grupu dječaka kako na ledini igraju nogomet pa bez razmišljanja skinuo jaknu i potrčao im ususret vičući: "Ovamo! Ovamo! Ovamo dodaj!" Sve do mraka igrao bi lopte s deranima, a onda se vruć napio vode, dobio upalu pluća i završio na dva mjeseca u bolnicu. Užasno se sve to iskompliciralo, dok nije napokon, u jesen dvije hiljade dvadesete, došao do mozga.

"Mišo, šta ćeš ti ovdje?" upitali ga gore, a on stao i zamišljeno se zapiljio. "Čekaj", kaže, "jednu sekundu, sjetit ću se."

Izluđujuće je spor bio taj neuron koji je Banjalučanima tek prije nekoliko dana u centralu javio da više ne glasaju za Milorada Dodika, ali nije to neobično za naše prilike. Ima ih oko Ciste i Lovreća i sporijih.
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Politička revolucija u našem sokaku: Zora je svanula...

Post Postao/la laga-nini »

..Tomić majko mila... :kme
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Politička revolucija u našem sokaku: Zora je svanula...

Post Postao/la storm »

ZA DM :valja
0
Avatar
TakeshiHanzo
Cvijetak zanovijetak
Cvijetak zanovijetak
Reactions: 30
Postovi: 40
Pridružen/a: 30 sep 2020, 13:48

Re: Politička revolucija u našem sokaku: Zora je svanula...

Post Postao/la TakeshiHanzo »

storm je napisao/la: 17 nov 2020, 08:56 KOMENTAR LOKALNIH IZBORA
Austrijski "Der Standard": Građani BiH su glasali protiv korupcije i decenija nepotizma

M.G.

slika

Austrijske dnevne novine "Der Standard", u tekstu u kojem se osvrću na lokalne izbore u našoj zemlji, pišu kako je "bošnjačka nacionalistička stranka SDA izgubila veliki broj glasova i više neće biti na čelu bosanske prijestolnice".


"Građani su također glasali protiv korupcije i decenija nepotizma. Stranka je pod vodstvom Bakira Izetbegovića već dugo prije svega orijentirana na klijentelu. Teško da postoje bilo kakve vizije ili programi reformi", stoji u tekstu.

U tekstu se navodi da je u sarajevskoj općini Centar na izborima pobijedio kandidat naprednjačko-buržoaske i multietničke Naše stranke Srđan Mandić, koja je jedina zaista reformski orijentirana stranka u BiH i koja je predana evropskim vrijednostima.

"Mandić je dobio tri puta više glasova od kandidata SDA Nedžada Ajnadžića. Svojim izborom centar grada je i simbol modernosti - jer Mandić nema muslimansko ime. Građani okruga Centar pokazali su da im je podjela ljudi po imenima, takozvana etnička pripadnost ili vjera nevažna naspram socijalnih izazova s kojima se suočavaju", navodi se u tekstu.

Kako se u tekstu ističe, ranije dominantna SDA označava sistem koji je još uvijek vrlo formativan u Jugoistočnoj Evropi.

"Mnogi građani vjeruju da bi pripadnost takozvanoj etničkoj grupi, koja je izjednačena s vjerskom pripadnošću, trebala odrediti njihov život. Ovo razmišljanje datira iz 19. vijeka i dominira politikom ne samo u Bosni i Hercegovini, već i u Srbiji. U skladu s tim, ljudi glasaju za nacionalističke stranke koje predstavljaju ove etničke koncepte. Ali u gradovima poput Sarajeva postoje i ljudi koji ne predstavljaju ovo etno razmišljanje i sebe doživljavaju kao građane s pravima", istaknuto je.

Osvrnuli su se i na to da je SDA također izgubila u Starom gradu, pa čak i u konzervativnoj Ilidži, a neki su tražili Izetbegovićevu ostavku. Naveli su da je Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), koji dominira entitetom RS, poražen u Banjoj Luci. Gradonačelnik je 27-godišnji mladi političar Draško Stanivuković iz poslovno orijentiranog PDP-a. Stanivuković se posljednjih godina hrabro zalagao za više demokratije i transparentnosti u autokratskoj Republici Srpskoj SNSD-a.

"Godine 2018. bio je dio protestnog pokreta 'Pravda za Davida', koji se ticao uvođenja vladavine zakona, i oštro je kritizirao autoritarno ponašanje člana Predsjedništva BiH iz RS-a Milorada Dodika. Međutim, Stanivuković je i sam nacionalista, slikao se sa četničkom zastavom i ima pansrpsku orijentaciju", navodi autor teksta.

Posebna tragedija, zaključuje autor, dogodila se tokom izbora u Travniku. Tamo je pobijedio kandidat SDA Mirsad Peco koji je u nedjelju preminuo od posljedica bolesti COVID-19.
Deratizacija je započela.
2
2 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Politička revolucija u našem sokaku: Zora je svanula...

Post Postao/la Hannibal »

jel ono luna djogani izabrana za predsjednicu vstva
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Odgovori

Natrag na “Bosna i Hercegovina”