Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Društvena kretanja, politika.. Začarani krugovi u žitu (i ispod žita)
Moderator: Fatih, Max
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la laga-nini »

...ma kakvi ne smeta meni obična opaska..pa napisa sam da i ja kazem da idem u Hercegovinu a ne u bih..nekad dodam u svetu zemlju Hercegovinu..al ne na oko sto si mozda pomislila nego iz praktični razloga jer kad nesto tribas i nemas u hr u ercegovi nadjes..
1
1 slika
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2472
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Ramzess »

laga-nini je napisao/la: 25 nov 2020, 16:16 ..e da..i ja kad idem preko grane ne samo ja nego cila Dalmacija kazu idemo u Hercegovinu..bez zle namjere.. :malagani
Pa i mi tako kazemo kad idemo u Dalmaciju ili Istru, ili u Krajinu, nista strasno ... :zbunj
Ali treba da se zna da Hercegovina nikad nije imala drzavni status. Dalmacija ima duzi istorijski kontinuitet i drzavotvornost od ilira Dalmata pa se Hrvatska ne naziva danas Hrvatska i Dalmacija. Naziv Hercegovina prvi put uvodi austrougarska nakon aneksije Bosne i dijeli je tako na dvije administrativne jedinice u svom carstvu.
Istorijski je neprihvatljiv naziv Bosna i Hercegovina jer to neupucenoj osobi ukazuje da su to nekad bile dvije neovisne drzave, sto ce naravno podrzati oni koji bi da je dijele.
Mislim da je potrebno stanovnistvu objasniti ovu istorijsku zamku i ukloniti naziv Hercegovina iz naziva drzave Bosne.
Eventualno referendum o vracanju originalnog i oskrnavljenog imena Bosnae. :sret
1
1 slika
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la laga-nini »

..zanimljivo takvu teoriju imaju i Hercegovci..mislim o pripadnosti i prirodnosti... :malagani
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la storm »

laga-nini je napisao/la: 26 nov 2020, 08:37 ..zanimljivo takvu teoriju imaju i Hercegovci..mislim o pripadnosti i prirodnosti... :malagani
Ne sjećam se, da sam čitao o nekoj državnoj tvorevini Hercegovina imena... Dok Bosna ima tu crtu u povijesti.
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la laga-nini »

..a staces vjerojatno su oduvik bili gradjanska država.. :D
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la storm »

laga-nini je napisao/la: 26 nov 2020, 09:01 ..a staces vjerojatno su oduvik bili gradjanska država.. :D
Nemoj biti dosadan :oo
Svakako su Dalmacija i istra, prije djeljive od rh po tom pitanju, a nije da nema iniciativa...
No gluposti i jedno i drugo
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la laga-nini »

..Dalmacija je kolijevka hrvatstva nema sanse..a i Hercegovina je isto kolijevka hrvatstva al isto nema šansi.. :zbunj
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la storm »

laga-nini je napisao/la: 26 nov 2020, 09:13 ..Dalmacija je kolijevka hrvatstva nema sanse..a i Hercegovina je isto kolijevka hrvatstva al isto nema šansi.. :zbunj
A sve skupa je Bosna :D
Kolijevka je sve i ništa...
2
2 slika
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Malena »

Pitaju me odakle sam, a ja velim: Od tamo gdje se kahva peče, a hljeb kuha.

Gdje se ganjaju papiri, spava k’o zaklan dok u kući gori televizor, noge čuju i promaha ubija.

Gdje se goni auto i kćer zove sine. Gdje se crkne od smijeha, a ostaneš živ. A kad padneš, pitaju jesi se ubio?!

Gdje sastojke za kolače mjeriš od oka, gdje se odvrće muzika, gdje se hoda po doktorima i gdje se ne smije progutat žvaka, jer će se zalijepit crijeva.

Gdje moraš ić' u školu, da ne bi kop'o kanal, gdje nema otvori usta, nego zini i gdje se pita “Đe si?” a čovjek ispred tebe.

Gdje, ako sjediš blizu televizije oćoraviš i gdje je daljinski izlijepljen selotejpom, jer babi ispadne, kad zaspi na kauču.

Gdje, kad padneš, mati te još i izmlati što si pao.

Gdje, kad te pitaju da nabrojiš tri riječi sa slovo P, a ti kažeš: tica, čela i šenica.

Odatle sam gdje, iako se napolju vrijeme stumračilo, u kućama je potaknuta vatra, miriše ispečena kahva, skuhan hljeb… gdje sve odiše dobrotom, ljepotom i merhametlukom.

A odaklen ću bolan bit, nego iz moje Bosne, jedne i jedine…

Sretan ti Dan drzavnosti Bosno i Hercegovino🇧🇦
4
4 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 26 nov 2020, 08:37 ..zanimljivo takvu teoriju imaju i Hercegovci..mislim o pripadnosti i prirodnosti... :malagani
E jbg prika... Na osnovu cega? Ja bih, cisto iz pragmaticnih (ne moram gledati na istorijske), volio da se ova zemlja jednostavno zove Bosna. Duze je to ime nosila, nego danasnje.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la laga-nini »

Fatih je napisao/la: 26 nov 2020, 13:12
laga-nini je napisao/la: 26 nov 2020, 08:37 ..zanimljivo takvu teoriju imaju i Hercegovci..mislim o pripadnosti i prirodnosti... :malagani
E jbg prika... Na osnovu cega? Ja bih, cisto iz pragmaticnih (ne moram gledati na istorijske), volio da se ova zemlja jednostavno zove Bosna. Duze je to ime nosila, nego danasnje.
..al ti nisi Hercegovac.. :zbunj
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 26 nov 2020, 09:01 ..a staces vjerojatno su oduvik bili gradjanska država.. :D
Prika, sam znas kada je nastao naziv "Hercegovina". Dalmacija je mnogo stariji naziv, pa nije pripajanjem Hrvatskoj ista ukljucila i ime "Dalmacija". U slucaju BiH, cak ni tog pripajanja nije bilo.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Max »

25. novembar se obilježava kao Dan državnosti Bosne i Hercegovine. Naime, upravo tog historijski vrlo značajnog 25. novembra 1943. godine održano je prvo zasjedanje ZAVNOBIH-a (Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine), u Mrkonjić Gradu. Na pomenutom zasjedanju donesena je odluka o obnovi državnosti BiH, potvrđene su njene historijske granice, koje su datirale još iz vremena srednjovjekovne Bosne, te je Bosna i Hercegovina definisana kao jedna od šest ravnopravnih republika u tadašnjoj Jugoslaviji.

Treba dodati da je ovu odluku na zasjedanju ZAVNOBIH-a potvrdilo i izglasalo 247 vijećnika ZAVNOBIH-a. Dana 25. novembra 1943. godine Bosna i Hercegovina je, dakle, uslovno rečeno obnovila svoju državnost.

Nekoliko dana nakon donošenja, pomenuta odluka ZAVNOBIH-a je potvrđena i ozvaničena na Prvom zasjedanju AVNOJ-a, (Antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Jugoslavije) u Jajcu. Treba napomenuti da je Bosna i Hercegovina od strane AVNOJ-a teritorijalno definirana u granicama iz Berlinskog ugovora, dana 24. februara 1945. godine, odlukom Predizijuma AVNOJ-a, a nakon što je oslobođena 1945. godine, dobila je i zastavu i grb, koji su bili njeni prepoznatljivi i glavni simboli za vrijeme komunizma, sve do 1992. godine kada su zamijenjeni zastavom i grbom nezavisne Republike Bosne i Hercegovine.

Koliko je ispravan datum Dana državnosti, 25. novembar (odluke ZAVNOBIH-a) u odnosu na ostale datume iz naše historije, procijenite sami. Možda tog dana jeste zacrtana prva forma ne tako nezavisne Republike, ali je u isto vrijeme nanesena ogromna šteta pravu autohtonog stanovništva Bosne (i Hercegovine) uvođenjem (svih) Srba i Hrvata u vlasništvo teritorija BiH. Sigurno je međutim, da drugi datumi iz naše bogate historije imaju još i veću težinu kada je riječ o državnosti BiH, i oni sasvim jasno pokazuju ko je zapravo vlasnik države, za razliku od kukavičjeg jajeta od 25. novembra 1943.

SRETAN 25. NOVEMBAR -
DAN (OBNOVE) DRŽAVNOSTI NAŠE JEDINE DOMOVINE BOSNE I HERCEGOVINE!
1
1 slika
I say what I think, I think what I say
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la laga-nini »

..pa sto Tito onda nije nazva Bosna a ne bih.. :malagani
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la storm »

laga-nini je napisao/la: 26 nov 2020, 13:23 ..pa sto Tito onda nije nazva Bosna a ne bih.. :malagani
Pa i ti si prije svega Dalmatinac....ali i Hrvat.
U čemu je problem?

Ali ime BIH je danas najmanji problem
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Fatih »

Max je napisao/la: 26 nov 2020, 13:21 25. novembar se obilježava kao Dan državnosti Bosne i Hercegovine. Naime, upravo tog historijski vrlo značajnog 25. novembra 1943. godine održano je prvo zasjedanje ZAVNOBIH-a (Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine), u Mrkonjić Gradu. Na pomenutom zasjedanju donesena je odluka o obnovi državnosti BiH, potvrđene su njene historijske granice, koje su datirale još iz vremena srednjovjekovne Bosne, te je Bosna i Hercegovina definisana kao jedna od šest ravnopravnih republika u tadašnjoj Jugoslaviji.

Treba dodati da je ovu odluku na zasjedanju ZAVNOBIH-a potvrdilo i izglasalo 247 vijećnika ZAVNOBIH-a. Dana 25. novembra 1943. godine Bosna i Hercegovina je, dakle, uslovno rečeno obnovila svoju državnost.

Nekoliko dana nakon donošenja, pomenuta odluka ZAVNOBIH-a je potvrđena i ozvaničena na Prvom zasjedanju AVNOJ-a, (Antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Jugoslavije) u Jajcu. Treba napomenuti da je Bosna i Hercegovina od strane AVNOJ-a teritorijalno definirana u granicama iz Berlinskog ugovora, dana 24. februara 1945. godine, odlukom Predizijuma AVNOJ-a, a nakon što je oslobođena 1945. godine, dobila je i zastavu i grb, koji su bili njeni prepoznatljivi i glavni simboli za vrijeme komunizma, sve do 1992. godine kada su zamijenjeni zastavom i grbom nezavisne Republike Bosne i Hercegovine.

Koliko je ispravan datum Dana državnosti, 25. novembar (odluke ZAVNOBIH-a) u odnosu na ostale datume iz naše historije, procijenite sami. Možda tog dana jeste zacrtana prva forma ne tako nezavisne Republike, ali je u isto vrijeme nanesena ogromna šteta pravu autohtonog stanovništva Bosne (i Hercegovine) uvođenjem (svih) Srba i Hrvata u vlasništvo teritorija BiH. Sigurno je međutim, da drugi datumi iz naše bogate historije imaju još i veću težinu kada je riječ o državnosti BiH, i oni sasvim jasno pokazuju ko je zapravo vlasnik države, za razliku od kukavičjeg jajeta od 25. novembra 1943.

SRETAN 25. NOVEMBAR -
DAN (OBNOVE) DRŽAVNOSTI NAŠE JEDINE DOMOVINE BOSNE I HERCEGOVINE!
Ja, kada dodje ovaj datum, medju prijateljima, uvijek naglasim tu rijec "obnova". Jer, ovako se ostavlja dojam da je tada BiH po prvi put stvorena. Iako, to ipak jeste veoma znacajan datum za nasu drzavu.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la laga-nini »

..pa vi to potencirate nisam ja.. :bih1
0
Odgovori

Natrag na “Bosna i Hercegovina”