Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Društvo, kretanja, politika... Prije svega šljiva Tarabića, i tisućljetni snovi...
Moderator: Fatih, Max
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la storm »

Akcija, koja je uvjetovala završetak sukoba u RH i BIH...ne potpuno, ali kako se kaže "vojna sreća" se okrenula na stranu HV i ARBIH...
Naravno treba je promatrati u sklopu sa mnogim akcijama prije i sa hrvatske i sa bosanske strane, putem kojih su stvoreni uvjeti za istu..
Kontroverzna je svakako, kako zbog pripremljene evakuacije srpskog stanovništva, kako zbog zločina u i nakon nje...kako i zbog zaustavljanja ispred Banja Luke...
Danas vrh RH pokušava nešto, nisam ni sam na čisto što bi oni točno, no bolje ikad nego nikad.

Evo priče, pa je li ovo put..

Milošević: Baku su mi ubili nakon Oluje, ali idem u Knin. Ovo je moja priča
Index Vijesti

slika
Foto: Emica Elvedji/PIXSELL
PREMIJER Andrej Plenković najavio je prije par dana da će potpredsjednik vlade iz redova SDSS-a Boris Milošević sudjelovati u proslavi 25. godišnjice Oluje u Kninu, a ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved bit će na obilježavanju zločina u Gruborima.

Milošević je jutros na Facebooku objavio post u kojem objašnjava zašto ide u Knin na proslavu Oluje.

Njegov post u nastavku prenosimo u cijelosti:



PRIČA JEDNOG SRBINA IZ HRVATSKE

"U Knin dolazim kao potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske zadužen za ljudska prava. Kao član Vlade, Srbin iz Hrvatske, svjestan opterećenja ratnog nasljeđa u društvu koje osjećaju Srbi u Hrvatskoj, ali ne samo oni, nego i svi građani Republike Hrvatske, moram razmišljati racionalno i odgovorno te pokušati doprinijeti boljem društvu i građenju kulture mira.

Nije mi bilo lako donijeti ovu odluku kako zbog privatne obiteljske tragedije, tako zbog svih onih Srba koji su u Oluji nekog izgubili, onih koji su u izbjeglištvu kao i onih koji su se vratili iako im je proces povratka opstruiran. Sudbinu tih ljudi dobro znam jer skoro cijeli profesionalni i politički staž, proteklih 18 godina, pomažem u rješavanju njihovih problema.

"Zahvaljivao sam tih dana Bogu što se otac vratio živ i zdrav"

Ovih dana dok sam razmišljao što učiniti prisjetio sam se svojeg doživljaja Oluje. Samu Oluju sam dočekao u rodnom Šibeniku, brinući tih dana za oca koji je bio mobiliziran kao hrvatski vojnik, za svoje prijatelje koji su bili u Hrvatskoj vojsci, kao i za rodbinu koja je bila na drugoj strani.

Zahvaljivao sam tih dana Bogu što se otac vratio živ i zdrav i što su svi koje sam poznavao bili dobro.

Nakon što je otac demobiliziran odlazili smo na selo Bribirske Mostine gdje sam svjedočio pljački napuštenih srpskih kuća. Obilazili smo babu, očevu majku koja je ostala nakon Oluje tamo živjeti. Nije htjela napuštati svoju kuću, nije htjela poći ni k nama u Šibenik.



Početkom rujna otišao sam u Rijeku zbog fakultetskih obaveza. Sedmog rujna kasno popodne nazvala me sestra. Išla je s ćaćom obići babu.

"Baku su mi našli mrtvu"

Našli su je mrtvu, bila je ubijena vatrenim oružjem iz neposredne blizine. Ubojica je pronađen slučajno zbog vlastitog bahaćenja, smatrajući da nitko neće istraživati ubojstvo „četnikuše“, kako je sam rekao. Osuđen je na 7,5 godina, da bi izašao za 3,5 godine, nakon što je dobio predsjednikovo pomilovanje.

S teretom ove obiteljske tragedije, pa i kroz bol mojeg pokojnog oca, odluku da idem na obilježavanje Oluje u Knin mi je bilo još teže donijeti. Meni, koji sam dobio Domovnicu tek nakon Oluje premda sam rođen i cijeli život živio u Šibeniku.

U Knin idem otvorena srca, iskreno, s nadom da ova Vlada može napraviti taj tako važan korak, korak prema budućnosti, boljem društvu, društvu razumijevanja, poštovanja i tolerancije i da možemo izaći iz rovova u kojima smo ukopani. Nakon 25 godina potrebno je prestati s mržnjom, prestati s ratom.

"Oluja nije samo vojno-redarstvena akcija, ona je i golema kolektivna trauma"

A rat za mnoge u društvu, nažalost, nije gotov, i to najbolje znaju djeca srpske nacionalnosti koja u svojim školama moraju trpjeti stigmu zbog nečeg s čime ni njihovi roditelji nemaju veze, i koja moraju osjećati krivnju samo zato što su Srbi. Baš kao što je to osjećala moja generacija tijekom i nakon rata.

Idem, jer želim olakšati njihovu budućnost. Idem jer mislim da je sazrio trenutak da politika razumijevanja i poštovanja drugog pobijedi politiku mržnje.

Oluja nije samo vojno-redarstvena akcija, ona je i golema kolektivna trauma. Za Hrvate je ona simbol početka dugo žuđenog mira i prestanka okupacije, za Srbe je ona trauma početka novog egzodusa, stradanja, straha, neizvjesnosti i nemogućnosti povratka u svoje domove.

Svjestan sam da moj dolazak u Knin neće kod većine promijeniti dva različita pogleda na Oluju, ali sam voljan prihvatiti svaku gestu koje ide ka tome da zajedničkom tolerancijom i uvažavanjem sami sebe potvrdimo kao demokratsko društvo koje može ostvariti suživot i prosperitet, bez obzira na svaku razliku, pa tako i onu u tumačenju zajedničke povijesti. Od mog odlaska u Knin, puno je važnije graditi atmosferu pomirenja i dijaloga u kojem kao društvo moramo priznati i prihvatiti sve žrtve bez obzira na nacionalnost."
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la Fatih »

Ne znam, nisam nesto optimista po ovom pitanju. Jer, iako ce on da ode tamo u svojstvu i sa namjerom koju je objasnio, ipak cak i ovom izlaganju "nesto fali"...

Ponavljam po ko zna koji put, sve zlocine i zlocince treba suditi. Medjutim, kakav je bio status srpskih vojnika koji su ratovali protiv legitimnog napada na snage koje su drzale okupiran teritorij medjunarodno priznate zemlje? Zasto su, umjesto da slusaju Beograd - koji ih je pustio niz vodu, BTW, odlucili da ne pregovaraju sa drzavom Hrvatskom, ciji dio su drzali okupiranim? Mislim da bi i Hrvatska dala neke ustupke, u zamjenu za neprolijevanje krvi?

Sve su to pitanja na koja se mora odgovoriti. Jer, da je se pregovaralo sa Hrvatskom, ne bi sada pricali o Oluji.


BiH mi je tesko i "naceti". Sa svojih 15 godina su me odveli u logor. Nisam imao pojma zasto. Ali sam onda po automatizmu "znao", da se sa 16 ukljucim u odbranu...odbranu cega? SVEGA. Bili su protv svega sto nije bilo "njihovo".

Ovdje cu zastati, ne zelim da pisem pod emocijama koje su me bas obuzele. Zelim da budem objektivan, koliko se to moze biti, uz sve sto sam dozivio u svojoj zemlji.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la storm »

Fatih je napisao/la: 02 aug 2020, 17:59 Ne znam, nisam nesto optimista po ovom pitanju. Jer, iako ce on da ode tamo u svojstvu i sa namjerom koju je objasnio, ipak cak i ovom izlaganju "nesto fali"...

Ponavljam po ko zna koji put, sve zlocine i zlocince treba suditi. Medjutim, kakav je bio status srpskih vojnika koji su ratovali protiv legitimnog napada na snage koje su drzale okupiran teritorij medjunarodno priznate zemlje? Zasto su, umjesto da slusaju Beograd - koji ih je pustio niz vodu, BTW, odlucili da ne pregovaraju sa drzavom Hrvatskom, ciji dio su drzali okupiranim? Mislim da bi i Hrvatska dala neke ustupke, u zamjenu za neprolijevanje krvi?

Sve su to pitanja na koja se mora odgovoriti. Jer, da je se pregovaralo sa Hrvatskom, ne bi sada pricali o Oluji.


BiH mi je tesko i "naceti". Sa svojih 15 godina su me odveli u logor. Nisam imao pojma zasto. Ali sam onda po automatizmu "znao", da se sa 16 ukljucim u odbranu...odbranu cega? SVEGA. Bili su protv svega sto nije bilo "njihovo".

Ovdje cu zastati, ne zelim da pisem pod emocijama koje su me bas obuzele. Zelim da budem objektivan, koliko se to moze biti, uz sve sto sam dozivio u svojoj zemlji.
Bilo je više nego očito, da Srbi ne žele uopće pregovarati...plan Z 4 (1994) koji je ponudila medjunarodna zajednica (USA, EU, Rusija) donosio je srpski entitet, slično kako je sad RS u BIH.... ni pomakli se nisu.
Doduše o tome nisu htjeli ni hrvati pregovarati oko toga...
No od tog odbijanja, kreću pripreme za Oluju...
Šta su mislili...uzeti trećinu Hrvatske i pola Bosne, eto šta su mislili i spojiti se u Veliku Srbiju...
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 02 aug 2020, 18:45
Fatih je napisao/la: 02 aug 2020, 17:59 Ne znam, nisam nesto optimista po ovom pitanju. Jer, iako ce on da ode tamo u svojstvu i sa namjerom koju je objasnio, ipak cak i ovom izlaganju "nesto fali"...

Ponavljam po ko zna koji put, sve zlocine i zlocince treba suditi. Medjutim, kakav je bio status srpskih vojnika koji su ratovali protiv legitimnog napada na snage koje su drzale okupiran teritorij medjunarodno priznate zemlje? Zasto su, umjesto da slusaju Beograd - koji ih je pustio niz vodu, BTW, odlucili da ne pregovaraju sa drzavom Hrvatskom, ciji dio su drzali okupiranim? Mislim da bi i Hrvatska dala neke ustupke, u zamjenu za neprolijevanje krvi?

Sve su to pitanja na koja se mora odgovoriti. Jer, da je se pregovaralo sa Hrvatskom, ne bi sada pricali o Oluji.


BiH mi je tesko i "naceti". Sa svojih 15 godina su me odveli u logor. Nisam imao pojma zasto. Ali sam onda po automatizmu "znao", da se sa 16 ukljucim u odbranu...odbranu cega? SVEGA. Bili su protv svega sto nije bilo "njihovo".

Ovdje cu zastati, ne zelim da pisem pod emocijama koje su me bas obuzele. Zelim da budem objektivan, koliko se to moze biti, uz sve sto sam dozivio u svojoj zemlji.
Bilo je više nego očito, da Srbi ne žele uopće pregovarati...plan Z 4 (1994) koji je ponudila medjunarodna zajednica (USA, EU, Rusija) donosio je srpski entitet, slično kako je sad RS u BIH.... ni pomakli se nisu.
Doduše o tome nisu htjeli ni hrvati pregovarati oko toga...
No od tog odbijanja, kreću pripreme za Oluju...
Šta su mislili...uzeti trećinu Hrvatske i pola Bosne, eto šta su mislili i spojiti se u Veliku Srbiju...
Upravo tako.

Samo, meni nije jasno kako ne vide neminovnost dogadjaja. Kosovo ce biti priznato cak i od strane Srbije. RS ce nestati takodje, mozda ne za godinu dvije, ali decenije sigurno nece proci. I sta im ostaje? I onda kukaju kako su svakom ratu najvece zrtve. Ja to zovem izbor.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
carobnjak_N
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 317
Postovi: 366
Pridružen/a: 02 aug 2020, 06:53

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la carobnjak_N »

Od 29 : 38 u vezi teme
Inace dosta dobra satiricna emisija na N1


0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la Ommadawn »

A august 1990 niko ne spominje u kontekstu Oluje?
Niko ne pušta debilne spotove poput “Čik Franjo, čik”?
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la storm »

Ommadawn je napisao/la: 11 aug 2020, 19:51 A august 1990 niko ne spominje u kontekstu Oluje?
Niko ne pušta debilne spotove poput “Čik Franjo, čik”?
Prve barikade knindži?
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la Ommadawn »

Ma ja. Likovi sjebu floru i faunu po Velebitu da bi blokirali put, zaustavljaju auta, izvode silu, godinu dana kasnije protjeraju hrvatsko stanovništvo, kurče se “Kreće armija najjača na svetu...”, ne pristaju ni na kakave kompromise i prijedloge - i kad ih se nadjača “Kuku majko mila”.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la storm »

Ommadawn je napisao/la: 11 aug 2020, 20:02 Ma ja. Likovi sjebu floru i faunu po Velebitu da bi blokirali put, zaustavljaju auta, izvode silu, godinu dana kasnije protjeraju hrvatsko stanovništvo, kurče se “Kreće armija najjača na svetu...”, ne pristaju ni na kakave kompromise i prijedloge - i kad ih se nadjača “Kuku majko mila”.
Samouvjerenost im je bila strahovita...
Dosta ih je bilo tu u Sloveniji, nisu htjeli ni preuzeti slovensko državljanstvo, ismijavali se...ovo će biti samo juga, nema više ni republike kad završimo sa vama (valjda srbija)
Kasnije su kmečali, da su izbrisani ( državljanstvo slo nisu više mogli dobiti, drugih papira nisu imali) istekli i prestali biti važeći sfrj dokumenti.
Da se vratim krajišnicima...sa malo mozga, međunarodna zajednica im je garantirala jaku autonomiju, do oluje...išli na sve, izvukli ništa.
Sjećam se prvih reportaža...ljudi idu s mora, ovi maltretiraju sve redom...
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la Ommadawn »

storm je napisao/la: 11 aug 2020, 20:18
Ommadawn je napisao/la: 11 aug 2020, 20:02 Ma ja. Likovi sjebu floru i faunu po Velebitu da bi blokirali put, zaustavljaju auta, izvode silu, godinu dana kasnije protjeraju hrvatsko stanovništvo, kurče se “Kreće armija najjača na svetu...”, ne pristaju ni na kakave kompromise i prijedloge - i kad ih se nadjača “Kuku majko mila”.
Samouvjerenost im je bila strahovita...
Dosta ih je bilo tu u Sloveniji, nisu htjeli ni preuzeti slovensko državljanstvo, ismijavali se...ovo će biti samo juga, nema više ni republike kad završimo sa vama (valjda srbija)
Kasnije su kmečali, da su izbrisani ( državljanstvo slo nisu više mogli dobiti, drugih papira nisu imali) istekli i prestali biti važeći sfrj dokumenti.
Da se vratim krajišnicima...sa malo mozga, međunarodna zajednica im je garantirala jaku autonomiju, do oluje...išli na sve, izvukli ništa.
Sjećam se prvih reportaža...ljudi idu s mora, ovi maltretiraju sve redom...
Niko im bolje nije rekao nego onaj majmun Seselj "A sta cete vi i gdje cete vi?", koji je sam zagovarao nekakvu granicu "Kavlobag, Kavlovac, Vivovitica".
Opet, sam Tudjman nije pristajao na neku autonomiju, bilo bi slicno kao sto danas imamo Republiku Srpsku u BiH a nije im garantovao ni neku konstituivnost naroda. A garancije Medjunarodne Zajednice - znamo kako je Bosna sa proglasenjem nezavisnosti prosla. Dakle, nije da su se nasli u zavidnom polozaju ali kurciti se onoliko i uzdati se u nekakvu maticu jebeno daleko ih je fakat kostalo skupo.
2
2 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Malfoy
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6878
Postovi: 3005
Pridružen/a: 03 aug 2020, 02:05

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la Malfoy »

Ommadawn je napisao/la: 11 aug 2020, 20:35 Niko im bolje nije rekao nego onaj majmun Seselj "A sta cete vi i gdje cete vi?"
Baja Mali Knindza je objasnio sa pjesmom :oo
Sve je ovo bilo dzabe
svatile su cak i babe
sad mi brate mnogo zao
za koga sam ratovao
1
1 slika
SARAJEVO HORDE BOG I ČARŠIJA
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la Ommadawn »

Malfoy je napisao/la: 06 sep 2020, 04:56
Ommadawn je napisao/la: 11 aug 2020, 20:35 Niko im bolje nije rekao nego onaj majmun Seselj "A sta cete vi i gdje cete vi?"
Baja Mali Knindza je objasnio sa pjesmom :oo
Sve je ovo bilo dzabe
svatile su cak i babe
sad mi brate mnogo zao
za koga sam ratovao
Ali ne zaboravi ipak na svakom svom koncertu da otpjeva onu kojom je mene svojevremeno lijepo znao zabaviti

Sa Manjače poručuju vuci
Selite se banjalučki Turci
Oj Alija nisi više glavni
Pobijedio narod pravoslavni



Kad je krenula Oluja, nazovem ja telefonom izvjesnog lika i zapjevam mu onako preko slušalice
Pjeva srpska Krajina
A dušmani bježe
Krajišnici pjevaju
Kad im je najteže.
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Odgovori

Natrag na “EXYU”