Hrvatska

Društvo, kretanja, politika... Prije svega šljiva Tarabića, i tisućljetni snovi...
Moderator: Fatih, Max
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Odsad ću svojim zagrebačkim studentima predavati isključivo na srpskom jeziku

Post Postao/la Mehaning »

Socrates je napisao/la: 05 jan 2021, 17:04
Mehaning je napisao/la: 05 jan 2021, 16:57


Kad bi bio samo jedan jezik, onda bi ja razumjeo više toga... :meha2

Malo srpskih riječi znam, ali teško če me netko uvjeriti da je "puše" i "duva" imalo slično, a još manje, da je jednako... :meha1

Ima tih riječi koliko hočeš i mogu reči da film, koji je titlovan na Hrvatskom jeziku mogu gledati, ako je titlovan na Srpskom, jednostavno ugasim tekst, dignem glas i slušam englesku variantu. Ako pričaju meni nerazumljivo, preferiram englesko titlovanje nego Srpsko. Nema to veze sa baš nikakvim nacionalizmom, nego jednostavno previše toga ne razumijem, da bi neopterečeno gledao... :zbunj

Kod Bosanske variante me sjebu još i turcizmi, koje obilato upotrebljavate, dok su za mene nerazumljivi. Nedugo toga sam 15 minuta guglao, da sam uspjeo skužiti nekoga, da govori o običnoj deki. Deki za pokrivanje :face

Tako da nemam pojma, tko je umislio da su svi ti jezici jedno te isto, i po kakvom ključu je to zamislio... :ccc
Naravno da su isti jezik.

To sto ti imas problem sa nekim rijecima samo znaci da ne poznajes taj jedan isti jezik dovoljno dobro. :zbunj

Imam i ja problem sa nekim rijecima. Medjutim, strucnjaci koji znaju o cemu pricaju, i koji nemaju problem sa nacionalizmom, su nedvosmisleni, jezik je isti.
Isti jezik, samo su riječi druge... :valja

Što nitko ne skuži, da je Talijanski i Španjolski jezik u biti isti... :ovaj
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Odsad ću svojim zagrebačkim studentima predavati isključivo na srpskom jeziku

Post Postao/la Socrates »

Mehaning je napisao/la: 05 jan 2021, 17:26
Socrates je napisao/la: 05 jan 2021, 17:04

Naravno da su isti jezik.

To sto ti imas problem sa nekim rijecima samo znaci da ne poznajes taj jedan isti jezik dovoljno dobro. :zbunj

Imam i ja problem sa nekim rijecima. Medjutim, strucnjaci koji znaju o cemu pricaju, i koji nemaju problem sa nacionalizmom, su nedvosmisleni, jezik je isti.
Isti jezik, samo su riječi druge... :valja

Što nitko ne skuži, da je Talijanski i Španjolski jezik u biti isti... :ovaj
Pa jbt, koliko engleski ima razlicitih rijeci za iste ili slicne stvari. :konta Jezik nije samo vokabular.

Napisacu ti Krlezinu na ovo.

Kad su ga pitali zasto koristi i "hiljadu" i "tisucu", Krleza je navodno odgovorio da je to zato sto ne zna trecu rijec za to.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Odsad ću svojim zagrebačkim studentima predavati isključivo na srpskom jeziku

Post Postao/la Ommadawn »

I još pored kolosalne razlike između hrvatskog i srpskog jezika.


Ja kurčevih država na Balkanu...
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Odsad ću svojim zagrebačkim studentima predavati isključivo na srpskom jeziku

Post Postao/la lejlamo »

pitanje koje ću sada postaviti nije direktna tema, ali je u kontekstu razgovora...

bi li bilo okej da se dozvoli slobodno miješanje četiri standardizovana jezika sa svim svojim specifičnostima u školama i u svim drugim institucijama?
kako kome padne na pamet... nisi siguran za -ije ili -je, samo pređi na ekavicu i sl?
ne bi smetalo u jednu rečenicu udrobiti crnogorskog i hrvatskog npr sa pripadajućim akcentima? :zbunj

ne znam na šta bi to ličilo. ali bi bilo interesantno.
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Odsad ću svojim zagrebačkim studentima predavati isključivo na srpskom jeziku

Post Postao/la Ommadawn »

Pa je li u pitanju sam jezik kao jezik ili je u pitanju politika?

Dođe Splićanin sa svojim dalmatinskim naglaskom i predaje na fakultetu - ko ga razumije?
Ali lik priča hrvatski.
Dođe Zagorac, pa opali onaj strogi krapinski - pola će buljiti u njega ko tele iz Tamića.
I sad je problem što niko ne “razumije” srpski?
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Odsad ću svojim zagrebačkim studentima predavati isključivo na srpskom jeziku

Post Postao/la lejlamo »

zato postoji standard.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Odsad ću svojim zagrebačkim studentima predavati isključivo na srpskom jeziku

Post Postao/la storm »

Socrates je napisao/la: 05 jan 2021, 16:47 I da podsjetim, intelektualci bi trebalo da imaju obavezu da odgovore kriticki na desavanja oko sebe.

Ovo treba tako posmatrati.
I Meni je ovo point teme :ok
Jer ovo i nije pitanje jezika, nego političkih tenzija ostalih iza 90ih...
A jezik je to isti, što se mene tiče...koliko ima varijabli jezika u svijetu, koji se nazivaju istima, eto mi ga podijelismo na žive i mrtve.
1
1 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Odsad ću svojim zagrebačkim studentima predavati isključivo na srpskom jeziku

Post Postao/la Socrates »

lejlamo je napisao/la: 05 jan 2021, 17:47 zato postoji standard.

Kad standardizujes svaki jezik zasebno, i onda ljudi iz razlicitih drzava pricaju izmedju sebe, svaki na svom standardizovanom jeziku, ima li ikakvih znacajnijih problema da se razumiju?
,
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Odsad ću svojim zagrebačkim studentima predavati isključivo na srpskom jeziku

Post Postao/la lejlamo »

storm je napisao/la: 05 jan 2021, 17:51
Socrates je napisao/la: 05 jan 2021, 16:47 I da podsjetim, intelektualci bi trebalo da imaju obavezu da odgovore kriticki na desavanja oko sebe.

Ovo treba tako posmatrati.
I Meni je ovo point teme :ok
mislim da smo svi razumjeli poentu i slažemo se oko toga.

oko načina iskazivanja mišljenja/protesta baš i ne.
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Odsad ću svojim zagrebačkim studentima predavati isključivo na srpskom jeziku

Post Postao/la lejlamo »

Socrates je napisao/la: 05 jan 2021, 17:52
lejlamo je napisao/la: 05 jan 2021, 17:47 zato postoji standard.

Kad standardizujes svaki jezik zasebno, i onda ljudi iz razlicitih drzava pricaju izmedju sebe, svaki na svom standardizovanom jeziku, ima li ikakvih znacajnijih problema da se razumiju?
,
i u razgovornom jeziku svi drobimo svega. najviše anglizama i super se razumijemo, nije to poenta.
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Odsad ću svojim zagrebačkim studentima predavati isključivo na srpskom jeziku

Post Postao/la Hannibal »

Socrates je napisao/la: 05 jan 2021, 17:32
Mehaning je napisao/la: 05 jan 2021, 17:26

Isti jezik, samo su riječi druge... :valja

Što nitko ne skuži, da je Talijanski i Španjolski jezik u biti isti... :ovaj
Pa jbt, koliko engleski ima razlicitih rijeci za iste ili slicne stvari. :konta Jezik nije samo vokabular.

Napisacu ti Krlezinu na ovo.

Kad su ga pitali zasto koristi i "hiljadu" i "tisucu", Krleza je navodno odgovorio da je to zato sto ne zna trecu rijec za to.
to sam ja reko brt
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Odsad ću svojim zagrebačkim studentima predavati isključivo na srpskom jeziku

Post Postao/la storm »

lejlamo je napisao/la: 05 jan 2021, 17:54
storm je napisao/la: 05 jan 2021, 17:51

I Meni je ovo point teme :ok
mislim da smo svi razumjeli poentu i slažemo se oko toga.

oko načina iskazivanja mišljenja/protesta baš i ne.
Pričamo o Balkanu, o Hrvatskoj....da ne pričamo, ne bi ove priče ni bilo. Mada ni ovako ništa od toga, jako sumnjam, da će se neke institucije trznuti...a i zašto bi?
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Odsad ću svojim zagrebačkim studentima predavati isključivo na srpskom jeziku

Post Postao/la Socrates »

Ne razumijem bas zasto je ovakav protest neprihvatljiv. :zbunj

Ja bas ne vidim nijedan prihvatljiv argument za tezu da su to razliciti jezici. On je, mozda nesvjesno, istakao mnogima tesko prihvatljivu cinjenicu da se dole ljudi, na kraju krajeva, najvise svadjaju oko imena tog istog jezika koji pricaju. :zbunj

Da je pametnih glava, spremnih na kompromis, i to bi se lako rijesilo.
2
2 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Odsad ću svojim zagrebačkim studentima predavati isključivo na srpskom jeziku

Post Postao/la Ommadawn »

Dođe profesor iz Austrije da održi predavanje u Njemačkoj - na kojem će ga jeziku održati?

Nije da nema razlike između austrijskog njemačkog i njemačkog.
2
2 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Odsad ću svojim zagrebačkim studentima predavati isključivo na srpskom jeziku

Post Postao/la Ommadawn »

lejlamo je napisao/la: 05 jan 2021, 17:47 zato postoji standard.
Aha.
Znači još jedna potvrda apsurdizma država.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Odsad ću svojim zagrebačkim studentima predavati isključivo na srpskom jeziku

Post Postao/la lejlamo »

sada se tema skroz prebacila na jezik.
ja se slažem da su se ta četiri jezika razvila iz zajedničke jezgre.
ti jezici imaju svoje specifičnosti, i to je tačno...i zato bi se morale zadržati četiri varijante.
slažem se i da se najviše iz političke/nacionalne potrebe izvršila podjela i uvela standardizacija za svaku od tih varijanti pa su postali jezici.

samo, i dalje mi nije jasno kako biste organizovali nastavu kombinujući te varijante, prihvatajući svaku kao tačnu (bez dosljednosti u primjeni)? a spomenuta deklaracija upravo propagira relaksiranu upotrebu svih varijanti.

iz praktičnog razloga ja ne vidim kako bi to izgledalo u praksi i svakodnevnom radu na časovima jezika.

a zašto ja ne razumijem ognjenov postupak, zato što mi nisu bliski ti buntovničko-anarhistički potezi....saću ja to vako, pa da vidim šta ćete mi uraditi

mnogo mi je bliža i ta ideja sa deklaracijom i stručno objašnjenje zašto bi nešto možda moglo ovako ili onako i benefite koje bi donijelo.

a i više priliči intelektualcu.

šokiranje i senzacija su za mene kontraproduktivni u ovakvim slučajevima.
0
Zadnja izmjena: lejlamo, dana/u 05 jan 2021, 18:30, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Odsad ću svojim zagrebačkim studentima predavati isključivo na srpskom jeziku

Post Postao/la lejlamo »

Ommadawn je napisao/la: 05 jan 2021, 18:08 Dođe profesor iz Austrije da održi predavanje u Njemačkoj - na kojem će ga jeziku održati?

Nije da nema razlike između austrijskog njemačkog i njemačkog.
ne vidim poveznicu sa ovom problematikom, nije tema o gostujućim profesorima i jezicima kojima se služe :zbunj
dođe i japanac pa nekako se organizuju, najčešće na engleskom.
a, za duže gostovanje senat donese odluku na kojem jeziku je najbolje organizovati i pratiti nastavu.
0
Odgovori

Natrag na “EXYU”