Hrvatska

Društvo, kretanja, politika... Prije svega šljiva Tarabića, i tisućljetni snovi...
Moderator: Fatih, Max
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Hrvatska

Post Postao/la Sarajka »

Socrates je napisao/la: 30 aug 2021, 21:29 Odakle Milanoviću da bilo ko osuđuje cijeli narod?

Odakle mu da neko govori da je Hrvatska zločinačka država?
Komšić je davao izjavu da HR učestovala u agresiji. I on to koristi.
Ma zbija redove i javnost senzibilira. Zbog presude šestorki i UZP. I Komšić je debil. Kad stavi HR i Srbiju u istu recenicu za agresiju.
0
A sad adio :sara
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Hrvatska

Post Postao/la Sarajka »

Socrates je napisao/la: 30 aug 2021, 21:30 Uglavnom, oni bi da tri hohštaplera dogovaraju sudbinu BiH.
Turci bi svog oca prodali i umješati njih kao neku stranu u pregovore je totalno retardirano. Znaci pokusaj velikosrpske strane. Otvoreni. Jer Dodik sve bojkotira od Valentinove objava zakona. I najednom se pojavljuje kad Erdogan dolazi. I izlazi pred novinare s tim nebuloznim prijedlogom. A Erdogan se nadovezuje.
0
A sad adio :sara
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Hrvatska

Post Postao/la Hannibal »

turci su nas vec jednom prodali ☹
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Hrvatska

Post Postao/la Socrates »

Sarajka je napisao/la: 30 aug 2021, 21:33
Socrates je napisao/la: 30 aug 2021, 21:29 Odakle Milanoviću da bilo ko osuđuje cijeli narod?

Odakle mu da neko govori da je Hrvatska zločinačka država?
Komšić je davao izjavu da HR učestovala u agresiji. I on to koristi.
Ma zbija redove i javnost senzibilira. Zbog presude šestorki i UZP. I Komšić je debil. Kad stavi HR i Srbiju u istu recenicu za agresiju.
Haški Sud je jasno izdiferencirao ulogu Hrvatske. Naravno da je bila agresija. Međutim, i poimenično su naveli ko su bili banditi iza toga.

Hrvatska je trebala jednostavno to da prihvati, da se poslije toga distancira od tih bandita i gotovo. Potpisan je i ugovor između dvije države, koji je bio i neophodan za okončanje rata u BiH.

Ne znam šta tu ima bilo kome biti nejasno.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Hrvatska

Post Postao/la Sarajka »

Socrates je napisao/la: 30 aug 2021, 21:41
Sarajka je napisao/la: 30 aug 2021, 21:33

Komšić je davao izjavu da HR učestovala u agresiji. I on to koristi.
Ma zbija redove i javnost senzibilira. Zbog presude šestorki i UZP. I Komšić je debil. Kad stavi HR i Srbiju u istu recenicu za agresiju.
Haški Sud je jasno izdiferencirao ulogu Hrvatske. Naravno da je bila agresija. Međutim, i poimenično su naveli ko su bili banditi iza toga.

Hrvatska je trebala jednostavno to da prihvati, da se poslije toga distancira od tih bandita i gotovo. Potpisan je i ugovor između dvije države, koji je bio i neophodan za okončanje rata u BiH.

Ne znam šta tu ima bilo kome biti nejasno.
Pa sto kaze @storm opasniji je on od Kolinde. Kad prosječni Hrvat pročita ili čuje njegove nebuloze, metastazirale na osnovu Komšićevih nesmostrenih izjava, normalno da se neće osjećati ugodno. Jer prenijeli su hrvatskoj javnosti i jednog i drugog. I onda ljudi u komentarima pivlače zbrinjavanje bosanskohercegovačkih izbjeglica.. itd itd.
1
1 slika
A sad adio :sara
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Hrvatska

Post Postao/la Socrates »

I to zbrinjavanje izbjeglica je politiziranje, a ne bi trebalo. Za svakog bosanskog izbjeglicu Hrvatska je dobila pare od UNHCR-a da 100% pokrije troškove. I preko toga.

Kad se uzme u obzir da tada i nisu imali turističkih sezona, oni su zapravo zaradili od izbjeglica. Treba uzeti u obzir i da BiH izbjeglice nisu pravile nikakve probleme po Hrvatskoj.
3
3 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Hrvatska

Post Postao/la Sarajka »

Socrates je napisao/la: 30 aug 2021, 21:50 I to zbrinjavanje izbjeglica je politiziranje, a ne bi trebalo. Za svakog bosanskog izbjeglicu Hrvatska je dobila pare od UNHCR-a da 100% pokrije troškove. I preko toga.

Kad se uzme u obzir da tada i nisu imali turističkih sezona, oni su zapravo zaradili od izbjeglica. Treba uzeti u obzir i da BiH izbjeglice nisu pravile nikakve probleme po Hrvatskoj.
Sve to stoji, sve je tačno. No hrvatska javnost ne zeli čuti riječ agresiju na BiH i poitovjećivanje/znak jednakosti uloge Srbije i HR devedesetih.
1
1 slika
A sad adio :sara
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Hrvatska

Post Postao/la Socrates »

Ja sam državljanin Hrvatske i nemam nikakvih problema sa tim.

I naravno da uloge Srbije i Hrvatske nisu iste. Ali, da postoji odgovornost hrvatske države u ratu u BiH, naravno da postoji.
2
1 slika 1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Hrvatska

Post Postao/la Sarajka »

Pa treba to tako i definirati. Odgovornost šestorke, UZP, odgovornost hr vrha.
1
1 slika
A sad adio :sara
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Hrvatska

Post Postao/la storm »

Problem je, što svi oni baziraju agende na Tuđmanu...
Čak je i sdp Milanović furao kampanju na ocu domovine bla bla... Jer tako se dobiju izbori.
I sve je to onda negacija uzp, negacija agresije...
Mada realno u hrvatskoj ipak postoji masa, koja se ogradjuje od toga. Manje nego bi trebalo, a opet više nego u Srbiji.
Eto Josipović, Kosor, Mesić, su se jasno ogradili od svega... Figururaju kao izdajnici.
Ja sam po tim nekim mjerilima, etnički hrvat, ali ne mogu shvatiti zašto je problem misliti, reći, napisati - da, uradili su to i to, ograditi se od njih, odbiti da je to u moje ime?
Pa si onda autosovinist, u krizi identiteta, i slične glupe argumentacije zatupljene mase...
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Hrvatska

Post Postao/la storm »

Još jedna crtica iz lijepe naše...
Iznenadio me Denis Latin... Autor kultne latinice, koji je razbijao mnoge mitove devedesetih, ali često i za režim, no djelovao je nekad normalan barem.
Komentirao je sad šerijatsko vjenčanje Izetbegovica...
Napisao je :"šerijatsko vjenčanje u Sarajevu... Baš europski..."
A zaboravlja, da je u republici hrvatskoj, šerijatsko vjenčanje priznato, samo se donese potvrda, dokument iz džamije, i upiše i vrjednjuje se i kao civilno...
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Hrvatska

Post Postao/la Hannibal »

FB_IMG_1632093521456.jpg
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Hrvatska

Post Postao/la storm »

Sinovi HDZ-ovaca divljaju, dilaju, prijete i mlate. Nijedan nije završio u zatvoru
Vedran Salvia


slika

Foto: Robert Anic/PIXSELL/Facebook/Hina
U NEKIM slučajevima pravna država u Hrvatskoj pokazuje svoju brzinu i efikasnost, ali ne i kad se radi o djeci HDZ-ovaca.

Čini se da sudovi najbrže reagiraju kad se radi o sirotinji i onima nezaštićenima, dok strogost izostaje kad je riječ o utjecajnima, bogatima, moćnima. A u Hrvatskoj nema bolje zaštite od one političke, što se uglavnom odvija pod krilom HDZ-a.

Pogotovo ste zaštićeni ako ste, recimo, sin HDZ-ovca, budući da praksa pokazuje da hrvatski sudovi za premlaćivanja, zastrašivanja, prijetnje ili dilanja takvih imaju poseban senzibilitet.

Popisali smo očite primjere u kojima su sinovi viđenijih HDZ-ovaca dobili minorne kazne, ali i slučajeve kad su za minorna djela osuđeni obični ljudi, oni bez političkih veza.

Đakićev sin na kokainu prijetio policajcima
Josip Đakić arhetipski je primjer HDZ-ovog šerifa. Ispunjava on tako cijelu lepezu potrebnih osobina za takvo što. Radi se o dugogodišnjem HDZ-ovom šefu Virovitičko-podravske županije, predsjedniku HVIDRA-e, saborskom zastupniku. Iza njega su kočijaško ponašanje u saborskim klupama, radikalni stavovi, ali i eksplozivna narav.

Đakić je, naime, 1998. godine pravomoćno osuđen na zatvorsku kaznu u trajanju od tri mjeseca jer je fizički napao policajca. Pet godina kasnije Josip Đakić je izvukao pištolj i uperio ga u redara disko-kluba jer je ovaj tražio da plati ulaznicu. Prijetnja pištoljem Đakiću nije bila dovoljna, pa je redara usput i udario nogom u trbuh.

Josip Đakić ima četiri sina.

Jednome od njih, kako su nedavno izvijestili mediji, Općinski kazneni sud u Zagrebu izrekao je kaznu od 10 mjeseci zatvora zbog prijetnji smrću četvorici zagrebačkih policajca. Radi se o Tomislavu Đakiću, koji ipak neće u zatvor jer mu je kazna zamijenjena radom za opće dobro, odnosno u kaznu mu je uračunato i mjesec dana koje je, nakon samog događaja, proveo u istražnom zatvoru. Tomislav Đakić tako mora odraditi još 540 sati društveno korisnog rada. Drugim riječima, kažnjen je on po principu jedan dan zatvora za dva sata rada.

>> Đakićev sin prijetio policajcima smrću. Neće u zatvor

Tomislav Đakić je, podsjetimo, 18. lipnja 2020. godine u Zagrebu s društvom narušavao javni red i mir. Pozvana je policija, na teren su izašla četiri policajca, koje je Đakić vrijeđao, pa su ga prisilno morali odvesti u stanicu.

slika

Tamo ih je nastavio vrijeđati.

"Vi ste balavci, tek ste došli s akademije. Je*em vam majku. Pušite ku*ac. Vidjet ćete kad dođe Jopa, zvat će načelnika i Božinovića. Svi ste vi klošari. Znate li vi tko je moj otac? Pi*ka vam materina. Je*at ću vam žene i djecu, glupani retardirani", galamio je Đakić.

Zatim se okrenuo prema jednom od policajaca s ciljem da ga ustraši te mu poručio: "Tebe ću, klošaru, zapaliti", nakon čega je nastavio galamiti da će "svi policajci dobiti otkaz, da će ih pobiti, je*ati žene i djecu u usta...".

Đakić je te večeri bio pijan, a kasnije mu je u urinu pronađen i kokain.

Drugi sin prijetio novinaru i Srbima čestitao Božić uz fotografiju ustaškog koljača iz Jasenovca
Još jedan sin Josipa Đakića, Ivan Đakić, je u listopadu 2018. godine novinaru Ivanu Žadi prijetio smrću.

"Mlađi sin Josipa Đakića pred desetak svjedoka zaprijetio je da će me ubiti. Rekao je: 'Onog Žadu ću zatući, ali ne moram ja prljati ruke. Platit ću, znam već i koga u Zagrebu da to napravi umjesto mene", riječi su novinara Žade.

>> Novinar: Prijetio mi je sin HDZ-ovca Đakića, a onda mi je njegov otac psovao

Mlađi Đakić je na koncu za prijetnje Žadi osuđen, ali uvjetno. Kazna mu je spojena s onom za objavu na Facebooku, o kojoj je prvi pisao Index.

>> Sin HDZ-ovog zastupnika objavio sliku ustaše s odrubljenom glavom Srbina

Naime, Đakić je na pravoslavni Božić početkom 2019. objavio fotografiju koja prikazuje jednog od ustaških koljača iz Jasenovca koji drži glavu Srbina. Sin HDZ-ovog zastupnika je uz to napisao: "Svim 'prijateljima' srbićima sretan Božić."

slika

Općinski sud u Virovitici donio je protiv Ivana Đakića pravomoćnu presudu za prijetnju i poticanje na nasilje i mržnju te je osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora od 11 mjeseci uvjetno uz rok kušnje od tri godine.

I najstarijem sinu uvjetna kazna. On je, pak, pokušao ubiti čovjeka
Najstariji sin Hrvoje se triput autom zaletio u čovjeka, pokušavši ga ubiti. On se u ljeto 2012. nakon svađe i naguravanja ispred noćnog kluba na otoku Ugljanu autom triput zaletio u Zadranina Predraga Vukčevića. Hrvoje Đakić je pritom imao 1.2 promila alkohola u krvi.

Nepravomoćno je 2012. godine osuđen na uvjetnu kaznu zatvora, iako ga se teretilo za pokušaj ubojstva. Županijski sud u Zadru je Hrvoja Đakića osudio na deset mjeseci uvjetnog zatvora s rokom kušnje od tri godine. Sutkinja Dijana Grancarić ga je, naime, proglasila krivim samo za nanošenje teških tjelesnih ozljeda. Grancarić je utvrdila da Đakić nije namjeravao ubiti 33-godišnjeg Predraga Vukčevića, u kojeg se u siječnju 2010. godine zabio automobilom, nego ga samo teško ozlijediti.

No na ponovljenom suđenju Hrvoje Đakić ipak je bio osuđen za pokušaj ubojstva, i to na djelomičnu uvjetnu kaznu, koja je podrazumijevala sedam mjeseci zatvora, te još godinu i pet mjeseci zatvorske kazne, koja se, kako je obrazloženo, neće izvršiti ako tijekom trogodišnjeg roka kušnje on ne počini novo kazneno djelo.

Premlatio umirovljenika, kažnjen s 360 sati rada za opće dobro. Čak ni to nije odradio
Tomislav Šimara, sin bivšeg HDZ-ovog zastupnika i vlasnika Slatinske banke Ante Šimare, na ulici je 2011. godine pretukao čovjeka 40 godina starijeg od sebe.

Šimara i nekoliko njegovih prijatelja u pijanom stanju u Ulici Vladimira Nazora redom su razbijali koševe za otpatke i vrata na kućama u nizu. Tako su došli i do Šimunovićeve kuće i na njoj razbili ulazna staklena vrata, a potom se uputili prema obližnjem kafiću. Vidjevši što se dogodilo, Šimunović je pozvao policiju i uputio se do ulice u blizini, gdje također ima kuću, da vidi je li i ondje nanesena šteta, no oni su ga napali, srušili na pod i počeli žestoko udarati, prijeteći da će ga ubiti.

Slatinskoj policiji trebalo je, pisali su mediji, deset dana da pronađe i ispita Tomislava Šimaru. Tvrdili su da ga ne mogu pronaći.

Kazna? 360 sati rada za opće dobro. No, ni to mu se nije dalo odraditi pa mu je očev prijatelj, Josip Granjaš, načelnik općine Sopje, samo potpisao da je radio u općini. Na koncu je i sam Granjaš zbog toga završio na optuženičkoj klupi zbog falsificiranja. Osuđen je na godinu dana zatvora, uvjetno na tri godine. Ni dana nije proveo u zatvoru.

Divljao i sin nekadašnjeg državnog tajnika
A devijantnim ponašanjem proslavio se i Karlovčanin Željko Goršić, sin istoimenog nekadašnjeg državnog tajnika u MORH-u.

On je 2008. godine, s tadašnjim gradskim vijećnikom Danijelom Trupkovićem te još dvadesetak članova Mladeži HDZ-a, dva sata divljao u petak navečer u River pubu, vrijeđajući goste te lomeći čaše i ostali inventar uz povike "Ajmo ustaše".

slika

Goršić je kažnjen novčanom kaznom, a kasnije je završio u zatvoru zbog drugog djela.

Naime, tri godine poslije ovog događaja Željko Goršić, Danijel Trupković i Vladimir Vogrinec teško su premlatili Marka Jovkovića u kafiću Astralis. Goršić je dobio sedam mjeseci zatvora. U vrijeme izricanja presude više nije bio član HDZ-a.

Sinu generala pronađeni kokain i marihuana, kažnjen društveno korisnim radom
Zatvorsku kaznu je izbjegao i sin generala Mladena Kruljca.

Davidu Kruljcu policija je pronašla 27 grama kokaina i skoro četiri kilograma marihuane te 118 tisuća eura, za koje je policija smatrala da ih je zaradio preprodajom droge. Osim droge i novca, nađeni su i digitalna vaga te uređaj za prešanje.

slika

Kruljac se pravdao kako je drogu i novac čuvao za srpskog državljanina pod imenom Tom Ford, kojega nikad nije upoznao, već ga je upoznao preko internetske aplikacije.

>> Sin generala Kruljca osuđen zbog hrpe droge, ali neće ići u zatvor

Općinski kazneni sud u Zagrebu Kruljca je osudio na godinu dana zatvora, što je kasnije pretvoreno u 730 sati rada za opće dobro, a ujedno mu je izrečena i novčana kazna od 500 dnevnih dohodaka, što u njegovu slučaju iznosi 200.000 kuna.

Umalo ubio turista u Dubrovniku, nije išao u zatvor
U zatvor nije išao ni sin dubrovačkog HDZ-ovca Andre Rudenjaka. Nikola Rudenjak je 2010. godine ispred jedne diskoteke prišao Brazilcu te ga nokautirao. Od snažnog udarca šakom u glavu Brazilac je pao na tlo, pri čemu mu je pukla lubanja i nagnječen mozak.

Za frakturu lubanje i nagnječenje mozga Rudenjak je zaradio osam mjeseci zatvora, koje je sud odmah preinačio u rad za opće dobro.

>> Sin HDZ-ovca razbio Brazilcu lubanju. Kažnjen je radom za opće dobro

Svaki dan koji je trebao provesti u zatvoru zamijenjen mu je za dva sata rada za opće dobro. A i do te je presude došlo nakon više od šest godina nakon što je nokautirao Brazilca.

Ovo su bili samo neki od slučajeva sinova HDZ-ovaca, ljudi koji su za svoja djela neadekvatno kažnjeni. U nastavku donosimo oprečne primjere onih oko kojih se pravna država bavila na sasvim drugačiji način.

Dobila uvjetnu zatvorsku kaznu jer je mužu rekla da puši ku*ac
Ovih dana, kad je javnost zaintrigirao slučaj Tomislava Đakića koji je dobio kaznu rada za društveno dobro, dakle koji će saditi cvijeće ili guliti krumpire, objavljena je i vijest o ženi koja je dobila 45 dana zatvora uvjetno jer je mužu rekla da puši ku*ac.

Radi se o 50-godišnjoj Gabi koju je muž snimio mobitelom i odmah prijavio. Prenoćila je u policiji zbog tih riječi te je osuđena na čak 45 dana zatvora uvjetno.

>> Žena (50) dobila 45 dana zatvora uvjetno jer je mužu rekla da puši ku*ac

"Djeca nisu bila prisutna. Znam da sam pogriješila i da nisam to trebala reći, ali on je mene vrijeđao i ja sam samo odgovorila. Ali, djeca to nisu čula", branila se žena na sudu, ali ipak je osuđena.

Čovjek osuđen na zatvor jer je prodavao duhan na tržnici
Poznat je i slučaj umirovljenike Ante iz Križevaca, koji je osuđen na šest mjeseci zatvora jer je na gradskoj tržnici prodavao duhan.

Njegova zatvorska presuda je postala pravomoćna 2020. godine te mu je policija oduzela 384 grama sitno rezanog duhana.

Anto je umirovljenik narušena zdravlja i živi u teškim materijalnim prilikama, što su mu kod izricanja presude bile olakotne okolnosti. No, otegotno mu je bilo to da je više puta osuđivan za isto kazneno djelo, pisao je portal Danica.

Uzalud je križevački umirovljenik isticao svoje teške socijalne prilike. Županijski sud potvrdio je presudu, pa će Anto morati šest mjeseci u zatvor.

Žena osuđena jer je - tračala
Prilično bizarna presuda dogodila se nakon širenja klasičnih seoskih tračeva. Naime, 56-godišnja Marica iz okolice Bjelovara 2018. godine je proglašena krivom i osuđena za kazneno djelo teškog sramoćenja supružnika Ivana i Đurđice koji imaju kuću u njezinu susjedstvu.

Osuđena je na kaznu od 5000 kuna, koju nije platila ako tijekom idućih godinu dana nije ponovila slična kaznena djela.

>> Marica iz Bjelovara osuđena jer je po selu tračala susjede

Bjelovarski sud je oko tog slučaja pokazao neobičnu sposobnost za poslovično tromo hrvatsko pravosuđe. Izveo je sud na raspravama brojne dokaze - obavio je uvid u račune iz dućana koji su akteri ove neobične priče posjećivali, zatražio je brojnu medicinsku dokumentaciju za optuženicu i tužitelje, saslušao sedam svjedoka, pregledao prijašnje parnice i presude.

Bjelovarčanka kažnjena jer je iz vlastitog vinograda uzela drva za grijanje
Još jedan neobičan slučaj dolazi iz Bjelovara. Učiteljica iz ovog grada 2019. godine proglašena je krivom i kažnjena je jer je iz zapuštenog vinograda, koji je naslijedila od svoje bake, prevezla drva za ogrjev.

>> Bjelovarčanka kažnjena jer je iz vlastitog vinograda uzela drva za grijanje

Prekršajni odjel Općinskoga suda u Bjelovaru donio je presudu kojom je spomenutu kaznio s 900 kuna i 100 kuna sudskih troškova jer je drva za ogrjev prevezla bez teretnog lista, odnosno popratnice.

Kriva jer je prodavala salatu bez jasno istaknute cijene
Prekršajni sud u Puli kaznio je 2016. godine baku Zorku Kevrić (75) iz Vodnjana s 18.500 kuna jer je prodavala salatu.

Baka Zorka je kriva jer je prodavala peršin i češnjak na kojima nije istaknula jasno, vidljivo i čitljivo cijenu u kunama.

"Da sam drogu prodavala, ne bi me ovako kaznili, platiti neću i ići ću u zatvor ako treba", rekla je tada drhtavim glasom baka Zorka, koja uz skromnu mirovinu preživljava zarađujući jedva 50-ak kuna na dan prodajući svoju salatu, češnjak i peršin na tržnici.

Zbog prodaje hrane uz cestu završile u zatvoru
Zbog prodaje prehrambenih proizvoda uz cestu, 79-godišnja Milka Magdić iz Grabovca kod Rakovice i njena 30 godina mlađa susjeda i Zdravka Uzelac 2006. godine su osuđene na kaznu zatvora.

Milka je osuđena na 13, a Zdravka na 21 dan zatvora jer nisu platile kazne koje im je izrekao Prekršajni sud u Slunju. Državni inspektorat Milku je u lipnju 2003. zatekao u prodaji sira u Grabovcu uz cestu prema Plitvicama te Zdravku koja je prodavala med i grah.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hrvatska

Post Postao/la Iskra »

Laku noć, kokošari

Boris Dezulovic

Drugačije bi se pisalo, sve bi drugačije bilo da se ministar obrane Mario Banožić rodio dvadeset ili dvadeset pet godina ranije, pa taj odgovorni resor zadužio u grimiznu zoru naše slavne države, ili barem u sunčano njeno rano poslijepodne, umjesto da ga je ministarska čast dopala pred njenu dugu, mračnu laku noć.

U ono herojsko vrijeme – mi stariji dobro pamtimo mitove i korupcije drevne Hrvatske – ta se stvar rješavala tako što bi ministar od države u mrtvom centru Zagreba dobio na korištenje kakav glembajevski desetosobni salonski stan površine nogometnog igrališta, s Goltzovim freskama na plafonu špajze, pa ga otkupio za šaku maraka koje bi mu riješio stari neki prijatelj iz rodnog sela, osnovne škole ili Hrvatskog revolucionarnog bratstva, novi vlasnik onog socijalističkog industrijskog giganta što mu ga je ministar u pretvorbi namjestio za jednu kunu.

Druge i treće generacije ministara iz toga doba danas, eto – hvala ćaći i hrvatskoj državi – englesku ligu, španjolske sapunice i hrvatske burzovne indekse prate pred kaminima podsljemenskih čardaka, a nesretnog Banožića jebu što je na korištenje od države dobio tijesnu nekakvu trosobnu potleušicu od jedva devedeset kvadrata. I što svakog mjeseca na blagajni podiže bijednih hiljadu kuna dodatka za odvojeni život.

Hiljadu kuna!

U zlaćano jutro hrvatske države za novčanicom s likom Ante Starčevića hrvatski se ministar ne bi ni sagnuo, eventualno bi rekao vozaču, „bogati, Mate, digni onaj papirić i baci u kantu“, pa održao nadahnuto predavanje o tome kako se kod nas u Kanadi za bacanje papira na ulicu iđe u zatvor. Gojko Šušak u grobu se okreće prateći Banožićev trosobni križni put: na kraju ispalo i bolje da nije doživio u što se navrnula njegova jedina i vječna Hrvatska. I to se bogami naš Goja okreće široko poput vola na godišnjici HDZ-a u Cisti Provo: veća je i prostranija Šuškova grobnica na Mirogoju nego cijeli zagrebački stan današnjeg ministra obrane.

Promatrača s povijesne distance uhvati tako mala snaga dok zatvorenih očiju zamišlja kako jedan hrvatski ministar – i to obrane! – stisnut u manje od sto kvadrata isplažena jezika pažljivo i čitko ispunjava zahtjev za naknadu za odvojeni život, računajući hoće li mu soma kuna biti dovoljno za Glovo dostavu iz pizzerije i pretplatu na PornHub.

Pa promatraču u pamet svrati kako je ovoga ljeta ministar zdravstva u jednom zadarskom kafiću ostao dužan dvije kune, dobivši za dvije kave račun od dvadeset dvije kune i ostavivši na stolu novčanicu od dvadeset. Pa mu u pamet svrati kako je par mjeseci ranije lider hrvatske opozicije vlastitoj stranci prodao dvije bačve njegovoimene graševine, i još im iz garaže uvalio hiljadu i pol svojih neprodanih starih božićnih CD-ova s Ladaricama po dvadeset kuna.

Pa otamo, s pristojne povijesne distance, promatraču s pameti navrati tužna spoznaja kako je slavna Republika Hrvatska došla jadna, kokošarska država. Božićni CD-ovi? „Kad se sjeti, suza krene, zamirišu uspomene“ na Republičinog ćaću, koji je prodajući stranci zalihe svojih knjiga zaradio i u Zagrebačkoj banci oročio dvjesto pedeset hiljada maraka.

Kokošarenje pak sa socijalnim naknadama i starim CD-ovima promatrač bi očekivao u nekakvoj disfunkcionalnoj i gladnoj paradržavi poput, štajaznam, Bosne i Hercegovine, gdje prema potresnom svjedočenju istraživača i pustolova Zorana Milanovića „nemaju leba da jedu“. Pola sata smijala se tako cijela Hrvatska kad je prije dva-tri tjedna čula da su nekog tipa iz Bugojna, stručnog suradnika u Okružnom javnom tužilaštvu u Banja Luci, inspektori Uprave za organizirani kriminal uhapsili na primopredaji mita koji je uključivao dvije tegle Nutelle.

Smijala se Hrvatska, kažem, cijelih pola sata, i smijala bi se do danas da nije već u sljedećoj vijesti, točno istog dana, pročitala kako je u spektakularnoj akciji u Zadru USKOK pohapsio trojicu bekrija iz tamošnje Porezne uprave, koji su od imućnih zadarskih poduzetnika za dojave o poreznom nadzoru tražili po karton konfekcijskog rozea, tri koluta sira, ručak od sto pedeset kuna ili paketić smrznutih liganja. Jedan od inspektora, čitali smo u uzbudljivim novinskim izvještajima, za svoje je usluge znao tražiti i „pola kila pečenog odojka i pivca“, a jednom se toliko osilio da je zahtijevao „pola kokoši, janjeću glavu i dva paprčnjaka“. Kokošar, shvaćate, nije tražio niti cijelu kokoš!

Sic transit gloria Croatiae! Nekad je to ovdje bila ozbiljna stvar, nije to bila polukokošarska i paprčnjačarska zajebancija – samo za kaparu ostavljalo se po pedeset hiljada eura, a mita su se mjerila u milijunima.

Dvije prednje nogice janjca na ražnju?! U zlatno doba mita i korupcije, kad je Sanader po zemlji hodao, paprčnjaci su se bacali vozačima i novinarima na parkingu gostionice: za rješavanje poreznog nadzora u slavnoj „aferi Dubai“ – da spomenem samo jednu – inspektor je za rješavanje poreznog nadzora tražio tri stotine tisuća kuna, a voditelju zagrebačke Porezne uprave kao protupravno stečena imovina oduzeta je nekretnina vrijedna tri i pol milijuna kuna. Čak i ona slavna sisačko-moslavačka županica, samo još taj primjer, kasnije je rasprodavala županijske firme i za poslovne udjele uzimala respektabilnih stotinu tisuća eura, a međimurski župan danas, siromah, trguje radnim mjestima u pomoćnim službama: eno nekidan kokošara uhvatili gdje je za zapošljavanje u županijskoj upravi za ceste uzeo bijednih tisuću i frtalj eura! Eurima bilo neugodno koliko ih je malo.

Može li jadnije? Naravno da može. U jednoj od redovnih splitskih građevinskih afera prije koji mjesec, sjetit će se toga i ponešto mlađi, dozvolu za svoju ilegalno nabrijanu zgradu na Mejama – a riječ je bila o lijepih četiri stotine četvornih metara – splitski je biznismen dobio podmitivši višu savjetnicu za provedbu dokumenata prostornog uređenja bočicom parfema od sto eura! Četiri stotine kvadrata u elitnoj četvrti, vrijednih između par i nekoliko milijuna eura, bekrija je sredio na akciji u kvartovskom Mülleru, jednim manjim pakovanjem Chanela za kokošarku! Pardon, kokošanelku.

Može li još jadnije? Može i to. U drugoj jednoj redovnoj splitskoj građevinskoj aferi, u drugom jednom splitskom elitnom kvartu, USKOK je ovoga ljeta zbog malverzacija u izgradnji hotela na Bačvicama uhapsio četvoricu bekrija, među kojima i načelnika Sektora za javne poslove Ministarstva graditeljstva, koji je izmjenu i dopunu građevinske dozvole za ilegalnu nadogradnju hotela investitoru sredio za šest stotina pedeset eura. Šesto pedeset eura! Ne, shvatili ste, dozvolu za zeru kata na vikendici, ne dozvolu za proširenje ćaćine starine na selu, nego dozvolu za cijelu jednu etažu luksuznog hotela od trideset dva milijuna kuna, dogradnju s kraljevskim apartmanima u kojima – provjerio sam – jedno noćenje s doručkom košta ravno četiri puta više od mita za kokošara iz Ministarstva!

Pa Hbm ti neću Koga, kad se u Sanaderovo vrijeme mrvu proširivala vila ili ziđao luksuzni hotel, gajba Chanela bila je tek mali znak pažnje za gospođu suprugu. Kad se, metnimo, prije petnaest godina u Dubrovniku gradio hotel Bellevue, pročelnik dubrovačko-neretvanske županijske za istu je stvar – dakle za „sređivanje papira“ – od investitora tražio tri stotine dvadeset hiljada eura. Halo, kokošari: eura!

Tako je u grimizni suton propala slavna Republika Hrvatska. Nakon tridesetogodišnjeg zuluma hadezeovskih pljačkaških hordi, opustošenom i spaljenom zemljom dokrajčenom pandemijom koronavirusa bauljaju još samo strvinari i sitni kokošari: u svemu, među čađavim ruševinama od cijele veličanstvene Države ostala je samo jedna bočica parfema, karton konfekcijskog rozea, tri koluta sira, paketić smrznutih liganja, pola kilograma pečenog odojka, jedan pivac, pola kokoši, janjeća glava i dva paprčnjaka, te hiljadu i pol božićnih CD-ova Miroslava Škore i Ladarica.

A u starom, pohabanom novčaniku – samo trenutak da istresem i zbrojim – devetsto devedeset četiri, devetsto devedeset pet, devedeset šest, devedeset sedam… dakle točno devet stotina devedeset osam kuna. S one dvije što je ostao dužan ministar zdravstva, taman Mariju Banožiću za odvojeni život, Glovo dostavu i pretplatu na PornHub.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hrvatska

Post Postao/la Iskra »

"RH sustavno krši prava izbjeglica koristeći metode mučenja, a žrtve su i djeca”

Ana Ćuća iz Centra za mirovne studije (CMS) u Newsroomu je govorila o postupanju hrvatske policije prema migrantima, o čemu su danas objavljena dva izvještaja.MUP odbacuje sve dokaze te krivnju pokušava svaliti na nekolicinu policajaca, rekla je, dodavši da je to trend koji uočavaju još od 2016. godine.Danas su objavljena dva izvještaja.

“U oba izvještaja dva različita tijela govore isto – da RH sustavno krši ljudska prava izbjeglica, protjeruje ljude natrag u BiH koristeći metode mučenja i nečovječnog postupanja.

Žrtve tih praksi nisu samo odrasle osobe već i djeca, djeca koja putuju s roditeljima i djeca bez pratnje”, rekla je, istaknuvši kako u izvješću Vijeća Europe ima svjedočanstvo djeteta bez pratnje koje kaže da je batinjano od strane hrvatske policije, a potom protjerano natrag u BiH.

“Tvrdnje, poput Milanovićeve, da ovo čemu svjedočimo nije mučenje moramo odbaciti. Tko nam može reći da takav tip mučenja neće biti primijenjen na djecu koja se nalaze u sigurnosti velikih gradova RH-a, ako nam je u redu da djeca budu mučena na granici?, upitala je Ćuća.

Kaže da RH, odnosno MUP sustavno vrši nezakonite prakse i sustavno ih odbacuje, napomenuvši da ovoga puta izvještaj dolazi od Odbora Vijeća Europe za sprječavanje mučenja i nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja (CPT) i MUP više ne može koristiti argument zlonamjernosti nekog NGO-a.

Dodala je da Vlada sustavno radi na prikrivanju tih praksi, a do promjene prakse neće doći dok Vlada RH ne preuzme odgovornost, odnosno, dok ne dođe do smjena.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Hrvatska

Post Postao/la storm »

Glume predziđe kršćanstva, bez da ih je netko pozvao na to...to je jasno, ali se svi boje to izustiti.
Kofol čuvaju europu, a ta ista civilizirana europa ima i prima milijune svih vjeroispovjesti i boja....samo se ova istočnoeuropska plemena prave mutava.
Ja ne vjerujem u šta su se pretvorili zadnjih desetak godina...
Istina, nisu jedini...
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hrvatska

Post Postao/la Iskra »

VE: Hrvatski policajci vezane migrante bacali u rijeku

Migranti su bili prisiljeni da hodaju bosi kroz šumu do granice sa BiH, a neke je policija Hrvatske vraćala sa granice gole ili u donjem vešu, navodi se u izvještaju Komiteta za prevenciju torture Vijeća Evrope.
Komitet za prevenciju torture Vijeća Evrope (CPT) pozvao je Hrvatsku da preduzme odlučne mjere i zaustavi i istraži zlostavljanja migranata koje vrši hrvatska policija.

U izvještaju se navodi da su predstavnici Komiteta bili u ad hoc posjeti Hrvatskoj od 10. do 14. augusta 2020. godine, posebno duž graničnog područja sa Bosne i Hercegovine, kako bi ispitali ponašanje hrvatske policije, pravne garancije dostupne migrantima, kao i efikasnost mehanizama nadzora i odgovornosti u slučajevima navodne zloupotrebe policijskih ovlaštenja.

dokumentovanim svjedočenjima, objavljenim u izvještaju CPT-a, navodi se da su migranti bili podvrgnuti maltretiranju koje su vršili hrvatski policijaci, od udaranja pendrecima do šutiranja i šamaranja.

Nekoliko izjava migranata govori o prisili da hodaju bosi kroz šumu do granice sa BiH i da su bacali ”još uvijek vezane migranate u rijeku Koranu”, koja dijeli Hrvatsku od BiH.

Vraćali ih ‘donjem vešu ili gole’

Neki migranti su izjavili i da su ih u BiH vraćali ”samo u donjem vešu ili gole”, kao i da su u njihovm pravcu ispaljivani hici iz oružja.

”Uprkos postojećim izazovima, Republika Hrvatska mora ispuniti svoje obaveze u pogledu ljudskih prava i tretirati migrante koji ulaze u zemlju preko granice na human i dostojanstven način”, navodi se u izvještaju.

Nalazi CPT-a jasno pokazuju da nisu uspostavljeni ni efikasni mehanizmi odgovornosti za identifikaciju počinilaca navodnih zlostavljanja, niti da postoje smjernice Uprave hrvatske policije o dokumentovanju ovakvih operacija.

Ukazuje se da je su predstavnici Vijeća Evrope imali poteškoće u saradnji sa hrvatskim nadležnim organima, pri čemu su im dostavljane nepotpune informacije, a bili su i ometani od strane policijskih službenika u pristupu dokumentaciji neophodnoj delegaciji za obavljanje mandata Komiteta i sastavljanje izvještaja.


Izvor
AJB
0
Odgovori

Natrag na “EXYU”