Merčep je umro na slobodi. Ovo su zločini zbog kojih je bio u zatvoru

Društvo, kretanja, politika... Prije svega šljiva Tarabića, i tisućljetni snovi...
Moderator: Fatih, Max
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36478
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Merčep je umro na slobodi. Ovo su zločini zbog kojih je bio u zatvoru

Post Postao/la storm »

slika
Vojislav Mazzocco


Screenshot: HRT
ŠEST mjeseci nakon što je odlukom Vrhovnog suda pušten na uvjetnu slobodu, umro je ratni zločinac Tomislav Merčep. U svibnju 2016. godine osuđen je na pet i pol godina zatvora, a nakon žalbe mu je u veljači 2017. godine kazna povećana na sedam godina zatvora. Bio je to kraj pravosudno-političke trakavice koja je trajala više od 25 godina i predstavlja jednu od najprljavijih epizoda hrvatske strane u posljednjem ratu.

>> Merčep izlazi na uvjetnu slobodu

Građevinski poslovođa postao gospodar Vukovara
Merčepov ratni put započeo je u Vukovaru. Prije rata je bio poslovođa u građevinskom poduzeću, a 1990. godine kao kandidat HDZ-a ulazi u lokalnu upravu i postaje sekretar narodne obrane. Već tada pokazuje zločinačke sklonosti. Smjenjuje direktore, preuzima radio, nameće se za neformalnog prvog šefa policije, zapravo gospodara grada. Njegove metode rada, nezakonita uhićenja, torture u podrumima policijske uprave i nestanci civila iz Vukovara natjerali su vlasti iz Zagreba da narede da ga se uhiti.

Nasilna saslušanja i egzekucije
"Imenovanjem Merčep Tomislava za sekretara Općinskog sekretarijata u Vukovaru došlo je do uzurpacije vlasti i koncentracije funkcija u jednoj osobi i to predsjednika HDZ-a te faktički zapovijedanja ZNG-om, policijom te civilnim organima vlasti. Okružen ljudima sumnjivih moralnih i stručnih kvaliteta, bivšim kriminalcima, preuzeli su apsolutno nadzor nad svime u Općini Vukovar, ne prezajući od nasilnih i represivnih mjera nad građanima Općine Vukovar bespravnim upadanjem u privatne stanove, pljačkanjem stanova, oduzimanjem privatnih vozila, nasilnim privođenjem na saslušanje pa čak i egzekucijama", napisao je tadašnji povjerenik vlade za Vukovar Marin Vidić Bili.

Uhićen, smijenjen, poslan u Zagreb da nastavi s divljanjem
Smijenjen je sa svih dužnosti i s obitelji napušta Vukovar i odlazi u Zagreb. U glavnom grad, slobodan, ustrojava novu jedinicu i počinje s pravim divljanjem. Jedan od paviljona Zagrebačkog velesajma postaje sjedište njegove postrojbe poznate pod imenom Merčepovci, Jesenje kiše ili službeno Prva zagrebačka specijalna postrojba pri MUP-u. Iz Zagreba postrojba odlazi na ratišta u Pakračku Poljanu, Gospić i Slano i ostavlja krvavi trag.

>> DOKUMENT Vrhovni sud objavio presudu "iznimno brutalnom i bezobzirnom" Merčepu

"Najteže je ubiti prvog čovjeka. Poslije sve ide po šablonu"
"Zovem se Miro Bajramović i direktno sam odgovoran za smrt 86 ljudi. Ja s tom činjenicom navečer zaspim i ujutro se budim, ako zaspim. Svojom sam rukom ubio 72 ljudi, među njima je bilo i devet žena. Nismo radili razliku, ništa nismo pitali, oni su za nas bili četnici i neprijatelji. Najteže ti je zapaliti prvu kuću i ubiti prvog čovjeka. Poslije sve ide po šablonu. Ja znam imena i prezimena svih ljudi koje sam ubio", ispričao je davne 1997. Feral Tribuneu jedan od merčepovaca koji je prvi progovorio o strašnim događajima u Pakračkoj Poljani. Prema Bajramovićevim riječima, Merčep je znao za svaku likvidaciju i naređivao ih je, ali nije osobno ubijao.

Zatvorenike palili i polijevali octom
"U Pakračku Poljanu stigli smo 6. listopada 1991. godine, nakon povratka iz Gospića. (…) Zatvorenike smo držali u podrumu osnovne škole, a kad ih je bilo više, onda bismo ih stavljali i u učionice. Za njih su najgore bile noći kad smo ih operativno obrađivali, a to je značilo da smo pokušavali pronaći najbolji način da im nanesemo što veću bol kako bi što više priznali. Znate li koji je najbolji način? Palite zatvorenika - plamenom iz boce plina, i onda ga polijete octom, a to radite uglavnom po genitalijama i očima. Zatim, postoji mali induktor, poljski telefon, pa Srbina priključiš na to. Radi se o istosmjernoj struji, ne može ubiti, ali stvara neugodan osjećaj kod čovjeka", ispričao je odvratne detalje Miro Bajramović.

Zatvorenicima gurali kabele u anus i puštali struju
U Pakracu je Merčepova jedinica zatočila i vladinog povjerenika Đorđa Gunjevića netom nakon što je pušten iz zarobljeništva, u kojem su ga maltretirale srpske paravojne postrojbe. Mučili su ga spojivši ga na strujni induktor.




Bajramović je detaljno opisao kako su izgledala mučenja u Pakračkoj Poljani.

"Gurali smo im petožilne kabele u guzicu, otvarali smo im rane i po njima prosipali sol ili ocat. Uglavnom, nismo dozvoljavali da prestanu krvariti. Pitaš onda tog priključenog Srbina odakle je, on ti kaže iz Dvora na Uni, a ti onda, okrećući poljski telefon, nazoveš Dvor na Uni. Zatvorenicima se u guzicu znao gurati petožilni kabel, to bi im ostavili po nekoliko sati da ne mogu sjesti. Otvarane su im rane po kojima je posipana sol ili ocat. Uglavnom, nismo dozvoljavali da prestanu krvariti. Kad se sjetim svih tih mučenja, pitam se kako su se uspjeli sjetiti svega toga. Primjerice, najbolnije je zabiti male čavle pod nokte. Kad na to spojite trofaznu struju, od čovjeka ne ostane ni traga. Pepeo! Ja se toga nikad ne bih dosjetio, a znam Lenzov zakon", rekao je Bajramović u intervjuu Feral Tribuneu.

Djevojčicu ubili metkom u glavu i zatrpali je smećem
Jednaka su mučenja merčepovci provodili i na Zagrebačkom velesajmu. Otamo su krenuli i na svoj najzloglasniji pohod – ubojstvo obitelji Zec.
Zagrebačku obitelj Zec - oca Mihajla, suprugu Mariju i njihovu dvanaestogodišnju kćer Aleksandru - Merčepovi su ljudi pobili u noći na 8. prosinca 1991. Aleksandra Zec imala je samo 12 godina.

>> Prije 28 godina merčepovci su ubili Aleksandru Zec. Imala je samo 12 godina

Imućni zagrebački mesar Mihajlo Zec ubijen je kada je pokušao pobjeći iz svoje kuće na Trešnjevci, u koju su oko 23 sata upale naoružane osobe, a njegovu suprugu i maloljetnu kćer ubojice su odvele do planinarskog skloništa doma Adolfovac na Sljemenu te ih tamo pogubili. Malena Aleksandra ubijena je metkom u glavu. Nakon smaknuća, mrtva tijela su prekrili smećem.

Policija je uskoro pronašla tijela i uhićeno je četvero pripadnika postrojbe i čak su priznali ubojstva. Međutim, pušteni su jer pri ispitivanju nije bio prisutan odvjetnik. Nikada nitko za ova ubojstva nije odgovarao.

>> Pilsel na komemoraciji obitelji Zec: Neke od ubojica je Tuđman odlikovao

Osuđen po zapovjednoj odgovornosti
Tomislav Merčep osuđen je po zapovjednoj odgovornosti za zločine u Pakračkoj Poljani.

"Znao je da njegovi podređeni muče, pljačkaju i ubijaju u Pakračkoj Poljani i nije poduzeo nikakve mjere da ih u tome spriječi, čime im je dao prešutno odobrenje da to čine", zaključio je predsjednik sudskog vijeća Zdravko Majerović, čitajući prvostupanjsku presudu Merčepu. Ratnom zločincu je nakon čitanja presude uputio i osobnu poruku.

Sudac: Svjesno ste ostali na pogrešnoj strani povijesti
"Ovako ste vašom pasivnošću i nerazumijevanjem zla koje vas okružuje, potpuno svjesno ostali na pogrešnoj strani povijesti Republike Hrvatske", rekao je Majerović Merčepu.


Svako ljeto u toplicama, Kolinda ga zvala na inauguraciju
Iako osuđen za ratne zločine, Merčep je u zatvoru prolazio relativno lagodno. Svako ljeto je po mjesec i pol dana provodio u toplicama, a zatvorski uvjeti u Glini su bili nemjerljivo bolji od onih koje je priuštio svojim žrtvama.

>> Umjesto u zatvoru, ratni zločinac Merčep opet je u toplicama

>> Rehabilitirani ratni zločinac

Prije nego što je 25 godina prekasno morao početi odsluživati kaznu, Merčep je bio i gost na inauguraciji predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović. Još prije toga bio je gost Milanu Bandiću na predizbornim skupovima u predsjedničkoj kampanji 2009. godine, a bio je i tema posljednjih predsjedničkih izbora jer je Miroslav Škoro izjavio da bi ga trebalo pomilovati.
2
1 slika 1 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Merčep je umro na slobodi. Ovo su zločini zbog kojih je bio u zatvoru

Post Postao/la Mehaning »

Čekaj sad laganinija da ti održi predavanje iz povjesti... :meha2

Po njemu sigurno nema večeg humanitarca... :meha2
3
2 slika 1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36478
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Merčep je umro na slobodi. Ovo su zločini zbog kojih je bio u zatvoru

Post Postao/la storm »

Uz njega bi trebalo zatvoriti i političke mecene, koji su ga štitili svo vrijeme...25 godina lik je hodao nekažnjeno, iako se sve znalo, i svi su znali...
1
1 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Merčep je umro na slobodi. Ovo su zločini zbog kojih je bio u zatvoru

Post Postao/la Ommadawn »

Svakom dodje smrtna ura.
Ode pasce.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Merčep je umro na slobodi. Ovo su zločini zbog kojih je bio u zatvoru

Post Postao/la laga-nini »

storm je napisao/la: 17 nov 2020, 15:26 Uz njega bi trebalo zatvoriti i političke mecene, koji su ga štitili svo vrijeme...25 godina lik je hodao nekažnjeno, iako se sve znalo, i svi su znali...
..zasto u svakom trenutku koristiš priliku da svaki put pljuješ po majki domovini meni to bolesno al dobro imas pravo izbora drugo on je osuđujem a toliko tesko stanja da nije moga Ostat u zatvoru iako je zaslužio i veću kaznu od dobivene.. :blabla
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Merčep je umro na slobodi. Ovo su zločini zbog kojih je bio u zatvoru

Post Postao/la Mehaning »

laga-nini je napisao/la: 17 nov 2020, 15:58
storm je napisao/la: 17 nov 2020, 15:26 Uz njega bi trebalo zatvoriti i političke mecene, koji su ga štitili svo vrijeme...25 godina lik je hodao nekažnjeno, iako se sve znalo, i svi su znali...
..zasto u svakom trenutku koristiš priliku da svaki put pljuješ po majki domovini meni to bolesno al dobro imas pravo izbora drugo on je osuđujem a toliko tesko stanja da nije moga Ostat u zatvoru iako je zaslužio i veću kaznu od dobivene.. :blabla
Moje osobno mišljenje je, da je uspoređivanje HDZa sa bilo kakvom domovinom, pokvareno... :meha2

Da mene u lice usporediš sa Janšom, ja poslje toga na sud, a ti zubaru... :meha2
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Merčep je umro na slobodi. Ovo su zločini zbog kojih je bio u zatvoru

Post Postao/la laga-nini »

..disi procita da sam HDZ usporedio s domovinom neda Bog domovina iznad svega osim boga sad drugo stoti u svojoj glavi imas probleme s osnovama demokracije tj da se priznaje volja naroda taman da je i jedan glas u pitanju..al dobro živili smo u jednoumlju pa nije cudo..
..a dobro mogu li bod indiakretan i upitat za koga glasuješ u Sloveniji..znam nije pristojnu pitat pa nisi dužan odgovor..
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Merčep je umro na slobodi. Ovo su zločini zbog kojih je bio u zatvoru

Post Postao/la laga-nini »

..osuđujem je na osnovu sudjenja Bajramovića i osuđen po zapovjednoj odgovornosti..znaci osobno nije izvršio zločin al ako je Bajramoviću virovat onda je monstrum..sud je virova..
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Merčep je umro na slobodi. Ovo su zločini zbog kojih je bio u zatvoru

Post Postao/la Mehaning »

laga-nini je napisao/la: 17 nov 2020, 16:43 ..disi procita da sam HDZ usporedio s domovinom neda Bog domovina iznad svega osim boga sad drugo stoti u svojoj glavi imas probleme s osnovama demokracije tj da se priznaje volja naroda taman da je i jedan glas u pitanju..al dobro živili smo u jednoumlju pa nije cudo..
..a dobro mogu li bod indiakretan i upitat za koga glasuješ u Sloveniji..znam nije pristojnu pitat pa nisi dužan odgovor..
Ja sam bio siguran, da samo ja teško čitam i razumijem tvoje postove, radi neubičajne gramatike, ali sad vidim, da ni ti mene ne shvačaš više od pola... :face

Več sam ti jednom napisao, da je jako malo falilo, da završim kao dragovoljac Hrvatske vojske, ali su me na sreču odgovorili od toga... :meha2

Ne poznajem u nulu Hrvatsku političnu scenu, ali koliko upratim, HDZ je najviše pomogao tim zločincima, da se izvuku. Čak je i ovaj "služio" u toplicama... :meha2

Ispravi me, rado ču pročitati... :ovaj

Što se moje politične orientacije tiče, ne sakrivam je... :meha1

Malo sam desno od centra, ali pošto je kod nas Janša uspjeo uništiti desnicu, a njega i njegove podrepnike ne mogu štampane, do daljnjega ne izlazim na izbore... :malagani

Znam da to nije u redu, ali ne volim ni glasati protiv i ne za... :malagani
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36478
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Merčep je umro na slobodi. Ovo su zločini zbog kojih je bio u zatvoru

Post Postao/la storm »

laga-nini je napisao/la: 17 nov 2020, 15:58
storm je napisao/la: 17 nov 2020, 15:26 Uz njega bi trebalo zatvoriti i političke mecene, koji su ga štitili svo vrijeme...25 godina lik je hodao nekažnjeno, iako se sve znalo, i svi su znali...
..zasto u svakom trenutku koristiš priliku da svaki put pljuješ po majki domovini meni to bolesno al dobro imas pravo izbora drugo on je osuđujem a toliko tesko stanja da nije moga Ostat u zatvoru iako je zaslužio i veću kaznu od dobivene.. :blabla
Upravo priznanje grijeha počinjenog u ime domovine, i osuda istoga, pere obraz te iste majke domovine...Potrudi se da shvatiš.
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Merčep je umro na slobodi. Ovo su zločini zbog kojih je bio u zatvoru

Post Postao/la laga-nini »

..pa kod nas je plenkovic bas malo desno od centra a HDZ je čak mu i prigovaraju sa je ljevičar..meni ok..valjda i SLO izbaci takvog..bez ljutnje po kojem kriteriju svrstavaš sebe pod desni centri po kojim vrijednostima..moras se po nečem ravnat..
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Merčep je umro na slobodi. Ovo su zločini zbog kojih je bio u zatvoru

Post Postao/la laga-nini »

storm je napisao/la: 17 nov 2020, 16:54
laga-nini je napisao/la: 17 nov 2020, 15:58

..zasto u svakom trenutku koristiš priliku da svaki put pljuješ po majki domovini meni to bolesno al dobro imas pravo izbora drugo on je osuđujem a toliko tesko stanja da nije moga Ostat u zatvoru iako je zaslužio i veću kaznu od dobivene.. :blabla
Upravo priznanje grijeha počinjenog u ime domovine, i osuda istoga, pere obraz te iste majke domovine...Potrudi se da shvatiš.
.pa mnogi priznaju grijehe i rade u ime Alah u zadnje vrime značili to da je Alah problem..meni ne
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36478
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Merčep je umro na slobodi. Ovo su zločini zbog kojih je bio u zatvoru

Post Postao/la storm »

:sok koji transfer...
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Merčep je umro na slobodi. Ovo su zločini zbog kojih je bio u zatvoru

Post Postao/la Mehaning »

laga-nini je napisao/la: 17 nov 2020, 16:57 ..pa kod nas je plenkovic bas malo desno od centra a HDZ je čak mu i prigovaraju sa je ljevičar..meni ok..valjda i SLO izbaci takvog..bez ljutnje po kojem kriteriju svrstavaš sebe pod desni centri po kojim vrijednostima..moras se po nečem ravnat..
Uvjek sam birao desnu opciju, dok sam imao koga... :ovaj

A i bez toga, valjda znam, što i kako razmišljam... :sok
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Merčep je umro na slobodi. Ovo su zločini zbog kojih je bio u zatvoru

Post Postao/la Mehaning »

storm je napisao/la: 17 nov 2020, 17:00 :sok koji transfer...
Storme, ti znaš jezik bolje nego ja... :ovaj

Razumiješ li ti laganinija baš sve što napiše... :zbunj
2
2 slika
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Merčep je umro na slobodi. Ovo su zločini zbog kojih je bio u zatvoru

Post Postao/la laga-nini »

Mehaning je napisao/la: 17 nov 2020, 17:01
laga-nini je napisao/la: 17 nov 2020, 16:57 ..pa kod nas je plenkovic bas malo desno od centra a HDZ je čak mu i prigovaraju sa je ljevičar..meni ok..valjda i SLO izbaci takvog..bez ljutnje po kojem kriteriju svrstavaš sebe pod desni centri po kojim vrijednostima..moras se po nečem ravnat..
Uvjek sam birao desnu opciju, dok sam imao koga... :ovaj

A i bez toga, valjda znam, što i kako razmišljam... :sok
..izbjegava si odgovor ako se neko osjeća desno pa i desnog centra postoji nestonzbog čega je ti uvjerenja..primjera radi ja sebe smatram desnim malo dalje od centra i uvažavam da mi je Bog domovina i obitelj to sto čini moja uvjerwnja
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Merčep je umro na slobodi. Ovo su zločini zbog kojih je bio u zatvoru

Post Postao/la laga-nini »

storm je napisao/la: 17 nov 2020, 17:00 :sok koji transfer...
..sto transfer..
0
Odgovori

Natrag na “EXYU”