Da li se Černobilj može ponoviti u Zaporožju?

Geopolitika, države, novi svjetski poredak i zavjere...
Moderator: Socrates
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Da li se Černobilj može ponoviti u Zaporožju?

Post Postao/la CocoMa »

Pretnja od nuklearne katastrofe proganja svet otkako je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu krajem februara. Strah se povećao poslednjih dana, nakon pojačanih vojnih aktivnosti u blizini nuklearne elektrane Zaporožje. Ova fabrika se nalazi u Ukrajini, ali je od marta pod kontrolom ruskih snaga.

https://www.slobodnaevropa.org/a/uaporo ... 16248.html
0
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Da li se Černobilj može ponoviti u Zaporožju?

Post Postao/la SmokingMan »

Shodno da je NPP građena po standardima bivše USSR, ona kao ni ona u Čerobilu nema zaštitu od armiranog betona, ako bi slučajno došlo do curenja materijala ne bi moglo spriječiti slabije širenje radijacije u okolinu. U najavi je katastrofa, ali prije svega zaslugom medija koji indiciraju kako bi se mogao desiti neki incident ako postorojenje bude pogođenio, što je veoma malo vjerovatno. Rusi,kao agresorska strana, apsolutno nisu spremni da podnesu velike žrtve, jer i to bi za njih bilo i previše. Eto, uzmite u obzir geografski položaj Zaprožja, i vidjet ćete da je Krimea jako blizu tom područiju, kao i Donbas i Donetska, kao i sva teritorija koju su rusi zauzeli u međuvremenu, a to je dio uglavno pro.rusko orijentiran.

Znači, jedino je istina da rusi sa NPP.om drže situaciju u egalu i pod kontrolom, jer su vojno na laganom izmaku snaga, pa njeno korištenje, kao živog štita, im omogućava da manipulišiu čitavnom situacijom i uzmu dodatnog odmora z apregrupisavanje. Moguće je da će prezimiti na onome što su uspjeli oteti, tako ja vidim čitavu situaciju. Ukrajina je sada ostala na vjetrometini neodlučnosti, jer je i zapad u jednoj laganoj stezi inflacije, medijski rat je ostao najaktuelnije sredstvo informisanja i dezinformisanja, pa čak i kada RT ima zabranu emitovanaj signala, vijesti iz Rusije se obično provlače drugim kanalima informisanja.

Druga stvar koju smo naučili da iako dođe do katastrofe, tablete iodina neće biti od velike koristi, posebnice onima koji žive u radijuso od 100 kilometara, jer one samo ublažuju izloženost štitnjače radijaciji, dok u suštinu ionizirana radijacija prolazi kroz tijelo kao nož kroz maslac, ostavljajući za sobom oštećene ćelije internog tkiva i DNK.
1
1 slika
slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Da li se Černobilj može ponoviti u Zaporožju?

Post Postao/la storm »

Rusi,kao agresorska strana, apsolutno nisu spremni da podnesu velike žrtve


Kad je to rusku vlast zabolila kita za žrtve, prije svega vlastite?

Ne bi se dogodio ni chernobyl, da su brinuli o svojim građanima...
Milijuni su izginuli u ww2 ponajprije, jer su slani bezglavo u juriš...
Nijemci nisu stigli puniti oružje, koliko su ih porokali.
Na kraju, ni u Ukrajini nije ništa bolje... Ginu ponajviše zbog gluposti vojnog vrha.
Covjek u Rusiji vrijedi nula.
I zato su opasni.
I zato ih treba rasturiti sa svim mogućim oružjem. Nažalost. Jer to ne razumije drukčije.
2
1 slika 1 slika
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Da li se Černobilj može ponoviti u Zaporožju?

Post Postao/la SmokingMan »

Jučer naletih na tekst o Viktor Bryukhanov.u, jednom od odgovornih za katastrofu. U nastavku ispod nekoliko signica o kojima se nije tako puno pisalo. Tako da pojedinci uglavnom uvijek ponesu teret režima. Istina je da je USSR očajnički želio dobiti utrku na što je više moguće polja, pa i polju atomske energije.


Building the plant was not completely smooth: deadlines were missed because of unrealistic schedules, and there was a lack of equipment as well as defective materials. After 3 years with Bryukhanov as director, the plant was still unfinished.

Under pressure from his superiors, Bryukhanov tried to resign from his position, but his letter of resignation was torn up by the Party supervisor. Despite the slow pace of building, Bryukhanov kept his job and the Chernobyl plant was finally up, running and supplying electricity to the Soviet grid by 27 September 1977.

Yet setbacks continued after Chernobyl was online. On 9 September 1982, contaminated radioactive steam leaked from the plant, reaching Pripyat 14 km away. The situation was quietly managed by Bryukhanov, and the authorities decided news of the accident would not be made public.
2
2 slika
slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Da li se Černobilj može ponoviti u Zaporožju?

Post Postao/la storm »

SmokingMan je napisao/la: 08 sep 2022, 13:20 Jučer naletih na tekst o Viktor Bryukhanov.u, jednom od odgovornih za katastrofu. U nastavku ispod nekoliko signica o kojima se nije tako puno pisalo. Tako da pojedinci uglavnom uvijek ponesu teret režima. Istina je da je USSR očajnički želio dobiti utrku na što je više moguće polja, pa i polju atomske energije.


Building the plant was not completely smooth: deadlines were missed because of unrealistic schedules, and there was a lack of equipment as well as defective materials. After 3 years with Bryukhanov as director, the plant was still unfinished.

Under pressure from his superiors, Bryukhanov tried to resign from his position, but his letter of resignation was torn up by the Party supervisor. Despite the slow pace of building, Bryukhanov kept his job and the Chernobyl plant was finally up, running and supplying electricity to the Soviet grid by 27 September 1977.

Yet setbacks continued after Chernobyl was online. On 9 September 1982, contaminated radioactive steam leaked from the plant, reaching Pripyat 14 km away. The situation was quietly managed by Bryukhanov, and the authorities decided news of the accident would not be made public.
O tome se pisalo i prije, serija Chernobyl je tek stavila jak akcent na tu doktrinu sovjeta.
Crveni atom mora ispratiti zapadni... No matter what!!!
Znali su za niz felera i slabih točaka, ali bože moj, jel...
Otišli u svemir, a 50 kilometara od Moskve, još seru u poljskom wc u... Samo prestiž, a narod ko Hebe.
Zato kažem, ne mrzim ruse, ali vlasti su im jebena katastrofa stoljećima...

A za ovo danas, krivim glupu Merkel...
Fino je energetsku ovisnost predala Putinu... Ipak je ona ddr dijete... Nabijem je.
0
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Da li se Černobilj može ponoviti u Zaporožju?

Post Postao/la SmokingMan »

Ja i dalje tvrdim rat u Ukrajini se mogao izbjeći, ovo naravno ne umanjuje odgovornost Putina za invaziju i ratne zločince koji su se naknadno desili. Ja sam siguran da mi nećemo gledati scenariji iz 86.te, to bi definitivno značilo i početak nukelarnog rata, ovde se više ne bi gledali nikakvi uslovi za optočinjanje istog. Zapadu je sada dovoljno evociranje uspomena hladnog rata, a 22 godine kasnije i Putina kao ličnosti, a manje Rusije kao neke pomalo zastarijele sile u odnosu na današnje standarde.
0
slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Da li se Černobilj može ponoviti u Zaporožju?

Post Postao/la storm »

SmokingMan je napisao/la: 08 sep 2022, 19:34 Ja i dalje tvrdim rat u Ukrajini se mogao izbjeći, ovo naravno ne umanjuje odgovornost Putina za invaziju i ratne zločince koji su se naknadno desili. Ja sam siguran da mi nećemo gledati scenariji iz 86.te, to bi definitivno značilo i početak nukelarnog rata, ovde se više ne bi gledali nikakvi uslovi za optočinjanje istog. Zapadu je sada dovoljno evociranje uspomena hladnog rata, a 22 godine kasnije i Putina kao ličnosti, a manje Rusije kao neke pomalo zastarijele sile u odnosu na današnje standarde.
To mi sad zvuči onako...
Mogao se i balkanski ples smrti izbjeći, da su Slovenija, Hrvatska i BiH rekle - oke nećemo se odvojiti, nećemo biti države, da se vi u Beogradu ne naljutite :roll
0
Odgovori

Natrag na “Svijet”