Bjelorusija

Geopolitika, države, novi svjetski poredak i zavjere...
Moderator: Socrates
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22352
Postovi: 17072
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Bjelorusija

Post Postao/la Russki »

Zar me stvarno to pitas covjece dragi ?
0
abysmal depths are flooded
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Bjelorusija

Post Postao/la storm »

Russki je napisao/la: 15 sep 2020, 09:27 Otkud tebi da sam ljevičar i da ljevičarski mantram?

Nisam ja ni ljevičar, a ni desničar, nego realan covjek koji gleda stvari iz vise uglova. I nije mi jasna jedna stvar. Kako to da se kompletna planetarna populacija budi i uvidja koliko smo izvarani, samo ovdje na Balkanu nema napretka...
Pa oko čega izvarani?
Naravno da smo varani, ako misliš na neka bogastva, malog broja ljudi...
Ali generalno mislim da su jedan rus, i bjelorus više izvarani nego ja... A vrlo vjerojatno više rade nego ja...
Ima šira slika, ali pogledaj i uzu.
Ni ja ne naginjem lijevo, još manje desno...
Varani smo svi, ali netko više, puno više, netko manje.
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Bjelorusija

Post Postao/la Ommadawn »

Russki je napisao/la: 15 sep 2020, 10:09 Zar me stvarno to pitas covjece dragi ?
Pitam, jer tvrdiš nešto ali ne potporuješ tu tvrdnju ni sa čim.
Ja te pitam, sa čime smo mi to izvarani, u kontekstu Bjelorusije odnosno Rusije odnosno Zapada?
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Bjelorusija

Post Postao/la storm »

Stav EU....ali ni sama EU nije jedinstvena, a još manje može konkretno reagirati...
Najavljuju se novi prosvjedi, izgleda će biti vruća jesen u Bjelorusiji, nema sumnje kako će to Lukašenko "rješavati"

EU ne priznaje Lukašenkov legitimitet. Tihanovska se proglasila novom predsjednicom
Autor: Irina Meter
Iz Bruxellesa je danas stigla vijest kako Europska unija ne priznaje legitimitet Aleksandra Lukašenka u svojstvu predsjednika Bjelorusije.

slika

U službenom dokumentu vanjskopolitičkog odjela EU navodi se slijedeće: „Takozvana „inauguracija“ 23. rujna 2020. godine i novi mandat, o kojemu je izvijestio Aleksandar Lukašenko, nema nikakav demokratski legitimitet.“ Pri tom se navodi kako ta „inauguracija“ neposredno proturječi volji širokih krugova bjeloruske javnosti, što se izrazilo kroz velike i neviđene mirne prosvjede i da „samo služi daljnjem zaoštravanju političke krize u Bjelorusiji“. Prošli predsjednički izbori, održani 9. kolovoza, „nisu bili ni slobodni, ni pravedni, i EU ne priznaje njihove krivotvorene rezultate“, navodi se u priopćenju službenog Bruxellesa.

Podsjećamo: jučer je u Minsku održana svečana inauguracija Aleksandra Lukašenka, bez bilo kakve prethodne javne najave. Njoj su nazočili istaknuti politički i javni predstavnici zemlje i domaći mediji, bez predstavnika diplomatskog zbora. Bjeloruska oporba naknadno je zbog toga čina pozvala građane na prosvjede bez prestanka, uz izjavu, kako nikada neće priznati predsjednički legitimitet Aleksandra Lukašenka na temelju, kako navode, krivotvorenih izbornih rezultata. Jučer se je izbjegla oporbena čelnica Svetlana Tihanovskaya nakon vijesti o Lukašenkovoj službenoj inauguraciji oglasila priopćenjem kako ne priznaje taj potez, i pri tom se sama proglasila novom bjeloruskom predsjednicom.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Bjelorusija

Post Postao/la storm »

0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Lukašenko poslao MiG na avion Ryanaira. Prisilio ga da sleti pa uhitio aktivista

Post Postao/la storm »

Hina
slika
Nije fotografija s mjrsta događaja
Foto: EPA
BJELORUSKE vlasti naredile su Ryanairovom avionu na letu iz Grčke u Latviju da prisilno sleti u glavni grad Minsk i potom uhitile jednog od glavnih oporbenih blogera i aktivista koji se u njemu nalazio, objavili su dužnosnici i aktivisti za ljudska prava.

Policija je privela Romana Protaševiča, čije je ime na popisu traženih osoba nakon masovnih prošlogodišnjih uličnih prosvjeda koji su izbili poslije Lukašenkove izborne pobjede.

Zrakoplov na liniji Atena-Vilnius bio je u bjeloruskom zračnom prostoru i gotovo je stigao do Litve kad je pilot bio prisiljen promijeniti smjer.

Prepraćen je do Minska uz objašnjenje da se u njemu nalazi eksploziv, stoji na stranici aplikacije za praćenje zrakoplova i državne novinske agencije BelTA-e. Eksploziv kasnije nije nađen.


Lukašenko osobno naredio vraćanje aviona
Državna novinska agencija BeITA prenosi da je predsjednik Aleksander Lukašenko osobno naredio ratnom avionu MiG-29 da preprati Ryanairov Boeing. Ryanair zasad nema komentara.

Reagirajući na tu vijest, litavski predsjednik Gitanas Nauseda zatražio je od Bjelorusije da pusti Protaševiča. U predsjednikovu priopćenju upućenom e-mailom stoji da je komercijalni let Ryanaira "prizemljen silom".

"Pozivam saveznike iz NATO-a i EU-a da odmah reagiraju na prijetnju koju za međunarodne civilne letove predstavlja bjeloruski režim. Međunarodna zajednica mora odmah poduzeti korake da se takvo što ne ponovi", stoji u Nausedinu priopćenju.




Dodao je da taj problem kani u ponedjeljak iznijeti na samitu EU-a.

Lukašenko, koji je na vlasti od 1994. nasilno je ugušio masovne ulične prosvjede 2020. Od kolovoza je privedeno oko 35.000 ljudi, podaci su grupa za zaštitu ljudskih prava. Deseci su dobili zatvorske kazne, a vlasti kažu da je dosad otvoreno više od 1000 kaznenih slučajeva.

Protaševič je jedan od osnivača oporbenih vijesti NEXTA-e, kanala koji je postao jedan od glavnih izvora vijesti o demonstracijama u Bjelorusiji. Neprijateljski je nastrojen prema Lukašenku i pomaže u koordinaciji prosvjeda.

EU: To je akt državnog terorizma
Čelnici Europske unije su zajedno pozvali Bjelorusiju da pusti zrakoplov i sve putnike da nastave put i kritizirali su "potpuno neprihvatljivu akciju". Nekoliko sati nakon što je prisilno sletio u Minsk, vratio se u Vilnius.

Čelnici Europske unije su zajedno pozvali Bjelorusiju da pusti taj zrakoplov i sve putnike da nastave put i kritizirali su "potpuno neprihvatljivu akciju".

Poljski premijer Mateusz Morawiecki osudio je "akt državnog terorizma" i tražio od predsjednika Europskog vijeća Charlesa Michela da EU razmotri u ponedjeljak "trenutačne sankcije" Bjelorusiji. Samit šefova država i vlada 27-orice održava se u ponedjeljak i utorak.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Lukašenko poslao MiG na avion Ryanaira. Prisilio ga da sleti pa uhitio aktivista

Post Postao/la storm »

Baš kako jedan napisa...
Da su tako oteli avion neke usa kompanije, sad bi se tankali iznad Atlantika B-52 i B-2...podmornice upisivale koordinate za tomahawk projektile...
Dok EU nije sposobna izraziti zabrinutost...
0
Odgovori

Natrag na “Svijet”