Rat u Nagorno Karabahu

Geopolitika, države, novi svjetski poredak i zavjere...
Moderator: Socrates
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Rat u Nagorno Karabahu

Post Postao/la laga-nini »

..znam dva deset godina se dogovaraju i bolje da su nastavili I hi vjerojatno da erdogan nije osilio..sto bi meni značili i jedni i drugi al nekako vidim sto će se desit ..zbjegovi pokolj umiranja i slicno..ok teritorij je legalno azera al ljudi su važniji faktor od teritorija
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Rat u Nagorno Karabahu

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 12 okt 2020, 15:32
Fatih je napisao/la: 12 okt 2020, 15:27

Ah, ta dvojka je u ovome neizbjezna... Ko zna, mozda u konacnici i jeste nega "fajda" u tome. Azerbejdzan se prilicno dobro naoruzao od proslog rata, dok ovi i dalje dobijaju od Rusije sve sami krs od oruzja...obzirom koliko se mrze, ne znam da li bi bilo pustiti Azerbejdzan da uzme tu enklavu (sad su to u stanju), bez da neko tone "kontrlolise".

Ovo primirje nece potrajati. Ali se ipak nadam, da ce Turska i Rusija imati neki plan da se sprijeci odmazda nad ljudima, ukoliko dodje do pobjede Aera nad Armenima. I ja sam za da svako ostane po strani i ne doliva ulje na vatru. Ali, ako ce oni tjerati svoje interese, a uspiju da osiguraju da ne bude brutalni masakr, onda neka ih, bar dotad.
Ne bih potcijenio armence... Ipak su u tom ruskom paktu... Mislim sve skupa je luda kuća... Ovdje u tom sporu se indirektno nalaze na suprotnim stranama, dok istovremeno turci kupuju S400 od rusa i počeli su ih razmjestati po turskoj... Ameri kipe, jer kao NATO članica, koriste rusko oružje...
Haj budi pametan, tko tu koga i zašto :D
Uz rizik da da bude, "da vucem i ja na svoj mlin vodu", ipak je to ne tako velika misterija. Nadji samo, koliko dugo su Turci trazili "Patriot" sistem od USA. Nista, samo razvlacenje neko, bez ijednog razloga (ustvari, siguran sam da su ga ovi imali). Zatim, neuspjeli puc u Turskoj. Svi nacelno osudjuju one koji su to pokusali.

Ali, kada je krenulo hapsenje, od politicara do pekara, svi su na Tursku digli hajku. Pa, ljudi moji, u USA bi dobio smrtnu kaznu za aktivno ucesce u tome. Toliko hapsenja se cini pretjerano. Medjutim, svaki rezim, pa i ovaj sada turski, trazi nacin da se odbrani, na svaki moguci pokusaj necega slicnog u buducnosti.

Sada, kada uzmes ove dvije stvari u obzir (uzaludno trazenje Patriot sistema, zatim hajka na ono, na sto bi vecina njih reagovala i gore (mozda sa manje osumnjicenih) su usmjerile Tursku u kupovinu S-400. Istini za volju, to im je i dobrodoslo, posto Grcka, kao clanica NATO-a, koristi oruzje za koje su Rusi upravo najvise i pravili S-400.

Kako god, velike su tu igre. A sto se tice Armenaca, to su njihovi tamo "Srbi". Bili su oni opasni momci u proslom ratu. Svi USA vojni analaticari ne daju nikakvu sansu Armenima u sukobu "all-out-war". Sve zahvaljuci tehnologiji Turske i Izraela, uz cinjenicu da Armenija ne dijeli granicu sa Rusijom, dok oviimaju mali koridor sa Turskom, odakle moze dolaziti sve pomoc.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Rat u Nagorno Karabahu

Post Postao/la laga-nini »

..napisa si dobro režim..zamisli da hapse novinare u hr..Maximum je ako neko napise lažnu klevetu i ako ga oštećena strana tuzi je novčana naknada ..a ti spominješ to u kontekstu Amerike ..
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Rat u Nagorno Karabahu

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 12 okt 2020, 15:52 ..napisa si dobro režim..zamisli da hapse novinare u hr..Maximum je ako neko napise lažnu klevetu i ako ga oštećena strana tuzi je novčana naknada ..a ti spominješ to u kontekstu Amerike ..
Sve su to rezimi, prika. A tvoja vlada niti je vlada, niti rezim. Nemoj umisljati da je HR, ili bilo ko osim ovih velikih igraca, neki klinac u siroj slici geopolitike.

Da, pominjem Ameriku, jer je u Americi smrtna kazna za ovakve stvari. Drugo, ti zaista mislis neki novinar uhapsen sto je napisao "Erdogan pogrijesio u..."? Ne budi naivan.

Mato Djakovic u BiH. Je li on bio popisan radi pisanja ili radi necega drugog? Postoje ljudi koji znaju svoj posao prika. Drugo je sto je recimo za Djakovica nasim tokmacima trebalo toliko vremena da vide ciji je covjek. Svidjala se meni ili tebi Turska ili ne, njihov MiT je medju najboljim obavjestajnim sluzbama u NATO zemljama.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Rat u Nagorno Karabahu

Post Postao/la laga-nini »

..a bas me zanima sto je prošireno Djakoviću nisam u toku..prva informacija
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Rat u Nagorno Karabahu

Post Postao/la Socrates »

Razlika je da bi Amerika protiv takve zavjere branila ustavni sistem a Erdo brani samo sebe.

On to koristi kao izgovor da promjeni Ustav I obezbjedi svoje vjecito vladanje.
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Rat u Nagorno Karabahu

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 12 okt 2020, 16:05 ..a bas me zanima sto je prošireno Djakoviću nisam u toku..prva informacija
Pa, znas li gdje je radio,a gdje radi sada? Skraceno, nakon svih njegovih "fer" intervjua i sta sve ne, ispostavi se da je radio za Dodika. Nadam se da neces reci daje to sasvim OK (trebas procitati otome, pa onda dalje pisi). Zamisli, u telfonskomrazgovoru, pominje "sefa". Covjek bi pomislio na poslodavca ili nadredjenog njemu. Ali, ispostavi se da je mislio na Dodika.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Rat u Nagorno Karabahu

Post Postao/la laga-nini »

..pa svaki drugi novinar u hr je završio u SDP-u il iz gonga..neki su dobivali mista ambasadora i slicno..u cemu je problem
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Rat u Nagorno Karabahu

Post Postao/la Fatih »

Socrates je napisao/la: 12 okt 2020, 16:11 Razlika je da bi Amerika protiv takve zavjere branila ustavni sistem a Erdo brani samo sebe.

On to koristi kao izgovor da promjeni Ustav I obezbjedi svoje vjecito vladanje.
Slazem se. Ali, kako bi mogao dokazati da ovaj to radi zbog sebe, a u USA bi se stitio ustavni poredak? Dokaz za to je da je uvjerio cijelu trusku javnost (pa i opozicione partije su manje vise slagale sa njim) da je to bio napad na drzavu.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Rat u Nagorno Karabahu

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 12 okt 2020, 16:16 ..pa svaki drugi novinar u hr je završio u SDP-u il iz gonga..neki su dobivali mista ambasadora i slicno..u cemu je problem
Ovdje nema govora o stranci... Covjek radio za Dodika, ne SNSD.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Rat u Nagorno Karabahu

Post Postao/la laga-nini »

..kolko ja znam opozicioni političari su disidenti ilnubzatvoru..mozda neki fingiraju oporbu
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Rat u Nagorno Karabahu

Post Postao/la laga-nini »

Fatih je napisao/la: 12 okt 2020, 16:18
laga-nini je napisao/la: 12 okt 2020, 16:16 ..pa svaki drugi novinar u hr je završio u SDP-u il iz gonga..neki su dobivali mista ambasadora i slicno..u cemu je problem
Ovdje nema govora o stranci... Covjek radio za Dodika, ne SNSD.
..pa instankovic u najgledanijoj emisiji u hr je direktno doveo Petrova ..njegova uvjerenja kuća koja ga plaća moze mu Dat otkaz al nikako u zatvor
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Rat u Nagorno Karabahu

Post Postao/la Fatih »

Odosmo sa teme... Djakovica sam samo pomenuo kao primjer kako "novinar" nije bas uvijek novinar u pravom smislu. Ne znam, ja sam bas odlucio da vise ne pisem na temu Turske. Trebao bih osudjivati Erdogana u svemu, da bih bio na strani vecine forumasa. Taman posla da odgovaram svima. :D
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Rat u Nagorno Karabahu

Post Postao/la Socrates »

Fatih je napisao/la: 12 okt 2020, 16:16
Socrates je napisao/la: 12 okt 2020, 16:11 Razlika je da bi Amerika protiv takve zavjere branila ustavni sistem a Erdo brani samo sebe.

On to koristi kao izgovor da promjeni Ustav I obezbjedi svoje vjecito vladanje.
Slazem se. Ali, kako bi mogao dokazati da ovaj to radi zbog sebe, a u USA bi se stitio ustavni poredak? Dokaz za to je da je uvjerio cijelu trusku javnost (pa i opozicione partije su manje vise slagale sa njim) da je to bio napad na drzavu.
Pa vec je iskoristio taj pokusaj drzavnog udara da promjeni turski Ustav u svoju korist. U Americi promjeniti Ustav na takav nacin je u rangu naucne fantastike.

Ono sto Erdogan uspostavlja u Turskoj je autokratija koja dozvoljava privid demokratije.

Taj fenomen je dosta novog porijekla. Interesantno je da se kao prvi primjer takvog vladanja u moderno vrijeme uzima Miloseviceva vlast. Tako je bar u sjevernoamerickim akademskim raspravama.
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Rat u Nagorno Karabahu

Post Postao/la Fatih »

Socrates je napisao/la: 12 okt 2020, 16:23
Fatih je napisao/la: 12 okt 2020, 16:16

Slazem se. Ali, kako bi mogao dokazati da ovaj to radi zbog sebe, a u USA bi se stitio ustavni poredak? Dokaz za to je da je uvjerio cijelu trusku javnost (pa i opozicione partije su manje vise slagale sa njim) da je to bio napad na drzavu.
Pa vec je iskoristio taj pokusaj drzavnog udara da promjeni turski Ustav u svoju korist. U Americi promjeniti Ustav na takav nacin je u rangu naucne fantastike.

Ono sto Erdogan uspostavlja u Turskoj je autokratija koja dozvoljava privid demokratije.

Taj fenomen je dosta novog porijekla. Interesantno je da se kao prvi primjer takvog vladanja u moderno vrijeme uzima Miloseviceva vlast. Tako je bar u sjevernoamerickim akademskim raspravama.
Jos cu ovaj put i "kapak", posto je zaista post koji pogadja bas gdje treba. Naravno, ovaj je iskoristio sentiment turskog naroda nakon onoga, do maksimuma. I sada je kao Dodik u RS-u.

Sto se Amerike tice, slazem se u tome da bi bilo nemoguce promijeniti ustav na osnovu ovoga sto je ovaj iskoristio. Medjutim, ni ta komplikovanost oko promjene u USA i nije bas uvijek dobra. Vremena se mijenjaju, tako i prilike. Ali, ne bih o tome, nego cu navesti primjer 2. amandmana na ustav. Siguran sam da bi vecina ljudi htjela da se to promijeni. Ali, zbog svega onoga sto je potrebno da se to promijeni... Vecina nesto zeli, ali, nece da ide.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Rat u Nagorno Karabahu

Post Postao/la laga-nini »

..naravno nije ustav zeljomat ni naroda al ni predsjednika..
0
PRODUCENT
Novi behar
Novi behar
Reactions: 139
Postovi: 178
Pridružen/a: 24 sep 2020, 19:49

Re: Rat u Nagorno Karabahu

Post Postao/la PRODUCENT »

odoste predaleko


Putko im nece pomoc jer ga je onaj Pasinjan izdao
Americki je djak
Mislim da ga je Putko i natalizao ....
Azeri su im usli sa svih strana,uopste ne kontam taj njihov otpor
0
Odgovori

Natrag na “Svijet”