Američki predsjednik, Joe Biden

Geopolitika, države, novi svjetski poredak i zavjere...
Moderator: Socrates
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Biden vjeruje da je Putin "ubica": Platit će cijenu za miješanje u američke izbore

Post Postao/la storm »

Ja mislim, da je to fenomen, ili bolje rečeno kompleks neke vrste, nedostatak samokritike.
U zdravom društvu, koji smogne kritizirati vlast, nema tih pojava.
Neki smatraju udar na lidera osobno, uzimaju srcu, uzimaju kao poniženje, ne znam...
Gledam neke tu, ma šta onaj Janša uradio, izvalio glupost, oni traže opravdanje za njega, plješću, u ekstazi su....kažeš nešto protiv, imaju spreman repertoar...ti si crveni, ti si leftard, svašta, bez obzira na argumente (iako ja i komunizam, khm...)
Što se USA tiče, i na tom "uplitanju" im hvala sredinom devedesetih (danas im drugi put zahvaljujem :D )...od UN i EU smo vidjeli što smo dobili i kako bi sve završilo. Jedino neće biti dobro, kad neki američki predsjednik osvoji 80%...to je jedina opasnost za tu velesilu, Ne znam je li se ikad i dogodilo, ali još jednom se pokazuje genijalnost tog sustava izbora, uz neke sitne anomalije, ali dobro sad...
2
2 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Biden vjeruje da je Putin "ubica": Platit će cijenu za miješanje u američke izbore

Post Postao/la storm »

Socrates je napisao/la: 17 mar 2021, 23:42 Naravno, stvari se komplikuju kad odmaknemo od sebicnih pragmaticnih interesa, ali, ja rijetko vidim scenario u kojem bi bilo ko ko je imalo "prigrlio" demokratiju izabrao Rusa ili Kineza prije Amera. Od Drugog Svjetskog Rata do danas.

Izuzeo bih Vijetnam, koji je zbog zestine sukoba i koristenih sredstava izuzetak, ali ne i principijelno.

I u Vijetnamu su postojale dvije razlicite strane, koje bi se sigurno upustile u istrijebljivanje jedni drugih i bez prisustva Amera.
Da je Hitler bio samo malo mudriji, održao pakt Molotov- Ribentrop, ostavio sovjetima neke mrvice (Poljsku, Baltik, možda Rumunjsku, Madžarsku...) taktički ispregovarao nešto sa Britancima, zauzdao Japance....ameri bi ostali po strani. Pitaj boga, kako bi danas europa izgledala.
Možda bi pisali pod nickovima Sturm i Schubert :D
3
3 slika
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Biden vjeruje da je Putin "ubica": Platit će cijenu za miješanje u američke izbore

Post Postao/la Desperado »

Nije bas da prosjecni ljudi nesto posebno podrzavaju Putina. Vise je to neka vrsta inata prema zapadnom imperijalizmu.

Uostalom ako se gleda jedan citav narod i gotovo pa apsolutna podrska jednoj strani onda je to najcesce razlog sto taj narod nije jos uvijek dovoljno nacionalno osvijesten. Recimo primjer Srba - apsolutna podrska Rusiji i Putinu. Nadaju se da ce uvijek biti tu za njih itd. iako ih Rusija uglavnom samo iskoristava. Slicno je i sa Bosnjacima i Erdoganom i ovo je obicno prisutno tamo gdje postoje ideoloske slicnosti. Sve dok se jedan narod po defaultu oslanja tamo na neki ili neke druge narode i njihove vodje trazeci spas u istima i slicno, ti narodi nikad nece biti dovoljno nacionalno osvijesteni.
2
2 slika
exliberal
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2475
Postovi: 1633
Pridružen/a: 06 okt 2020, 15:00

Re: Biden vjeruje da je Putin "ubica": Platit će cijenu za miješanje u američke izbore

Post Postao/la exliberal »

Meni nije jasna opcinjenost ni jednom drzavom.
U sustini svi vole diktatore, vidimo kako u Madjarskoj podrzavaju Orbana, vidimo kako radikali vode Poljsku, kako se desnica budi po EU, kako pola amerike hoce Trumpa ..da nenabrajam dalje.

Podrzavat samo jednu stranu je pogresno, niti je sve kod rusa sranje niti je sve kod amerikanaca zlato.
To se moglo vidjet sad kad je Trump pokazao pravo lice amerike, duboko podjeljena drzava koja se drzi na nitima ( koliko god da mi se neki smijali za ovu izjavu). Ja sam isto tako mislio Amerika..hej bato znas ti sta je to, NY i Top Gun dok nisam vidio svojim ocima svo sranje na kojem ta drzava pociva, od cistog rasizma do brutalnog kapitalizma koji tretira svoje ljude kao zadnju stoku. Nekazem da je u Rusij bolje, daleko od toga samo kazem da su ameri bolji strucnjaci u PR. Prodat ce ti govno zamotano u papir da neces ni biti svjestan da te zajebo.

Sto se tice vanjske politike..to je povuci potegni...na jednoj strani ameri zategnu na drugoj rusi...nisu rusi masovno sirili arapsko proljece i rusili vlade po africi i bliskom istoku, sad svi govore rusi u Sirij a dok su ameri rovarili ( i jos rovare) sa najvecim ljudskim sljamom to je ..ko biva ok.
Neki dan citam neki italijanski clanak i covjek pise o pijacama robljem po Libij i ko je za to kriv, on se sam pita gdje su sad italijani i britanci koji su rovarili sa amerima na rusenju gadafija zbog nafte da se sad zabrinu o tim ljudima.. ..Hebe se njima, italijani kukaju zbog ilegalaca al niko nece da kaze da ih nije bilo dok je bio Gadafi na vlasti. Bush je zbog svojih licnih interesa gledajuci nas u oci i lazuci poderao cijelu drzavu i unakazio zivote milionima ljudi i opet nista...Ok na balkanu kazemo ameri donijeli nekakav mir...srbij otcjepili kosovo a onda su rusi iskoristili taj isti obrazac da uzmu Krim...na kraju ko placa njihove igre?
2
2 slika
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Biden vjeruje da je Putin "ubica": Platit će cijenu za miješanje u američke izbore

Post Postao/la Desperado »

Što se tiče Rusije i Amerike ipak ima nešto po čemu su Amerikanci bolji kad je u pitanju to njihovo nadmetanje. Rusi uglavnom djeluju destabilizirajuće na regije u kojima žele uspostaviti uticaj bez neke finansijske ili know how podrške. Od Amerikanaca, pa i EU, ćeš uvijek imati više koristi. Što se tiče nas Rusiji je trenutno cilj da zaustavi širenje EU na Balkanu, kao i da smanji američki uticaj. Upravo takvim destabilizirajućim mehanizmima koji samo prave štetu.

Što se tiče Poljske i Mađarske (pa i Češke i Slovačke djelomično) desnica je tu uvijek bila jaka. To nije rezultat sadašnjih politika. Crkva u tim državama ima izuzetno jak uticaj na društvo decenijama unazad. Koliko god da su razvijene narod im je itekako konzervativan. To se vidjelo i po mnogim protestima posljednjih godina protiv abortusa i slično u kojem je upravo crkva vodila najveću riječ, a ne politika. Neki njihovi političari su čak imali i klerofašističke ispade koje je osudila cijela Evropa.
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Biden vjeruje da je Putin "ubica": Platit će cijenu za miješanje u američke izbore

Post Postao/la Socrates »

NATO nije samo Amerika, da se moze reci da se podrzava samo jedna drzava. Podrzava se sistem sigurnosti, koji sigurno ima bezbroj vise pogodnosti za malu i ratom razorenu (u svakom smislu) drzavu kojoj prijeti opasnost od komsija i, generalno, bilo kakve osiljenosti desnice u evropskom kontekstu.

To uopste nije pitanje ljubavi prema nekom, nego cisto pitanje pragmaticnog ponasanja.

Spomenuta Libija je duga prica, koja se ne moze samo ispricati kroz ono sto se desavalo pocetkom 2010-tih. Nije ni citavo arapsko proljece prica koju mozemo ispricati iskljucivo okrivljujuci ovoga ili onoga u 21-vom vijeku

Gaddafi je bio igrac koji je uvijek provocirao medjunarodni poredak, i, kao takav, je imao znacajnu opoziciju i u Libiji i sire. Njega nisu Amerikanci skinuli sa vlasti, nego je siroka koalicija medjunarodnih i libijskih faktora to uradila.

Vojna intervencija u Libiji je posljedica rezolucije Savjeta Sigurnosti Ujedinjenih Nacija, za koju je glasalo deset clanica Savjeta (ukljucujuci BIH), a veto nije stavila nijedna stalna clanica. Dakle, nikakva jednostrana americka akcija.

Sto se tice Srbije I Kosova, koliko je zla i smrti Milosevic donio na Balkan, nije ni zasluzio nista drugo nego upravo ono sto je i dobio. Sta je trebalo cekati, da pocini genocid i nad kosovskim Albancima? I govoriti da je to razlog zasto su Rusi uzeli Krim je pomalo naivno. Nisu Rusi nista koristili. Njima nisu potrebni izgovori. Oni su svjetska sila, ili, barem, vole da izigravaju svjetsku silu, otkad postoje. Oni ce u svojoj okolini raditi stvari za koje misle da su zastita njihovih interesa. Niti ce koga pitati, niti im trebaju izgovori.

I naravno da se ni sa kim treba svadjati. Ali, valjda je jasno kome je u interesu mirna i udruzena Evropa, a kome je u interesu Evropa puna diktatora u kojoj nema mira i saradnje. BIH je mala i komplikovana drzava da moze sebi priustiti luksuz da ostane neutralna. Neutralnost je glupost, koju je samo Tito mogao prosipati spavacima na klupama. Ni on nije bio neutralan.

Ako si neutralan, najebaces, pogotovo ako imas slozenu drzavu kao sto je BIH.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Biden vjeruje da je Putin "ubica": Platit će cijenu za miješanje u američke izbore

Post Postao/la Sarajka »

Rusiju treba bukvalno odHebati. I staviti im do znanja da nema nikakvog koketiranja s njima. BiH je USA protektorat i Naravno da cemo „slijediti put“ gdje su oni. Trebamo biti ruski satelit u srcu EU? Sigurno!

Baćuške su predaleko da bi izvršile bilo kakvu aneksiju sa Srbima. Odnosno pomogli im. Mi smo geografski okruzeni clanicama i buducim clanicama NATO -a.

Dovidjenja baćuške.

Samo bi potpuni debil na našem mjestu koketirao sa Rusijom!
1
1 slika
A sad adio :sara
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Biden vjeruje da je Putin "ubica": Platit će cijenu za miješanje u američke izbore

Post Postao/la Socrates »

Pa, mislim, jbt, cetnik je jos uvijek na celu drzave koja je izvrsila agresiju na BIH i proizvela ovakvo stanje kakvo traje vec 25 godina, taj cetnik sjedi na dvije stolice jer se jos uvijek nije odrekao ratnih opcija (ima li drugo objasnjenje za sjedenje na dvije stolice? :zbunj ), a mi sad treba da supljiramo o nekoj neutralnosti. :lupa

I da raspravljamo jesu li bolji Rusi ili Ameri.
2
2 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Biden vjeruje da je Putin "ubica": Platit će cijenu za miješanje u američke izbore

Post Postao/la Sarajka »

Ma kakva neutralnost mi „na nosilima“ idemo u NATO. Na aparatima smo i „infuzije“ nam bukvalno za opstanak daje USA.

Kad odobre pristup Dodik samo moze cviliti.
1
1 slika
A sad adio :sara
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Biden vjeruje da je Putin "ubica": Platit će cijenu za miješanje u američke izbore

Post Postao/la Desperado »

Srbima je svakako nemoguće izbiti iz glave da ih je NATO bombardovao bez ikakvog razloga. Tom narodu je potreban jedan fabrički reset, kao da se uruše njihove strukture koje su najveći problem i destabilizacijski faktor na Balkanu decenijama unazad. Svaka normalna nacija ne bi priznanje genocida u Srebrenici i ostalih zločina okvalifikovala kao udar na srpstvo i cijeli narod, već na strukture i one koji su dali komande da se tako nešto učini. Zato nikad neće doći sebi i uvijek će biti ruska marioneta i produžena ruka da se sačuvaju ruski interesi na Balkanu.

Kako će BiH ući u NATO sa RS ostaje da se vidi, ali to je jedini put spasa za ovu zemlju. Nema drugih alternativa koje garantuju sigurnost.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Biden vjeruje da je Putin "ubica": Platit će cijenu za miješanje u američke izbore

Post Postao/la storm »

Socrates je napisao/la: 19 mar 2021, 22:14 Pa, mislim, jbt, cetnik je jos uvijek na celu drzave koja je izvrsila agresiju na BIH i proizvela ovakvo stanje kakvo traje vec 25 godina, taj cetnik sjedi na dvije stolice jer se jos uvijek nije odrekao ratnih opcija (ima li drugo objasnjenje za sjedenje na dvije stolice? :zbunj ), a mi sad treba da supljiramo o nekoj neutralnosti. :lupa

I da raspravljamo jesu li bolji Rusi ili Ameri.
Ja tražim uvijek, koga bih mogao zamisliti na čelu Hrvatske, da bude nekako slična situacija...

Šime Đodan
Ljubo Česić Rojs
neki treći redikul :keke
Jako se boje dana, kad BIH "poplavi" ...
San o liniji Karlobag-Karlovac- Virovitica je propao
San o srcu Srbije više manje, gdje je tu je...
U BIH propada i zadnji, ulaskom u NATO, i EU.
1
1 slika
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Biden vjeruje da je Putin "ubica": Platit će cijenu za miješanje u američke izbore

Post Postao/la Desperado »

Zlatko Hasanbegović, a može i Bruna Esih.

:ddk
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Biden vjeruje da je Putin "ubica": Platit će cijenu za miješanje u američke izbore

Post Postao/la storm »

MarlboroGold je napisao/la: 19 mar 2021, 23:35 Zlatko Hasanbegović, a može i Bruna Esih.

:ddk
I Bujanec je tu negdje :D
1
1 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Biden vjeruje da je Putin "ubica": Platit će cijenu za miješanje u američke izbore

Post Postao/la Socrates »

Da sam ja komandirao tim bombardiranjem Srbije, bilo bi to daleko gore po Srbiju. Ja bih ih tako rasturio, da se ne bi oporavili ni dan danas. I vojno i politicki. Ne bi zadrzali ni Vojvodinu ni Sandzak. Isto bih im rasturio drzavu, kao sto je Srbija rasturila BIH i Hrvatsku.

Minus civilne zrtve, naravno, jer ja sam miroljubiv covjek. Ali, da bih ih potpuno razvalio, nema nikakve sumnje. Ameri su bili milosrdni. I previse.

Ne moze se to ni porediti sa Hrvatskom. Da Milosevic nije rasturio Jugoslaviju na takav nacin, da je Srbija bila konstruktivni faktor u raspadu Jugoslavije, mnoge stvari se ne bi desile, pa ni Tudjmanova stupidna avantura u BIH.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Američki predsjednik, Joe Biden

Post Postao/la storm »

Nakon masakra u Koloradu....mada ne znam kako će mu to proći, barem ne za neke bitnije pomake u politici osobnog naoružanja---

Biden pozvao na zabranu pušaka i oštriju kontrolu oružja
Ne trebam čekati ni minut, a kamoli još jedan sat, da preduzmem zdravorazumske korake koji će spasiti živote u budućnost, kaže američki predsjednik.
aljazeera
slika
Pooštrene su mjere kontrole oružja nakon što je u pucnjavi u supermarketu u Koloradu poginulo 10 ljudi (EPA)
23 Mar 2021
Američki predsjednik Joe biden pozvao je u utorak na zabranu korištenja pušaka i pooštrene mjere kontrole oružja, nakon što je u pucnjavi u supermarketu u Koloradu poginulo 10 ljudi.

“Ne trebam čekati ni minut, a kamoli još jedan sat, da preduzmem zdravorazumske korake koji će spasiti živote u budućnosti”, rekao je on, dodajući da se može zabraniti upotreba pušaka, prenosi Tanjug, pozivajući se na Reuters.

“To nije i ne bi trebalo biti stranačko pitanje. To je američko pitanje, koje će spasiti živote, američke živote. Moramo djelovati”, istakao je Biden.

Napadač na supermarket identificiran
Među 10 žrtava pucnjave u supermarketu u saveznoj američkoj državi Kolorado je i 23-godišnji Srbin Neven Stanišić, parohijan u pravoslavnoj crkvi u Lakewoodu, rečeno je za beogradski Blic u toj crkvi.

Kako navode, Stanišić je krenuo na posao kada je došlo do pucnjave.

Policija je rankije u urtorak identificirala 21-ogodišnjeg muškarca kao osumnjičenog za pucnjavu, u kojoj je ubijeno 10 osoba, među kojima je i jedan policajac, prenosi AP.

Osumnjičeni je Ahmad Al Aliwi Alissa iz Arvade, predgrađa Denvera.

On se trenutno nalazi u bolnici, a trebalo bi kasnije tokom dana biti prebačen u okružni zatvor, zbog optužbi za ubistvo.


Nisu utvrđeni detalji pucanjave
Istražitelji još nisu utvrdili motiv pucnjave, ali vlasti veruju da je on jedini napadač, rekao je tužilac okruga Boulder Michael Doherty.

Pucnjava se dogodila sinoć u prodavnici King Supers u Boulderu, koji se nalazi na oko 40 kilometara severozapadno od Denvera.

U Boulderu se nalazi Univerzitet Kolorada.
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Američki predsjednik, Joe Biden

Post Postao/la Socrates »

Sedma masovna pucnjava u sedam dana u Americi.

Prije par dana u Atlanti, onaj ludjak ubio Azijate. Inace je znacajno porastao broj zlocina prema Azijatima (svima koji lice na Kineze) otkad je krenulo ovo sa koronom I od Trumpove retorike u krizi.
2
2 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Nice try
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3404
Postovi: 1800
Pridružen/a: 13 dec 2020, 15:13

Re: Američki predsjednik, Joe Biden

Post Postao/la Nice try »

Ne trebam čekati ni minut, a kamoli još jedan sat, da preduzmem zdravorazumske korake koji će spasiti živote u budućnosti”, rekao je on, dodajući da se može zabraniti upotreba pušaka, prenosi Tanjug, pozivajući se na Reuters.
Gledala sam ovaj njegov govor, izjavu. Sasvim je u pravu i samo mu fali malo žara u javnim nastupima...djeluje mi razumno, tiho ali kao da ponavlja već naučeno.
0
Odgovori

Natrag na “Svijet”