Europska Unija

Geopolitika, države, novi svjetski poredak i zavjere...
Moderator: Socrates
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Ramzess »

Socrates je napisao/la: 26 jan 2021, 20:54 A da mozda uzmete u obzir da se svijet suocava sa najgorom pandemijom u skorijoj istoriji. :ccc
Ma nije ovo Crna kuga, a ponasaju se kao da jeste. Evo skoro pricao sa jaranom u Svici na telefon, kaze imam covid evo me na poslu radim, nemam simptoma osim sto ne osjecam ukus i miris, zena samnom njoj nista, u firmi svi prelezali covid pa sad nemas koga ni zarazit.
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la lejlamo »

žao mi je ljudi kojima je egzistencija ugrožena zbog posljedica ovog stanja i nadam se da će njihove države nešto uraditi po tom pitanju.

kod nas se ničemu ne nadam.

većina ograničenja i zabrana su besmisleni, agonija se vještački održava i produžava i razumijem bunt u ljudima, ali besmislena rušenja i paljenja ne razumijem.

sumnjam da ovakvo stanje može još dugo potrajati, osim ako nekome nije sinula neka dodatna ideja kako da se iskoristi ovo sve.
0
bagra
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1450
Postovi: 1065
Pridružen/a: 14 dec 2020, 09:04

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la bagra »

Hannibal je napisao/la: 26 jan 2021, 20:16 nece. tako mi rec prijatelj iz cije, on sve zna ☹
brt pa jesam ti bar sto puta reko da
negovoris dje radim slika
e jesi alapaca vala ...bjelosvjecka
1
1 slika
moja cura slusa narodnjake slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la storm »

Nije ovo tako jednostavno, ni uprijeti prstom u krivca. Vlade jesu pogubljene, mislilo se, stroge će mjere donijeti rezultat kao proljetos, cjepiva dolaze, i u roku par mjeseci kroz postupno popuštanje, moglo bi se približno zaživjeti kao prije pandemije...
A loše vijesti samo sustižu...zapleti oko nabavke cjepiva, glasine oko efekta, propali poslovi, dugovi građana, pa svaka daljna restrikcija na sve ovo, izaziva bunt, nekad i pretjeran. Dosta toga pojašnjava i tekst ispod...

Premijer Mark Rutte osudio je u ponedjeljak "kriminalno nasilje", istaknuvši da je ono neprihvatljivo te da "99 posto Nizozemaca podupire restrikcije".

Iako je očito da su nasilnici prevladali među prosvjednicima, razlozi žestokog bunta ipak nisu toliko banalni da bi ih se moglo pojednostaviti etiketiranjem svih koji su izašli na ulice.


Tko su prosvjednici?
Tako britanski Daily Telegraph piše da se radi o raznolikoj skupini u kojoj su ljudi koji niječu da korona uopće postoji, tu su i "redovni" politički prosvjednici te oportunisti koji naprosto traže bilo kakav sukob. Sve njih na ulice je izvukla odluka o policijskom satu koja je nakon gotovo godine dana života u nekom obliku lockdowna isisala i zadnju kap strpljenja kod nekih osoba.

Pritom se mora uzeti u obzir da Nizozemci imaju prilično libertarijanski pogled na slobodu, naglašava Matthew Rodger, analitičar za Nizozemsku iz The Economist Intelligence Unit.

- Neprijateljski stav prema lockdownu, naročito prema mjerama socijalnog distanciranja, mnogo je jači u Nizozemskoj nego u Britaniji ili Njemačkoj, kaže Rodger.

slika
Prizor nereda u Nizozemskoj
Pro Shots Photo Agency/Ddp Usa/Profimedia
- U istraživanjima koja su provedena krajem studenog i početkom prosinca prošle godine, oko trećina Nizozemaca snažno se protivilo zatvaranju i policijskom satu, dok je u Velikoj Britaniji i Njemačkoj taj stav imalo između 15 i 20 posto ljudi. Nizozemci također stavljaju znatno veći naglasak na osobnu slobodu i slobodu izražavanja nego druge zemlje u Europi, što vjerojatno vuče porijeklo još od Reformacije, smatra Rodger.

Uzroci ovako burnih prosvjeda mogu se tražiti i u sve većim političkim podjelama u Nizozemskoj, u kojoj je u parlamentu 15 stranaka i u kojoj koalicija četiri stranke funkcionira kao tehnička vlada do izbora u ožujku.


Neke od oporbenih stranaka, poput radikalno desnog Foruma za demokraciju su izrazito protiv lockdowna, a neki analitičari boje se radikaliziranja društva po uzoru na SAD, u kojem su ljudi odcijepljeni od realnosti u konačnici provalili u Kongres.


Tri glavna protivnika
Profesor sociologije sa sveučilišta u Amsterdamu, Jan Willem Duyvendak, ovako je opisao stanje uma kod prosvjednika:

- Ljudi koji su se mobilizirali imaju tri glavna protivnika - mainstream medije, za koje zaista misle da šire laži, znanost i znanstvene činjenice te vlast, koja se personificira kroz policiju.

Danny de Vries, profesor antropologije sa Sveučilišta u Amsterdamu pak smatra da su okidač mlađim prosvjednicima i sve strže restrikcije kojima se vlast upliće u društveni život.


- Ovo je miks mlađih grupacija, s donekle različitim motivima, ali svi dijele isti stav prema vladi i naginju k desnom spektru političkog pola. Trenutno nemaju nikakav drugi "ispušni ventil" za svoje frustracije, poput nogometnih utakmica pa se rivalstvo prelilo na ovaj tip "natjecanja kroz vandalizam".

Jedan od prosvjednika, Ab Gietelink, pak ističe teške ekonomske i sociološke posljedice lockdowna.

- Tisuće kompanija se zatvorilo, ljudi su ostali bez posla, djeca ne mogu ići u školu, brani se druženje, ne možete otići ni na utakmicu. Ljudi su protiv zatvaranja, a policijski sat bio je kap koja je prelila čašu.
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Ommadawn »

Znači ljudi koji glasaju za austrijski FPÖ i slične partije...
White trash i F.G.R.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Sarajka »

Buki je napisao/la: 27 jan 2021, 05:58
Sarajka je napisao/la: 26 jan 2021, 20:40

Ne znam kako kod vas izgleda vanredo stanje, ali ovdje počinje svakodnevnica ličiti na život u zatvoru otvorenog tipa. Vjerovao ili ne.
Ovdje zatvore jedini bazen, da se roknes. :malagani
Ovdje poluditis za maskama vlada. Danas sam satima bila u kupovini, jer ljudi gledaju da ulove masku besplatno ili nešto jeftiniju (20/30 centi).
Plus susnježica, pa neka nesreća.. nikad do kuće doći.
0
A sad adio :sara
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Heidi »

Kod nas se danas dvije potukle u Kauflandu :ha
Jedna je ovoj sto je imla masku ispod nosa spucala cvoku..... Hej, ti, digni masku! I ojiiiing po surli.
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Sarajka »

Heidi je napisao/la: 27 jan 2021, 22:30 Kod nas se danas dvije potukle u Kauflandu :ha
Jedna je ovoj sto je imla masku ispod nosa spucala cvoku..... Hej, ti, digni masku! I ojiiiing po surli.
Draga, stvarno ljudi ne znaju gdje udaraju. Nije ni čudo sto lančani sudar danas i satima kolona. Takvi iziritirani i voze.
1
1 slika
A sad adio :sara
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Sarajka »

Ommadawn je napisao/la: 26 jan 2021, 23:01
Sarajka je napisao/la: 26 jan 2021, 22:41

Ja sam prezivjela opsadu. Tako da znam sto znaci ratno stanje. No mogu razumjeti i ljude, koji rata nisu nikad vidjeli i ne znaju njegove posljedice a prepadnuti su ovim stanjem pandemije( kojoj se ne nadzire kraj)
Prepadnuti su za egzistenciju i zivot. Zivot i buducnost svoje djece. Osamljeni su i bez socijalnih kontakata. Zivot im je na rubu provalije. Mozes ih ti razumjeti?
Donekle da ali donekle i ne.
Imaju sve mogućnosti kontaktiranja - video-pozive sa smiješnim cijenama, pa socijalno i nisu toliko ugroženi.

Koga smo mi mogli vidjeti ili čuti u ratu? Za nas je naša rodbina godinu dana mislila da smo pobijeni, klanjali nam Fatihu, dok im se nismo uspjeli javiti putem radio-amatera.

Kao i svaka kriza, i ova će imati svoj kraj, svoje posljedice, a ko se razumije u koordinatni sistem i matematiku (i pride osnovno poznavanje historije) zna da nakon svake katastrofe slijedi uspon. A taj uspon mora neko graditi - budućnost djece je obezbjeđena. Preživjeli su krizu, lako će u dobrome.

Zašto je život na rubu provalije? Ne možeš se suočiti da moraš jedno vrijeme zategnuti kaiš?

Pa nije njima tako jedinima na svijetu.
Palestinci žive tako zadnjih 70 godina pa nikoga dupe ne boli. A taj problem je makar riješiv za skoro manje od mjesec dana.
A video poziv nije isto sto i kontakt s drugim ljudskim bićem. Pogotovo ako se radi o bliskoj osobi. Po toj logici ja bi odavno već živjela u USA. A mamu i tatu bi kontaktirala viberom i kamerom. Vjeruj da sam odbacila jedan prilično značajan segment života zbog te udaljinosti. Vjerujem i da mnogi izbjegavaju kontakt sa starcima, ako rade u uslužnim djelatnostima i izloženi su riziku. I sama nisam išla svojim, dok sam radila i svakodnevno bila u firmi.

Rat je nešto što je slično, no opet neusporedivo sa ovom situacijom u prosječnom ljudskom mozgu.

Sto se Palestinaca tiče, možda ću zvučati grubo, no imaju oni bogatu dijasporu. I razumijem jačinu i moć Izraela. Lobi..
No ne razumijem palestinsku poziciju. Trebali su uz pomoć dijaspore da razviju se mnogo bolje i pariraju Izraelcima. Ovako će ih potisnuti totalno. Nazalost. Ali od moljakanja i cekanja da neko drugi rijesi tvoje političke, ekonomske i drzavne probleme nema nista. To bi mi iz BiH trebalo najbolje da shvaćamo.
0
A sad adio :sara
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

U Španiji uklonjena posljednja statua nekadašnjeg fašističkog diktatora Francisca Franka

Post Postao/la storm »

slika
S. M.

Foto: Reuters
Posljednja statua bivšeg španskog diktatora Francisca Franca uklonjena je u utorak s gradskih vrata Melille, španske enklave i autonomnog grada na sjeverozapadnoj afričkoj obali.


Statua podignuta tri godine nakon Francove smrti 1978. obilježavala je njegovu ulogu zapovjednika Španske legije u ratu koji su dvadesetih godina prošlog stoljeća vodile Španija i Francuska protiv berberskih plemena u Maroku.

"Ovo je historijski dan za Melillu", rekla je Elena Fernandez Trevino, zadužena za obrazovanje i kulturu u toj oblasti, a nakon što je lokalna skupština izglasala uklanjanje spomenika, ističući da je to "jedini kip posvećen dikatoru u Evropi".

Samo je desničarska stranka Vox glasala protiv tog poteza, tvrdeći da je kip slavio Francovu vojnu ulogu, a ne njegovu diktaturu, pa se u tom slučaju ne bi trebao primjenjivati Zakon o historijskom sjećanju iz 2007. godine, kojim se traži uklanjanje svih simbola povezanih s Francovim režimom.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: U Španiji uklonjena posljednja statua nekadašnjeg fašističkog diktatora Francisca Franka

Post Postao/la storm »

Iskreno ne znam ni što su do sad čekali....40+ godina, držati jednog fašistu, ma kakva zabit bila, i nije baš bilo u skladu sa civilizacijskim dosegom, u kakve se Španjolska ubrajala...
I inače imaju sad problema sa uhićenjem repera, koji je vrijeđao instituciju kralja, glorificirao terorizam...kad se tu nadoda i Katalonski problem, dosta burno u državi.
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/nast ... /210219025
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Europska Unija

Post Postao/la storm »

Ovo mi zvuči kao provođenje kraju nato pakta, i dugo najavljivan vojni savez eu.
Bilo je ovih dana frke izmedju francuske i Australije, koje su imale dogovor o cca 60 mlrd posla za podmornicama, pa je u posao upala usa... Pa će sad francuzi grcima nešto raditi...
Uglavnom zadnje vrijeme eu dosta uže surađuje vojno... Čak je i hr uzela 12 rafale borbenih aviona francuske proizvodnje...


Evropski parlament sinoć je usvojio vrlo važan izvještaj
Autor: Raport.ba
Evropski parlament u srijedu je usvojio izvještaj o budućnosti odnosa SAD-a i Europske unije, izvjestitelja Tonina Picule, u kojemu stoji da je Amerika i dalje glavni europski partner, no i da Europa mora graditi svoju stratešku autonomiju.



Ovo izvješće svojevrsno je “uputstvo” parlamenta Evropskom vijeću i visokom predstavniku EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Josepu Borrellu za odnos sa SAD-om.

Za usvajanje izvješća glasalo je 550 zastupnika, protiv je bilo 83, a suzdržanih 55.
0
Odgovori

Natrag na “Svijet”