Europska Unija

Geopolitika, države, novi svjetski poredak i zavjere...
Moderator: Socrates
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Sarajka »

Socrates je napisao/la: 26 jan 2021, 20:25 Svako moze biti koristan ili beskoristan u bilo kakvoj situaciji.

Neko je rodjen da razvaljuje, a neko da gradi. Ja sam u ovih godinu dana dobio sedam ponuda za posao. Dakle, ne da sam trazio, nego su mi nudili.

Ali, pretpostavljam da ima veze i rad na sebi kad drustvo nije u krizi. Ja ostavljam mogucnost da i drzave nisu radile dovoljno da se donekle zastite od ovakvih situacija. I da sada ne rade dovoljno. Medjutim, ocekivati od drzave da se nosi sa ovakvom situacijom kako svima nama odgovara je pomalo nerealno.

Socijalni zivot - u redu. Hajde da uzmem kao neki argument.

Al' razbijati i prizeljkivati gradjanski rat je nesto sasvim drugo. Ko ikome garantuje da nece biti prva zrtva u tom gradjanskom ratu? Lako je budalesati kad ti jos nisu dosli na prag.

Kad dodju, nemoj se Bogu zaliti sto si ti prva zrtva, ako si dio beskorisne mase koja se dere bezveze.
Ne radi se o priželjkivanju građanskog rata. Mislim da je ovo na HR iskonstruirano nevješto od novinara.
A prenijeli su i poneki portali sa njemačkog govornog područja. Radi se o tome da situacija zaista nije jednostavna i da ni bogatije evropske države nemaju rješenja za ovakve stvari. Jednostavno predugo traju. Kako onda da ih vodoinstalater ili konobar nadju? Frizerka, kelnerica?
To su zanimanja recimo koja u Austriji trenutno ne mogu pronaći posao. Ne radi se o prekvalifikaciji, prodavačice iz butika luksuznom robom, u prodavačicu u supermarketu. Radi se o tome, da pojedina zanimanja jednostavno su pogodjena ovim stanjem i biće još dugo zbog pandemije.
0
A sad adio :sara
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Socrates »

Racionalan odgovor drzave jeste uvodjenje "vanrednog stanja", zamrzavanje cijena osnovnih proizvoda, cak i preuzimanje proizvodnje I distribucije tih proizvoda.

Cak i uvodjenje zagarantovanog licnog dohotka.

Ali, to onda dovodi do stoke opet da se dere jos zesce.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Sarajka »

Heidi je napisao/la: 26 jan 2021, 20:30 Sve je kako @Sarajka kaze.
Strah cini svoje.
U Austriji (relativno bogatoj) smo danas raspravljali o preostalim novčanim sredstvima za migrante u više kolektivnih smještaja. Zalihe (sve vrste) su na izmaku.
A o radno sposobnom stanovništvu već sam napisala osvrt. Ista je priča u Njemačkoj? Vidim Merkelica je pri uvodjenju opet mjera?
0
A sad adio :sara
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Sarajka »

Socrates je napisao/la: 26 jan 2021, 20:37 Racionalan odgovor drzave jeste uvodjenje "vanrednog stanja", zamrzavanje cijena osnovnih proizvoda, cak i preuzimanje proizvodnje I distribucije tih proizvoda.

Cak i uvodjenje zagarantovanog licnog dohotka.

Ali, to onda dovodi do stoke opet da se dere jos zesce.
Ne znam kako kod vas izgleda vanredo stanje, ali ovdje počinje svakodnevnica ličiti na život u zatvoru otvorenog tipa. Vjerovao ili ne.
1
1 slika
A sad adio :sara
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22350
Postovi: 17072
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Russki »

Nema više normalnog.

Vrli novi svijet pod apsolutnom kontrolom.
3
1 slika 1 slika 1 slika
abysmal depths are flooded
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Heidi »

Sarajka je napisao/la: 26 jan 2021, 20:38
Heidi je napisao/la: 26 jan 2021, 20:30 Sve je kako @Sarajka kaze.
Strah cini svoje.
U Austriji (relativno bogatoj) smo danas raspravljali o preostalim novčanim sredstvima za migrante u više kolektivnih smještaja. Zalihe (sve vrste) su na izmaku.
A o radno sposobnom stanovništvu već sam napisala osvrt. Ista je priča u Njemačkoj? Vidim Merkelica je pri uvodjenju opet mjera?
Sve isto. Gastronomija I maloprodaja idu "down" sa novim mjerama I produzivanjem lockdowna, + nove mjere za izlazak I ulazak u zemlju. Tu vjerovatno dobivamo totales. Alles dicht!
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Heidi »

Russki je napisao/la: 26 jan 2021, 20:42 Nema više normalnog.

Vrli novi svijet pod apsolutnom kontrolom.
Sve vise lici na to.
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Sarajka »

Heidi je napisao/la: 26 jan 2021, 20:43
Sarajka je napisao/la: 26 jan 2021, 20:38

U Austriji (relativno bogatoj) smo danas raspravljali o preostalim novčanim sredstvima za migrante u više kolektivnih smještaja. Zalihe (sve vrste) su na izmaku.
A o radno sposobnom stanovništvu već sam napisala osvrt. Ista je priča u Njemačkoj? Vidim Merkelica je pri uvodjenju opet mjera?
Sve isto. Gastronomija I maloprodaja idu "down" sa novim mjerama I produzivanjem lockdowna, + nove mjere za izlazak I ulazak u zemlju. Tu vjerovatno dobivamo totales. Alles dicht!
I mi vas pratimo u svemu. Ne sumnjam da ćemo i u tome. Samo Merkelica odmah odreže to mjesec, a ovi naši svake dvije nedelje izlaze sa novim saopstenjima.
Užasava me činjenica da je nemoguce kafu popiti i na otvorenom ako otopli krajem februara.
0
A sad adio :sara
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22350
Postovi: 17072
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Russki »

Heidi je napisao/la: 26 jan 2021, 20:45
Russki je napisao/la: 26 jan 2021, 20:42 Nema više normalnog.

Vrli novi svijet pod apsolutnom kontrolom.
Sve vise lici na to.
Nikada jasnije nije bilo.

Zivi bili pa vidjeli kome je normalno da ne smije 5 kilometara od kuće da otiđe u posjetu nekome a da te ne zaustavljaju policajci i sve ostale grane vlade.
1
1 slika
abysmal depths are flooded
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Heidi »

Vec su me zvali iz Caritasa da ucestvujem u projektu koji ce pruzati pomoc sa hranom I odjecom za porodice gdje su oboje ostali bez posla. Caritas vec uveliko radi na tome. Zna ce oni zasto.
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Sarajka »

Russki je napisao/la: 26 jan 2021, 20:47
Heidi je napisao/la: 26 jan 2021, 20:45

Sve vise lici na to.
Nikada jasnije nije bilo.

Zivi bili pa vidjeli kome je normalno da ne smije 5 kilometara od kuće da otiđe u posjetu nekome a da te ne zaustavljaju policajci i sve ostale grane vlade.
Ovdje table na autima kontroliraju. Iz koje si općine. I kazne dobiješ. Ako si s javnim prijevozom, lijepo te pitaju, koji je razlog tvog dolaska u x općinu, ako živiš u y.
I ako ne radiš ili nemaš neki dobar razlog, opet kazna.
1
1 slika
A sad adio :sara
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Socrates »

Sarajka je napisao/la: 26 jan 2021, 20:40
Socrates je napisao/la: 26 jan 2021, 20:37 Racionalan odgovor drzave jeste uvodjenje "vanrednog stanja", zamrzavanje cijena osnovnih proizvoda, cak i preuzimanje proizvodnje I distribucije tih proizvoda.

Cak i uvodjenje zagarantovanog licnog dohotka.

Ali, to onda dovodi do stoke opet da se dere jos zesce.
Ne znam kako kod vas izgleda vanredo stanje, ali ovdje počinje svakodnevnica ličiti na život u zatvoru otvorenog tipa. Vjerovao ili ne.
Nista ovo sto smo mi dosad vidjeli nije ni blizu "vanrednog stanja" koje bi trebalo uvesti. Mada je to preblaga rijec.

Hajde da nazovemo to "ratno stanje".

Ratno stanje bi bilo preuzimanje ekonomije, ili dobrog dijela ekonomije, i dirigirati je da radi za drustvo. To je trebalo uvesti na pocetku. Ratna ekonomija. To su Trumpu savjetovali, a on nije poslusao.

Policijski satovi i druge mjere su samo posljedica. Ako ne zelite ovakve razvaljivace svega da vam pokucaju na vrata u potrazi za njihovom pravdom, e pa mora se nekako kontrolirati rulja.

Sve je ovo dosad bilo nista. Izadji da vjezbas, vozaj se biciklom, izadji u prirodu, setaj kucne ljubimce. Jedini uslov, pri najostrijim mjerama, ne sastaj se sa ljudima koji nisu dio tvog kucanstva.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22350
Postovi: 17072
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Russki »

Sarajka je napisao/la: 26 jan 2021, 20:50
Russki je napisao/la: 26 jan 2021, 20:47

Nikada jasnije nije bilo.

Zivi bili pa vidjeli kome je normalno da ne smije 5 kilometara od kuće da otiđe u posjetu nekome a da te ne zaustavljaju policajci i sve ostale grane vlade.
Ovdje table na autima kontroliraju. Iz koje si općine. I kazne dobiješ. Ako si s javnim prijevozom, lijepo te pitaju, koji je razlog tvog dolaska u x općinu, ako živiš u y.
I ako ne radiš ili nemaš neki dobar razlog, opet kazna.
Jasno je meni to mlada damo. I sad ja opet pitam sve prisutne dal' je to normalno u ovom suverenom, demokratskom slobodnom svijetu kako ga nazivaju već...
1
1 slika
abysmal depths are flooded
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Heidi »

Sarajka je napisao/la: 26 jan 2021, 20:46
Heidi je napisao/la: 26 jan 2021, 20:43

Sve isto. Gastronomija I maloprodaja idu "down" sa novim mjerama I produzivanjem lockdowna, + nove mjere za izlazak I ulazak u zemlju. Tu vjerovatno dobivamo totales. Alles dicht!
I mi vas pratimo u svemu. Ne sumnjam da ćemo i u tome. Samo Merkelica odmah odreže to mjesec, a ovi naši svake dvije nedelje izlaze sa novim saopstenjima.
Užasava me činjenica da je nemoguce kafu popiti i na otvorenom ako otopli krajem februara.
Mozes na prozoru ili balkonu.
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Heidi »

Russki je napisao/la: 26 jan 2021, 20:51
Sarajka je napisao/la: 26 jan 2021, 20:50

Ovdje table na autima kontroliraju. Iz koje si općine. I kazne dobiješ. Ako si s javnim prijevozom, lijepo te pitaju, koji je razlog tvog dolaska u x općinu, ako živiš u y.
I ako ne radiš ili nemaš neki dobar razlog, opet kazna.
Jasno je meni to mlada damo. I sad ja opet pitam sve prisutne dal' je to normalno u ovom suverenom, demokratskom slobodnom svijetu kako ga nazivaju već...
Nije BA!
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Socrates »

A da mozda uzmete u obzir da se svijet suocava sa najgorom pandemijom u skorijoj istoriji. :ccc
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Sarajka »

Socrates je napisao/la: 26 jan 2021, 20:51
Sarajka je napisao/la: 26 jan 2021, 20:40

Ne znam kako kod vas izgleda vanredo stanje, ali ovdje počinje svakodnevnica ličiti na život u zatvoru otvorenog tipa. Vjerovao ili ne.
Nista ovo sto smo mi dosad vidjeli nije ni blizu "vanrednog stanja" koje bi trebalo uvesti. Mada je to preblaga rijec.

Hajde da nazovemo to "ratno stanje".

Ratno stanje bi bilo preuzimanje ekonomije, ili dobrog dijela ekonomije, i dirigirati je da radi za drustvo. To je trebalo uvesti na pocetku. Ratna ekonomija. To su Trumpu savjetovali, a on nije poslusao.

Policijski satovi i druge mjere su samo posljedica. Ako ne zelite ovakve razvaljivace svega da vam pokucaju na vrata u potrazi za njihovom pravdom, e pa mora se nekako kontrolirati rulja.

Sve je ovo dosad bilo nista. Izadji da vjezbas, vozaj se biciklom, izadji u prirodu, setaj kucne ljubimce. Jedini uslov, pri najostrijim mjerama, ne sastaj se sa ljudima koji nisu dio tvog kucanstva.
Pa ja to mogu. Sve sto si naveo. Samo oko stana naravno. Radim u državnoj instituciji i nisam trenutno bez posla.
Ali Ana konobarica iz lokalnog birca ima 3 djece i ne radi od marta prošle godine. Muž joj je vodoinstalater. I on je na skraćenom radnom vremenu. Tako da su im se mjesečna primanja smanjila za nekih 40%. A kućanstvo je brijčano isto ostalo. Zaliha novca sto su imali potrošili su. Stan im je 800 eura. Ne posjeduju nekretninu. Oboje su u četrdesetim.
Šta njima savjetuješ? 🥰
0
A sad adio :sara
Odgovori

Natrag na “Svijet”