Europska Unija

Geopolitika, države, novi svjetski poredak i zavjere...
Moderator: Socrates
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22371
Postovi: 17097
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Russki »

Zatvorite se u podrume i čekajte apokalipsu. Ja odoh pojesti nešto. Dok se još i to može.
0
abysmal depths are flooded
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Heidi »

Jok ba, samo vicite Yes!
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Hannibal »

varga i ja smo se spremili za ovu situaciju
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Sarajka »

Socrates je napisao/la: 26 jan 2021, 20:57 ...
Bila sam ja na mnogo protesta. Cak i u Sarajevu. A ne u Beču. Prije par godina recimo u Sarajevu na protestima za Pride. Navijači s pokojni bejzboökom s jedne strane, a vehabije s druge. Nas 20 LOL
0
A sad adio :sara
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Socrates »

Sarajka je napisao/la: 26 jan 2021, 20:57
Socrates je napisao/la: 26 jan 2021, 20:51

Nista ovo sto smo mi dosad vidjeli nije ni blizu "vanrednog stanja" koje bi trebalo uvesti. Mada je to preblaga rijec.

Hajde da nazovemo to "ratno stanje".

Ratno stanje bi bilo preuzimanje ekonomije, ili dobrog dijela ekonomije, i dirigirati je da radi za drustvo. To je trebalo uvesti na pocetku. Ratna ekonomija. To su Trumpu savjetovali, a on nije poslusao.

Policijski satovi i druge mjere su samo posljedica. Ako ne zelite ovakve razvaljivace svega da vam pokucaju na vrata u potrazi za njihovom pravdom, e pa mora se nekako kontrolirati rulja.

Sve je ovo dosad bilo nista. Izadji da vjezbas, vozaj se biciklom, izadji u prirodu, setaj kucne ljubimce. Jedini uslov, pri najostrijim mjerama, ne sastaj se sa ljudima koji nisu dio tvog kucanstva.
Pa ja to mogu. Sve sto si naveo. Samo oko stana naravno. Radim u državnoj instituciji i nisam trenutno bez posla.
Ali Ana konobarica iz lokalnog birca ima 3 djece i ne radi od marta prošle godine. Muž joj je vodoinstalater. I on je na skraćenom radnom vremenu. Tako da su im se mjesečna primanja smanjila za nekih 40%. A kućanstvo je brijčano isto ostalo. Zaliha novca sto su imali potrošili su. Stan im je 800 eura. Ne posjeduju nekretninu. Oboje su u četrdesetim.
Šta njima savjetuješ? 🥰
Kao i u svakom vanrednom stanju, morace raditi na skresavanju potrosnje. Ne znam zasto je to cudno. Nije Merkelica izmislila koronu da im napakosti.

A sta drugo da kazem?

Ponavljam, drzava je trebala uvesti jos rigoroznije mjere. Pogotovo ekonomske.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Sarajka »

Socrates je napisao/la: 26 jan 2021, 21:05
Sarajka je napisao/la: 26 jan 2021, 20:57

Pa ja to mogu. Sve sto si naveo. Samo oko stana naravno. Radim u državnoj instituciji i nisam trenutno bez posla.
Ali Ana konobarica iz lokalnog birca ima 3 djece i ne radi od marta prošle godine. Muž joj je vodoinstalater. I on je na skraćenom radnom vremenu. Tako da su im se mjesečna primanja smanjila za nekih 40%. A kućanstvo je brijčano isto ostalo. Zaliha novca sto su imali potrošili su. Stan im je 800 eura. Ne posjeduju nekretninu. Oboje su u četrdesetim.
Šta njima savjetuješ? 🥰
Kao i u svakom vanrednom stanju, morace raditi na skresavanju potrosnje. Ne znam zasto je to cudno. Nije Merkelica smislila koronu da im napakosti.

A sta drugo da kazem?

Ponavljam, drzava je trebala uvesti jos rigoroznije mjere. Pogotovo ekonomske.

Kako da skrešu potrošnju? Jedno od troje djece da prestane jesti? Dati muza neudatoj šezdesetogodišnjoj komšinici u najam? 🙏
Drzava bi trebala da im olaksa recimo placanje necega? Nije li to logicnije?
0
A sad adio :sara
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Socrates »

Sarajka je napisao/la: 26 jan 2021, 21:08
Socrates je napisao/la: 26 jan 2021, 21:05

Kao i u svakom vanrednom stanju, morace raditi na skresavanju potrosnje. Ne znam zasto je to cudno. Nije Merkelica smislila koronu da im napakosti.

A sta drugo da kazem?

Ponavljam, drzava je trebala uvesti jos rigoroznije mjere. Pogotovo ekonomske.

Kako da skrešu potrošnju? Jedno od troje djece da prestane jesti? Dati muza neudatoj šezdesetogodišnjoj komšinici u najam? 🙏
Drzava bi trebala da im olaksa recimo placanje necega? Nije li to logicnije?
Pa ovdje drzava placa osiguranje za nezaposlene svima koji su ostali bez posla zbog korone.

Vjerujem da je tako u skoro svim zapadnim drzavama.

Ovdje imaju dva ili tri programa za privatnike koji zbog korone ne mogu placati troskove. Vjerujem da je tako I u vecini zapadnih drzava.

Jos desetak programa postoji za razne slojeve stanovnistva, za studente, penzionere, itd.

Vjerujem da je tako u vecini zapadnih drzava.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Hannibal »

drug i ja uzesmo nedavno po 500 franaka pomoci od svicarske jer smo nezaposleni
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la CocoMa »

Socrates je napisao/la: 26 jan 2021, 21:13
Sarajka je napisao/la: 26 jan 2021, 21:08


Kako da skrešu potrošnju? Jedno od troje djece da prestane jesti? Dati muza neudatoj šezdesetogodišnjoj komšinici u najam? 🙏
Drzava bi trebala da im olaksa recimo placanje necega? Nije li to logicnije?
Pa ovdje drzava placa osiguranje za nezaposlene svima koji su ostali bez posla zbog korone.

Vjerujem da je tako u skoro svim zapadnim drzavama
.

Ovdje imaju dva ili tri programa za privatnike koji zbog korone ne mogu placati troskove. Vjerujem da je tako I u vecini zapadnih drzava.

Jos desetak programa postoji za razne slojeve stanovnistva, za studente, penzionere, itd.

Vjerujem da je tako u vecini zapadnih drzava.


:D
1
1 slika
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Sarajka »

Socrates je napisao/la: 26 jan 2021, 21:13
Sarajka je napisao/la: 26 jan 2021, 21:08


Kako da skrešu potrošnju? Jedno od troje djece da prestane jesti? Dati muza neudatoj šezdesetogodišnjoj komšinici u najam? 🙏
Drzava bi trebala da im olaksa recimo placanje necega? Nije li to logicnije?
Pa ovdje drzava placa osiguranje za nezaposlene svima koji su ostali bez posla zbog korone.

Vjerujem da je tako u skoro svim zapadnim drzavama.

Ovdje imaju dva ili tri programa za privatnike koji zbog korone ne mogu placati troskove. Vjerujem da je tako I u vecini zapadnih drzava.

Jos desetak programa postoji za razne slojeve stanovnistva, za studente, penzionere, itd.

Vjerujem da je tako u vecini zapadnih drzava.
Ne plaća osiguranje u potpunosti, nego samo dio troška privatnicima. Zato su mala i srednja obrtništva na koljenima.
Novac sa biroa za zapošljavanje se takodjer dobija, i socijalno. Ali to nije ni priblizno sumi plaće. Nekih 70% prvih 6 mjeseci a nakon tog perioda od 50 do 60%. Ovisi koliko si radio neprekidno i da li si u zadnjih pet godina koristio socijalne beneficije. Ako jesi, a nisi predvidio pandemiju, onda je bas situacija dramaticna.

Potpora za stanovanje se dobija, i dječiji doplatak. No opet primanja su skresana dobro jer na plaći kao osnovi ljudi su zakinuti. Znači NIKO sa njemackog govornog područja ko ne radi, trenutno ne moze nadoknadu plaće nikakvim Programom i dobiti makar 90% sume. Takvo sto ne postoji.

I sa obrtništvima je isto. Ne rade i kad ce ne znaju.
0
A sad adio :sara
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Socrates »

Pa ne treba ni ocekivati da pokriju 100% troskove zivota kakav je bio prije korone, jbg.

Cilj je da se ljudima pomogne da nekako prebrode nezapamcenu krizu. :zbunj

Ja bih uveo zagarantovani licni dohodak, ali, i problemi sa tim su visestruki, pogotovo ako se uvodi u vrijeme krize.

Samo, budite uvjereni da vecina ovih sto razbijaju nisu imali nikakav posao prije krize. Uglavnom, bili su beskorisni i prije, beskorisni su i danas. Njima je cilj da razbiju. Preci ce na glave uskoro. Nece to biti glave politicara, nego najmanje zasticenih grupa stanovnistva.
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Sarajka »

Socrates je napisao/la: 26 jan 2021, 21:29 Pa ne treba ni ocekivati da pokriju 100% troskove zivota kakav je bio prije korone, jbg.

Cilj je da se ljudima pomogne da nekako prebrode nezapamcenu krizu. :zbunj

Ja bih uveo zagarantovani licni dohodak, ali, i problemi sa tim su visestruki, pogotovo ako se uvodi u vrijeme krize.

Samo budite uvjereni da vecina ovih sto razbijaju nisu imali nikakav posao prije krize. Uglavnom, bili su beskorisni i prije, beskorisni su i danas. Njima je cilj da razbiju. Preci ce na glave uskoro. Nece to biti glave politicara, nego najmanje zasticenih grupa stanovnistva.
Ja nigdje ne zagovaram nasilje. Boze sacuvaj. Samo pojasnjavam situaciju. Moguce da ima i beskorisnih u tim masama razbijaca, uvjek ih ima. Ali da iskljucivo oni protestiraju, to takodjer nije tacno. Ljudima je opravdano vanrednog stanja preko glave. Iscrpili se u ekonomskom pogledu i iscrpili sve zalihe, a i psihički. Pa eto ti shvati kako hoceš. Ali stezanje ove omče dodatnim pooštravsnjima takodjer nije pametno.
0
A sad adio :sara
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Hannibal »

ko zagovara rat dabogda mu se u kuci pucalo! jednom sam to proso i vise nikad
1
1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7688
Postovi: 5636
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la SmokingMan »

Dina je napisao/la: 26 jan 2021, 20:33
Sleepy Joe je napisao/la: 26 jan 2021, 20:19

Zato što smo mi prvo navikli na ono ratno stanje, pokušavamo da iz ničega stvorimo barem nešto, da predeveramo mjesec, imamo strpljenja više nego ostatak EU. Koliko je to dobro, ne znam...Možda i ovaj narod plane.
Zapad je navikao da živi u luksuzu, dok je stanovnicima EU pandemija došla kao neka vrsta ekonomskog šamara da se okusi gorka aroma oskudice. Većina ih se nije snašla u ovome, pa kao rezultat imaš ovakve nerede.
Doduše, znaš kako mi kažemo, samo nek' ne puca :djed

Šalu na stranu, ako potraje ovakvo stanje, nikome neće biti dobro... čitam, najavljuju poskupljenja gotovo svih namirnica...
Ja bih rizikovao poslije prve ture vakcinisanja, i postepeno počeo vraćati ekonomiju u život.
Nama nema svrhe ulaziti u neki novi lokdown, ekonomija kod nas sada toliko slaba da sa slijedećim lokdownom već se može reći da je kolaps neizbježan.
Nema se šta čekati ljeto, jednostavno natjerati poslodavce da se upotpunosti pridžavaju epidemioloških mjera kako bi dalje mogli sigurnije nastaviti svoje poslovanje.
Ni FZZZ neće imati dovoljno novca za neku simboličnu stimulaiju nezaposlenih, posebno ako se trend gubitka radnih mjesta nastavi.
Kako ćemo sa ovim tranšama dalje, ne znam.
1
1 slika
slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Ommadawn »

Socrates je napisao/la: 26 jan 2021, 21:29 Pa ne treba ni ocekivati da pokriju 100% troskove zivota kakav je bio prije korone, jbg.

Cilj je da se ljudima pomogne da nekako prebrode nezapamcenu krizu. :zbunj

Ja bih uveo zagarantovani licni dohodak, ali, i problemi sa tim su visestruki, pogotovo ako se uvodi u vrijeme krize.

Samo, budite uvjereni da vecina ovih sto razbijaju nisu imali nikakav posao prije krize. Uglavnom, bili su beskorisni i prije, beskorisni su i danas. Njima je cilj da razbiju. Preci ce na glave uskoro. Nece to biti glave politicara, nego najmanje zasticenih grupa stanovnistva.
Tačno tako.
Jebeni white trash koji ne vidi dalje od svog nosa po kojem ga puklo i samo nalazi razlog da nešto razvali i napravi sranje.
Takvi su najglasniji.

Sad, da je zajebano jeste. I kod nas ovdje su se nedavno žalili po pitanju restrikcije u restoranima.
Opet - tu sa punim pravom.
Jer iako je teško pogođena ugostiteljska branša, supermarketi i šoping centri su vrvili od ljudi, do nedavno kada su postavili čuvare pa puštaju samo određeni broj ljudi.

I ja sam ove godine razmišljao o kupovini novog auta ali kontam ovo što imam može još poslužiti. Hoću da imam zalihe koliko-toliko u slučaju nedaj Bože. Ali vidim raja pomahnitala pa ih sad dosta kuka kako su zapali u situaciju kad se kaiš mora pritegnuti.
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Ommadawn »

Hannibal je napisao/la: 26 jan 2021, 21:54 ko zagovara rat dabogda mu se u kuci pucalo! jednom sam to proso i vise nikad
Zagovara onaj kome oko glave nije zviždalo. Onaj kome nisu u gluho doba pokucali na vrata i rekli “Hajde, kreni sa nama”. Onaj koji nije čekao kad će (i hoće li uopšte) se roditelj vratiti, onaj kome se 15 minuta u tim momentima čini kao 15 sati.
Lako je dići pušku, uhvatit se muda i urlati u ime države i nacije. Budi frajer kad ti zapuca, a ti tu pušku moraš baciti spašavajući glavu.

Baš tako moj Hani - dabogda mu u kući pucalo.
2
1 slika 1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Alarmantna situacija u srcu Europe: ‘Bojim se da smo na putu prema građanskom ratu‘

Post Postao/la Heidi »

Sarajka je napisao/la: 26 jan 2021, 21:36

Ja nigdje ne zagovaram nasilje. Boze sacuvaj. Samo pojasnjavam situaciju. Moguce da ima i beskorisnih u tim masama razbijaca, uvjek ih ima. Ali da iskljucivo oni protestiraju, to takodjer nije tacno. Ljudima je opravdano vanrednog stanja preko glave. Iscrpili se u ekonomskom pogledu i iscrpili sve zalihe, a i psihički. Pa eto ti shvati kako hoceš. Ali stezanje ove omče dodatnim pooštravsnjima takodjer nije pametno.
Sad ispade da zagovaramo nasilje. Aha. Pa dobro.

Ko zna citati u prednosti je.

Ne moze insan vise izraziti misljenja a da nije teoreticar zavjere, Internet revolucionar I slicno.
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Odgovori

Natrag na “Svijet”