Razne vijesti

Geopolitika, države, novi svjetski poredak i zavjere...
Moderator: Socrates
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Biti "afro"u Americi...

Post Postao/la storm »

Poplava vijesti o ubojstvima afroamerikanaca u Americi, postaje svakodnevica.
Događa li se tamo nešto neuobičajeno, ili je neka jaka kampanja u pitanju?
Jer kako god gledali sa simpatijama, kako god je očit i dan danas rasizam u USA...ipak ne možemo zaobići činjenicu, da cca 6%populacije (afroameri mukarci) stoji iza 45% zločina i presuda.
Drugo je pitanje dubljih razloga, medju kojima je svakako taj rasizam i guranje te populacije na margine...



Novo ubistvo Afroamerikanca u SAD-u: Policija ispalila 20 metaka u biciklistu
A. Z.
slika

Policajci u Los Angelesu ubili su Afroamerikanca, što je izazvalo nove proteste zbog policijske brutalnosti nad Afroamerikancima.
Kako pišu američki mediji, 29-godišnji Dijon Kizzee ubijen je dok je vozio bicikl, a advokat njegove porodice je kazao da je su ga dvojica policajaca pokušala zaustaviti zbog saobraćajnog prekršaja. Prema njegovim riječima, ustrijelili su ga s više od 20 metaka u leđa.

slika


Ured šerifa pak tvrdi da to nije tačno i da je policija ispalila manje od 20 metaka.

slika


Ubistvo se desilo u ponedjeljak poslijepodne u okrugu Westmont kada su policajci pokušali zaustaviti Kizzeea, no on je bacio bicikl i počeo bježati, a policajci su potrčali za njim. Iz ureda šerifa tvrde da je Kizzee jednog policajca udario u lice, te odbacio odjeću koju je nosio, a u kojoj je bio pištolj, nakon čega su policajci počeli pucati.



Advokat Kizzeeove porodice tvrdi da su policajci pucali iako on on nije uzeo pištolj u ruke.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Zeleni karton više neće biti potreban za bh. vozače koji putuju u EU

Post Postao/la storm »

slika

Zeleni karton više neće biti potreban za bh. vozače koji putuju u EU
Vlasnici motornih vozila registrovanih u Bosni i Hercegovini prilikom putovanja u zemlje Evrope uskoro neće morati posjedovati do sada nezaobilazni zeleni karton.
klix.ba

Vlasnici motornih vozila iz Bosne i Hercegovine moći će putovati bez kontrole postojanja zelene/bijele karte (IMIC), od strane nadležnih organa u zemlje EU, Švicarke, Andore, Islanda, Norveške i Srbije.

"Nakon višegodišnjih priprema i rada na uspostavljanju i ispunjavanja kriterija i određenih standarda prema evropskoj zajednici osiguravača u Briselu, Biro zelene karte u Bosni i Hercegovini je potpisao Multilateralni garantni sporazum kojim je Bosna i Hercegovina postala članica tzv. Podsistema registarske oznake", navodi se iz nevladine organizacije Biro zelene karte BiH.

Potpisivanjem ovog sporazuma sa 33 biroa: EU, Švicarske (i Lihtenštajn), Andore, Islanda, Norveške, Srbije, te Provedbenom odlukom Komisije (EU) 2020/1358 od 28.09.2020.godine, o primjeni Direktive br. 2009/103/EZ Evropskog parlamenta i Vijeća vlasnicima motornih vozila iz Bosne i Hercegovine je omogućeno da od 19.10.2020.godine, putuju u navedene zemlje bez kontrole postojanja zelene/bijele karte (IMIC).

Ovo praktično znači da zvanični organi na granicama Evropskog ekonomskog prostora i drugih gore navedenih zemalja, prestaju sa obavezom kontrole postojanja zelene/bijele karte (IMIC-a), kao dokaza o postojanju osiguranja od odgovornosti za štete pričinjanje trećima, za sva vozila sa BIH registarskim oznakama.

Na ovaj način se vozila iz BiH u svemu izjednačavaju sa vozilima iz EU, Švicarske, Andore, Islanda, Norveške i Srbije, što se može smatrati dostizanjem najviših standarda kada je korištenje motornih vozila u Evropi u pitanju.

Bosna i Hercegovina dugo nije mogla biti primljena u Podsistem registarske oznake zbog činjenice da je udio neregistrovanih vozila na našim saobraćajnicama prelazio pet posto.

Tek nakon što smo uspjeli utvrditi da je procenat pao ispod pet posto, stekli smo osnovni uslov za tretman naših državljana koji će uskoro prilikom putovanja imati jednu brigu manje.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zeleni karton više neće biti potreban za bh. vozače koji putuju u EU

Post Postao/la storm »

Nadam se da vrijedi i obrnuto...jednom sam uletio na granicu sa autom bez zelene karte, nešto prevozio do tate...
I ta zelena karta, koja ovdje uz registraciju vozila, košta 5 €, koštala me na granici skoro 100€ koliko se sjećam :lupa
2
2 slika
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Zeleni karton više neće biti potreban za bh. vozače koji putuju u EU

Post Postao/la Moonlight »

Džaba što nam ne treba zeleni karton, kad nam ne daju ući u EU :tugi
0
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zeleni karton više neće biti potreban za bh. vozače koji putuju u EU

Post Postao/la storm »

Moonlight je napisao/la: 05 okt 2020, 10:00 Džaba što nam ne treba zeleni karton, kad nam ne daju ući u EU :tugi
A dobro, sve su to sitni koraci, i napredak je...
Mislim da je jedino za BIH bilo to još potrebno na području cijele Europe...nevezano za članstvo EU
2
1 slika 1 slika
Sandeman
Banned
Banned
Reactions: 361
Postovi: 556
Pridružen/a: 07 sep 2020, 15:02

Re: Zeleni karton više neće biti potreban za bh. vozače koji putuju u EU

Post Postao/la Sandeman »

storm je napisao/la: 05 okt 2020, 10:07
Moonlight je napisao/la: 05 okt 2020, 10:00 Džaba što nam ne treba zeleni karton, kad nam ne daju ući u EU :tugi
A dobro, sve su to sitni koraci, i napredak je...
Mislim da je jedino za BIH bilo to još potrebno na području cijele Europe...nevezano za članstvo EU
Nije baš, ali eto. Možda administrativno, ali praktično treba tu još svašta nešto.
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zeleni karton više neće biti potreban za bh. vozače koji putuju u EU

Post Postao/la storm »

Sandeman je napisao/la: 05 okt 2020, 10:36
storm je napisao/la: 05 okt 2020, 10:07

A dobro, sve su to sitni koraci, i napredak je...
Mislim da je jedino za BIH bilo to još potrebno na području cijele Europe...nevezano za članstvo EU
Nije baš, ali eto. Možda administrativno, ali praktično treba tu još svašta nešto.
Treba tu još ogromno.. zapazio sam u članku podatak, da je kriterij bio, da se evidentiran broj neregistriranih vozila, spusti ispod 5% od ukupnog broja...znači, nešto se popravlja.
Zato kažem, sitni su to koraci, ali bolje nego da ih uopće nema.
0
Sandeman
Banned
Banned
Reactions: 361
Postovi: 556
Pridružen/a: 07 sep 2020, 15:02

Re: Zeleni karton više neće biti potreban za bh. vozače koji putuju u EU

Post Postao/la Sandeman »

Više sam se osvrnuo na dio tvog posta koji kaže "Mislim da je jedino za BiH to još bilo potrebno na području cijele Europe...nevezano za članstvo EU".

Pa kažem, što se tiče tih administrativnih stvari možda je tačno.

Ja čekam dan kada ću otići na Amazon.de ili bilo koju drugu web prodavnicu i neću naći poruku "Ne isporučujemo u vaš region".

To je ono praktično za šta sam ja zainteresovan.

Ali treba pozdraviti svako smanjenje adminitrativnih i birokratskih prepreka i zahtijeva. Manje papira, jeftinije je i ne treba o njima misliti.
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zeleni karton više neće biti potreban za bh. vozače koji putuju u EU

Post Postao/la storm »

Sandeman je napisao/la: 05 okt 2020, 10:47 Više sam se osvrnuo na dio tvog posta koji kaže "Mislim da je jedino za BiH to još bilo potrebno na području cijele Europe...nevezano za članstvo EU".

Pa kažem, što se tiče tih administrativnih stvari možda je tačno.

Ja čekam dan kada ću otići na Amazon.de ili bilo koju drugu web prodavnicu i neću naći poruku "Ne isporučujemo u vaš region".

To je ono praktično za šta sam ja zainteresovan.

Ali treba pozdraviti svako smanjenje adminitrativnih i birokratskih prepreka i zahtijeva. Manje papira, jeftinije je i ne treba o njima misliti.
...da. I to su stvari, koje se jednim aktom, papirom, dopunom zakona mogu riješiti (koji btw državu ne košta ama baš ništa, a i na porezu bi se nešto uzelo, za veće narudžbe)...ali eto imaju preča posla, a ne popraviti ljudima kvalitet života
0
Avatar
pink floydd
Prvi Valentajn foruma
Prvi Valentajn foruma
Reactions: 17892
Postovi: 8407
Pridružen/a: 03 sep 2020, 05:55

Re: Zeleni karton više neće biti potreban za bh. vozače koji putuju u EU

Post Postao/la pink floydd »

storm je napisao/la: 05 okt 2020, 09:58 Nadam se da vrijedi i obrnuto...jednom sam uletio na granicu sa autom bez zelene karte, nešto prevozio do tate...
I ta zelena karta, koja ovdje uz registraciju vozila, košta 5 €, koštala me na granici skoro 100€ koliko se sjećam :lupa
I mene interesuje, nisu naveli to
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Zeleni karton više neće biti potreban za bh. vozače koji putuju u EU

Post Postao/la laga-nini »

..dižu neki lovu na zelenim kartonima ko sto je storm napisa..
1
1 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Zeleni karton više neće biti potreban za bh. vozače koji putuju u EU

Post Postao/la Mehaning »

Trebali bi samo još kruničare posebno označiti... :ovaj
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zeleni karton više neće biti potreban za bh. vozače koji putuju u EU

Post Postao/la storm »

pink floydd je napisao/la: 05 okt 2020, 10:53
storm je napisao/la: 05 okt 2020, 09:58 Nadam se da vrijedi i obrnuto...jednom sam uletio na granicu sa autom bez zelene karte, nešto prevozio do tate...
I ta zelena karta, koja ovdje uz registraciju vozila, košta 5 €, koštala me na granici skoro 100€ koliko se sjećam :lupa
I mene interesuje, nisu naveli to
https://www.zurnal24.si/slovenija/velik ... sno-354394

Objavili i tu... Nema više zelene karte :ok
0
Avatar
pink floydd
Prvi Valentajn foruma
Prvi Valentajn foruma
Reactions: 17892
Postovi: 8407
Pridružen/a: 03 sep 2020, 05:55

Re: Zeleni karton više neće biti potreban za bh. vozače koji putuju u EU

Post Postao/la pink floydd »

storm je napisao/la: 06 okt 2020, 16:38
pink floydd je napisao/la: 05 okt 2020, 10:53

I mene interesuje, nisu naveli to
https://www.zurnal24.si/slovenija/velik ... sno-354394

Objavili i tu... Nema više zelene karte :ok

:ok

To su bile mizerne pare, 4 eura ja mislim... ali zaboravi čovjek a neće ti niko ponuditi ako ne zatražiš uz osiguranje. Ja sam jednom zaboravio reći i vozao bez kartona, bio u bosni 4 puta ja mislim....imao sreće nisu mi ni jednom tražili


Edit

Automi je na slovenskim tablama, da ne bude zabune :oo
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zeleni karton više neće biti potreban za bh. vozače koji putuju u EU

Post Postao/la storm »

pink floydd je napisao/la: 06 okt 2020, 16:42
storm je napisao/la: 06 okt 2020, 16:38

https://www.zurnal24.si/slovenija/velik ... sno-354394

Objavili i tu... Nema više zelene karte :ok

:ok

To su bile mizerne pare, 4 eura ja mislim... ali zaboravi čovjek a neće ti niko ponuditi ako ne zatražiš uz osiguranje. Ja sam jednom zaboravio reći i vozao bez kartona, bio u bosni 4 puta ja mislim....imao sreće nisu mi ni jednom tražili
Pa da, sad je bilo 5eura zadnji put, prije još manje... A ovi u brodu meni uvijek traže... Ja već u startu navikao odmah dati u ruke sve :D
0
Avatar
pink floydd
Prvi Valentajn foruma
Prvi Valentajn foruma
Reactions: 17892
Postovi: 8407
Pridružen/a: 03 sep 2020, 05:55

Re: Zeleni karton više neće biti potreban za bh. vozače koji putuju u EU

Post Postao/la pink floydd »

Mene vozačka sad koči....švercam se još :oo ali stvarno nemamvremena da to zamijenim. Moraš ići na vožnju i ispit ako se ne varam, treba mi sedmica za to :face
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zeleni karton više neće biti potreban za bh. vozače koji putuju u EU

Post Postao/la storm »

pink floydd je napisao/la: 06 okt 2020, 16:47 Mene vozačka sad koči....švercam se još :oo ali stvarno nemamvremena da to zamijenim. Moraš ići na vožnju i ispit ako se ne varam, treba mi sedmica za to :face
Čini mi se deset sati moraš odvesti, i ispit :oo
A godinu dana od dolaska, možeš voziti sa bh vozačkom, nakon toga si u prekršaju... Znam, naši su radnici isto polagali...
Ma glupost, eto tu sad ne znaš voziti, a u bosni znaš :lupa
0
Odgovori

Natrag na “Svijet”