Iran

Geopolitika, države, novi svjetski poredak i zavjere...
Moderator: Socrates
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Iran

Post Postao/la laga-nini »

..majke mi Mile mislio sam otvorit temu Iran ovi dana vec sam treba..ono sto sam čuo o tom narodu je fascinantno..Teheran jedan od najsigurniji gradova na kugli zemaljskoj..naravno triba naglasit hrvatske korijene iz Irana..
0
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Iran

Post Postao/la R4IN »

laga-nini je napisao/la: 27 nov 2020, 17:06 ..majke mi Mile mislio sam otvorit temu Iran ovi dana vec sam treba..ono sto sam čuo o tom narodu je fascinantno..Teheran jedan od najsigurniji gradova na kugli zemaljskoj..naravno triba naglasit hrvatske korijene iz Irana..
Koljevka civilizacije.. samo sto ljudi vole da zive takav zivot a ne da im zapad namece...
0
ALPHA ET OMEGA🔥
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Iran

Post Postao/la laga-nini »

..jako gostoljubiv narod ..a ta bomba sto će im to..
0
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Iran

Post Postao/la R4IN »

laga-nini je napisao/la: 27 nov 2020, 17:19 ..jako gostoljubiv narod ..a ta bomba sto će im to..
Pa valjda sto svi oko njih imaju te bombe to im vise dodje kao sigurnost i kad je iran zadnji put ratovao a oko njega stalno neki ratovi.. :zbunj
1
1 slika
ALPHA ET OMEGA🔥
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Iran

Post Postao/la laga-nini »

R4IN je napisao/la: 27 nov 2020, 17:28
laga-nini je napisao/la: 27 nov 2020, 17:19 ..jako gostoljubiv narod ..a ta bomba sto će im to..
Pa valjda sto svi oko njih imaju te bombe to im vise dodje kao sigurnost i kad je iran zadnji put ratovao a oko njega stalno neki ratovi.. :zbunj
..joj ovo moram ispričat i potvrdit ono mladost ludost..kad je to bilo mislim osamdesete..ratovali tada Iran i Irak i neki lik preko nekog dosa do moje ekipe..i ponudio nam da idemo ratovat ko plaćenici sad ne znam jel za Iran il Irak prije ove druge..i obavio razgovor s tim tipom tada to bila velika lova i pristanem na prvu..nesto se kasnije zakompliciralo po garancijama i odusta sam..dobro bi zagnjojio negdi u njihovim pustinjama..
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Iran

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 27 nov 2020, 17:33
R4IN je napisao/la: 27 nov 2020, 17:28

Pa valjda sto svi oko njih imaju te bombe to im vise dodje kao sigurnost i kad je iran zadnji put ratovao a oko njega stalno neki ratovi.. :zbunj
..joj ovo moram ispričat i potvrdit ono mladost ludost..kad je to bilo mislim osamdesete..ratovali tada Iran i Irak i neki lik preko nekog dosa do moje ekipe..i ponudio nam da idemo ratovat ko plaćenici sad ne znam jel za Iran il Irak prije ove druge..i obavio razgovor s tim tipom tada to bila velika lova i pristanem na prvu..nesto se kasnije zakompliciralo po garancijama i odusta sam..dobro bi zagnjojio negdi u njihovim pustinjama..
I tada je Irak bio agresor. Iran se zeli nuklearnim oruzjem zastititi, nikako nekoga napasti, kako to tvrde ovi, koji su poslali Mosad da ubije ovog naucnika iz teme.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Iran

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 27 nov 2020, 17:06 ..majke mi Mile mislio sam otvorit temu Iran ovi dana vec sam treba..ono sto sam čuo o tom narodu je fascinantno..Teheran jedan od najsigurniji gradova na kugli zemaljskoj..naravno triba naglasit hrvatske korijene iz Irana..
Ali da zivis u USA, mediji (bez izuzetka) ti prikazuju takvu sliku, da ako si mlad i nisi se dohvatio mnogo knjiga o Iranu i njegovoj istoriji, nema ti druge nego da vjerujes da je ta zemlja jedno od najvecih zala danas ( Bush je cak i imenovao Iran kao jednu od "osovina zla")
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Iran

Post Postao/la R4IN »

Fatih je napisao/la: 27 nov 2020, 17:43
laga-nini je napisao/la: 27 nov 2020, 17:06 ..majke mi Mile mislio sam otvorit temu Iran ovi dana vec sam treba..ono sto sam čuo o tom narodu je fascinantno..Teheran jedan od najsigurniji gradova na kugli zemaljskoj..naravno triba naglasit hrvatske korijene iz Irana..
Ali da zivis u USA, mediji (bez izuzetka) ti prikazuju takvu sliku, da ako si mlad i nisi se dohvatio mnogo knjiga i Iranu i njegovoj istoriji, nema ti druge nego da vjerujes da je ta zemlja jedno od najvecih zala danas ( Bush je cak i imenovao Iran kao jednu od "osovina zla")
Zato sto su poslje iraka planirali iran napasti, prvo propaganda, pa onda iznutra podjeliti.. al iracani nisu od jucer i dobro znaju sa kim imaju posla... zato imaju vrhovnoga vodju i gardu .. a isli na isti scenarij kao u libiji , i gdje su sad nigdje pod kontorlom amerike i izraela a zivjeli su kao kraljevi prije toga sve imali obezbjedjeno..
I sad rade za njihove interese..
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Iran

Post Postao/la R4IN »

laga-nini je napisao/la: 27 nov 2020, 17:33
R4IN je napisao/la: 27 nov 2020, 17:28

Pa valjda sto svi oko njih imaju te bombe to im vise dodje kao sigurnost i kad je iran zadnji put ratovao a oko njega stalno neki ratovi.. :zbunj
..joj ovo moram ispričat i potvrdit ono mladost ludost..kad je to bilo mislim osamdesete..ratovali tada Iran i Irak i neki lik preko nekog dosa do moje ekipe..i ponudio nam da idemo ratovat ko plaćenici sad ne znam jel za Iran il Irak prije ove druge..i obavio razgovor s tim tipom tada to bila velika lova i pristanem na prvu..nesto se kasnije zakompliciralo po garancijama i odusta sam..dobro bi zagnjojio negdi u njihovim pustinjama..
Prodavali si i nasi municiju u to vrijeme i jednima i drugima.. irak jest pokusao al je dobio po guzici...
0
ALPHA ET OMEGA🔥
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Iran

Post Postao/la laga-nini »

R4IN je napisao/la: 27 nov 2020, 17:54
laga-nini je napisao/la: 27 nov 2020, 17:33

..joj ovo moram ispričat i potvrdit ono mladost ludost..kad je to bilo mislim osamdesete..ratovali tada Iran i Irak i neki lik preko nekog dosa do moje ekipe..i ponudio nam da idemo ratovat ko plaćenici sad ne znam jel za Iran il Irak prije ove druge..i obavio razgovor s tim tipom tada to bila velika lova i pristanem na prvu..nesto se kasnije zakompliciralo po garancijama i odusta sam..dobro bi zagnjojio negdi u njihovim pustinjama..
Prodavali si i nasi municiju u to vrijeme i jednima i drugima.. irak jest pokusao al je dobio po guzici...
..dobili su po guzici i jedni indeugi osam godina rata skupo je to..nema pobjednika..
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Iran

Post Postao/la Fatih »

R4IN je napisao/la: 27 nov 2020, 17:53
Fatih je napisao/la: 27 nov 2020, 17:43

Ali da zivis u USA, mediji (bez izuzetka) ti prikazuju takvu sliku, da ako si mlad i nisi se dohvatio mnogo knjiga i Iranu i njegovoj istoriji, nema ti druge nego da vjerujes da je ta zemlja jedno od najvecih zala danas ( Bush je cak i imenovao Iran kao jednu od "osovina zla")
Zato sto su poslje iraka planirali iran napasti, prvo propaganda, pa onda iznutra podjeliti.. al iracani nisu od jucer i dobro znaju sa kim imaju posla... zato imaju vrhovnoga vodju i gardu .. a isli na isti scenarij kao u libiji , i gdje su sad nigdje pod kontorlom amerike i izraela a zivjeli su kao kraljevi prije toga sve imali obezbjedjeno..
I sad rade za njihove interese..
Ah... U Iraku su imali vecinsko sitsko stanovnistvo kao saveznika. U Iranu, imaju baturu.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Iran

Post Postao/la R4IN »

laga-nini je napisao/la: 27 nov 2020, 17:57
R4IN je napisao/la: 27 nov 2020, 17:54

Prodavali si i nasi municiju u to vrijeme i jednima i drugima.. irak jest pokusao al je dobio po guzici...
..dobili su po guzici i jedni indeugi osam godina rata skupo je to..nema pobjednika..
Ma radi se svim silama da se mislimani ne ujedine vec da se zavadi..
0
ALPHA ET OMEGA🔥
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Iran

Post Postao/la laga-nini »

..zasto..??
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Iran

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 27 nov 2020, 18:18..zasto..??
Prika... nemoj me nabijati kao oprugu. :haha Pusticu neka drugi ovo odgovaraju. :D
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Iran

Post Postao/la Podrinjac »

R4IN je napisao/la: 27 nov 2020, 18:05
laga-nini je napisao/la: 27 nov 2020, 17:57

..dobili su po guzici i jedni indeugi osam godina rata skupo je to..nema pobjednika..
Ma radi se svim silama da se mislimani ne ujedine vec da se zavadi..
Loša interpretacija. Muslimani rade svim silama da se ne ujedine.
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Iran

Post Postao/la storm »

Mislim da nije Izrael glavni problem bliskog istoka, pa ni Iranu.
Nesloga arapskog svijeta, tenzije Šiiti/ Suniti...Saudi. A Izrael samo vješto koristi situacije koje se nižu.

slika
Nego Iran.
Meni je Iran simpatičan, mada nemam nekog razloga, osim par razgovora sa Irancima. Dovoljno su veliki, da nemaju kompleksa ni pred kim.
Povijest je impozantna...bez pretjerivanja spada u uzak krug zemalja s područja kolijevke civilizacije, kakvu znamo...

slika


slika




Nakon mjeseci demonstracija i prosvjeda protiv njegovog režima, Muhamed Reza Pahlavi napustio je Iran 16. siječnja 1979. godine. 1. veljače 1979. Ruholah Homeini vratio se u zemlju nakon 15 godina egzila. Nakon proglašenja neutralnosti oružanih snaga u revoluciji, Homeini je proglasio kraj monarhije 11. veljače, te uspostavio prijelaznu vladu.

Iako je među stanovništvom većinom vladalo pozitivno raspoloženje zbog odlaska šaha, postojalo je mnogo nesuglasica oko budućnosti Irana[1]. Iako je Homeini bio najpopularnija politička figura, postojalo je više revolucionarnih skupina, od kojih je svaka imala drugačiji pogled na budućnost zemlje. Grupe su uključivale liberale, marksiste, anarhiste i laike, uz veliki broj vjerskih skupina koje su tražile modeliranje iranske budućnosti.

Teolozi su bili prvi koji su uspostavili red u zemlji uz pomoć lokalnih odbora. Poznati pod imenom Branitelji revolucije od svibnja 1979., ove skupine su brzo dobile moć na lokalnoj razini po cijelom Iranu, te time i najveći dio moći na sveukupnoj razini. Uz pomoć revolucionarnih sudova koji su uspostavljeni, eliminirane su ključne ličnosti iz starog režima, kao i protivnici iz drugih skupina. Krajem 1979. organiziran je referendum, na kojem je uspostavljena islamska republika po Homeinijevom nacrtu, s vrhovnim vođom na čelu.

Zbog iranske talačke krize (okupacija veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država u Teheranu između 4. studenog 1979. i 20. siječnja 1981. i uzimanje osoblja kao talce) Carterova administracija je prekinula diplomatske veze s Iranom, te nametnula 7. travnja 1980. gospodarske sankcije. 22. rujna 1980., iskorišćujući slabost iranskih oružanih snaga pod novim islamskim režimom[2], Irak napada Iran. Službena politika SAD-a tražila je izolaciju Irana. SAD i njezini saveznici pružili su oružje i tehnologiju režimu Sadama Huseina koji je htio osvojiti naftna polja u Huzestanu[3]. Članovi Reganove administracije potajno su prodavali oružje i dijelove Iranu, što je poznato pod nazivom Iran-Contra afera. Iran je pristao na poštovanje prekida vatre kojeg je zahtijevala 598 rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a 20. srpnja 1987. godine. 15. kolovoza 1990. Sadam Husein je pristao vratiti se na dogovore iz Alžira iz 1975., tj. status quo ante bellum.

Nakon Homeinijeve smrti 3. lipnja 1989., Vijeće stručnjaka prihvatilo je Alija Hameneija kao vođu revolucije. Njegovim dolaskom na vlast ustav je promijenjen.

Tijekom Zaljevskog rata 1991. godine, Iran je ostao neutralan (dopustio je jedino prisutnost iračkog zrakoplovstva i ulazak iračkih izbjeglica na svoj teritorij).

Revolucija, nakon koje je slijedio rat s Irakom ostavili su velike posljedice na gospodarstvo zemlje koje su vodili pragmatičari kao Hašemi Rafsandžani, koji je izabran kao predsjednik 1987., te 1991. godine. Krah gospodarske politike i modernizacije iranske države doveo je do izbora umjerenjaka Muhameda Hatamija na mjesto predsjednika 1997. godine. Njegovu vladavinu obilježile su nesuglasice između društva koje je zahtijevalo promjene i svećenstva koje je željelo zadržati svoju moć. Ova situacija doseže svoj vrhunac u srpnju 1999., kada su na ulicama Teherana i drugih većih gradova izbili masovni protesti protiv vlasti. Hatami je ponovno izabran 2001. godine, ali konzervativne struje u iranskom parlamentu destabilizirale su njegov reformatorski pokret.

2005. godine, na mjesto predsjednika države izabran je konzervativni gradonačelnik Teherana, Mahmud Ahmadinežad. Njegov mandat obilježava kontroverzni nuklearni program i tvrda vanjska politika.
0
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Iran

Post Postao/la R4IN »

Izvor :max
1
1 slika
ALPHA ET OMEGA🔥
Odgovori

Natrag na “Svijet”