Terorizam u svijetu

Geopolitika, države, novi svjetski poredak i zavjere...
Moderator: Socrates
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Napadač na ulici u Parizu čovjeku odrubio glavu, policija ga ubila

Post Postao/la Ommadawn »

Je drug, sve to stoji sto si napisao.
Ali sta ako nema gdje dalje?
Sta ako nije imao alternative da nauci drugacije?
Meni su se ispocetka moji ucenici iz Sirije cudili kako to da ja kao musliman iz Bosne slusam zapadnjacku rock muziku? Sta nalazim u toj muzici?
Ali kod njih to nije bilo. Zasto? Jer tekstovi mnogih rock-bendova se temelje na kritikovanju savremenice i drustva.
A njih je odmah od malena naucilo "Tako je i nikako drugacije". Hajde ga promijeni nakon 17 godina pranja mozga? Ne moze to preko noci.
Sta reci djeci iz Afganistana kojima je jedina mogucnost skolstva bila da uce Kur´an i misle da je sasvim u redu da mozes yebati zenu kad ti hoces a da te pri tom ne smije odbiti. Njeno je samo da rasiri noge - o njenoj volji i njenom uzivanju tu nema ni govora.
Pa onda dodju ovdje i vide da cure isto tako vole momke, uzivaju u seksu, zele izaci s momcima - i misle "evo je, ovo je garant kurva, sad cemo je karat svi". Dok ti njemu objasnis da to bas i nije tako, prodje vremena i vremena i pitanje je da li je shvatio.
Kod njih nema balansa niti zlatne sredine. Iz jedne krajnosti u drugu.

Sa mnom je na faksu studirao jedan momak, i pita mene jednom "Gdje je Bosna?". Ja mu objasnim, kad ce drugi kolega, Svedjanin, onako "Cudi me da ne znas gdje je Bosna. Tvoj otac zna to vrlo dobro. Tvoja se porodica obogatila koliko su municije i oruzja prodali da bi bio rat u njegovoj zemlji".
Jebiga, sve ima svoje posljedice...
Kad su Francuzi kolonizirali Alzir i Maroko, onda je sve super. Ali nesto mora doci na naplatu.

Sad sto se tice slobode govora - naravno, svakako. Ali i tu se mora nijansirati...
Hajd´ ti nekome iz Srebrenice reci da je Naser Oric kriminalac. Ili ovima u Banja Luci da je Ratko Mladic zlocinac a ne heroj.
Hajd´prije 35 godina reci da je Branko Mikulic obican politicki prevarant koji gradi vikendicu u Neumu od drzavnih para...
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Napadač na ulici u Parizu čovjeku odrubio glavu, policija ga ubila

Post Postao/la Mehaning »

Ommadawn je napisao/la: 30 okt 2020, 15:42 Je drug, sve to stoji sto si napisao.
Ali sta ako nema gdje dalje?
Sta ako nije imao alternative da nauci drugacije?
Meni su se ispocetka moji ucenici iz Sirije cudili kako to da ja kao musliman iz Bosne slusam zapadnjacku rock muziku? Sta nalazim u toj muzici?
Ali kod njih to nije bilo. Zasto? Jer tekstovi mnogih rock-bendova se temelje na kritikovanju savremenice i drustva.
A njih je odmah od malena naucilo "Tako je i nikako drugacije". Hajde ga promijeni nakon 17 godina pranja mozga? Ne moze to preko noci.
Sta reci djeci iz Afganistana kojima je jedina mogucnost skolstva bila da uce Kur´an i misle da je sasvim u redu da mozes yebati zenu kad ti hoces a da te pri tom ne smije odbiti. Njeno je samo da rasiri noge - o njenoj volji i njenom uzivanju tu nema ni govora.
Pa onda dodju ovdje i vide da cure isto tako vole momke, uzivaju u seksu, zele izaci s momcima - i misle "evo je, ovo je garant kurva, sad cemo je karat svi". Dok ti njemu objasnis da to bas i nije tako, prodje vremena i vremena i pitanje je da li je shvatio.
Kod njih nema balansa niti zlatne sredine. Iz jedne krajnosti u drugu.

Sa mnom je na faksu studirao jedan momak, i pita mene jednom "Gdje je Bosna?". Ja mu objasnim, kad ce drugi kolega, Svedjanin, onako "Cudi me da ne znas gdje je Bosna. Tvoj otac zna to vrlo dobro. Tvoja se porodica obogatila koliko su municije i oruzja prodali da bi bio rat u njegovoj zemlji".
Jebiga, sve ima svoje posljedice...
Kad su Francuzi kolonizirali Alzir i Maroko, onda je sve super. Ali nesto mora doci na naplatu.

Sad sto se tice slobode govora - naravno, svakako. Ali i tu se mora nijansirati...
Hajd´ ti nekome iz Srebrenice reci da je Naser Oric kriminalac. Ili ovima u Banja Luci da je Ratko Mladic zlocinac a ne heroj.
Hajd´prije 35 godina reci da je Branko Mikulic obican politicki prevarant koji gradi vikendicu u Neumu od drzavnih para...
Niti ču nekome u Srebrenici pametovati, prvenstveno radi toga, što premalo znam o svemu skupa, da bi išta pametno rekao, niti ču pametovati u Banja luci, iako sam uvjeren, da je Mladič stvarno zločinac... :ovaj

Ako bi mi netko od njih došao do mene reda raditi, tolerancija bi pala na nivo, da ga saslušam i ako bi mi samo zasmrdilo po nekoj manipulaciji, poslao bi ga doma... :meha2

Imamo mi u Europi puno sranja na glavi i moramo to nositi, ali da moramo prefiltrirati baš svu svjetsku kanalizaciju, ipak ne mislim... :ccc

A tko se nezna ponašati, treba ga maknuti iz društva, u kojem radi probleme. Simple as that... :meha2

Možda stvarno nisu krivi, da su tako odgojeni, ali ne vidim smisla, da im se moramo prilagođavati izvan mjere normalnog... :malagani
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Napadač na ulici u Parizu čovjeku odrubio glavu, policija ga ubila

Post Postao/la Ommadawn »

Ne moramo se mi njima prilagodjavati, ja to ne kazem. Ali stvar je upravo sto je "svjetska kanalizacija" (a medju tim ubrajam i sebe, jer i ja sam prije 27 godina protjeran sa svoga a da se ista Evropa nije po guzici pocesala zbog uzroka) bas posljedica svjetskog i evropskog odnosa prema njihovom drustvenom sustavu.
Svi mi znamo da djeca u Pakistanu i Afganistanu siju Levis i Diesel farmerice od svoje 4-e godine za dolar na dan. A zapravo nas boli q-rac jer nasa djeca u 4-oj jos gledaju crtice i vjeruju u Djeda Mraza, igrajuci se bezbrizno sa igrackama i birajuci sta im se svidja za jelo a sta ne.
Sta mu ja mogu sto se se rodio u nesretnoj zemlji, zar ne? Eh, pa izaberi da ne kupis Levis ili Diesel farmerice iz te zemlje, ili postavi uslov da mu se plati 100 dolara po danu i da samo stariji od 18 godina smiju tu raditi, pod punom radnom zastitom. E, al q-rac, ne moze, onda ce i par farmerki kostati 500 dolara umjesto 50.

Kao da je nas neko docekao ovdje u Swe govoreci "Eee, dje ste, dobro dosli, hajte na kafu..."
Nego, evo ti da imas sta pojest, popiti, obuci i krov nad glavom. Druziti se ipak necemo. Niza ste vi rasa od nas...
Mislim hvala njima. Ali dok sam ja njih ubijedio da vrijedim isto ili vise nego oni, propisao sam krv.
I sasvim je drugacije kad ja konkurisem za posao i jedan Mats Olsson.
Eh tako se stvara marginalizacija. To je posljedica danas.
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Napadač na ulici u Parizu čovjeku odrubio glavu, policija ga ubila

Post Postao/la Mehaning »

Ommadawn je napisao/la: 30 okt 2020, 16:09 Ne moramo se mi njima prilagodjavati, ja to ne kazem. Ali stvar je upravo sto je "svjetska kanalizacija" (a medju tim ubrajam i sebe, jer i ja sam prije 27 godina protjeran sa svoga a da se ista Evropa nije po guzici pocesala zbog uzroka) bas posljedica svjetskog i evropskog odnosa prema njihovom drustvenom sustavu.
Svi mi znamo da djeca u Pakistanu i Afganistanu siju Levis i Diesel farmerice od svoje 4-e godine za dolar na dan. A zapravo nas boli q-rac jer nasa djeca u 4-oj jos gledaju crtice i vjeruju u Djeda Mraza, igrajuci se bezbrizno sa igrackama i birajuci sta im se svidja za jelo a sta ne.
Sta mu ja mogu sto se se rodio u nesretnoj zemlji, zar ne? Eh, pa izaberi da ne kupis Levis ili Diesel farmerice iz te zemlje, ili postavi uslov da mu se plati 100 dolara po danu i da samo stariji od 18 godina smiju tu raditi, pod punom radnom zastitom. E, al q-rac, ne moze, onda ce i par farmerki kostati 500 dolara umjesto 50.

Kao da je nas neko docekao ovdje u Swe govoreci "Eee, dje ste, dobro dosli, hajte na kafu..."
Nego, evo ti da imas sta pojest, popiti, obuci i krov nad glavom. Druziti se ipak necemo. Niza ste vi rasa od nas...
Mislim hvala njima. Ali dok sam ja njih ubijedio da vrijedim isto ili vise nego oni, propisao sam krv.
I sasvim je drugacije kad ja konkurisem za posao i jedan Mats Olsson.
Eh tako se stvara marginalizacija. To je posljedica danas.
Samo bi te jedan detalj ispravio... :ovaj

Pod svjetsku kanalizaciju nisam ni slučajno mislio ljude, koji legalno ili ilegalno dolaze kod nas, nego mislim na svo sranje, koje je baš zapadna kultura (da ne nabrajam najodgovornije) napravila širom svjeta, a sada ruke pere... :meha2

Uvijek sam za to, da svako svoju odgovornost preuzme... :meha2
1
1 slika
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Napadač na ulici u Parizu čovjeku odrubio glavu, policija ga ubila

Post Postao/la East_side »

Brutalna ubistva na ulicama, u školama, crkvama... ne može pozdraviti niti opravdati nijedan normalan čovjek. Pogotovo ne vjernik.

Žao mi je svih ovih žrtava proteklih dana. Pa čak i nesretnog učitelja koji je karikaturama (koje već postaju jedan trend, posebno u Francuskoj) povrijedio osjećanja miliona muslimana.

To jeste za osudu ali vandalizam nikako nije i ne smije biti način da se odgovori. Način je da se razgovara, da se verbalno pokuša riješiti problem. Da ga se pita koji su motivi toga, kakva je satisfakcija u tome? Šta on zna o Muhammedu a.s. i da se diskutuje o ispravnosti i tačnosti motiva kojima se takvi vode. Pa ako vidiš da ne ide, uzvraćaš istim intenzitetom parolama i transparentima tipa "stop karikaturama" i sl. Prozivati ih na svakom koraku, dići sve na noge ako treba. Dakle na demokratski način.

Jer u zemlji koja po svom ustrojstvu nije šerijatska i čijih 90% stanovnika čine sekularni NEmuslimani ne može se primjenjivati šerijat i to bi trebao znati svaki musliman.

Upravo zbog toga mi se sve više čini da su i žrtve i počinioci samo kolateralna šteta u još jednoj u nizu epizoda jednog dubljeg političkog, pa i ideološkog plana.

Mnogi počinitelji terorističkih napada uopće nisu ubijeni iako je valjda logično da budu još na licu mjesta. Ne. Mnogi od njih su privedeni i tako sa rukama vezanim lisicama prikazani u medijima par puta u danima kada je to bila udarna vijest i nakon izvjesnog vremena gubi im se svaki trag. Da li budu tajno pušteni na slobodu kao nagrada za dobro obavljen zadatak, ne možemo znati. Ali da postoji materijala da se razmišlja o tome, postoji.

A s druge strane angažiraju nekog nesretnika poput ovog učitelja koji pojma nema o Islamu i vjerovatno ima predrasude prema istom da crta neke karikature a da, nesretnik, ni pojma nema o "drugoj strani novčića" i onome što mu slijedi nakon toga.

Sve što pišem je samo hipoteza, naravno. I ako samo na trenutak pomislimo da je sve ovako kako sam napisao, tj. da angažiraju ljude koji su zaista muslimani da izvršavaju njihove paklene planove, to je i dalje problem muslimana. Jer kako neko ko se deklarira kao vjernik može samovoljno pristati na to? Možda je u pitanju i prisila, ucjena na razne načine, ko zna. Možda je to i nemusliman koji samo "odigra ulogu" muslimana, dobije svoje ime i prezime za zadatak XY.

Mada, na kraju krajeva, možda je to i neki bolesnik koji se zaista deklarira i "osjeća" muslimanom i samovoljno ili u grupi istomišljenika (koji na neki svoj nakaradni način tumače Islam) uzima "pravdu" u svoje ruke. To što je neko imenom i prezimenom musliman nije nikakva garancija da je automatski dobar čovjek i vjernik.

Ne isključujem nijednu mogućnost. A pošto svakako ništa nije crno-bijelo, možda je od svega ovoga pomalo. I ako jeste, kojih od navedenih primjera je više a kojih manje u praksi, možemo samo nagađati.

Za kraj ovog posta ću postaviti video Dr. Zakira Naika, jednog od najvećih islamskih misionara današnjice i njegovu poruku koju je prije par dana uputio francuskom predsjedniku Macronu. Za one koji ne znaju, Zakir Naik je doktor medicine, hirurg. Čovjek zna napamet Stari i Novi zavjet, Kur'an i hinduističku vedu. Video traje 24 minute i vrijedi ga pogledati/poslušati:

0
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Napadač na ulici u Parizu čovjeku odrubio glavu, policija ga ubila

Post Postao/la storm »

Eto...Trudeau i ja se slažemo...u tom sam smjeru pisao...

Justin Trudeau: Sloboda izražavanja nije bez granica. Moramo biti svjesni učinka svojih riječi!
Daniela Delale

slika

Kanadski premijer Justin Trudeau branio je u petak slobodu izražavanja istodobno ocjenjujući da ona “nije bez granica” te da ne bi trebala “samovoljno i bespotrebno povrjeđivati” određene zajednice.


“Uvijek branimo slobodu izražavanja”, kazao je kanadski premijer odgovarajući na pitanje o pravu na karikaturalno prikazivanje proroka Muhameda, kako je to napravio tjednik Charlie Hebdo.

“No sloboda izražavanja nije bez granica”, kazao je Trudeau na konferenciji za medije. “Moramo djelovati s poštovanjem prema drugima i trudeći se da ne povrijedimo samovoljno i nepotrebno one s kojima dijelimo isto društvo i istu planetu”.

Distancirajući se od pozicije francuskog predsjednika Emmanuela Macrona kanadski premijer zauzeo se za opreznu upotrebu slobode izražavanja.

“U pluralističkom društvu, raznolikom kakvo je naše, moramo biti svjesni učinka svojih riječi, svojih postupaka na druge, posebno kad je riječ o zajednicama ili populaciji koja još uvijek živi s enormnom diskriminacijom”, rekao je Trudeau.






Kao što je to učinio dan ranije s čelnicima Europske unije, kanadski premijer inzistirao je na osudi nedavnih “užasavajućih i zastrašujućih” terorističkih napada u Francuskoj.

“To je neopravdano i Kanada svim srcem osuđuje te postupke, uvijek stojeći s našim francuskim prijateljima koji prolaze kroz izuzetno teška vremena”, istaknuo je Trudeau, kritiziran u Kanadi zbog odgađanja osude atentata na učitelja u Francuskoj kojemu je odrubljena glava.

Kanadski parlament u četvrtak je odao počast ubijenima u napadu počinjenom u crkvi u Nici, do kojeg je došlo istodobno s ljutnjom na Francusku i predsjednika Macrona koja je zavladala Bliskim istokom zbog njegove obrane prava na objavu karikatura u Francuskoj.
3
3 slika
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Napadač na ulici u Parizu čovjeku odrubio glavu, policija ga ubila

Post Postao/la Podrinjac »

Vecina islamskih zemalja su konzervativne. Bez demokratije, bez sekularizma. Ljudima se od rođenja nadmeću te neke konzerbativne stvari. Nisu naučeni da se ponašaju.
1
1 slika
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Napadač na ulici u Parizu čovjeku odrubio glavu, policija ga ubila

Post Postao/la Podrinjac »

storm je napisao/la: 30 okt 2020, 07:31 Ja razumijem satiru, razumijem slobodu govora, oštro sam protiv bilo kakve radikalizacije, volim europski način života, i jako me nervira, kad ljudi koji pobjegnu navodno od nečega, to isto pokušavaju uspostaviti u tuđem dvorištu.
Ali ciljano provocirati sa nečim, što znaš da vrijeđa grupu ljudi, je već mimo svega toga, i obijest čista...
Karikirali su Isusa, ok...
Razlika je već u samom temelju vjerovanja... Slike, ikone su nešto sasvim svakodnevno u kršćanstvu...
Druga je stvar da se kršćani više ne uzbudjuju oko toga, mada je i ta satira davno prešla granice dobrog ukusa, ali rekoh, ne uzbuđuje se nitko previše...
Onda se čude na ovakve reakcije. Nisu normalne, ali očekivane, ako malo poznaš situaciju... Kaotično stanje bliskog istoka, uvijek se mora uzeti u obzir, terorizam kao odgovor na svu geopoliticku situaciju, glupo je zanemariti... Pa jel problem izbjegavati takve stvari?
Osim ako do kraja ne želiš podijeliti društvo?
I uvijek je sve nekako tempirano sa nekim preokretima na geopolitickoj sceni...
Sta slijedi? Represija, koja će iznjedriti još takvih odgovora, i spirala nasilja može početi.
Ima naravno i muslimanski svijet (vjerski vrh pogotovo) tu svoj dio odgovornosti, i posla... jer kako god, uvijek kažem, najveća je šteta s tim događajima, počinjena muslimanima.
Provociruju te, i ti njih provociraj ali na akademski i građanski način. A ne allahu ekber i zakolji.
Muslimani se moraju naučiti nositi sa tim stvarima. Moraju se vise obrazovati i biti uticajniji u društvu. A danas se muslimani samo znaju po terorizmu. Realno danasnji muslimani nikad nisu bili neuticajniji u drustvu, kao sad.
2
2 slika
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Napadač na ulici u Parizu čovjeku odrubio glavu, policija ga ubila

Post Postao/la East_side »

Da se "muslimani znaju samo po terorizmu" može reći samo neko ko je i sam pao pod uticaj mainstream medija i opće propagande.

Šta ćemo sa Ujgurima, Rohinjama, Palestincima, muslimanima iz Indije i Kašmira, Sirijcima, Jemencima...? To je ogroman broj ljudi. U pitanju su milioni. A da pritom ne zanemarimo ni pojedinačne slučajeve na N. Zelandu, u Sjevernoj Americi i td.

Muslimani su poznati po terorizmu samo zbog toga što su najveće žrtve istog.
3
2 slika 1 slika
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Napadač na ulici u Parizu čovjeku odrubio glavu, policija ga ubila

Post Postao/la Fatih »

East_side je napisao/la: 31 okt 2020, 13:03 Da se "muslimani znaju samo po terorizmu" može reći samo neko ko je i sam pao pod uticaj mainstream medija i opće propagande.

Šta ćemo sa Ujgurima, Rohinjama, Palestincima, muslimanima iz Indije i Kašmira, Sirijcima, Jemencima...? To je ogroman broj ljudi. U pitanju su milioni. A da pritom ne zanemarimo ni pojedinačne slučajeve na N. Zelandu, u Sjevernoj Americi i td.

Muslimani su poznati po terorizmu samo zbog toga što su najveće žrtve istog.
Stvar je u tome, kada "musliman" pocini neko zlodjelo, kao da se ocekuje od svih muslimana pojedinacno da se ograde od toga. A svi ovi primjeri koje si nabrojao, ne samo da padaju na gluhe usi, nego se u nekim slucajevima potpuno ignorisu, pa cak i indirektno pomazu.

Evo, ja da vidim neku budalu da preda mnom slika karikaturu Poslanika a.s, rekao bih mu da je jadan i ostavio budalu da zivi u svojoj mrznji.

Da skratim, svako ce me razumjeti. Da li je Charlie Hebdo IKADA PRAVIO KARIKATURE O HOLOKAUSTU? A svi smo vidjeli karikature iz rata u BiH i sta je sve prikazivano kao "satiricno". Ako, i kada se budu ZAJEBAVALI sa Jevrejima, skidam im kapu.

Ovako, nema rijeci o slobodi izrazavanje, nego o njenoj ciljanoj zloupotrebi.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Napadač na ulici u Parizu čovjeku odrubio glavu, policija ga ubila

Post Postao/la storm »

East_side je napisao/la: 31 okt 2020, 13:03 Da se "muslimani znaju samo po terorizmu" može reći samo neko ko je i sam pao pod uticaj mainstream medija i opće propagande.

Šta ćemo sa Ujgurima, Rohinjama, Palestincima, muslimanima iz Indije i Kašmira, Sirijcima, Jemencima...? To je ogroman broj ljudi. U pitanju su milioni. A da pritom ne zanemarimo ni pojedinačne slučajeve na N. Zelandu, u Sjevernoj Americi i td.

Muslimani su poznati po terorizmu samo zbog toga što su najveće žrtve istog.
Nisu to samo mediji...
Neobrazovanost, i tu ne mislim na formalnu naobrazbu, nego na "mekana znanja" (ja recimo uživam učiti ono što ne moram), iz toga izvire strah od nepoznatog..., predrasude, malo je tu i urodjene gluposti, a mediji samo daju završni šlag - da masa čita ono što želi.
A terorizam eh... Znamo tko ga je izmislio.
No imam kritiku i za muslimanski svijet...
Nakon kineske civilizacije, toliko toga dugujemo arapskoj. Negdje je prekinuta ta nit nauke, ili oslabila. Znanjem se treba dignuti, uostalom sam Kur'an to propisuje, koliko sam čitao neke dijelove, tumačenja i prijevode... To je najoštriji mač, najblistavija oštrica...
1
1 slika
MunDzi
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4421
Postovi: 2114
Pridružen/a: 28 jul 2020, 14:05

Re: Napadač na ulici u Parizu čovjeku odrubio glavu, policija ga ubila

Post Postao/la MunDzi »

storm je napisao/la: 31 okt 2020, 10:23 Eto...Trudeau i ja se slažemo...u tom sam smjeru pisao...

Justin Trudeau: Sloboda izražavanja nije bez granica. Moramo biti svjesni učinka svojih riječi!
Daniela Delale

slika

Kanadski premijer Justin Trudeau branio je u petak slobodu izražavanja istodobno ocjenjujući da ona “nije bez granica” te da ne bi trebala “samovoljno i bespotrebno povrjeđivati” određene zajednice.


“Uvijek branimo slobodu izražavanja”, kazao je kanadski premijer odgovarajući na pitanje o pravu na karikaturalno prikazivanje proroka Muhameda, kako je to napravio tjednik Charlie Hebdo.

“No sloboda izražavanja nije bez granica”, kazao je Trudeau na konferenciji za medije. “Moramo djelovati s poštovanjem prema drugima i trudeći se da ne povrijedimo samovoljno i nepotrebno one s kojima dijelimo isto društvo i istu planetu”.

Distancirajući se od pozicije francuskog predsjednika Emmanuela Macrona kanadski premijer zauzeo se za opreznu upotrebu slobode izražavanja.

“U pluralističkom društvu, raznolikom kakvo je naše, moramo biti svjesni učinka svojih riječi, svojih postupaka na druge, posebno kad je riječ o zajednicama ili populaciji koja još uvijek živi s enormnom diskriminacijom”, rekao je Trudeau.






Kao što je to učinio dan ranije s čelnicima Europske unije, kanadski premijer inzistirao je na osudi nedavnih “užasavajućih i zastrašujućih” terorističkih napada u Francuskoj.

“To je neopravdano i Kanada svim srcem osuđuje te postupke, uvijek stojeći s našim francuskim prijateljima koji prolaze kroz izuzetno teška vremena”, istaknuo je Trudeau, kritiziran u Kanadi zbog odgađanja osude atentata na učitelja u Francuskoj kojemu je odrubljena glava.

Kanadski parlament u četvrtak je odao počast ubijenima u napadu počinjenom u crkvi u Nici, do kojeg je došlo istodobno s ljutnjom na Francusku i predsjednika Macrona koja je zavladala Bliskim istokom zbog njegove obrane prava na objavu karikatura u Francuskoj.
Pa normalno da ce tako reci.
Smiruje tenzije.
On je odgovoran i razborit covjek.
Ne zeli da doljeva ulje na vatru.

Ono sto svi zaboravljaju je da je FR istinski sekularna drzava.
Mnogi to zaboravljaju.
CH kao satiricni casopis ismijava sve redom.
Los ukus? Mozda.
Da li pripadnici ostalih religija reaguju tako radikalno na pisanja nekog casopisa.
Ne bih rekla da reaguju tako.
Meni su takve radikalne reakcije nenormalne.
Ne razumijem ih, ne opravdavam ih.
Osudjujem bez ikakvog ALI.
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Napadač na ulici u Parizu čovjeku odrubio glavu, policija ga ubila

Post Postao/la storm »

Fatih je napisao/la: 31 okt 2020, 13:38
East_side je napisao/la: 31 okt 2020, 13:03 Da se "muslimani znaju samo po terorizmu" može reći samo neko ko je i sam pao pod uticaj mainstream medija i opće propagande.

Šta ćemo sa Ujgurima, Rohinjama, Palestincima, muslimanima iz Indije i Kašmira, Sirijcima, Jemencima...? To je ogroman broj ljudi. U pitanju su milioni. A da pritom ne zanemarimo ni pojedinačne slučajeve na N. Zelandu, u Sjevernoj Americi i td.

Muslimani su poznati po terorizmu samo zbog toga što su najveće žrtve istog.
Stvar je u tome, kada "musliman" pocini neko zlodjelo, kao da se ocekuje od svih muslimana pojedinacno da se ograde od toga. A svi ovi primjeri koje si nabrojao, ne samo da padaju na gluhe usi, nego se u nekim slucajevima potpuno ignosirisu, pa cak i indirektno pomazu.

Evo, ja da vidim neku budalu da preda mnom slika karikaturu Poslanika a.s, rekao bih mu da je jadan i ostavio budalu da zivi u svojoj mrznji.


Da skratim, svako ce me razumjeti. Da li je Charlie Hebdo IKADA PRAVIO KARIKATURE O HOLOKAUSTU? A svi smo vidjeli karikature iz rata u BiH i sta prikazivano kao "satiricno". Ako i kada se budu ZAJEBAVALI sa Jevrejima, skidam im kapu.

Ovako, nema rijeci o slobodi izrazavanje, nego o njenoj ciljanoj zloupotrebi.
... Na to bih dao paralelu...
Neka ode neki frajer u crnacki geto...
I kaže 100 crncima da su nigger...
90 će mu se nasmijati, jer je budala... Njih 5 će biti ljuti, četvorica će mu pljusku svezati... A bome jedan će ga vjerojatno izbosti...
Tko je tu terorist?
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Napadač na ulici u Parizu čovjeku odrubio glavu, policija ga ubila

Post Postao/la storm »

MunDzi je napisao/la: 31 okt 2020, 13:50
storm je napisao/la: 31 okt 2020, 10:23 Eto...Trudeau i ja se slažemo...u tom sam smjeru pisao...

Justin Trudeau: Sloboda izražavanja nije bez granica. Moramo biti svjesni učinka svojih riječi!
Daniela Delale

slika

Kanadski premijer Justin Trudeau branio je u petak slobodu izražavanja istodobno ocjenjujući da ona “nije bez granica” te da ne bi trebala “samovoljno i bespotrebno povrjeđivati” određene zajednice.


“Uvijek branimo slobodu izražavanja”, kazao je kanadski premijer odgovarajući na pitanje o pravu na karikaturalno prikazivanje proroka Muhameda, kako je to napravio tjednik Charlie Hebdo.

“No sloboda izražavanja nije bez granica”, kazao je Trudeau na konferenciji za medije. “Moramo djelovati s poštovanjem prema drugima i trudeći se da ne povrijedimo samovoljno i nepotrebno one s kojima dijelimo isto društvo i istu planetu”.

Distancirajući se od pozicije francuskog predsjednika Emmanuela Macrona kanadski premijer zauzeo se za opreznu upotrebu slobode izražavanja.

“U pluralističkom društvu, raznolikom kakvo je naše, moramo biti svjesni učinka svojih riječi, svojih postupaka na druge, posebno kad je riječ o zajednicama ili populaciji koja još uvijek živi s enormnom diskriminacijom”, rekao je Trudeau.






Kao što je to učinio dan ranije s čelnicima Europske unije, kanadski premijer inzistirao je na osudi nedavnih “užasavajućih i zastrašujućih” terorističkih napada u Francuskoj.

“To je neopravdano i Kanada svim srcem osuđuje te postupke, uvijek stojeći s našim francuskim prijateljima koji prolaze kroz izuzetno teška vremena”, istaknuo je Trudeau, kritiziran u Kanadi zbog odgađanja osude atentata na učitelja u Francuskoj kojemu je odrubljena glava.

Kanadski parlament u četvrtak je odao počast ubijenima u napadu počinjenom u crkvi u Nici, do kojeg je došlo istodobno s ljutnjom na Francusku i predsjednika Macrona koja je zavladala Bliskim istokom zbog njegove obrane prava na objavu karikatura u Francuskoj.
Pa normalno da ce tako reci.
Smiruje tenzije.
On je odgovoran i razborit covjek.
Ne zeli da doljeva ulje na vatru.

Ono sto svi zaboravljaju je da je FR istinski sekularna drzava.
Mnogi to zaboravljaju.
CH kao satiricni casopis ismijava sve redom.
Los ukus? Mozda.
Da li pripadnici ostalih religija reaguju tako radikalno na pisanja nekog casopisa.
Ne bih rekla da reaguju tako.
Meni su takve radikalne reakcije nenormalne.
Ne razumijem ih, ne opravdavam ih.
Osudjujem bez ikakvog ALI.
Nema ali.
No sve ima uzroke i posljedice...
Ali je i kad kažu... Ali sloboda govora?
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Napadač na ulici u Parizu čovjeku odrubio glavu, policija ga ubila

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 31 okt 2020, 13:54
Fatih je napisao/la: 31 okt 2020, 13:38

Stvar je u tome, kada "musliman" pocini neko zlodjelo, kao da se ocekuje od svih muslimana pojedinacno da se ograde od toga. A svi ovi primjeri koje si nabrojao, ne samo da padaju na gluhe usi, nego se u nekim slucajevima potpuno ignosirisu, pa cak i indirektno pomazu.

Evo, ja da vidim neku budalu da preda mnom slika karikaturu Poslanika a.s, rekao bih mu da je jadan i ostavio budalu da zivi u svojoj mrznji.


Da skratim, svako ce me razumjeti. Da li je Charlie Hebdo IKADA PRAVIO KARIKATURE O HOLOKAUSTU? A svi smo vidjeli karikature iz rata u BiH i sta prikazivano kao "satiricno". Ako i kada se budu ZAJEBAVALI sa Jevrejima, skidam im kapu.

Ovako, nema rijeci o slobodi izrazavanje, nego o njenoj ciljanoj zloupotrebi.
... Na to bih dao paralelu...
Neka ode neki frajer u crnacki geto...
I kaže 100 crncima da su nigger...
90 će mu se nasmijati, jer je budala... Njih 5 će biti ljuti, četvorica će mu pljusku svezati... A bome jedan će ga vjerojatno izbosti...
Tko je tu terorist?
U nas se to zove "trazenje guzici mazalice". Jako dobra usporedba. :ok
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Napadač na ulici u Parizu čovjeku odrubio glavu, policija ga ubila

Post Postao/la Fatih »

MunDzi je napisao/la: 31 okt 2020, 13:50
storm je napisao/la: 31 okt 2020, 10:23 Eto...Trudeau i ja se slažemo...u tom sam smjeru pisao...

Justin Trudeau: Sloboda izražavanja nije bez granica. Moramo biti svjesni učinka svojih riječi!
Daniela Delale

slika

Kanadski premijer Justin Trudeau branio je u petak slobodu izražavanja istodobno ocjenjujući da ona “nije bez granica” te da ne bi trebala “samovoljno i bespotrebno povrjeđivati” određene zajednice.


“Uvijek branimo slobodu izražavanja”, kazao je kanadski premijer odgovarajući na pitanje o pravu na karikaturalno prikazivanje proroka Muhameda, kako je to napravio tjednik Charlie Hebdo.

“No sloboda izražavanja nije bez granica”, kazao je Trudeau na konferenciji za medije. “Moramo djelovati s poštovanjem prema drugima i trudeći se da ne povrijedimo samovoljno i nepotrebno one s kojima dijelimo isto društvo i istu planetu”.

Distancirajući se od pozicije francuskog predsjednika Emmanuela Macrona kanadski premijer zauzeo se za opreznu upotrebu slobode izražavanja.

“U pluralističkom društvu, raznolikom kakvo je naše, moramo biti svjesni učinka svojih riječi, svojih postupaka na druge, posebno kad je riječ o zajednicama ili populaciji koja još uvijek živi s enormnom diskriminacijom”, rekao je Trudeau.






Kao što je to učinio dan ranije s čelnicima Europske unije, kanadski premijer inzistirao je na osudi nedavnih “užasavajućih i zastrašujućih” terorističkih napada u Francuskoj.

“To je neopravdano i Kanada svim srcem osuđuje te postupke, uvijek stojeći s našim francuskim prijateljima koji prolaze kroz izuzetno teška vremena”, istaknuo je Trudeau, kritiziran u Kanadi zbog odgađanja osude atentata na učitelja u Francuskoj kojemu je odrubljena glava.

Kanadski parlament u četvrtak je odao počast ubijenima u napadu počinjenom u crkvi u Nici, do kojeg je došlo istodobno s ljutnjom na Francusku i predsjednika Macrona koja je zavladala Bliskim istokom zbog njegove obrane prava na objavu karikatura u Francuskoj.
Pa normalno da ce tako reci.
Smiruje tenzije.
On je odgovoran i razborit covjek.
Ne zeli da doljeva ulje na vatru.

Ono sto svi zaboravljaju je da je FR istinski sekularna drzava.
Mnogi to zaboravljaju.
CH kao satiricni casopis ismijava sve redom.
Los ukus? Mozda.
Da li pripadnici ostalih religija reaguju tako radikalno na pisanja nekog casopisa.
Ne bih rekla da reaguju tako.
Meni su takve radikalne reakcije nenormalne.
Ne razumijem ih, ne opravdavam ih.
Osudjujem bez ikakvog ALI.
Kao sto je i storm napisao, tu nema mjesta nikakvom "ali". Ali, zaista, to "ali" ne smije nigdje da bude. Jer to zafrkano "ali", je kostalo ljude mnogo zivota, pa i sluzilo kao opravdanje za pokretanje rata.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Napadač na ulici u Parizu čovjeku odrubio glavu, policija ga ubila

Post Postao/la Podrinjac »

East_side je napisao/la: 31 okt 2020, 13:03 Da se "muslimani znaju samo po terorizmu" može reći samo neko ko je i sam pao pod uticaj mainstream medija i opće propagande.

Šta ćemo sa Ujgurima, Rohinjama, Palestincima, muslimanima iz Indije i Kašmira, Sirijcima, Jemencima...? To je ogroman broj ljudi. U pitanju su milioni. A da pritom ne zanemarimo ni pojedinačne slučajeve na N. Zelandu, u Sjevernoj Americi i td.

Muslimani su poznati po terorizmu samo zbog toga što su najveće žrtve istog.
I jevreji su bili žrtva, a gdje su sad? Najuticajniji narod na svijetu. Muslimani da su malo vise davali na značaju obrazovanje i značaj u društvu, ne bi bili mete provokacija. I da se presele u neke zapadnjačke drzave, ponašaju se kao u konzervativnim sredinama. Stvaraju svoju muslimansku elitu. Moraju stvoriti drugačiji vid života. Provokacija ce uvijek biti, to je život, to je društvo. Čovjek 30 godina života ostavi u školi, na kraju ga provociraju. To je tako. Napačeno društvo, loši ljudi. Onoliko si jak koliko se možeš nositi sa nedaćama. A muslimani nisu jaki.
0
Odgovori

Natrag na “Svijet”