Francuska

Geopolitika, države, novi svjetski poredak i zavjere...
Moderator: Socrates
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Procurilo novo pismo francuskih vojnika: ‘Sprema se građanski rat i vi to savršeno znate‘

Post Postao/la Sarajka »

storm je napisao/la: 10 maj 2021, 20:56
Sarajka je napisao/la: 10 maj 2021, 20:52

Pa vidjeh negdje da se pominje i ćaća od „ Lepenke“ ona kao buduća preddjednica. Mislim sve su to komentari. Ali kroz njih mozes vidjeti kakvo je stanje (donekle) i opipati puls.
Da ...prvo je pismo bilo od umirovljenih generala, koji su se potpisali imenom i prezimenom...pa ih je vlada kaznila, i odbacila navode.
Ovo su sad navodno anonimni vojnici...ah LePeni su sjena nad cijelom pričom oduvijek. Ali je opasno vrijeme...timing im nikad pogodniji.
6 milki je prevelika cifra da nad tom „ manjinom“ sprovedeš bilo kakve mjere „ prisile“. To moze biti dvosjekli mač i Ako je spinanje posrijedi.
0
A sad adio :sara
Avatar
Danny
PRObehar
PRObehar
Reactions: 9518
Postovi: 5786
Pridružen/a: 30 jul 2020, 18:30

Re: Procurilo novo pismo francuskih vojnika: ‘Sprema se građanski rat i vi to savršeno znate‘

Post Postao/la Danny »

to je mali procenat od 67,6 miliona .. osim toga svi mehanizmi su u vlasti francuza, to je ono do cega desnicari zele da dodju ..
0
I hurt easy, I just don't show it
You can hurt someone and not even know it
Avatar
Xeno
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2496
Postovi: 2120
Pridružen/a: 27 nov 2020, 19:29
Lokacija: System

Re: Procurilo novo pismo francuskih vojnika: ‘Sprema se građanski rat i vi to savršeno znate‘

Post Postao/la Xeno »

Sarajka je napisao/la: 10 maj 2021, 20:55
Xeno je napisao/la: 10 maj 2021, 20:51 Francuski nacionalizam i sovinizam je uvijek zabrinjavajuci, pogotovo kada krene teci javno.
Muslimana okvirno 6 mil.

Gheta postoje. Intervencije koje se desavaju su samo predstava za javnost.
Vidiš 6 znači? Nije to cifra za zanemariti. Takva „ manjina“ Moze napraviti zaista probleme.
I plasirati ovakve vijesti o drzavnom udaru je dvosjkeli mač. Zapaliće i desničare i muslimane. Istodobno.
Nije za zanemariti, a nije ni prevelik broj na ukupnu populaciju. Ali kako god, to je druga po velicini skupina u Francuskoj, sto je opet cini znacajnom. Najveci problem je radikalnost i jednih i drugih (muslimana i katolika). Ne bih da branim, ali je to ovim prvima i mehanizam odbrane za dugogodisnju segregaciju.
Oni (obican narod) se ne libe reci i pokazati ti otvoreno da im se ne svidjas jer si druge vjeroispovijesti ili bilo sta drugo da je razlog animoziteta.

Vlasti nista bolje nisu. Gomila dzamija je zatvorena, Darmanin to naziva borbom i mjerama protiv radikalnog Islama. Gdje ocekivati ekscese po pitanju vjere nego u Francuskoj. Svako malo nam stignu vijesti bas od njih. Karikature, zatvaranja religijskih objekata, Charlie.. etc. Sam Macron je javno govorio da to nece prestati. I budali jasno, nema se tu sta dalje dumati.

Gheta su opet prica za sebe. Tu su religijska pripadnost, ime i boja koze okidac za sukobe (cesto i krvave), iako ni kod jedne od dvije strane osim deklarativne pripadnosti nista drugo od religije i propisa nije uvrsteno u svakodnevni zivot. Kriminal (raznih vrsta) cvjeta, akcije su stvar formalnosti, ista lica mozes vidjeti dva dana nakon privodjenja, i tako se sve vrti u krug. Mladi, veterani, svi su dio kruga. Gradska dzungla kao bure baruta gdje je dovoljno malo da izbije nered.

Zbog toga, oni kada pisu o netrpeljivosti prema nekome, nikad ne treba olako odbaciti. Sve to tinja vec dugo vremena.
0
Everyone's got a theory about the bitter one
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Procurilo novo pismo francuskih vojnika: ‘Sprema se građanski rat i vi to savršeno znate‘

Post Postao/la Sarajka »

Xeno je napisao/la: 10 maj 2021, 21:46
Sarajka je napisao/la: 10 maj 2021, 20:55

Vidiš 6 znači? Nije to cifra za zanemariti. Takva „ manjina“ Moze napraviti zaista probleme.
I plasirati ovakve vijesti o drzavnom udaru je dvosjkeli mač. Zapaliće i desničare i muslimane. Istodobno.
Nije za zanemariti, a nije ni prevelik broj na ukupnu populaciju. Ali kako god, to je druga po velicini skupina u Francuskoj, sto je opet cini znacajnom. Najveci problem je radikalnost i jednih i drugih (muslimana i katolika). Ne bih da branim, ali je to ovim prvima i mehanizam odbrane za dugogodisnju segregaciju.
Oni (obican narod) se ne libe reci i pokazati ti otvoreno da im se ne svidjas jer si druge vjeroispovijesti ili bilo sta drugo da je razlog animoziteta.

Vlasti nista bolje nisu. Gomila dzamija je zatvorena, Darmanin to naziva borbom i mjerama protiv radikalnog Islama. Gdje ocekivati ekscese po pitanju vjere nego u Francuskoj. Svako malo nam stignu vijesti bas od njih. Karikature, zatvaranja religijskih objekata, Charlie.. etc. Sam Macron je javno govorio da to nece prestati. I budali jasno, nema se tu sta dalje dumati.

Gheta su opet prica za sebe. Tu su religijska pripadnost, ime i boja koze okidac za sukobe (cesto i krvave), iako ni kod jedne od dvije strane osim deklarativne pripadnosti nista drugo od religije i propisa nije uvrsteno u svakodnevni zivot. Kriminal (raznih vrsta) cvjeta, akcije su stvar formalnosti, ista lica mozes vidjeti dva dana nakon privodjenja, i tako se sve vrti u krug. Mladi, veterani, svi su dio kruga. Gradska dzungla kao bure baruta gdje je dovoljno malo da izbije nered.

Zbog toga, oni kada pisu o netrpeljivosti prema nekome, nikad ne treba olako odbaciti. Sve to tinja vec dugo vremena.
Dobar post.

Ja dolazimo sa njemackog govornog područja i kao što znaš i izmedju Švaba i Francuza postoji netrepeljivost.
Sada Švabe (prosječni ljudi) u kontaktu govore skoro identične stvari koje si ti naveo. Plus se rugaju prikrivenom francuskom šovinizmu. Uz one mantre kako im bivše kolonije ispostavljaju račune. Daleko od toga da je situacija i u Njemačkoj i Austriji idealna. Ali uporedjujući sa Francuskom, u Austriji nema ni priblizno takvih problema. Sad što kazeš neusporediva je Austrija sa brojem stanovnika i Francuska. A u Njemačkoj i nema 6 miliona muslimana. No postoje gradovi i u Njemackoj koji su većinski muslimanski. Ili će u idućih 10/30 godina biti.
1
1 slika
A sad adio :sara
Avatar
Xeno
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2496
Postovi: 2120
Pridružen/a: 27 nov 2020, 19:29
Lokacija: System

Re: Procurilo novo pismo francuskih vojnika: ‘Sprema se građanski rat i vi to savršeno znate‘

Post Postao/la Xeno »

Sarajka je napisao/la: 10 maj 2021, 21:55
Xeno je napisao/la: 10 maj 2021, 21:46

Nije za zanemariti, a nije ni prevelik broj na ukupnu populaciju. Ali kako god, to je druga po velicini skupina u Francuskoj, sto je opet cini znacajnom. Najveci problem je radikalnost i jednih i drugih (muslimana i katolika). Ne bih da branim, ali je to ovim prvima i mehanizam odbrane za dugogodisnju segregaciju.
Oni (obican narod) se ne libe reci i pokazati ti otvoreno da im se ne svidjas jer si druge vjeroispovijesti ili bilo sta drugo da je razlog animoziteta.

Vlasti nista bolje nisu. Gomila dzamija je zatvorena, Darmanin to naziva borbom i mjerama protiv radikalnog Islama. Gdje ocekivati ekscese po pitanju vjere nego u Francuskoj. Svako malo nam stignu vijesti bas od njih. Karikature, zatvaranja religijskih objekata, Charlie.. etc. Sam Macron je javno govorio da to nece prestati. I budali jasno, nema se tu sta dalje dumati.

Gheta su opet prica za sebe. Tu su religijska pripadnost, ime i boja koze okidac za sukobe (cesto i krvave), iako ni kod jedne od dvije strane osim deklarativne pripadnosti nista drugo od religije i propisa nije uvrsteno u svakodnevni zivot. Kriminal (raznih vrsta) cvjeta, akcije su stvar formalnosti, ista lica mozes vidjeti dva dana nakon privodjenja, i tako se sve vrti u krug. Mladi, veterani, svi su dio kruga. Gradska dzungla kao bure baruta gdje je dovoljno malo da izbije nered.

Zbog toga, oni kada pisu o netrpeljivosti prema nekome, nikad ne treba olako odbaciti. Sve to tinja vec dugo vremena.
Dobar post.

Ja dolazimo sa njemackog govornog područja i kao što znaš i izmedju Švaba i Francuza postoji netrepeljivost.
Sada Švabe (prosječni ljudi) u kontaktu govore skoro identične stvari koje si ti naveo. Plus se rugaju prikrivenom francuskom šovinizmu. Uz one mantre kako im bivše kolonije ispostavljaju račune. Daleko od toga da je situacija i u Njemačkoj i Austriji idealna. Ali uporedjujući sa Francuskom, u Austriji nema ni priblizno takvih problema. Sad što kazeš neusporediva je Austrija sa brojem stanovnika i Francuska. A u Njemačkoj i nema 6 miliona muslimana. No postoje gradovi i u Njemackoj koji su većinski muslimanski. Ili će u idućih 10/30 godina biti.
Oni (Francuzi) u biti ne vole nikoga, ali im je maticna zemlja svetinja. Koliko sam upucen za Njemacku, govor mrznje ne prolazi tek tako i nekaznjivo, sto ne znaci da mnogi od njih vole ovog ili onog, ali pravno, sredjeniji sigurno.
Opet, u Njemackoj postoji veliki broj i nasih muslimana (Bosna), dosta vise nego u Francuskoj. Navodim to zbog sveukupne ugodnosti zivljenja.
Nije isto sresti "Bosnju" koji radi na klinici i Arapa u ozloglasenoj cetvrti koji ti spominje svetu knjigu, i nudi oruzje (nerijetko) drogu i polako uvodi u taj svijet bez izlaza. Toksicno mjesto za zivot.
0
Everyone's got a theory about the bitter one
Avatar
Xeno
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2496
Postovi: 2120
Pridružen/a: 27 nov 2020, 19:29
Lokacija: System

Re: Procurilo novo pismo francuskih vojnika: ‘Sprema se građanski rat i vi to savršeno znate‘

Post Postao/la Xeno »

Kad smo kod velicine, mala je i Bosna pa vec sve znamo. Sve je u glavama ljudi.
1
1 slika
Everyone's got a theory about the bitter one
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Procurilo novo pismo francuskih vojnika: ‘Sprema se građanski rat i vi to savršeno znate‘

Post Postao/la Sarajka »

Xeno je napisao/la: 10 maj 2021, 22:19
Sarajka je napisao/la: 10 maj 2021, 21:55

Dobar post.

Ja dolazimo sa njemackog govornog područja i kao što znaš i izmedju Švaba i Francuza postoji netrepeljivost.
Sada Švabe (prosječni ljudi) u kontaktu govore skoro identične stvari koje si ti naveo. Plus se rugaju prikrivenom francuskom šovinizmu. Uz one mantre kako im bivše kolonije ispostavljaju račune. Daleko od toga da je situacija i u Njemačkoj i Austriji idealna. Ali uporedjujući sa Francuskom, u Austriji nema ni priblizno takvih problema. Sad što kazeš neusporediva je Austrija sa brojem stanovnika i Francuska. A u Njemačkoj i nema 6 miliona muslimana. No postoje gradovi i u Njemackoj koji su većinski muslimanski. Ili će u idućih 10/30 godina biti.
Oni (Francuzi) u biti ne vole nikoga, ali im je maticna zemlja svetinja. Koliko sam upucen za Njemacku, govor mrznje ne prolazi tek tako i nekaznjivo, sto ne znaci da mnogi od njih vole ovog ili onog, ali pravno, sredjeniji sigurno.
Opet, u Njemackoj postoji veliki broj i nasih muslimana (Bosna), dosta vise nego u Francuskoj. Navodim to zbog sveukupne ugodnosti zivljenja.
Nije isto sresti "Bosnju" koji radi na klinici i Arapa u ozloglasenoj cetvrti koji ti spominje svetu knjigu, i nudi oruzje (nerijetko) drogu i polako uvodi u taj svijet bez izlaza. Toksicno mjesto za zivot.
To i Švabe tvrde za Francuze. Da ne vole nikog ni okolo sebe ( susjede) a ni one dalje koji su. I ta neka njihova arogancija, predmetom je ismijavanja.
Da. Govor mrznje je zabranjen. Mi Bosanci ( ne ljudi sa EX YU prostora) nego Bosanci, smo najbolje integrirana skupina ljudi. I u Njemačkoj i u Austriji. I u Skandinaviji ja mislim. Ne tvrdim da sam sjajni i krasni, ali dobro ferceramo i uklapamo se na zapadu. Daleko bolje od drugih i iz EX YU. A ne Arapa. Zaista..Jos kad bi našu BiH znali napraviti mjestom ugodnim za zivot i rad, gdje bi nam bio kraj.
1
1 slika
A sad adio :sara
Avatar
grunf
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 791
Postovi: 697
Pridružen/a: 31 okt 2020, 08:31

Re: Procurilo novo pismo francuskih vojnika: ‘Sprema se građanski rat i vi to savršeno znate‘

Post Postao/la grunf »

EU

“Moje”

~Cezar/Napoleon/Hitler/muslimanski migranti o Evropi
0
StarosjediJoci, الوطنيونوو Bosamci i Herzegowci

Cuvajte se

Straиog utiЦaja!
MunDzi
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4422
Postovi: 2115
Pridružen/a: 28 jul 2020, 14:05

Re: Procurilo novo pismo francuskih vojnika: ‘Sprema se građanski rat i vi to savršeno znate‘

Post Postao/la MunDzi »

U Evropi je generalno desnica u porastu.

Treba raditi na poboljsanju ekonomije.
Istorija nas uci, kad god je ekonomija u padu, desnicari su u usponu.
1
1 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Procurilo novo pismo francuskih vojnika: ‘Sprema se građanski rat i vi to savršeno znate‘

Post Postao/la Ommadawn »

Šta očekivati od čovjeka kojeg, kad stigne, nahraniš, napojiš i onda ga gurneš u neki betonski bunker, kažeš “integriši se” i onda okreneš leđa i bježi od njega što dalje?
A on za drugačije ne zna, nije imao gdje da nauči.

Tad je plodno tlo za svaki radikalizam i kriminal. Ako ne on, u 90% slučajeva njegovi potomci, poučeni iskustvom svog pretka.

To da smo se mi iz ex-Yu najbolje integrisali je samo jer imamo približnu kulturu kao Zapadnjaci. Približnu donekle ali definitivno ne i istu.
Šta ako ja prijavim policiju svog zemljaka kako prodaje djeci alkohol i cigare? A ovamo on se voza novom
limuzinom, glumi uzornog i integrisanog građana.
Jarane, da mi gume probuše ili sjebu kočnice, dobro sam prošao.
A to je zapravo građanska dužnost da prijaviš nezakonitost.
2
2 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Procurilo novo pismo francuskih vojnika: ‘Sprema se građanski rat i vi to savršeno znate‘

Post Postao/la storm »

Pogrešne socijalne politike.
Ja imam dojam, da su druge, i treće generacije ponajviše tu nastradale.
Onaj prvi doseljenik obično dodje silno motiviran da stvori sebi bolji život.
Mada danas ne možemo zaobići ni desetljeće haosa na bliskom istoku... I to daje svoj doprinos.
I nisu ljudi glupi, pa da ne vide, da i država u kojoj se nalazis, čini sve da taj haos ostane. Revolt je to. Revolt koji je uzdigao i desnicare.
Ne znam kako iz ovog začaranog kruga.
Jedni ne priznaju europski građanski red, a drugi koji se smatraju civiliziranima, i dio su društva koji temelji na ljudskim pravima, ne smatraju recimo Islam ljudskim pravom.
E pa ne može tako.
2
2 slika
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Procurilo novo pismo francuskih vojnika: ‘Sprema se građanski rat i vi to savršeno znate‘

Post Postao/la Sarajka »

Ommadawn je napisao/la: 11 maj 2021, 05:44 Šta očekivati od čovjeka kojeg, kad stigne, nahraniš, napojiš i onda ga gurneš u neki betonski bunker, kažeš “integriši se” i onda okreneš leđa i bježi od njega što dalje?
A on za drugačije ne zna, nije imao gdje da nauči.

Tad je plodno tlo za svaki radikalizam i kriminal. Ako ne on, u 90% slučajeva njegovi potomci, poučeni iskustvom svog pretka.

To da smo se mi iz ex-Yu najbolje integrisali je samo jer imamo približnu kulturu kao Zapadnjaci. Približnu donekle ali definitivno ne i istu.
Šta ako ja prijavim policiju svog zemljaka kako prodaje djeci alkohol i cigare? A ovamo on se voza novom
limuzinom, glumi uzornog i integrisanog građana.
Jarane, da mi gume probuše ili sjebu kočnice, dobro sam prošao.
A to je zapravo građanska dužnost da prijaviš nezakonitost.
Ima i onih koji ne zele da se integriraju. I u trećoj generaciji djeca loše govore jezik zemlje u kojoj zive. To je za svaku osudu. Hendikepirani su. A roditelji nista ne rade povodom toga. Pa ne moze ni tako.
0
A sad adio :sara
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Procurilo novo pismo francuskih vojnika: ‘Sprema se građanski rat i vi to savršeno znate‘

Post Postao/la Ommadawn »

Pa šta je uzrok njihovog opiranja integraciji?
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
John Cleese
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1215
Postovi: 1224
Pridružen/a: 30 jul 2020, 23:54

Re: Procurilo novo pismo francuskih vojnika: ‘Sprema se građanski rat i vi to savršeno znate‘

Post Postao/la John Cleese »

Ommadawn je napisao/la: 11 maj 2021, 22:35 Pa šta je uzrok njihovog opiranja integraciji?
Danas sam bas pogledao zanimljiv komentar o ovoj temi.

Covjek je objasnio kako francuska sredina insistira na punoj asimilaciji i upravo to ocekuje da bi nekoga prihvatila, te da onaj koji nije spreman da se odrekne svog (izmedju ostalog i) kulturnog identiteta i prakticno postane Francuz, nece biti prihvacen.

On sam, primjera radi, nije bio na to spreman, mada je u izgledu imao vrlo primamljivu sveucilisnu karijeru i vratio se u postojbinu.

A u komentaru je pomenuo i da na to ocito nije spreman ni vecinski dio populacije arapskog porijekla, bez obzira na to koliko generacija vec borave tamo, jer zive na potuno isti nacin kao da su u zemlji porijekla.
1
1 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Procurilo novo pismo francuskih vojnika: ‘Sprema se građanski rat i vi to savršeno znate‘

Post Postao/la Ommadawn »

Okej, a zašto žive na isti način kao u zemljama porijekla?
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
John Cleese
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1215
Postovi: 1224
Pridružen/a: 30 jul 2020, 23:54

Re: Procurilo novo pismo francuskih vojnika: ‘Sprema se građanski rat i vi to savršeno znate‘

Post Postao/la John Cleese »

Ommadawn je napisao/la: 11 maj 2021, 22:57 Okej, a zašto žive na isti način kao u zemljama porijekla?
Pa ne zele se odreci svoga identiteta, zele biti ono sto jesu.
(Nije tu rijec samo o segmentu nacina zivota - o neimastini i losim zivotnim uvjetima.)

Da se razumijemo, to je njihovo pravo.

Ocekivanja francuskog drustva, koje ove ljude ne prihvata i marginalizira, su, medjutim, u ocitoj koliziji sa njihovim pravnim sustavom.
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Procurilo novo pismo francuskih vojnika: ‘Sprema se građanski rat i vi to savršeno znate‘

Post Postao/la Ommadawn »

John Cleese je napisao/la: 11 maj 2021, 23:10
Ommadawn je napisao/la: 11 maj 2021, 22:57 Okej, a zašto žive na isti način kao u zemljama porijekla?
Pa ne zele se odreci svoga identiteta, zele biti ono sto jesu.
(Nije tu rijec samo o segmentu nacina zivota - o neimastini i losim zivotnim uvjetima.)

Da se razumijemo, to je njihovo pravo.

Ocekivanja francuskog drustva, koje ove ljude ne prihvata i marginalizira, su, medjutim, u ocitoj koliziji sa njihovim pravnim sustavom.
Je prika.
Niko ne voli da se zamjeri sa zemljakom. Pogotovo kad te domaćini iznevjere ili ponize. Tad se “dobri” zemo pojavi, uzme te pod svoja krila i kaže “yebaćemo mi njima ovu zemlju kako-tako i kad-tad”. Eh tu već treba znati razlučiti šta ćeš i gdje ćeš. A to baš i nije najlakše.

Poznati muzičar rahmetli Rachid Taha je krv propišao dok nije došao tamo gdje je došao. I to s bendom koji nosi ime vezano za odnos francuske države prema imigrantima. I još im prepjeva pjesmu “Deuce France” (draga Francuska) na ironičan način pa im bi krivo te zabraniše da se emituje na radiostanicama. Ali lik uporan da dokaže da vrijedi. Neće da pliva u sranju ali neće ni da ga na obali smatraju govnetom.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Odgovori

Natrag na “Svijet”