Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Rat u BiH, te ratovi izazvani raspadom SFRJ. Zločini, presude, kronologija jedne agresije.
Moderator: Fatih, Max
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la laga-nini »

Veca je napisao/la: 03 sep 2020, 21:41
laga-nini je napisao/la: 03 sep 2020, 21:05 ..riješenje će bit kad Hrvati Srbi i bosnjaci dogovore bez posrednika..moguće ??

...ovo je direkt ban!
..jebiga iPhone je kriv izbaci sam velika znase da ja pišem amo mala slova..da probam veća a tio veca stara Kokaa opet izbacilo veliko...valjda je Srbin il Hrvat ..hihi
0
Avatar
Veca
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1973
Postovi: 1449
Pridružen/a: 31 aug 2020, 15:33
Lokacija: Sikirevci!

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la Veca »

...mani meni te satrovine!
1
1 slika
Bice kad se sjetim :kez
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la laga-nini »

eto i tvoj pise nerazumljivo...aj ta tehnika
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la Ommadawn »

Dragi respo zar ti to stvarno treba??
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la Ommadawn »

Reći svoje mišljenje je sasvim odlično. Cijenio sam to kod tebe uvijek, mada ne mogu reći da sam se uvijek slagao.

Ali pridjevi ti ne trebaju.
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
respo
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 268
Postovi: 786
Pridružen/a: 28 jul 2020, 22:52

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la respo »

Ommadawn je napisao/la: 05 sep 2020, 07:12 Reći svoje mišljenje je sasvim odlično. Cijenio sam to kod tebe uvijek, mada ne mogu reći da sam se uvijek slagao.

Ali pridjevi ti ne trebaju.
Hvala ne moras se uvijek slagati jer nismo svi isti al da mi neko izvrce podmece nece
1
1 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la Ommadawn »

A jbg...
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la Socrates »

Opustite se.

Legalizujte marihuanu.
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Veca
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1973
Postovi: 1449
Pridružen/a: 31 aug 2020, 15:33
Lokacija: Sikirevci!

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la Veca »

...ja lajkala Respu, jel' zabranjeno?! :mmm
0
Bice kad se sjetim :kez
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la Fatih »

Veca je napisao/la: 05 sep 2020, 10:43 ...ja lajkala Respu, jel' zabranjeno?! :mmm
Ma nije. Uvijek treba staviti "lajk" ako se slazemo sa nekim po nekom pitanju. Ili obratno. Zato i sluze ove reakcije. :oke
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Kokan Mladenović: Ratovi devedesetih nisu završeni, zato o njima govorimo

Post Postao/la storm »

slika
L. Kajić

Kokan Mladenović (Foto: D. S./Klix.ba)
Reditelj Kokan Mladenović u razgovoru za Klix.ba koncizno govori o nacionalnim prljavštinama, posljedicama koje su ostavili ratovi devedesetih i činjenici da i dalje živimo istu realnost kao i prije 30 godina. Drugim riječima, govori o svemu što predstavlja "Schindlerov lift".


Dvije godine nakon što je na sceni Kamernog teatra 55 predstavio "Sjećaš li se Doli Bel" reditelj Kokan Mladenović u istom sarajevskom teatru vrši posljednje pripreme na novom pozorišnom komadu. Ovog puta je riječ o "Schindlerovom liftu" prijedorskog pisca Darka Cvijetića, knjizi koju mu je preporučio Abdulah Sidran.
S velikim regionalnim rediteljem našli smo se nekoliko minuta prije večernje probe, a on je u početku razgovora istakao da je upravo kroz rad na predstavi "Sjećaš li se Doli Bel" došao na ideju da na teatarskoj sceni uprizori i Cvijetićev roman.

"Lijep spoj je što mi je Sidran preporučio tu knjigu. Isto kao i sa Doli Bel, na prvu probu sam došao samo s idejom šta bih tačno želio napraviti. Predstava je zatim stvorena iz saradnje mene, glumaca, dramaturga, autora...", govori Mladenović.

"Schindlerov lift": Trideset godina kasnije i dalje živimo produžene devedesete

Jedan od najboljih regionalnih reditelja čvrsto je uvjeren da je Kamerni teatar jedno od najboljih mjesta za istraživanje pozorišta. Probe se održavaju svaki dan, traju po nekoliko sati i nerijetko im prisustvuje i sam autor romana, koji je u razgovoru za Klix.ba istakao kako za njega priprema ove predstave predstavlja vrlo buran proces.

INTERVJU S PISCEM
Darko Cvijetić: Živimo vic Nadrealista koji već dugo nikome nije smiješan
Kazao je kako mu se nakon višegodišnjeg rada u pozorištu prvi put dogodilo da s glumcima i rediteljem plače nakon izgovorenih rečenica, odrađenih proba, vježbanja dijaloga...

"I glumci i ja smo više od mjesec udubljeni u dokumentarce, spise, knjige i novinske članke koji govore o dešavanjima u Prijedoru devedesetih godina. Nekad čitanje završim u tri ujutro, pa ne mogu zaspati do šest. Misli, nažalost, ne rade na dugme, ne mogu ih isključiti kad završim posao... Ali svjestan sam da je ovo svijet o kojem moramo govoriti", kaže Mladenović.

Smatra da je zemlja u kojoj je roman aktuelan zapravo vrlo nesretna zemlja. Samim tim, Srbija, Hrvatska i BiH predstavljaju zemlje u kojima je ovakvo djelo važno, aktuelno i popularno - što znači da očigledno jesu nesretne.

"Gotovo tri decenije nakon završetka rata i dalje živimo produžene devedesete. Na vlasti su isti ljudi i politike, nesvjesni smo svoje historijske odgovornosti i činjenice da i dalje stanujemo u crvenim soliterima", ističe.

S druge strane, u Cvijetiću prepoznaje visokomoralni uzor zbog obračunavanja s onim što se zaista dogodilo i odavanja poštovanja drugima: "On je čovjek iz miješanog braka - hrvatskog i srpskog, mada nama koji smo Jugoslaveni po opredjeljenju to ne predstavlja ništa neobično. Kao takav piše o stradanju muslimana. To je visokoetički čin i nešto što nam svima itekako nedostaje. To poštovanje i estetika saosjećanja, mislim da je to veoma važno".
slika
Proba predstave
Proba predstave "Schindlerov lift" / Mladenović, Seksan i Glamočak (Foto: D. S./Klix.ba)
Na priču o Cvijetiću nadovezuje činjenicu da "Schindlerov lift" govori upravo o neočekivanom zlu među bližnjima. Ne treba zaboraviti, kaže, crvenih solitera bilo je i u Sarajevu, Zagrebu i Beogradu, a ne samo u Prijedoru. Drugim riječima, progona i stradanja je bilo svuda. Ono što je veoma pohvalno jeste činjenica da je Darko uspio podići veličanstven spomenik svim žrtvama, ali je prije svega govorio o zlu koje živi vrata pored nas.

"Aristotel je rekao: 'Uslov prave tragedije jeste da se tragični događaji dešavaju među onima koji su bliski'. Nema tu stranih vojski, nema desantnih jedinica. Sva zla dolaze iz susjednih vrata, od onih s kojima ste do jučer pjevali i slavili, bili bliski. A onda počinje masakr. Kako je moguće da u tim ljudima čuči toliko zla, kako to niko nije prepoznao, gdje je to bilo svih tih godina?", nastavlja Mladenović.

Hraneći svoj nacionalizam Izetbegović i Dodik uništavaju svaku mogućnost građanske BiH

No uznemirujuće je što u posljednjih trideset godina nije urađeno ništa kako bi se spriječilo ponavljanje onoga što se devedesetih dogodilo u BiH i drugim državama regiona.

"Udžbenici historije iz kojih uče naša djeca pripremaju ih za crvene solitere svuda u Bosni. Djeca idu u etnički podijeljene škole, što je beskrajno sramno. Srbiju vode ratni zločinci iz devedesetih, ne njihovi nasljednici, nego doslovno isti ljudi. Bosna je neoprostivo podijeljena i milioni ljudi su žrtve manipulacije dvije moralne nakaze - Milorada Dodika i Bakira Izetbegovića. Hraneći svoj nacionalizam uništavaju svaku mogućnost građanske Bosne i Hercegovine", ogorčeno komentariše.

Cvijetićev roman predstavlja tri velike smrti: Onu najstrašniju - smrt realnih ljudi, progon muslimana iz Prijedora, grobnice i logore. Drugu, smrt Jugoslavije čija je metafora upravo crveni soliter. Treća je smrt radničke klase.

"Niko nije preživio taj rat. Ni ljudi s imenima i prezimenima, ni zemlja čiji je soliter bio simbol, a ni radnička klasa. Prijedor, koji je nekad imao fabrike, radnike, zajedništvo, veselje i proizvodnju, postao je učmali provincijski grad bez fabrika i industrije. Radnici su potonuli u naciju. Nema više radnika, ima samo Srba, Hrvata i Bošnjaka. Nemamo više ni proletarijat, već samo prekarijat", kaže.

Učešće Isakovića i Đuričić u "Quo Vadis, Aida?" je dokaz da nismo svi okrenuli glavu od tragedije u Srebrenici

U Beogradu nerijetko sarađuje s Markom Šelićem Marčelom te kaže kako su ga se njegove riječi veoma dojmile: "Mi poslije svega sklopimo nemir, a ne mir. U ovom sklopljenom nemiru rat je i dalje neoprostivo aktuelna tema". Na Šelićeve riječi se nadovezuje kazavši kako je upravo ova teza glavni razlog zašto se o ovim temama mora govoriti - jer rat nije završen.

"Da je završen, o njemu ne bismo govorili. Trideset godina kasnije, rat je svakodnevnica u BiH. U javnom diskursu, u dnevnoj komunikaciji, u političkim partijama i u načinu života. BiH ne živi svoj mir, nego svoje primirje", ističe reditelj.

Govoreći o tome spominje i film "Quo Vadis, Aida?" bosanskohercegovačke rediteljice Jasmile Žbanić. Ovo ostvarenje još uvijek nije prikazano u Republici Srpskoj, kao ni u Srbiji, što Mladenović opisuje kao "nesmjelost suočavanja sa sopstvenim zlom".

"Genocid u Srebrenici je negiran u polovini BiH, pa i u Srbiji. U Srbiji je čak zloupotrijebljen na jedan ružan način kojeg se stidimo svi mi koji se nadamo da će to jednom biti građanska, a ne nacionalistička zemlja. Mi smo svi sedmicu prije izručenja Slobodana Miloševića u Haag na RTRS-u u udarnim terminima odjednom gledali dokumentarne filmove o Srebrenici, zločine Škorpiona, jedan nevjerovatan obrt se dešavao, intenzivno smo se suočavali s tom pričom...", prisjeća se.

Govori kako su u tom periodu naglo otkrivene sekundarne grobnice Albanaca s Kosova u Batajnici, u jezerima u Srbiji, pronađeni su i leševi muslimana u rijeci Drini...

slika

"Nastao je muk u cijeloj zemlji. To nije služilo osvješćivanju kao što smo se nadali, jer jedan narod koji želi da bude ozbiljan mora da se suoči sa monstruoznim stvarima koje je uradio. Služilo je samo da pacifikuje široke narodne mase da Milošević bude isporučen Haagu. Nikada više nije bilo spremnosti ni smjelosti da se o tome govori. Kao što se ni o zločinima Nasera Orića i sličnih zločinaca ne govori u BiH i Hrvatskoj", priča.

Mladenović je siguran da onog trenutka kada film o genocidu u Srebrenici bude prikazan u udarnom terminu televizije Srbije, to će značiti da je Srbija normalna zemlja.

"Bojim se da se to nikad neće dogoditi. Nespremni smo se s tim suočiti. Ipak, ponosan sam na dvoje veličanstvenih glumaca koji su učestvovali u tome. Jednom ćemo u normalnoj Srbiji s ponosom moći reći da nismo baš svi okretali glave i nismo znali šta se tamo stvarno dogodilo, odnosno da su dva naša sjajna glumca dala doprinos toj istini i međunarodnoj promociji te istine", smatra reditelj.

Već je poznata činjenica da se na temu Srebrenice teško može govoriti u Srbiji, što je u nekoliko navrata potvrđeno kroz napade na umjetnike koji su u svojim projektima predstavljali priču o genocidu u Srebrenici. Mladenović ističe kako postoje žarišta slobodnog mišljenja, ali su nažalost vrlo rijetka. Svode se na jedan list, dva ili tri nedjeljnika... To nije dovoljno.

Na krhotine nacionalne prljavštine koju guramo pod tepih jednom će se posjeći naša djeca

"Svi ostali su pod strogom kontrolom Srpske narodne stranke (SNS). Nema smjelosti da se suočimo sa svim tim što se dešavalo. To guranje nacionalnih prljavština pod tepih... Na te krhotine će se jednom isjeći naša djeca. To je dugoročno neprirodno i nenormalno stanje koje ne vodi ničemu dobrom", konstatuje.

Na koncu razgovora, nekoliko trenutaka prije nego što će se uputiti na večernju probu predstave, Mladenović govori kako je veoma zadovoljan pripremama. Svi oni koji učestvuju u predstavi su nakon mjesec dana nevjerovatno iznureni radnjom i sadržajem romana. Put do stvaranja predstave je, kao i tema, vrlo mučan.
0
Ma znas
Cvijetak zanovijetak
Cvijetak zanovijetak
Reactions: 1
Postovi: 36
Pridružen/a: 21 nov 2021, 14:59

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la Ma znas »

Svako ima svoju pricu. Zbog toga ce istina otici u zaborav.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la storm »

Ma znas je napisao/la: 22 nov 2021, 17:35 Svako ima svoju pricu. Zbog toga ce istina otici u zaborav.
Ne samo to...
Zbog tih raznih istina, nikad naprijed...
Da hoće bar sve jednom u zaborav, i gledati kuda dalje...
0
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la Max »

Da li nam se Historija ponavlja?

Mislim da je ovo jedno sasvim legitimno (joj zamrzih riječ legitimno) pitanje za nas koji nemamo neku rezervnu državu da se busamo u prsa sa njom.
Mi koji smo rođeni tu, čije familije sežu vijekovima unatrag a vezani smo samo za državu što"no se vabi Bosna i Hercegovina. Kako stvari stoje priprema nam se novi exodus i i možda čak i gori genocid od onoga koji nam se desi u ne tako davnoj prošlosti.
Čitajuči dešavanja u poslednjih mjesec dana, dolazim do zaključka da nam (po)četnici i (su)ustaše rade o glavi a uz svesrdnu pomoć nacionalističke desnice u samom vrhu te toliko demokratske Međunarodne zajednice. Principi su isti samo imena zamjenjena pa sada 30 godina poslije umjesto Francois Mitterand-a, John Major-a, Butros Butros Ghali-a imamo Oliver Varhelyi-a, Viktor Orbán-a, Emmanuel Macron-a (kojem nije uopšte mrsko krenuti u krstaški rat protiv muslimana) potpomognuto Rusko-Kineskim novcem i uticajem na svjetskom nivou.

Ponovo su oči naših "velikih vođa" uprte u ovu demokratsku Međunarodnu ZajeBnicu koja (kao) neće dozvoliti da se ovde desi pokolj i novi rat. Ponovo slušamo kako je BiH vrata Europe. Opet slušamo ma neće neće, neće NATO to dozvoliti, neće UN to dozvoliti, neće MZ, neće Europa, neće USA....

To je sve što ovi naši "veliki vođe" rade kako bi spriječili exodus i potencijalno veći genocid muslimanskog življa na ovom prostoru, veći i od onog 92-96 (a prema popisu nas je u BiH većina).
Neće, Neće....
Definicija gluposti je stalno raditi isto i očekivati drugačiji ishod (Albert Ainstein).
0
I say what I think, I think what I say
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la Iskra »

Max je napisao/la: 22 dec 2021, 10:01 Da li nam se Historija ponavlja?

Mislim da je ovo jedno sasvim legitimno (joj zamrzih riječ legitimno) pitanje za nas koji nemamo neku rezervnu državu da se busamo u prsa sa njom.
Mi koji smo rođeni tu, čije familije sežu vijekovima unatrag a vezani smo samo za državu što"no se vabi Bosna i Hercegovina. Kako stvari stoje priprema nam se novi exodus i i možda čak i gori genocid od onoga koji nam se desi u ne tako davnoj prošlosti.
Čitajuči dešavanja u poslednjih mjesec dana, dolazim do zaključka da nam (po)četnici i (su)ustaše rade o glavi a uz svesrdnu pomoć nacionalističke desnice u samom vrhu te toliko demokratske Međunarodne zajednice. Principi su isti samo imena zamjenjena pa sada 30 godina poslije umjesto Francois Mitterand-a, John Major-a, Butros Butros Ghali-a imamo Oliver Varhelyi-a, Viktor Orbán-a, Emmanuel Macron-a (kojem nije uopšte mrsko krenuti u krstaški rat protiv muslimana) potpomognuto Rusko-Kineskim novcem i uticajem na svjetskom nivou.

Ponovo su oči naših "velikih vođa" uprte u ovu demokratsku Međunarodnu ZajeBnicu koja (kao) neće dozvoliti da se ovde desi pokolj i novi rat. Ponovo slušamo kako je BiH vrata Europe. Opet slušamo ma neće neće, neće NATO to dozvoliti, neće UN to dozvoliti, neće MZ, neće Europa, neće USA....

To je sve što ovi naši "veliki vođe" rade kako bi spriječili exodus i potencijalno veći genocid muslimanskog življa na ovom prostoru, veći i od onog 92-96 (a prema popisu nas je u BiH većina).
Neće, Neće....
Definicija gluposti je stalno raditi isto i očekivati drugačiji ishod (Albert Ainstein).

Ko da tatu slušam :palm


Sad kad nana i dedo odu u januaru u Qatar on ih ne planira pustiti nazad. Samo me zna kako će im to reci.
0
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la Max »

Iskra je napisao/la: 22 dec 2021, 10:09
Max je napisao/la: 22 dec 2021, 10:01 Da li nam se Historija ponavlja?

Mislim da je ovo jedno sasvim legitimno (joj zamrzih riječ legitimno) pitanje za nas koji nemamo neku rezervnu državu da se busamo u prsa sa njom.
Mi koji smo rođeni tu, čije familije sežu vijekovima unatrag a vezani smo samo za državu što"no se vabi Bosna i Hercegovina. Kako stvari stoje priprema nam se novi exodus i i možda čak i gori genocid od onoga koji nam se desi u ne tako davnoj prošlosti.
Čitajuči dešavanja u poslednjih mjesec dana, dolazim do zaključka da nam (po)četnici i (su)ustaše rade o glavi a uz svesrdnu pomoć nacionalističke desnice u samom vrhu te toliko demokratske Međunarodne zajednice. Principi su isti samo imena zamjenjena pa sada 30 godina poslije umjesto Francois Mitterand-a, John Major-a, Butros Butros Ghali-a imamo Oliver Varhelyi-a, Viktor Orbán-a, Emmanuel Macron-a (kojem nije uopšte mrsko krenuti u krstaški rat protiv muslimana) potpomognuto Rusko-Kineskim novcem i uticajem na svjetskom nivou.

Ponovo su oči naših "velikih vođa" uprte u ovu demokratsku Međunarodnu ZajeBnicu koja (kao) neće dozvoliti da se ovde desi pokolj i novi rat. Ponovo slušamo kako je BiH vrata Europe. Opet slušamo ma neće neće, neće NATO to dozvoliti, neće UN to dozvoliti, neće MZ, neće Europa, neće USA....

To je sve što ovi naši "veliki vođe" rade kako bi spriječili exodus i potencijalno veći genocid muslimanskog življa na ovom prostoru, veći i od onog 92-96 (a prema popisu nas je u BiH većina).
Neće, Neće....
Definicija gluposti je stalno raditi isto i očekivati drugačiji ishod (Albert Ainstein).

Ko da tatu slušam :palm


Sad kad nana i dedo odu u januaru u Qatar on ih ne planira pustiti nazad. Samo me zna kako će im to reci.
A islamske zemlje ionako razbijene unutarnjim previranjima i raznim političkim igrama će nam pomagati ovako:



(mada kada sam ovo vidio prvi puta nemogu reći da mi nije suza krenula)
1
1 slika
I say what I think, I think what I say
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la Iskra »

Niko Bosni nece pomoći. Niko. Upamti sta ti kazem. A ko je za to kriv? Narod.
Nedavno slušam Niksic razgovarao s nekim iz Europe ( zaboravila ime) i covjek mu lijepo rekao,
Tražite građansku državu a vas narod ne glasa za tu opciju.
I to je srž svega.
Mile cu u Moskvu, Covic u Zagreb a Bakir aga u Istanbul.

I to je to. A narodu kako bude
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Rat u BiH”