Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Rat u BiH, te ratovi izazvani raspadom SFRJ. Zločini, presude, kronologija jedne agresije.
Moderator: Fatih, Max
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la Fatih »

Prije nego pocnemo sa nasim vidjenjima, cinjenicama itd, moram da ovu temu zapocnem sa sjecanjem na neke istaknute branitelje BiH. Nikada da ih zaboravimo! (Nadam se da mi necete zamjeriti na subjektivnosti ovog spota, ali, u sirem kontekstu on i nije tako subjektivan).

0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la Fatih »

Mnogo stvari ovdje su ocita propaganda, sa svih strana. Medjutim, kompletna slika kazuje malo vise. Ko ima strpljenja, zelje i vremena:

0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la SmokingMan »

A ja iskreno smatram da je došlo vrijeme da na sav taj ćemer 90.tih počne sagledavati bez primjesa pretjeranog emotivnog naboja. Možda je i jedini put ka sagledavanju realnih činenica i oklonosti u kojima se rat/agresija na BIH dogodila, neophodno da saslušamo i drugu i treću stranu, stavimo činjenice na stol i zarad što dugotrajnijeg mira i budućih naraštaja progovrimo o stvarima prvo sa nama samim, jer i mi imamo svojih internih ratnih tajni, i dosta toga što je dovelo do ubistva nevinih srba i hrvata u BIH. Ovo o čemu govorim za cilj nema izjednačavanje žrtava i umanjenja odgovornosti agresora za počinjene zločine nad pripadnicima drugih etničkih skupina u BIH, kao i genocid u Srebrenici- jer je već odavno dosta toga presuđeno u Hagu protiv agresorske strane, što je više i nemoguće dovesti u pitanje - već sagledavanje činjeničnog stanja na teritoriji BIH tokom ratnog perioda, i mogućeg daljnjeg procesuiranja svih zločina koji su ostali prikriveni na svakoj od tri međusobno zaraćene strane. Istina je jako bitna, i ona nikada ne smije biti samo privilegija žrtve već i agresora, kao bi smo stekli širu sliku kolateralne štete, u vidu gubitka života običnh građana. Došlo je vrijeme kada se mora podignuti svijest o potrebama običnog čovjeka i sudu politikama koje su kreirale takve prilike.
2
2 slika
slika
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la laga-nini »

dobro rečeno..naravno kad bi konsenzusom prihvatile sve tri strane..
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la storm »

Trafalgar Law je napisao/la: 30 jul 2020, 16:00 A ja iskreno smatram da je došlo vrijeme da na sav taj ćemer 90.tih počne sagledavati bez primjesa pretjeranog emotivnog naboja. Možda je i jedini put ka sagledavanju realnih činenica i oklonosti u kojima se rat/agresija na BIH dogodila, neophodno da saslušamo i drugu i treću stranu, stavimo činjenice na stol i zarad što dugotrajnijeg mira i budućih naraštaja progovrimo o stvarima prvo sa nama samim, jer i mi imamo svojih internih ratnih tajni, i dosta toga što je dovelo do ubistva nevinih srba i hrvata u BIH. Ovo o čemu govorim za cilj nema izjednačavanje žrtava i umanjenja odgovornosti agresora za počinjene zločine nad pripadnicima drugih etničkih skupina u BIH, kao i genocid u Srebrenici- jer je već odavno dosta toga presuđeno u Hagu protiv agresorske strane, što je više i nemoguće dovesti u pitanje - već sagledavanje činjeničnog stanja na teritoriji BIH tokom ratnog perioda, i mogućeg daljnjeg procesuiranja svih zločina koji su ostali prikriveni na svakoj od tri međusobno zaraćene strane. Istina je jako bitna, i ona nikada ne smije biti samo privilegija žrtve već i agresora, kao bi smo stekli širu sliku kolateralne štete, u vidu gubitka života običnh građana. Došlo je vrijeme kada se mora podignuti svijest o potrebama običnog čovjeka i sudu politikama koje su kreirale takve prilike.
Odličan osvrt...
Svako zataškavanje ratnih i inih zločina, obilo se akterima o glavu u budućnosti (povijest ne prestaje to pokazivati)
Nije uopće upitno, tko je bio agresor, tko je činio etnička čišćenja, masovna umorstva, o tome valjda ne treba puno više...presude iz Haaga dovoljno govore, ali retorika "naši su" dobro je...neće daleko odvesti.
Bosna je država, koju sačinjavaju tri etničke skupine naroda...bilo kakva negiranja, ismijavanja suživota, povlače da nisi za državu kao cjelovitu. Točka. (ostalo je blabla)
Nema više povjerenja, a onda je samo spirala predbacivanja, do konačnog raspada, izgledna...
Mislim, da je BIH nerješivo pitanje, bez pomoći izvana....jer je i ovaj sustav, nametnut izvana, onemogućen da se riješi iznutra.
Mehanizam bi bio jedino, da se sve tri strane slože u jednom pitanju, ali to je iluzorno očekivati....
Oni ne mogu dogovoriti kako će novac podijeliti, kamo li nešto za dobro naroda...
1
1 slika
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la laga-nini »

čak ni oko novca navodno ne mogu se dogovorit oko onog iz MMF-onda.. :fiju
1
1 slika
Avatar
Mrachni
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 1163
Postovi: 927
Pridružen/a: 28 jul 2020, 07:31
Lokacija: Berlin

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la Mrachni »

Trafalgar Law je napisao/la: 30 jul 2020, 16:00 A ja iskreno smatram da je došlo vrijeme da na sav taj ćemer 90.tih počne sagledavati bez primjesa pretjeranog emotivnog naboja. Možda je i jedini put ka sagledavanju realnih činenica i oklonosti u kojima se rat/agresija na BIH dogodila, neophodno da saslušamo i drugu i treću stranu, stavimo činjenice na stol i zarad što dugotrajnijeg mira i budućih naraštaja progovrimo o stvarima prvo sa nama samim, jer i mi imamo svojih internih ratnih tajni, i dosta toga što je dovelo do ubistva nevinih srba i hrvata u BIH. Ovo o čemu govorim za cilj nema izjednačavanje žrtava i umanjenja odgovornosti agresora za počinjene zločine nad pripadnicima drugih etničkih skupina u BIH, kao i genocid u Srebrenici- jer je već odavno dosta toga presuđeno u Hagu protiv agresorske strane, što je više i nemoguće dovesti u pitanje - već sagledavanje činjeničnog stanja na teritoriji BIH tokom ratnog perioda, i mogućeg daljnjeg procesuiranja svih zločina koji su ostali prikriveni na svakoj od tri međusobno zaraćene strane. Istina je jako bitna, i ona nikada ne smije biti samo privilegija žrtve već i agresora, kao bi smo stekli širu sliku kolateralne štete, u vidu gubitka života običnh građana. Došlo je vrijeme kada se mora podignuti svijest o potrebama običnog čovjeka i sudu politikama koje su kreirale takve prilike.
kad se ovakav post napiše u Banja Luci ili Lištici onda mooožda, do tada presipaš iz šupljeg u prazno
1
1 slika
You know who is coming for you, you've always known.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la laga-nini »

..što bi rekli formalno pravno je počeo:Napad na Ravno, hrvatsko mjesto na jugu Hercegovine, počeo je 1. listopada, kao dio akcije napada JNA i četnika na Dubrovnik, Slano i Ston.

JNA je tada širila propagandu da se Ravno uopće i ne nalazi u BiH. Selo su granatama iz haubica i minobacača gađali pripadnici zloglasnog Titogradskog korpusa tadašnje
...ne znam jel zgodno napomenut da je Alija tada izjavio:ovo nije naš rat..al eto kriva procjena
0
Furlan
Novi behar
Novi behar
Reactions: 202
Postovi: 224
Pridružen/a: 28 jul 2020, 21:27

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la Furlan »

Ko kad bi rekli da je Knin srpsko mjesto u splitskom zaledju. Vojo, Vojo, rano moja. :ooo
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la storm »

Mrachno je napisao/la: 30 jul 2020, 18:28
Trafalgar Law je napisao/la: 30 jul 2020, 16:00 A ja iskreno smatram da je došlo vrijeme da na sav taj ćemer 90.tih počne sagledavati bez primjesa pretjeranog emotivnog naboja. Možda je i jedini put ka sagledavanju realnih činenica i oklonosti u kojima se rat/agresija na BIH dogodila, neophodno da saslušamo i drugu i treću stranu, stavimo činjenice na stol i zarad što dugotrajnijeg mira i budućih naraštaja progovrimo o stvarima prvo sa nama samim, jer i mi imamo svojih internih ratnih tajni, i dosta toga što je dovelo do ubistva nevinih srba i hrvata u BIH. Ovo o čemu govorim za cilj nema izjednačavanje žrtava i umanjenja odgovornosti agresora za počinjene zločine nad pripadnicima drugih etničkih skupina u BIH, kao i genocid u Srebrenici- jer je već odavno dosta toga presuđeno u Hagu protiv agresorske strane, što je više i nemoguće dovesti u pitanje - već sagledavanje činjeničnog stanja na teritoriji BIH tokom ratnog perioda, i mogućeg daljnjeg procesuiranja svih zločina koji su ostali prikriveni na svakoj od tri međusobno zaraćene strane. Istina je jako bitna, i ona nikada ne smije biti samo privilegija žrtve već i agresora, kao bi smo stekli širu sliku kolateralne štete, u vidu gubitka života običnh građana. Došlo je vrijeme kada se mora podignuti svijest o potrebama običnog čovjeka i sudu politikama koje su kreirale takve prilike.
kad se ovakav post napiše u Banja Luci ili Lištici onda mooožda, do tada presipaš iz šupljeg u prazno
Ne treba odustajati od toga...
Jer toj banja luci, i listici upravo ovo sada i ovako najbolje odgovara...
0
Insomnia
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 222
Postovi: 254
Pridružen/a: 29 jul 2020, 18:52

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la Insomnia »

Potpuno promasen post na temu “kako i zasto je poceo rat”.
0
Insomnia
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 222
Postovi: 254
Pridružen/a: 29 jul 2020, 18:52

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la Insomnia »

storm je napisao/la: 30 jul 2020, 19:45
Mrachno je napisao/la: 30 jul 2020, 18:28

kad se ovakav post napiše u Banja Luci ili Lištici onda mooožda, do tada presipaš iz šupljeg u prazno
Ne treba odustajati od toga...
Jer toj banja luci, i listici upravo ovo sada i ovako najbolje odgovara...
Pa sta predlazete? Da nazor osudimo koga, nategnemo zlocina ne bil nam Srbi i Hrvati kako oprostili?
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la storm »

Insomnia je napisao/la: 30 jul 2020, 20:58
storm je napisao/la: 30 jul 2020, 19:45

Ne treba odustajati od toga...
Jer toj banja luci, i listici upravo ovo sada i ovako najbolje odgovara...
Pa sta predlazete? Da nazor osudimo koga, nategnemo zlocina ne bil nam Srbi i Hrvati kako oprostili?
Nemoj sad banalizirati...
Zna se dobro da je po evidencijama institucija, svega 3% zločina, počinila arbih...
Ostalo hv/hvo, vrs, jna (srbi 88%, Hrvati 9%...možda sam koji postotak falio)
Ali je činjenica da ima na sve tri strane neprocesuiranih zločina... Nemoj to gledati kao relativizaciju, jer nije. Postoci jasno govore o namjerama, kao i presude, količina kazne itd
Opravdavati zločin sa zločinom nigdje nije doveo na dobro.
0
Insomnia
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 222
Postovi: 254
Pridružen/a: 29 jul 2020, 18:52

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la Insomnia »

Naravno da je relativizacija.
Nepotrebna prica na temi “ko je poceo rat”, nepotrebna prica u svrhu “zajednickog zivota” i nekakog mirenja

Zajednickog zivota nikad vise nece biti i to ne zbog Bosnjaka i “njihovih zlocina”
A sto se tice mirenja Srbi vrlo dobro znaju svoje zrtve. Oni skoro pa uopste ni ne potrazuju pocinioce tih 3% jer su vecinom i pohapseni a i ne trebaju im za njihovu agendu.
Ono sto njima treba je izjednacavanje strana. Treba im zlocinacki drzavni projkat sa ove strane. Za svi smo isti, za bilo je ili mi ili oni i slicno. Odatle te silne “dobrovoljacke, tuzlanske kolone, Kravice...” i sve kada bi mi sad po njihovom prekrojili istoriju, pofatali i osudili sve to opet ne bi nista promjenilo u odnosu njih prema BiH i prema “turcima”
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la storm »

Insomnia je napisao/la: 30 jul 2020, 22:04 Naravno da je relativizacija.
Nepotrebna prica na temi “ko je poceo rat”, nepotrebna prica u svrhu “zajednickog zivota” i nekakog mirenja

Zajednickog zivota nikad vise nece biti i to ne zbog Bosnjaka i “njihovih zlocina”
A sto se tice mirenja Srbi vrlo dobro znaju svoje zrtve. Oni skoro pa uopste ni ne potrazuju pocinioce tih 3% jer su vecinom i pohapseni a i ne trebaju im za njihovu agendu.
Ono sto njima treba je izjednacavanje strana. Treba im zlocinacki drzavni projkat sa ove strane. Za svi smo isti, za bilo je ili mi ili oni i slicno. Odatle te silne “dobrovoljacke, tuzlanske kolone, Kravice...” i sve kada bi mi sad po njihovom prekrojili istoriju, pofatali i osudili sve to opet ne bi nista promjenilo u odnosu njih prema BiH i prema “turcima”
Pa čitaj me...
Sam mrzim relativizaciju, to i jest cilj i Srba, i Hrvata...
A put ka relativizaciji jest - eto nisu ni "oni" sve osudili...to će za njih uvijek biti "argument"
UZP, genocid, agresije, tu uopće nisu predmet rasprave, niti treba ista više dokazivati.
Vidiš, te agende su problem... Misliš da se njima plasira činjenica o 3%?
Dodaj nulu, pa to ti misle...
Pa koja je onda opcija, ako nema zajedničkog života (barem tolerirano, bratstvo i jedinstvo je jasno prošlost)?
0
Insomnia
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 222
Postovi: 254
Pridružen/a: 29 jul 2020, 18:52

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la Insomnia »

Pa nema opcije. Rahat patnja.
0
Avatar
Mrachni
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 1163
Postovi: 927
Pridružen/a: 28 jul 2020, 07:31
Lokacija: Berlin

Re: Zasto i kako je poceo rat u BiH?

Post Postao/la Mrachni »

storm je napisao/la: 30 jul 2020, 19:45
Mrachno je napisao/la: 30 jul 2020, 18:28

kad se ovakav post napiše u Banja Luci ili Lištici onda mooožda, do tada presipaš iz šupljeg u prazno
Ne treba odustajati od toga...
Jer toj banja luci, i listici upravo ovo sada i ovako najbolje odgovara...
Ono za mir i tako to dok se oni naoružavaju
0
You know who is coming for you, you've always known.
Odgovori

Natrag na “Rat u BiH”