Sakib Mahmuljin osuđen na 10 godina zatvora

Rat u BiH, te ratovi izazvani raspadom SFRJ. Zločini, presude, kronologija jedne agresije.
Moderator: Fatih, Max
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Sakib Mahmuljin osuđen na 10 godina zatvora jer nije spriječio zločine u Vozući i Zavidovićima

Post Postao/la dmr »

a jbg, sud je sud, sto bi rekao Đole.
2
2 slika
:rolka
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Sakib Mahmuljin osuđen na 10 godina zatvora jer nije spriječio zločine u Vozući i Zavidovićima

Post Postao/la storm »

dmr je napisao/la: 22 jan 2021, 10:08 a jbg, sud je sud, sto bi rekao Đole.
A tako je....i onih 3% zločina, koje je prema popisu zločina arbih počinila, poprilično se procesuiralo...što za ostale dvije sukobljene strane ne možemo ustvrditi..
2
2 slika
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Sakib Mahmuljin osuđen na 10 godina zatvora jer nije spriječio zločine u Vozući i Zavidovićima

Post Postao/la dmr »

storm je napisao/la: 22 jan 2021, 10:10
dmr je napisao/la: 22 jan 2021, 10:08 a jbg, sud je sud, sto bi rekao Đole.
A tako je....i onih 3% zločina, koje je prema popisu zločina arbih počinila, poprilično se procesuiralo...što za ostale dvije sukobljene strane ne možemo ustvrditi..
neka, nije trebalo nikako okrvaviti ruke. ko jeste, da je moj rodjeni nek ide i odlezi svoje. ne sjecam se da se nesto puno ogradjivalo od ovih mudzahedina i njihovih metoda. kazu da je po videotekama u zavidovicima bilo kaseta sa snimcima odrubljivanja glava i tih stvari, koje su radili mudzahedini po vozuci. a kasnije, kuku pomagaj, sta bi, otkud zlocin. jbg, zlocin je zlocin.
3
3 slika
:rolka
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7687
Postovi: 5635
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Sakib Mahmuljin osuđen na 10 godina zatvora jer nije spriječio zločine u Vozući i Zavidovićima

Post Postao/la SmokingMan »

Alija nije dao se dira ta odvojena jedinica, ARBIH nije bila zadovoljna njihovim prisustvom, ali su morali pokorno slušati vrhovnu komandu, i tu se malo ko drugi šta magao pitati. Koliko mi je poznato u nekoliko navrata je bilo manjih čarki između paravojnih jedinica i ARBIH. Mudžahedin su sami htjeli da djeluju, neovisno o komandi, jer su tobože slijedili Allahov zakon, do te mjere da su raadili šta su htjeli, a da pri tom nikome nisu polagali račune. Ne mogu potpuno krivicu prebaciti na Mahmuljina, ali se nešto i morao učiniti povodom događaja koji su se desili, ili spriječiti da se oni ne dogode. Kamo sreće da su strijeljali paščad nakon Vozuće. Kakav god neprijatelj bio, to nije razlog da i ti sam postanež zvijer.
2
2 slika
slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Sakib Mahmuljin osuđen na 10 godina zatvora jer nije spriječio zločine u Vozući i Zavidovićima

Post Postao/la Hannibal »

sramotna presuda ☹
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Xeno
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2496
Postovi: 2120
Pridružen/a: 27 nov 2020, 19:29
Lokacija: System

Re: Sakib Mahmuljin osuđen na 10 godina zatvora jer nije spriječio zločine u Vozući i Zavidovićima

Post Postao/la Xeno »

Barem je prozivio zivota. Da je pokusao agresivnije djelovati na njih, presudili bi mu oni. Nisu to bili ljudi za kontrolisanje i stegu. Nisu marili da li idu i kroz minsko polje pa se zalili kako ARBIH nije dovoljno srcana.
0
Everyone's got a theory about the bitter one
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Sakib Mahmuljin osuđen na 10 godina zatvora

Post Postao/la Fatih »

slika

Mahmuljin je optužen da nije spriječio ubistva i nečovječna postupanja pripadnika Odreda El Mudžahedin na području Vozuće i Zavidovića



Prvostepenom presudom Suda BiH Sakib Mahmuljin, nekadašnji komandant Trećeg korpusa Armije BiH, osuđen je na 10 godina zatvora zbog zločina počinjenih na području Vozuće i Zavidovića.

Ovom presudom Mahmuljin je, kako je kazao predsjedavajući Vijeća Zoran Božić, osuđen za ratni zločin protiv civilnog stanovništva na godinu, za zločin protiv ratnih zarobljenika na dvije godine i za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika i bolesnika na osam godina, te mu je izrečena jedinstvena kazna od deset godina zatvora.

Optužnica Tužilaštva BiH Mahmuljina tereti da je u vrijeme rata i oružanog sukoba u BiH, u svojstvu komandanta 3. korpusa Armije RBiH, u čijem sastavu je djelovao i odred El Mudžahidin u okviru kojeg su bili angažirani borci afro-azijskog porijekla, postupao suprotno odredbama međunarodnog humanitarnog prava i Ženevskih konvencija.

Prema optužnici, Mahmuljin, kao komandant korpusa, tokom 1995. godine, dok je trajala obimna operacija Armije R BiH na širem području Zavidovića i Vozuće, u okviru koje su pripadnici odreda El Mudžahidin počinili ratne zločine nad ratnim zarobljenicima i civilima srpske nacionalnosti na tom području, nije ništa preduzeo kako bi spriječio navedeni zločin, iako je imao informacije da se pripadnici ovog odreda spremaju počiniti zločin i da su zločin počinili, te da nakon počinjenog zločina nije preduzeo ništa kako bi kaznio počinioce zločina.



Optužnica Tužilaštva BiH je podignuta u decembru 2015. Na ročištu za izjašnjenje o krivnji 4. februara 2016. godine, Mahmuljin je izjavio da se ne osjeća krivim za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika, ratni zločin protiv ranjenika i bolesnika i ratni zločin protiv civilnog stanovništva. Suđenje je počelo u martu 2016.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Sakib Mahmuljin osuđen na 10 godina zatvora

Post Postao/la Fatih »

Za ovo, neko i jeste morao u zatvor. Prosao sam kroz Vozucu dva dana nakon pada... Pobijene svinje posvuda. Kakvi "mudzahidi" i mal' ne rekoh. To je bilo divljastvo. Ako ih vec nije mogao kontrolisati, mogao je traziti pomoc da se oni nakon ovoga zatvore. Da je trazio da ih kazne, ako je vec imao direktivu da "se ne petlja u njihovo", to bi mu itekako pomoglo da sebe ocisti.

Ovako, to nije uradio. Nista. I zato ovakav epilog.
2
2 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Sakib Mahmuljin osuđen na 10 godina zatvora

Post Postao/la Ramzess »

Za ovo je rahmetli Rasim Delic bio osudjen. Ne vidim razlog zasto drugi general treba da bude osudjen za isto. Po meni ovo je politicki upakovano od one HDZ-ovke Tadicke.
Mada bih ja tu stoku rado strijeljao tokom rata za to sto su ucinili. Mi svi cuvali obraz armije, nadje se ta krezava stoka da sve pokvare.
0
Odgovori

Natrag na “Rat u BiH”