Ratni zločini UZP: Mostarski logoraši prvi put obilježavaju raspuštanje Heliodroma

Rat u BiH, te ratovi izazvani raspadom SFRJ. Zločini, presude, kronologija jedne agresije.
Moderator: Fatih, Max
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Ratni zločini UZP: Mostarski logoraši prvi put obilježavaju raspuštanje Heliodroma

Post Postao/la storm »

slika
Mostarski logoraši prvi put obilježavaju raspuštanje Heliodroma
Foto: N.N.
Mostarski logoraši će u petak, 19. marta po prvi put nakon 27 godina posjetiti prostor bivšeg koncentracionog logora Heliodrom, i tako obilježiti godišnjicu zatvaranja ovog stratišta Hrvatske Republike Herceg Bosne.


Ovo je potvrđeno portalu Radiosarajevo.ba iz Udruženja logoraša Mostar.

Posjeta će se odvijati u organizaciji ovog mostarskog udruženja koje okuplja najveći broj žrtava.

"Ovom prilikom će se položiti cvijeće i odati počast svim stradalim logorašima u ovom i ostalim logorima tzv. Hrvatske Republike Herceg-Bosne", naveli su iz Udruženja logoraša Mostar.

Polazak na mjesto polaganja cvijeća logor Heliodrom će biti ispred prostorija Udruženja logoraša Mostar u 10 sati.

Povodom 27. godišnjice zatvaranja logora i polaganja cvijeća na prostoru Heliodroma medijima će se obratiti članovi Udruženja logoraša Mostar.

Podsjetimo, Žalbeno vijeće Haškog tribunala osudilo je šestorku Herceg-Bosne na ukupno 111 godina.

Bivši predsjednik Vlade Hrvatske zajednice Herceg-Bosne Jadranko Prlić osuđen je na 25 godina zatvora, ministar odbrane Bruno Stojić na 20 godina zatvora, dvojica načelnika štaba HVO-a Slobodan Praljak i Milivoj Petković na po 20 godina, zapovjednik Vojne policije HVO-a Valentin Ćorić na 16 godina, a načelnik Odjela za zarobljene Berislav Pušić na 10 godina zatvora.

Praljak je izvršio samoubistvo tokom izricanja presude, a dio njih se već našao na slobodi.

Prema presudi Jadranko Prlić je, osim toga, znao za brojne zločine koje su počinili pripadnici oružanih snaga Hrvatske zajednice (kasnije Republike) Herceg-Bosne. Tako je znao i za teške uslove u kojima su Muslimani, uhapšeni od strane HVO-a, držani u zatočeništvu u zatvorima u Dretelju, Gabeli i na Heliodromu. Uprkos tome, opravdavao je zatočavanje muslimanskih civila i poricao stvarnost njihovog položaja. Jadranko Prlić je dakle prihvatao i ohrabrivao te uslove krajnje nesigurnosti, kao i loše postupanje sa zatočenicima u više HVO-ovih zatočeničkih centara.

Takođe, bio je informisan o korištenju zatočenika sa Heliodroma i iz Vojna na frontu, kao i o fizičkom zlostavljanju tih zatočenika za vrijeme rada na liniji fronta ili kad su ih koristili kao živi štit. Zbog toga što nije intevenisao iako je za to imao mogućnost, i ostao na vlasti iako je znao za počinjene zločine, Vijeće smatra da je jedini razumno moguć zaključak taj da je Jadranko Prlić omogućio i prihvatio da se čine zločini protiv Muslimana, u sklopu njihovog sistematskog zatočavanja od strane HVO-a.
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Ratni zločini UZP: Mostarski logoraši prvi put obilježavaju raspuštanje Heliodroma

Post Postao/la Fatih »

Ovaj Prlic meni nije izgledao kao neko, ko bi mogao da opravdava ovakve stvari. Izgledao mi je kao OK...no, dokazi su dokazi.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Ratni zločini UZP: Mostarski logoraši prvi put obilježavaju raspuštanje Heliodroma

Post Postao/la storm »

Fatih je napisao/la: 19 mar 2021, 18:43 Ovaj Prlic meni nije izgledao kao neko, ko bi mogao da opravdava ovakve stvari. Izgledao mi je kao OK...no, dokazi su dokazi.
I izgleda kao činovnik, ali zapovjedna odgovornost je ključna. Nije u Haag otišao gotovo nitko krvavih ruku, ali svi koji jesu, imaju krvi na papiru, koliko hoćeš...
Poput ovoga.

Prošlo je 28 godina od zločina Hrvatskog vijeća obrane (HVO), u kojem je ubijeno 116 Bošnjaka u mjestu Ahmići. Za zločin je na 25 godina osuđen Dario Kordić, koji sada živi kao slobodan građanin, a čiji lik i nedjelo glorificira Hrvatska demokratska zajednica (HDZ).

Vojnici HVO-a su 16. aprila 1993. godine ubili 116 osoba i razorili Ahmiće. Među ubijenima je bilo jedanaestero djece i 32 žene. Simbol stradanja Ahmića, mjesta kod Viteza, je i u potpunosti srušena džamija.

Još nisu pronađene sve žrtve ovog zločina, a Kordića je po izlasku iz pritvora uz proslavu dočekao HDZ na čelu s njegovim predsjednikom Draganom Čovićem. Ovaj presuđeni ratni zločinac se sada predstavlja kao prosvijetljena osoba posvećena duhovnosti i do sada je odbijao javno komentarisati ono što se dešavalo u Ahmićima.

Porodice žrtava insistiraju da se kazne i drugi pojedinci koje smatraju odgovornima za zločin. Prilikom obilježavanja 25. godišnjice komandir snaga Ujedinjenih nacija (UN) Bob Stewart se prisjetio prizora koje je zatekao odmah nakon zločina.

Kako je kazao, bilo je to djelo đavola. Naglasio je da je u ovom dijelu Bosne i Hercegovine također počinjen genocid.

Prošle godine je zbog pandemije koronavirusa obilježavanje godišnjice masovnog ubistva bilo znatno drugačije u odnosu na prethodne godine. Inače se obilježava nizom aktivnosti i dolaskom većeg broja ljudi.
2
2 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Ratni zločini UZP: Mostarski logoraši prvi put obilježavaju raspuštanje Heliodroma

Post Postao/la lejlamo »

Fatih je napisao/la: 19 mar 2021, 18:43 Ovaj Prlic meni nije izgledao kao neko, ko bi mogao da opravdava ovakve stvari. Izgledao mi je kao OK...no, dokazi su dokazi.
zločinac, nego šta.
2
2 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Ratni zločini UZP: Mostarski logoraši prvi put obilježavaju raspuštanje Heliodroma

Post Postao/la Fatih »

lejlamo je napisao/la: 16 apr 2021, 19:38
Fatih je napisao/la: 19 mar 2021, 18:43 Ovaj Prlic meni nije izgledao kao neko, ko bi mogao da opravdava ovakve stvari. Izgledao mi je kao OK...no, dokazi su dokazi.
zločinac, nego šta.
Ma uopste ne sporim. Samo kazem da mi nije tako djelovao, te da sam bio iznenadjen da je mogao nesto takvo sprovoditi. A, vjerujem da niko nije osudjen, sto je sadio cvijece.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Odgovori

Natrag na “Rat u BiH”