Uvod u četiri godine terora: Na današnji dan počela je opsada Sarajeva

Rat u BiH, te ratovi izazvani raspadom SFRJ. Zločini, presude, kronologija jedne agresije.
Moderator: Fatih, Max
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Kolekcija iz opsade Sarajeva za Guinnessovu knjigu rekorda: Konzerva Ikara i margarin ‘Margo’

Post Postao/la storm »

slika
Autor: Raport.ba

Filip Andronik, pored dijela kolekcije ambalaže humanitarne pomoći izložene u Muzeju ratnog djetinjstva


Prvi Bosanac koji je nakon okončanja rata u Bosni i Hercegovini ušao u Guinnessovu knjigu rekorda 1996. bio je tada 15-godišnjak Filip Andronik sa svojom kolekcijom ambalaže proizvoda koji su tokom opsade Sarajeva (‘92-96.) stizali u grad u paketima humanitarne pomoći.



Od zvaničnog završetka opsade 29. februara 1996. godine, 25 godina kasnije 2021. godine, 29. februar ne postoji u kalendaru jer je godina prestupna, ali kolekcija ambalaže humanitarne pomoći za Guinnessa pohranjena je u Muzeju ratnog detinjstva u Sarajevu.

Čine je gotovo 2.000 eksponata: konzerve ribe, mesnih prerađevina, ambalaže konzerviranog ili dehidranog povrća, praznih kutija riže, makarona i keksa, higijenskih potrepština kao što su tube paste za zube, teglica i kartonskih vrećica jaja u prahu, omota žvakaćih guma, bonbona i čokoladica.

“Skupljao sam te omote razmišljajući kako će jednog dana neko snimiti film o opsadi Sarajeva i sigurno će htjeti da zna kako je izgledala hrana koju smo jeli”, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Filip Andronik danas afirmisani strip autor i stand-up komičar.

Opsada Sarajeva trajala 1.423 dana, od 5. aprila 1992. do 29. februara 1996., bila je najduža opsada u modernoj istoriji i najduža opsada jednog glavnog grada ikada. Na okolnim planinama oko grada bilo je smješteno 260 tenkova, 120 minobacača i mnogobrojno oružje manjeg kalibra – svo naoružanje bilo je upereno na grad. Nekadašnja Jugoslovenska narodna armija (JNA), uz pomoć snaga bosanskih Srba, opkolila je grad u kome se tada nalazilo oko 500.000 ljudi i počela stezati obruč.

Danas djeca skupjaju sličice fudbalera i pokemona
Filip koji je na početku opsade Sarajeva 1992. imao svega 11 godina, kaže da je skupljanje omota ambalaže iz paketa humanitarne pomoći za njega bio “pokušaj pronalaska neke razonode, nečeg što ima duži smisao u vremenu besmisla”.

“Kada je počinjao rat niko u mojoj porodici, iz kruga porodičnih i mojih prijatelja nije to očekivao. Počelo je puškaranje, barikade – neki tako neuobičajeni događaji”, sjeća se Filip dok priča kako je počeo da skuplja svoju kolekciju.

slika
Filip Andronik
“U jednom trenutku, komšija iz haustora donio nam je malo makarona, riže i mali mesni narezak, mislim da se danas tuna prodaje u tako malim limenkama, na nas četvoro koliko nas je bilo u domaćinstvu. Mi smo svi u porodici bili iznenađeni – Šta je sad ovo? – To je humanitarna pomoć jer mi smo sad u nekoj kriznoj situaciji i šalju nam pomoć pošto ne možemo da živimo normalno, idemo u radnju, da proizvodimo i kupijemo stvari.”

Počelo je od te male konzerve mesnog nareska koju je Filip oprao i odlučio da sačuva “do ponedeljka, kada se rat završi” da se sa porodicom zajedno smije “humanitarnoj pomoći”.

Međutim, rat se nije završio tog, niti narednog ponedeljka.

slika
Konzerva kukuruza iz kolekcije Filipa Andronika
“Krenula je opsada i granatiranje i sav taj užas rata. Relativno brzo smo dobili drugu humanitarnu pomoć u kojoj je bila konzerva kukuruza, što tada u Jugoslaviji nije postojalo. Bilo mi je nevjerovatno, prvo ona mala konzerva mesnog nareska, a onda ova konzerva kukuruza – hajdemo to pojesti i ostaviti na stranu”, priča Filip.

“Danas djeca skupjaju sličice fudbalera i pokemona, tada to nije postojalo u Sarajevu i šarenilo tih omota i mogućnost da svaki put kada dobiješ novu humanitarnu pomoć dobiješ i nešto što nisi prije koristio bila je prilično zanimljiva jednom dječaku od 11-12 godina.”

slika
Filip Andronik sa svojom kolekcijom u opkoljenom Sarajevu 1994. kako ga je fotografisala njemačka novinarka Ursula Meissner
Pismo za Guinnessa
Do Guinnessove knjige rekorda Filip je dospio uz malu pomoć njemačke novinarke Ursule Meissner koja je radila za UNHCR. Meissner je posjetila njegovu porodicu 1994. i vidjela tada već pozamašnu kolekciju koja još uvijek nije bila kompletirana.

Pitala ga je “Šta to skupljaš?”. Filip je odgovorio: “Pa, da neko nekad zna kako je izgledala hrana koju smo jeli u ratu, odnosno da bi mogli da snime film o opsadi Sarajeva ili da uđem u Guinnessovu knjigu rekorda kao prva osoba koja skuplja tako nešto”.

Meissner se zainteresovala i napravila par fotografija Filipove kolekcije, zajedno su napisali pismo za Guinnessa koje je ona ponijela sa sobom. Filip je skoro zaboravio na pismo za Guinnessa i nastavio da skuplja omote sve do kraja opsade grada.


Guinnessova knjiga rekorda za 1996. godinu u kojoj se nalazi i Filipov rekord sa najvećom zbirkom ambalaže iz humanitarne pomoći koju je skupljao tokom opsade Sarajeva 1992-96.

slika
“Otprilike se poklopilo da se moj rekord nađe u Guinnessovoj knjizi rekorda za 1996. sa krajem opsade. Moj rekord nije takmičarski – kao neko ima najduže brkove pa će iduće godine neko drugi imati još duže brkove – nego kao rekord van konkurencije za skupljanje ambalažnih predmeta u toku opsadnog stanja u Sarajevu. U knjizi je navedeno nekih 1.000 i kusur, zato što je novinarka taj prilog napravila ranije nego što sam ja završio sa skupljanjem omota. Do kraja rata sam skupio blizu 2.000 tih unikatnih predmeta.”



Filip kaže da je ušao u Guinnessovu knjigu ni ne znajući da se to desilo:

“Ljudi se obično pripremaju i raduju tome, a ja nisam znao sve dok se rat nije završio i kada se moglo putovati, knjiga je doputivala do Sarajeva. Bio sam apsolutno iznenađen, sada u istoriji postoji neki trag da sam skupljao omote humanitarne pomoći.”

Superjunak Bosman, superjunak Amnezija i konzerva Ikar
U Filipovoj kolekciji nalazi se i jedan eksponat izuzetak – strip Bosman. Bosman je bio ratni bosanskohercegovački strip o superjunaku koji brani grad, a Filip kaže da mu se od svih skoro 2.000 eksponata bilo najteže rastati od ovog stripa kada kada je kolekciju predao Muzeju ratnog djetinjstva.


Strip Bosman, ratni bh. strip sa superjunakom koji se bori protiv neprijatelja koji su opkoliki grad
Kao strip crtač Filip je kreirao serijal o zaboravnom superjunaku Amneziji koji ima supermoć zaborava, za kojeg kaže da je “pandan Supermanu, koji iz episode u epizodu treba nekako da restartuje sam sebe, odnosno treba da zaboravi šta se dešavalo u prošloj epizodi kako bi u idućoj opet mogao biti smiješan”.

Filip kaže da se ne sjeća gdje je tačno bio 29. februara 1996. kada je opsada zvanično okončana:

“Za mene je trenutak kraja opsade vjerovatno trenutak u nekoj učionici u srednjoj školi gdje ne shvatam šta se dešava kao što ni sve ostale datume u ratu možda nisam ozbiljno shvatao. Općenito pričati o ratu i doživljajima iz rata mi je pomalo čudno jer sam bio mali i nisam sve to razumio. Nisam razumio ni šta znači rat.”

“Amnezija kao superjunak je nastao bez ikakvih angažovanih pretenzija na kolektivnu zaboravnost, ali moji radovi definitivno jesu inspirisani situacijom oko mene na nekom ljudskom nivou, moji stripovi su odraz svijeta u kojem živimo”, navodi sagovornik RSE.

U UNHCR-ovom magazinu Refugees Magazine iz septembra 1994. njemačka novinarka Ursula Meissner koja je i poslala pismo Guinnessu, je napisala kratki članak o Filipovoj kolekciji tada još u nastajanju: ”Kolekcija je opipljivi dokaz za Filipa i njegovu porodicu da nisu zaboravljeni od svijeta”, napisala je.


Konzerva Icar
Koliko je sjećanje na opsadu živo 25 godina nakon zvaničnog proglašenja kraja opsade Sarajeva i koliko se odnos prema prošlosti promijenio, te da li su naučene lekcije iz opsade Filip kaže da to najlakše može opisati paralelom o odnosu ljudi prema konzervi Ikar koja je jedna od najprepoznatljivijih predmeta iz paketa humanitarne pomoći.

“Kada se rat završio svi smo upamtili Ikar kao konzervu koju smo najčešće koristili. Od početka mira, odnosno kraja rata, doživljaj tog Ikara je progresivno bio sve gori i gori. Kada pričaš sa ljudima kažu, sjećam se Ikara užas, mačkama bi opadala dlaka kad bi pojele Ikara. Čekaj, kako smo mi onda ostali živi i normalni, kako nismo svi poumirali od nekog trovanja ako je taj Ikar stvarno bio tako ružan? Mislim da se duh vremena promijenio – i prihvatili smo tu priču, iako stvarno nismo imali takvo iskustvo.”

Kaže da bi volio da danas proba konzervu Ikar iz humanitarne pomoći.

“Volio bih jako kada bi bilo moguće danas doći do neke neotvorene konzerve Ikara da je ponovo otvorim i da ponovo pomirišem i da kažem, čekaj, jeste bio ‘dobar’ ili da potvrdim tu tezu –jeste stvarno bio užasan, šta ja tu idealiziram u svojim sjećanjima.”

“Za rat se ne može reći da je ipočemu pozitivan. Rat je užasan i ne želim da se ikada ikome desi. No, naša osjećanja, kako smo se kao ljudi ponašali međusobno – nekada smo bili mnogo ljepši ljudi jedni drugima i ta bliskost koju smo osjećali u trenutcima kada nismo mogli nigdje drugo da odemo zbog toga što su padale granate okolo i svi smo bili prijatelji. Nas djecu tada to je divno povezalo. To se možda ne bi desilo da nije bilo tog užasa oko nas”, priča Filip.





slika
Konzerva Icar

Konzerva kukuruza iz kolekcije Filipa Andronika


slika
Filip Andronik

slika
Strip Bosman, ratni bh. strip sa superjunakom koji se bori protiv neprijatelja koji su opkoliki grad
“I mislim da što više vrijeme prolazi, baš kao sa Ikarom, pripisujemo neku negativu tim svim dešavanjima, nismo se mi tako družili, to su bili oni protiv nas i mi protiv njih. Što ne bih rekao da se tako desilo u tim godinama. Mislim da smo neposredno po završetku rata bili u nekom velikom entuzijaznu da ga što prije zaboravimo i da krenemo u što brži povratak u neku normalnu situaciju koju smo imali prije, i da smo onda otkrili korupciju tu svu manipulaciju tim svim sredstvima pomoći koja su nam dolazila tako da smo totalno razrušili društvo”, nastavlja Filip.

“No, mislim da postoji ta neka nostalgija ka vremenu užasa koji doživljavamo kao neko malo svijetlo u mračnom podrumu gdje smo svi sakriveni od granata, jedna mala svijeća gori i mi smo svi skupljeni oko nje.”

Filip je i kao mali crtao stripove i kreirao svjetove kao što je i njegova kolekcija omota iz humanitarne pomoći svojevrsni svijet u kojem je nalazio izvor veselja i “šarenilo”. Danas kaže da najviše voli da crta stripove za djecu i da radi sa djecom na strip radionicama jer za njega “fantazija ulijeva osjećaj sigurnosti”.

Filip to shvatanje fantazije objašnjava ovako: “Fantazija u odnosu na neke stvari koje su se desile, ali ih mi gledamo uljepšanim i kroz neko ružičasto svjetlo. Tako da mnogo volim raditi stripove namijenjene djeci i raditi sa djecom. Pružati novim generacijama, nešto što mi, moja generacija nije imala u njihovim godinama baš zbog rata i tranzicije koja se desila poslije toga.”
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Kolekcija iz opsade Sarajeva za Guinnessovu knjigu rekorda: Konzerva Ikara i margarin ‘Margo’

Post Postao/la Ommadawn »

Strip Bosman.... bem ti zemlju...
Bizarno bas kao i stripovi "Knindze - vitezovi srpske Krajine/Kapetan Dragan", "Superhrvoje" i "Shqiponja".

A dobro smo i ovo dobili od humanitarne pomoci, koliko su nas pokrali.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Kolekcija iz opsade Sarajeva za Guinnessovu knjigu rekorda: Konzerva Ikara i margarin ‘Margo’

Post Postao/la Dina »

Filip je odličan stand up komičar... Imala sam priliku gledati ga, simpatičan lik :ok
0
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Kolekcija iz opsade Sarajeva za Guinnessovu knjigu rekorda: Konzerva Ikara i margarin ‘Margo’

Post Postao/la Ommadawn »

Mi smo u BL dobijali od Merhameta onaj Corned Beef u konzervi. Dobijali smo ga kasnije u kao uzinu u skoli, mada smo po pravilu trebali dobiti zemicku, namazanu putrom, sirom, salamom, plus solju mlijeka - to smo dobili samo jednom i samo prvi dan. Kasnije smo dobijali onaj zaprzeni secer s vodom, staub ili kako se zove.

I nakon nekoliko godina ja i moja tadasnja djevojka u Svedskoj usli u prodavnicu i vidimo Corned Beef u konzervi. Hajmo uzeti, ono, jebiga da probamo. Malo ga preprzimo na tavi sa lukom i to je to. Napravili mi to sve... Ma ne mozes ti to jesti. Koja nostalgija, koje pizde materine...
Ali za vrijeme rata se sjecam da je bio prava poslastica.
Percepcija je cudo.
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Uvod u četiri godine terora: Na današnji dan počela je opsada Sarajeva

Post Postao/la storm »

slika
V. K.

Nakon 29 godina sjećanja i dalje ne blijede (Foto:Shutterstock)
U noći sa 4. na 5. april 1992. godine snage krnje Jugoslavenske narodne armije (JNA) u saradnji s tada formiranom Vojskom RS-a započele su opsadu Sarajeva koja će ostati upamćena kao najduža opsada jednog grada u novijoj historiji svijeta.

Početku zvanične opsade Sarajeva prethodilo je nekoliko događaja. Tog 5. aprila, u centru grada održane su demonstracije za mir ispred tadašnje Narodne skupštine SR BiH.

Građani okupljeni na demonstracijama tražili su od vojske i rukovodstva SDS-a da obustave vojne aktivnosti i uklone barikade koje su bile postavljene u dijelovima grada.

Međutim, umjesto mira, na građane su 5. aprila 1992. godine ispaljeni i prvi hici s hotela Holiday Inn. Vrlo brzo, na mostu Vrbanja zabilježene su i prve žrtve opsade Sarajeva, agresorske snage su ubile Olgu Sučić i Suadu Dilberović.

Od tada je svaka iluzija o miru bila razbijena, a Sarajevo je narednih 1.425 dana bilo pod opsadom. Prema podacima, 329 granata dnevno je padalo na grad, a najviše je ispaljeno 22. jula 1993. godine, njih ukupno 3.777.

Grad je u tom periodu bio u potpunosti blokiran, a na okolnim brdima stacionirani tenkovi, minobacači i snajperske jedinice svakodnevno su vršili teror nad građanima Sarajeva.


Tokom opsade je ubijeno više od 12.000 građana, među kojima i 1.601 dijete. Više od 50.000 građana Sarajeva teže je ili lakše ranjeno tokom opsade.

Tih 1.425 dana opsade glavnog grada Bosne i Hercegovine pokazalo je kako agresor apsolutno nije pravio razliku između vojnih i drugih ciljeva. Na meti su bile bolnice, stambeni objekti, zgrade od historijskog značaja te brojne druge institucije.

Jedan od najtežih dana tokom opsade svakako je bio masakr na pijaci Markale, kada je 5. februara 1994. godine ubijeno 68 Sarajlija, a teže i lakše su ranjene 142 osobe.

Iako je rat u Bosni i Hercegovini okončan potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma, tek 29. februara 1996. godine tadašnje legalne vlasti Republike Bosne i Hercegovine proglasile su okončanje opsade grada Sarajeva.

U danima koji su slijedili reintegrisana su gradska i prigradska naselja Hadžići (6. mart), Ilidža i dio Trnova (12. mart) i konačno dijelovi Starog Grada i cijela Grbavica (19. marta).
1
1 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Uvod u četiri godine terora: Na današnji dan počela je opsada Sarajeva

Post Postao/la Ommadawn »

Sjećam se k’o danas.
Televizor konstantno upaljen, mati za telefonom pokušava dobiti amidžu, samo plače i puši, stari došao kući, od posla do kuće ga tri puta zaustavljali, opšta panika...
A ja kontam kako da zajebem Denija kad se budemo trampali za autiće, da mu uvalim poluraspadnutu Bburago Lanciu za VW Transportera (Siku)...
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
grunf
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 786
Postovi: 694
Pridružen/a: 31 okt 2020, 08:31

Re: Uvod u četiri godine terora: Na današnji dan počela je opsada Sarajeva

Post Postao/la grunf »

Kad su Izetbegovic, Karadzic i Kljuic dosli na vlast, pametni ljudi su imali spremljene kofere.

Njihova djeca ce im vjecno biti zahvalna da je sve proslo mimo njih.
0
StarosjediJoci, الوطنيونوو Bosamci i Herzegowci

Cuvajte se

Straиog utiЦaja!
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Uvod u četiri godine terora: Na današnji dan počela je opsada Sarajeva

Post Postao/la Ommadawn »

Što lik može srat’ to je čudo...
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Uvod u četiri godine terora: Na današnji dan počela je opsada Sarajeva

Post Postao/la storm »

Ommadawn je napisao/la: 05 apr 2021, 11:43 Sjećam se k’o danas.
Televizor konstantno upaljen, mati za telefonom pokušava dobiti amidžu, samo plače i puši, stari došao kući, od posla do kuće ga tri puta zaustavljali, opšta panika...
A ja kontam kako da zajebem Denija kad se budemo trampali za autiće, da mu uvalim poluraspadnutu Bburago Lanciu za VW Transportera (Siku)...
Ja se sjećam tog perioda onako maglovito...zaposlio se na pripravnički staž u elektro privredi, to je bio još ostatak socijalizma, neće te nitko bez pripravničkog i stručnog ispita, pa te država uvali u neku svoju firmu...uglavnom upropaste ti pola godine života, kao i vojska (radiš džaba)
I taj staž je počeo sa jutarnjim vijestima u radionici- pada Vukovar.
A završio opet sa jutarnjim vijestima u radionici, opsada Sarajeva...šutimo svi, pušimo i gledamo predase. Sjećam se i općeg dojma tada...rat u Hrvatskoj je bio i očekivan, malo je užasno reći i očekivan s obzirom na svu retoriku prije i povijest....ali za BIH nekako su ljudi mislili i tu..."ma neće tamo"...kakva zabluda.
Stiglo je otriježnjenje vrlo brzo...18 nas bilo u stanu, 27 smo smjestili na vikendici, kad je pala posavina.
0
Avatar
Nice try
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3404
Postovi: 1800
Pridružen/a: 13 dec 2020, 15:13

Re: Uvod u četiri godine terora: Na današnji dan počela je opsada Sarajeva

Post Postao/la Nice try »

...ma neće tamo...je dosta naivno razmišljanje jer s obzirom na dotadašnji tok i razvoj događaja i karakter rata, sasvim je bilo za očekivati da i BiH dođe na red.
Samim tim što rat nije počeo opsadom Sarajeva nego i nekih pola godine ranije.
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Uvod u četiri godine terora: Na današnji dan počela je opsada Sarajeva

Post Postao/la Ommadawn »

Nice try je napisao/la: 06 apr 2021, 07:57 ...ma neće tamo...je dosta naivno razmišljanje jer s obzirom na dotadašnji tok i razvoj događaja i karakter rata, sasvim je bilo za očekivati da i BiH dođe na red.
Samim tim što rat nije počeo opsadom Sarajeva nego i nekih pola godine ranije.
Kakvo se razmisljanje moglo ocekivati od naroda koji je 40 godina bio pod diktaturom jednovlasca, jednoumlja i sistemom koji se bazirao na drustvenoj imovini.

Lako je danas pricati "trebali smo ovako, trebali smo onako". Neko je bio spreman za rat, neko nije. Moji starci prvi nisu. Gledali od cega da zivimo.

Nema naroda na svijetu koji ne razmislja "ma nece ovdje...". To smo vidjeli sada za vrijeme ove pandemije.
Pa zamisli eto kad kod nas u BL tokom jeseni 1991 rezervisti pucaju u zrak, desavaju se kriminalisticki okrsaji u centru grada sa oruzjem i smrtnim ishodom, amidza iz Sarajeva nas zove telefonom, cuje pucnje i veli "Spremajte se i dodjite ovamo, sta cekate". Kad ja jedan dan iz skole a stara veli "barikade po Sarajevu, grad blokiran".
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Nice try
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3404
Postovi: 1800
Pridružen/a: 13 dec 2020, 15:13

Re: Uvod u četiri godine terora: Na današnji dan počela je opsada Sarajeva

Post Postao/la Nice try »

Većina je tako...niko nije bio spreman.
Samo, talas je krenuo, nije samo iskrsnulo na jednom mjestu. To sam htjela reći, ipak se moglo naslutiti, pretpostaviti. Svakako da jeste.
Ne treba sada pametovati, slažem se,niti je normalan mozak mogao i slutiti razmjere svega što se desilo.
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Uvod u četiri godine terora: Na današnji dan počela je opsada Sarajeva

Post Postao/la Ommadawn »

Mogao je to predvidjeti samo onaj koji je dobro bio upucen u to ko su ljudi koji su na vlasti.
Razmisljanje naroda su formirale tadasnje medije, televizija je tu imala pravo jak uticaj. Narod je imao tri izbora - da gleda TVSA, HTV (kako se tada HRT zvao) i RTB (danasnji RTS). Svi dobro znamo sta su oni tada emitovali.
Ja sam u srednjoj skoli u Swe imao predmet "drustvena nauka" gdje se jedno poglavlje bavilo uticajem medija i jedan ogroman dio tog poglavlja je obradjivao kontrolu medija pod Milosevicem.

I narod opet "Ma nece to kod nas" a vec u Posavini izvrsen zlocin. Cak i kada je krenuo rat, narod se tjesio "ma ovo ce malo, dok se ne prekontaju. Ako nista, natjerace ih glad da se malo ohlade, valja od neceg zivjeti".
Natjerase nas na kraju Amerikanci. A gladni smo jos uvijek.
I isto blentavi. Nazalost.
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Uvod u četiri godine terora: Na današnji dan počela je opsada Sarajeva

Post Postao/la storm »

Nice try je napisao/la: 06 apr 2021, 07:57 ...ma neće tamo...je dosta naivno razmišljanje jer s obzirom na dotadašnji tok i razvoj događaja i karakter rata, sasvim je bilo za očekivati da i BiH dođe na red.
Samim tim što rat nije počeo opsadom Sarajeva nego i nekih pola godine ranije.
Ma dobro... Znam sad, da je bilo naivno.
Mi smo mnogo toga promatrali kroz prizmu desetodnevnog incidenta ovdje.
Rekoh za hrvatsku mi bilo očekivano, kad si slušao retoriku Franje i slobe.. Za bih kontas, toliko izmiješani svi, da nije normalno nešto ovakvih razmjera...
Kasnije se sklope kockice, kad su mi pričali, kako su se lokalni srbi naoruzavali već 1989, kako su neke vojne vježbe izvedene, da zaduze kalase... Jednostavno došli kući sa vježbe bez da se razduze, kako je bilo normalno inače.
Odavde je drukčije izgledalo.
0
Avatar
grunf
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 786
Postovi: 694
Pridružen/a: 31 okt 2020, 08:31

Re: Uvod u četiri godine terora: Na današnji dan počela je opsada Sarajeva

Post Postao/la grunf »

Kad propali muzicar Davor Sucic kaze da su Jugoslaviju srusili seljaci, a Sarajevo unistili papci iznutra, onda je Sejo kralj; kad neko drugi bez certifikata da je alkoholicar i luzer kaze da su zemljoradnici, cobani, radnici iz fabrika i nepismeni sjebali sarajevski duh i bivsu drzavu, onda je to ismijavanje i vrijedjanje.

Onaj ko tvrdi da su Sarajlije, Beogradjani i Zagrebcani vagali prije rata izmedju izmedju lagodnog zivota i beskonocnog seksa sa najljepsim zenama i puske i hendeka, taj ce do kraja zivota traziti odgovor na pitanje: Zasto govna uvijek padaju iz vedra neba oko mene?

Rodjene Dubrovcane, sve one koji su iznad ulaznih vrata svojih kuca i dvoraca imali grbove starih velikaskih porodica, sa puskom su tjerali da navuku uniformu i da se bore protiv srpkocrnogorskih hordi.

Da nije bilo Hercegovaca, pao bi Dubrovnik 12 minuta nakon prvog ispaljenog metka.

70 posto mladih ljudi zeli otici iz danasnje BiH.

Ostaje krezuba sirotinja koja glasa 30 godina za iste ljude, mjerka tudje zene, stanove i imanja, robovi iz fabrika i klaonica, i pokoja domacica koja voli uniformu.

Generalno, svi oni koji nikada nisu procitali cijelu knjigu u zivotu.
0
StarosjediJoci, الوطنيونوو Bosamci i Herzegowci

Cuvajte se

Straиog utiЦaja!
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Uvod u četiri godine terora: Na današnji dan počela je opsada Sarajeva

Post Postao/la Heidi »

Izadji na proteste.
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Uvod u četiri godine terora: Na današnji dan počela je opsada Sarajeva

Post Postao/la Socrates »

A jest lako reci Jugoslaviju su srusili seljaci i onda odmoriti mozak.

Seljaci uopste nisu srusili drzavu.

Jugoslaviju su srusili Milosevic, SANU, Klub Knjizevnika Srbije, Srpska Pravoslavna Crkva, JNA i...jos cu razmisliti koga da dodam.

Jeste medju njima bilo seljaka, ali to nema veze ni sa cim.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Odgovori

Natrag na “Rat u BiH”