Ratni zločini, procesi, kazne...

Rat u BiH, te ratovi izazvani raspadom SFRJ. Zločini, presude, kronologija jedne agresije.
Moderator: Fatih, Max
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36478
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Jovica Stanišić i Franko Simatović osuđeni na po 12 godina

Post Postao/la storm »

stanisic_simatovic.jpg
Frenki Simatović i Jovica Stanišić osuđeni su na po 12 godina.

Sudsko vijeće činili su Burton Hall, Joseph E. Chiondo Masanche i Seon Ki Park.

Podsjetimo da su na prvom suđenju, poništenom na žalbu tužilaštva, oslobođeni svake krivice.


Stanišić i Simatović, kao učesnici udruženog zločinačkog poduhvata, optuženi su za zločine protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja nad nesrpskim stanovništvom.

Stanišić i Simatović, kao učesnici udruženog zločinačkog poduhvata, optuženi su za zločine protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja nad nesrpskim stanovništvom.

Dvojica visokih funkcionara Državne sigurnosti Srbije u vrijeme ratova u bivšoj Jugoslaviji optuženi su da su od 1991. do 1995. godine osnivali, naoružavali, organizirali obuku i financiranje paravojnih jedinica, čiji pripadnici su svoj ratni put obilježili ubojstvima i progonom nesrpskog stanovništva s ciljem njihovog trajnog uklanjanja, najprije s područja kninske krajine i istočne i zapadne Slavonije u Hrvatskoj, a potom iz općina Sanski Most, Bijeljina, Bosanski Šamac, Doboj, Zvornik i Trnovo u Bosni i Hercegovini.

Protiv njih dvojice je Haški tribunal podigao optužnicu prije 18 godina.
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36478
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Jovica Stanišić i Franko Simatović osuđeni na po 12 godina

Post Postao/la storm »

Malo, premalo, gotovo ništa za kreatore najvećeg zla ratova u hrvatskoj i bih... A to su definitivno paravojne postrojbe, osnovane, organizirane, logisticki podrzavane upravo preko ovog dvojca...
3
3 slika
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Jovica Stanišić i Franko Simatović osuđeni na po 12 godina

Post Postao/la Desperado »

Nije dokazan UZP na području Hrvatske i BiH i to je zapravo poenta što se očekivalo da se dokaže. Smiješna presuda.
3
1 slika 2 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Jovica Stanišić i Franko Simatović osuđeni na po 12 godina

Post Postao/la Hannibal »

srbi prodjose bolje od hrvata haha
1
1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Jovica Stanišić i Franko Simatović osuđeni na po 12 godina

Post Postao/la Fatih »

Stanisic je "visio" po BiH, izdavao naredbe, cesto direktno od "sefa" (Milosevic), sto i sam general Manojlo Milovanovic potvrdjuje. Ne znam da li su ikad Milovanovica i pozivali kao svjedoka.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36478
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Jovica Stanišić i Franko Simatović osuđeni na po 12 godina

Post Postao/la storm »

Fatih je napisao/la: 30 jun 2021, 20:22 Stanisic je "visio" po BiH, izdavao naredbe, cesto direktno od "sefa" (Milosevic), sto i sam general Manojlo Milovanovic potvrdjuje. Ne znam da li su ikad Milovanovica i pozivali kao svjedoka.
Cijeli point je bio, i oko sankcija, i oko unprofora, da oni jesu u jednom trenutku iskontrolirali službene jedinice jna, vrs, vrsk... Ali nikad one paravojne.
Zločini bez zapovjednog lanca, bez pisanih tragova djelovanja... Praktički nedokazljivo.
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36478
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Jovica Stanišić i Franko Simatović osuđeni na po 12 godina

Post Postao/la storm »

Fatih je napisao/la: 30 jun 2021, 20:22 Stanisic je "visio" po BiH, izdavao naredbe, cesto direktno od "sefa" (Milosevic), sto i sam general Manojlo Milovanovic potvrdjuje. Ne znam da li su ikad Milovanovica i pozivali kao svjedoka.
SDB alfa i omega... Hrvatska se sa njima srela već za vrijeme balvan revolucije, kordun, lika, banija, pakrac, borovo selo...
Zato je presmiješno ovih 12 godina kazne, toliko u kafani zaradis čas posla, a ne da organiziras krvoprolice u dvije samostalne države.
I tako su kažnjeni reda radi, izostao je UZP, čime bi opet bilo temelja za tužbu protiv tadašnjeg rukovodstva srj tj Srbije..
Ujeo vuk magarca, narodski rečeno.
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Jovica Stanišić i Franko Simatović osuđeni na po 12 godina

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 30 jun 2021, 22:31
Fatih je napisao/la: 30 jun 2021, 20:22 Stanisic je "visio" po BiH, izdavao naredbe, cesto direktno od "sefa" (Milosevic), sto i sam general Manojlo Milovanovic potvrdjuje. Ne znam da li su ikad Milovanovica i pozivali kao svjedoka.
SDB alfa i omega... Hrvatska se sa njima srela već za vrijeme balvan revolucije, kordun, lika, banija, pakrac, borovo selo...
Zato je presmiješno ovih 12 godina kazne, toliko u kafani zaradis čas posla, a ne da organiziras krvoprolice u dvije samostalne države.
I tako su kažnjeni reda radi, izostao je UZP, čime bi opet bilo temelja za tužbu protiv tadašnjeg rukovodstva srj tj Srbije..
Ujeo vuk magarca, narodski rečeno.
Valjda zato i nije smjelo doci do presude za UZP. Ako je kriv Tudjman, onda je Slobo i ekipa oko njega i vise.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36478
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Jovica Stanišić i Franko Simatović osuđeni na po 12 godina

Post Postao/la storm »

Fatih je napisao/la: 30 jun 2021, 22:36
storm je napisao/la: 30 jun 2021, 22:31

SDB alfa i omega... Hrvatska se sa njima srela već za vrijeme balvan revolucije, kordun, lika, banija, pakrac, borovo selo...
Zato je presmiješno ovih 12 godina kazne, toliko u kafani zaradis čas posla, a ne da organiziras krvoprolice u dvije samostalne države.
I tako su kažnjeni reda radi, izostao je UZP, čime bi opet bilo temelja za tužbu protiv tadašnjeg rukovodstva srj tj Srbije..
Ujeo vuk magarca, narodski rečeno.
Valjda zato i nije smjelo doci do presude za UZP. Ako je kriv Tudjman, onda je Slobo i ekipa oko njega i vise.
Apsolutno krivi i jedni i drugi...
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Jovica Stanišić i Franko Simatović osuđeni na po 12 godina

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 30 jun 2021, 22:37
Fatih je napisao/la: 30 jun 2021, 22:36

Valjda zato i nije smjelo doci do presude za UZP. Ako je kriv Tudjman, onda je Slobo i ekipa oko njega i vise.
Apsolutno krivi i jedni i drugi...
Da, sa razlikom sto je linija iz Srbije, bila aktivna na svakom pedlju ratista i u HR i BiH.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36478
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Jovica Stanišić i Franko Simatović osuđeni na po 12 godina

Post Postao/la storm »

Fatih je napisao/la: 30 jun 2021, 22:39
storm je napisao/la: 30 jun 2021, 22:37

Apsolutno krivi i jedni i drugi...
Da, sa razlikom sto je linija iz Srbije, bila aktivna na svakom pedlju ratista i u HR i BiH.
Ma jasno to...ali ti znaš dobro šta mene boli...
Jeste gadost napasti i okupirati, to su neskrivene namjere, može se oko toga.
Gadost plus je, doživljavati jednu stvar u svojoj zemlji, a činiti istu u drugoj, samo preko granice, suradjivati opet sa onima, koji to čine u tvojoj zemlji...ja za takav apsurd nisam još čuo u svjetskoj povijesti.
Šta je epilog?
Izgubila je Hrvatska svojih 300-500.000 građana...mogu me smatrati budalom, ali od toga se neće oporaviti tako lako...
I nakon svega je rezime, da su katolike u BIH sveli na manjinu. Džaba sva priča o konstitutivnosti, to je bacanje prašine u oči.
Šta znači konstitutivnost, ako te ima ispod 10% ?
Znači...nekolicini, da dobro živi od toga.
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Jovica Stanišić i Franko Simatović osuđeni na po 12 godina

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 30 jun 2021, 22:54
Fatih je napisao/la: 30 jun 2021, 22:39

Da, sa razlikom sto je linija iz Srbije, bila aktivna na svakom pedlju ratista i u HR i BiH.
Ma jasno to...ali ti znaš dobro šta mene boli...
Jeste gadost napasti i okupirati, to su neskrivene namjere, može se oko toga.
Gadost plus je, doživljavati jednu stvar u svojoj zemlji, a činiti istu u drugoj, samo preko granice, suradjivati opet sa onima, koji to čine u tvojoj zemlji...ja za takav apsurd nisam još čuo u svjetskoj povijesti.
Šta je epilog?
Izgubila je Hrvatska svojih 300-500.000 građana...mogu me smatrati budalom, ali od toga se neće oporaviti tako lako...
I nakon svega je rezime, da su katolike u BIH sveli na manjinu. Džaba sva priča o konstitutivnosti, to je bacanje prašine u oči.
Šta znači konstitutivnost, ako te ima ispod 10% ?
Znači...nekolicini, da dobro živi od toga.
Nemam zaista sta dodati na ovo. To je to. Zato zaista i jeste na mjestu ona rijec koja se vuce po internetu, kada se misli na nase prostore - "Apsurdistan".
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36478
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Ratni zločini, procesi, kazne...

Post Postao/la storm »

I tako... Stotine tako...
Screenshot_20210825_075106_com.twitter.android_edit_147006705806212.jpg
2
2 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36478
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Ratni zločini, procesi, kazne...

Post Postao/la storm »

0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Ratni zločini, procesi, kazne...

Post Postao/la Fatih »

Teske se ove teme... iako, dok treba paziti da sjecanje ne preraste u mrznju, prema onima koji nemaju nikakve veze sa zlocinima, vjerujem da se ni zaboraviti isto tako ne smije.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36478
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Ratni zločini, procesi, kazne...

Post Postao/la storm »

Fatih je napisao/la: 28 okt 2021, 13:38 Teske se ove teme... iako, dok treba paziti da sjecanje ne preraste u mrznju, prema onima koji nemaju nikakve veze sa zlocinima, vjerujem da se ni zaboraviti isto tako ne smije.
Generalna mržnja nas izjednacava. Ali zaboraviti takve zločine još je gore.
Uvijek se sjetiti godišnjice barem, kao opomena.
Vidimo ovih dana opet šta se može dogoditi.
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Rat u BiH”