Ratni zločini, procesi, kazne...

Rat u BiH, te ratovi izazvani raspadom SFRJ. Zločini, presude, kronologija jedne agresije.
Moderator: Fatih, Max
Avatar
carobnjak_N
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 317
Postovi: 366
Pridružen/a: 02 aug 2020, 06:53

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la carobnjak_N »

vojno i po nekom međunarodnom pravu je valjda legitimna ali to ubijanje staraca je baš promašaj
doduše i naši su to radili prilikom oslobađanja Krajine
sjećam se da sam gledao još na vhs kasetama jedan slučaj nekog starog Srbina , koji nije htio bježati , čak im je govorio
"vi ste naša vojska " (iz straha jbg ) .
međutim, što ćeš ubijati stara insana , koji je još imao damu da te sačeka ? poslije toga na snimku se vidi njegov leš kako ga vuku
po putu traktorom .
To je tako bilo jbg, a ako su četnici zlo, onda u čemu je razlika između zla i dobra ?
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la storm »

carobnjak_N je napisao/la: 02 aug 2020, 09:58 vojno i po nekom međunarodnom pravu je valjda legitimna ali to ubijanje staraca je baš promašaj
doduše i naši su to radili prilikom oslobađanja Krajine
sjećam se da sam gledao još na vhs kasetama jedan slučaj nekog starog Srbina , koji nije htio bježati , čak im je govorio
"vi ste naša vojska " (iz straha jbg ) .
međutim, što ćeš ubijati stara insana , koji je još imao damu da te sačeka ? poslije toga na snimku se vidi njegov leš kako ga vuku
po putu traktorom .
To je tako bilo jbg, a ako su četnici zlo, onda u čemu je razlika između zla i dobra ?
To je taj naš revanšizam...
I nakon 2ww dogodilo se to, da su se umorstvima kompromitirali partizani...
Dobro je tu pitanje, poo čemu si onda bolji, kad činiš isto što su i agresori...
Shvaćam traume, nekome je netko pobio sve, pa su posljedica uzvratni zločini...ali to treba ipak i pobjednička strana procesuirati i kazniti...
Druga stvar, vrh rsk je organizirao odlazak srba iz RH, ali nisu se ni hrvati pretrgli da ih zadrže, zataškali zločine, što je po meni isto teška greška.
0
Avatar
carobnjak_N
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 317
Postovi: 366
Pridružen/a: 02 aug 2020, 06:53

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la carobnjak_N »

da, ali je to gubitak neke moralne nadmoći nad neprijateljem jer ubijanje staraca je dno .
Ovo što sam ja gledao je negdje oko S.Mosta, a koliko sam vidio u optužnici Dudakoviću , postoje materijalni dokazi
za oko 200 takvih žrtava, a sumnja se na oko 600 jer ih je toliko nestalo.
Ako se je to već i dogodilo, te zločince je trebalo hapsiti i suditi bez mogućnosti pomilovanja.
Jer , ako ti možda ne znaš zato , Srbi sigurno znaju i to im je osnova za izjednčavanje krivice i osnova za njihove političare da govore
narodu kako je BiH država protiv Srba.

Bošnjaci su i pored pretrpljenih zločina i genocida , morali ipak smoći snage da to urade, rade same BiH.
Većina naroda kod nas , a i drugdje je spremno da osudi svoje zločine ako se dokažu i ako se politički ne manipuliše s tim.
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la storm »

carobnjak_N je napisao/la: 02 aug 2020, 10:24 da, ali je to gubitak neke moralne nadmoći nad neprijateljem jer ubijanje staraca je dno .
Ovo što sam ja gledao je negdje oko S.Mosta, a koliko sam vidio u optužnici Dudakoviću , postoje materijalni dokazi
za oko 200 takvih žrtava, a sumnja se na oko 600 jer ih je toliko nestalo.
Ako se je to već i dogodilo, te zločince je trebalo hapsiti i suditi bez mogućnosti pomilovanja.
Jer , ako ti možda ne znaš zato , Srbi sigurno znaju i to im je osnova za izjednčavanje krivice i osnova za njihove političare da govore
narodu kako je BiH država protiv Srba.

Bošnjaci su i pored pretrpljenih zločina i genocida , morali ipak smoći snage da to urade, rade same BiH.
Većina naroda kod nas , a i drugdje je spremno da osudi svoje zločine ako se dokažu i ako se politički ne manipuliše s tim.
Upravo to smo pisali na temi rat u bih...
Zločini tog tipa (uostalom svakog tipa) sad su odličan alat u svrhu relativizacije...spika, eto i vi ste..
0
Insomnia
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 222
Postovi: 254
Pridružen/a: 29 jul 2020, 18:52

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la Insomnia »

Evo ga jedva doceko. Sad je Dudakovic na tapeti 😂
0
Avatar
carobnjak_N
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 317
Postovi: 366
Pridružen/a: 02 aug 2020, 06:53

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la carobnjak_N »

Insomnia je napisao/la: 02 aug 2020, 11:24 Evo ga jedva doceko. Sad je Dudakovic na tapeti 😂
ja sam to pisao i na klixu , nisam primjetio da nekome smeta .
Za Dudaka su Srbi snimili dokumentarac "zločin pred kamerama" , a to su sve isječci iz tih videa koji su autentični.
Jbg, što je morao to raditi i još pred kamerama naređivati strijeljanja i etnička čišćenja.

Razumjem ja donekle kontekst vremena i emociju osvete ali sve i nekako da strijeljaš vojnike (ni to ne odobravam ali nećemo se praviti
da živimo u filmu ) ali što imaš ubijati stare ljude i onda ih šlajsati traktorom. Odvratno .
0
Insomnia
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 222
Postovi: 254
Pridružen/a: 29 jul 2020, 18:52

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la Insomnia »

Vecina toga je srpska propaganda kao i u ostalim slucajevima dje na foru pokusavaju maznuti veci ulov
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la Fatih »

carobnjak_N je napisao/la: 02 aug 2020, 12:13
Insomnia je napisao/la: 02 aug 2020, 11:24 Evo ga jedva doceko. Sad je Dudakovic na tapeti 😂
ja sam to pisao i na klixu , nisam primjetio da nekome smeta .
Za Dudaka su Srbi snimili dokumentarac "zločin pred kamerama" , a to su sve isječci iz tih videa koji su autentični.
Jbg, što je morao to raditi i još pred kamerama naređivati strijeljanja i etnička čišćenja.

Razumjem ja donekle kontekst vremena i emociju osvete ali sve i nekako da strijeljaš vojnike (ni to ne odobravam ali nećemo se praviti
da živimo u filmu ) ali što imaš ubijati stare ljude i onda ih šlajsati traktorom. Odvratno .

Niko normalan nece podrzati nijedan ratni zlocin. Medjutim, sacekajmo sudski epilog u vezi Dudakovica i svih ostalih. Ima dosta podmetacina (sam YT ih je pun, npr. gdje Dudakovic kaze za neku dvojicu "pobij to" a oba su ziva i danas). Ponavljam, ne braniti nikoga ko je cinio zlocine. Ali, necemo ljude vec unaprijed zatvarati, prije nego se iznesu sve cinjenice i sud kaze sta se ustvario desilo.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
carobnjak_N
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 317
Postovi: 366
Pridružen/a: 02 aug 2020, 06:53

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la carobnjak_N »

Insomnia je napisao/la: 02 aug 2020, 12:27 Vecina toga je srpska propaganda kao i u ostalim slucajevima dje na foru pokusavaju maznuti veci ulov
nije propaganda , iako je nesrazmjer u zločinima njihovim i našim ogroman , naša politika se uhvatila ko pijan plota da nije kod
nas radio niko nikakve zločine po naređenju, eventualno neke "mrlje" i pojedinci .
što se tiče tih videa sa Sane, Ključa i Petrovca , ja to gledao još 96 godine kao i svako ko je htio .
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la lejlamo »

carobnjak_N je napisao/la: 02 aug 2020, 10:24 da, ali je to gubitak neke moralne nadmoći nad neprijateljem jer ubijanje staraca je dno .
lagani off, ali ovo fakat, starce i djecu ubijati....odron, fuj...
mene je kao baš malu djevojčicu grubo odgurnuo pripadnik HVOa i to mi se urezalo, a kakve monstruoznosti su se radile i čega smo se nagledali....
ljudi s ovih prostora baš posjeduju nekakve sklonosti ka mrcvarenju i nanošenju boli...devijantno društvo
3
1 slika 1 slika 1 slika
Insomnia
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 222
Postovi: 254
Pridružen/a: 29 jul 2020, 18:52

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la Insomnia »

Naravno da je propaganda. Zarobljeni vojnici sa videa su i danas zivi
0
Avatar
carobnjak_N
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 317
Postovi: 366
Pridružen/a: 02 aug 2020, 06:53

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la carobnjak_N »

Fatih je napisao/la: 02 aug 2020, 12:32
carobnjak_N je napisao/la: 02 aug 2020, 12:13
ja sam to pisao i na klixu , nisam primjetio da nekome smeta .
Za Dudaka su Srbi snimili dokumentarac "zločin pred kamerama" , a to su sve isječci iz tih videa koji su autentični.
Jbg, što je morao to raditi i još pred kamerama naređivati strijeljanja i etnička čišćenja.

Razumjem ja donekle kontekst vremena i emociju osvete ali sve i nekako da strijeljaš vojnike (ni to ne odobravam ali nećemo se praviti
da živimo u filmu ) ali što imaš ubijati stare ljude i onda ih šlajsati traktorom. Odvratno .

Niko normalan nece podrzati nijedan ratni zlocin. Medjutim, sacekajmo sudski epilog u vezi Dudakovica i svih ostalih. Ima dosta podmetacina (sam YT ih je pun, npr. gdje Dudakovic kaze za neku dvojicu "pobij to" a oba su ziva i danas). Ponavljam, ne braniti nikoga ko je cinio zlocine. Ali, necemo ljude vec unaprijed zatvarati, prije nego se iznesu sve cinjenice i sud kaze sta se ustvario desilo.
Da, ta dvojica su bihaćki autonomaši , Šabići neki . Međutim, prije toga su strijeljali ove iz Kladuše što nekako mogu i da razumijem, to se
moglo čak i po nekom ratnom zakonom strijeljati za izdaju .
Međutim, hodati preko tih leševa i još pred kamerama je neozbiljno, no Dudak se volio tako razmetati. Sam je sebi kriv.
Ova dvojica što je naredio da ih strijeljaju nisu strijeljani vjerovatno zbog porodica iz Bihaća ali jesu ih onda vozali gole i svezane kroz grad.
Opet pred kamerama.

Objektivno i fikretovi i korpus su radili brutalne zločine . Ovaj jedan fikretov isljednik je tjerao zatvorenike da goli leže na mravinjaku.
Ovaj drugi jedan iz korpusa je tjerao fikretove da se u sred ciče zime skinu goli i polijevaju vodom iz potoka.
Uglavnom, brutalno vrijeme tako zgodno za psihopate da se ižive krijući se iza patriotizma.
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la Fatih »

carobnjak_N je napisao/la: 02 aug 2020, 12:47
Fatih je napisao/la: 02 aug 2020, 12:32


Niko normalan nece podrzati nijedan ratni zlocin. Medjutim, sacekajmo sudski epilog u vezi Dudakovica i svih ostalih. Ima dosta podmetacina (sam YT ih je pun, npr. gdje Dudakovic kaze za neku dvojicu "pobij to" a oba su ziva i danas). Ponavljam, ne braniti nikoga ko je cinio zlocine. Ali, necemo ljude vec unaprijed zatvarati, prije nego se iznesu sve cinjenice i sud kaze sta se ustvario desilo.
Da, ta dvojica su bihaćki autonomaši , Šabići neki . Međutim, prije toga su strijeljali ove iz Kladuše što nekako mogu i da razumijem, to se
moglo čak i po nekom ratnom zakonom strijeljati za izdaju .
Međutim, hodati preko tih leševa i još pred kamerama je neozbiljno, no Dudak se volio tako razmetati. Sam je sebi kriv.
Ova dvojica što je naredio da ih strijeljaju nisu strijeljani vjerovatno zbog porodica iz Bihaća ali jesu ih onda vozali gole i svezane kroz grad.
Opet pred kamerama.

Objektivno i fikretovi i korpus su radili brutalne zločine . Ovaj jedan fikretov isljednik je tjerao zatvorenike da goli leže na mravinjaku.
Ovaj drugi jedan iz korpusa je tjerao fikretove da se u sred ciče zime skinu goli i polijevaju vodom iz potoka.
Uglavnom, brutalno vrijeme tako zgodno za psihopate da se ižive krijući se iza patriotizma.
Gore je, bez sumnje, svega bilo. Nemoj se ljutiti, ali se ne mogu sloziti da se neko moze strijeljati za izdaju, po jednostavnoj komandi bilo koga. To odlucuje Vojni sud. A gore su se bukvalno familije borile medjusobno, te mislim da je to najvise doprinijelo tim javnim ponizenjima.

Opet kazem, moramo cekati sudsku odluku. Ne zaboravimo koliko se stavljalo na teret Gotovini i ostalima, ali je Zalbeno vijece odbacilo presudu. Nikada nije sve tako crno i bijelo. ( A, velikosprska masinerija se itekako sluzi svacim, pa i socijalnim mrezama, ne bi li se nekako sve izjednacilo i reklo "svako je cinio zlocine". Generalno gledajuci, to je tacno. Ali razmjeri zlocina su neuporedivi. Pogotovo sto je ta strana to radila sistemski i sistematicno, sto nikako nije bio slucaj u Armiji BiH).
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Insomnia
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 222
Postovi: 254
Pridružen/a: 29 jul 2020, 18:52

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la Insomnia »

Ma lik ide toliko daleko u svom nekom licnom obracunu sa muslimanima da je poceo siriti cetnicku propagandu po forumima
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la storm »

Insomnia je napisao/la: 02 aug 2020, 13:08 Ma lik ide toliko daleko u svom nekom licnom obracunu sa muslimanima da je poceo siriti cetnicku propagandu po forumima
Zamolio bih te, da ne etiketiraš ljude, jer ni ti vjerojatno ne želiš biti, uostalom neću dopustiti ni jedno, ni drugo.
1
1 slika
Insomnia
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 222
Postovi: 254
Pridružen/a: 29 jul 2020, 18:52

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la Insomnia »

Ma neces K****. Dobro ste krenuli. Treca tema sa istim zakljuckom.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Vojno redarstvena akcija OLUJA 95'

Post Postao/la storm »

Insomnia je napisao/la: 02 aug 2020, 13:16 Ma neces K****. Dobro ste krenuli. Treca tema sa istim zakljuckom.
I treća na kojoj vrijeđaš...
Dijalog završen.
Na temu...
0
Odgovori

Natrag na “Rat u BiH”