I danas bole rane: Na današnji dan prije 27 godina srušen je Stari most

Rat u BiH, te ratovi izazvani raspadom SFRJ. Zločini, presude, kronologija jedne agresije.
Moderator: Fatih, Max
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

I danas bole rane: Na današnji dan prije 27 godina srušen je Stari most

Post Postao/la storm »

IZRONIO JE STARI

D. Be.


Prije tačno 27 godina, 9. novembra 1993. godine, srušen je Stari most u Mostaru. U 10 sati i 16 minuta, poslije konstantnog granatiranja jedinica HVO-a, dijelovi čuvenog mosta su pali u Neretvu i prestali povezivati dvije strane grada.


Za sve Mostarce, prije i nakon rata, Stari most nije predstavljao samo građevinu preko koje se lakše prelazilo, već i mjesto susreta te turistički biser Hercegovine, ali i cijele države.

No, nekome je i to smetalo pa je na Starog ispaljeno nebrojeno projektila, sve dok nije pao. Rušenje mosta je snimljeno, a taj snimak je kasnije obišao svijet, pa su svi mogli svjedočiti uništavanju jednog od najprepoznatljivijih simbola BiH.

No, 2004. godine, nakon sedam godina radova, Stari je ponovo izronio. Godinu kasnije u julu uvršten je na UNESCO-ovu listu zaštićene svjetske kulturne baštine.

Stari most je izgrađen u periodu od 1557. do 1566. godine, a glavni arhitekt je bio mimar Hajrudin.

Za rušenje mosta odgovornim se smatra Slobodan Praljak, bivši general HVO-a koji je popio otrov u haškoj sudnici 2017. godine i tako okončao život.

Presuda Praljku izrečena je u sklopu procesa tzv. šestorki, u kojemu je uz Praljka suđeno i Jadranku Prliću, Bruni Stojiću, Milivoju Perkoviću, Valentinu Ćoriću i Berislavu Pušiću. Svi skupa su osuđeni na 111 godina zatvora. Teretilo ih se za zločine počinjene na području BiH tokom 1993. i 1994. godine. Između ostaloga, riječ je o zločinima u Mostaru i drugim bh. gradovima.

Kao i svih ranijih godina, najtužniji dan u historiji Mostara bit će obilježen danas, malo poslije 10 sati, skokom bez aplauza i bacanjem cvijeća u rijeku.
1
1 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: I danas bole rane: Na današnji dan prije 27 godina srušen je Stari most

Post Postao/la lejlamo »

svaki put kad gledam taj video se zapitam, pa kakav si to čovjek... ebote...s merakom i namjerom rušiš taj most. da i tako naudiš...

i gledaj kako polako, bez srkleta, cilja i gađa.

svašta.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: I danas bole rane: Na današnji dan prije 27 godina srušen je Stari most

Post Postao/la storm »

lejlamo je napisao/la: 09 nov 2020, 10:56 svaki put kad gledam taj video se zapitam, pa kakav si to čovjek... ebote...s merakom i namjerom rušiš taj most. da i tako naudiš...

i gledaj kako polako, bez srkleta, cilja i gađa.

svašta.
I nakon svih tih godina, to se ponosi time...oni malo stidljiviji lažu, kako nisu oni, a oni najbezobrazniji tvrde, da je arbih to sama srušila...
Ne mogu se ne sjetiti vriske istih tih ljudi, kad je padalo po Dubrovniku...nema riječi opisati tu zlobu.
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: I danas bole rane: Na današnji dan prije 27 godina srušen je Stari most

Post Postao/la lejlamo »

:ccc
0
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: I danas bole rane: Na današnji dan prije 27 godina srušen je Stari most

Post Postao/la dmr »

btw, kako je ono Hag presudio, da je bio legitiman vojni cilj, posto je koristen za prelazak vojnih jedinica? :ovaj
ili sam ja citao neku propagandu :sunja
0
:rolka
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: I danas bole rane: Na današnji dan prije 27 godina srušen je Stari most

Post Postao/la storm »

dmr je napisao/la: 09 nov 2020, 11:34 btw, kako je ono Hag presudio, da je bio legitiman vojni cilj, posto je koristen za prelazak vojnih jedinica? :ovaj
ili sam ja citao neku propagandu :sunja
Da, presuda navodi, da je most bio legitimna vojna meta, jer je služio za opskrbu.
Na sudu u Hagu danas je na izricanju drugostepene presude Prliću i ostalima utvrđeno da je Stari most bio legitimni vojni cilj i da njegovo rušenje nije zločin bezobzirnog razaranja.
Žalbeno vijeće oslobodilo je optužene za dijelove koji se tiču rušenja Starog mosta.

Sudija Agius je rekao da je vršeno granatiranje, ali da se radilo o vojnom cilju, jer je to značilo prekid snabdijevanja Armije RBiH.
Ali ako to promatramo u sklopu ukupne presude udruzenog zlocinackog pothvata, gubi se tu svako moralno opravdanje, poput legitimne mete...
Da ne spominjem i moralnu komponentu.
Spomenuo sam prije Dubrovnik... Jednako je onda bio sasvim legitimna meta da ga sravne sa kamenom..
3
3 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: I danas bole rane: Na današnji dan prije 27 godina srušen je Stari most

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 09 nov 2020, 15:01
dmr je napisao/la: 09 nov 2020, 11:34 btw, kako je ono Hag presudio, da je bio legitiman vojni cilj, posto je koristen za prelazak vojnih jedinica? :ovaj
ili sam ja citao neku propagandu :sunja
Da, presuda navodi, da je most bio legitimna vojna meta, jer je služio za opskrbu.
Na sudu u Hagu danas je na izricanju drugostepene presude Prliću i ostalima utvrđeno da je Stari most bio legitimni vojni cilj i da njegovo rušenje nije zločin bezobzirnog razaranja.
Žalbeno vijeće oslobodilo je optužene za dijelove koji se tiču rušenja Starog mosta.

Sudija Agius je rekao da je vršeno granatiranje, ali da se radilo o vojnom cilju, jer je to značilo prekid snabdijevanja Armije RBiH.
Ali ako to promatramo u sklopu ukupne presude udruzenog zlocinackog pothvata, gubi se tu svako moralno opravdanje, poput legitimne mete...
Da ne spominjem i moralnu komponentu.
Spomenuo sam prije Dubrovnik... Jednako je onda bio sasvim legitimna meta da ga sravne sa kamenom..
Nema dalje. Motaj kablove. :ok
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: I danas bole rane: Na današnji dan prije 27 godina srušen je Stari most

Post Postao/la dmr »

ma jasno, nema sta :oke
2
2 slika
:rolka
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: I danas bole rane: Na današnji dan prije 27 godina srušen je Stari most

Post Postao/la Ramzess »

Meni je sasvim jasno sa kime imamo posla :dmr
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: I danas bole rane: Na današnji dan prije 27 godina srušen je Stari most

Post Postao/la storm »

Buki je napisao/la: 10 nov 2020, 07:54 Meni je sasvim jasno sa kime imamo posla :dmr
Ja sam puno o tome razmišljao, pošto pripadam tom etnosu...
Kompleksi su to, kao i kod bosanskih Srba.
U republici hrvatskoj nisam primjetio ni izbliza takav animozitet (par budala se uvijek nađe) štoviše, u zajednici se sasvim fino funkcionira, nema se zadrske, jer se netko zove Irfan, Mustafa, Tarik, Mirza, Amira, itd...
I žestoko se ogradjujem od tih i takvih grupa individua.
1
1 slika
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: I danas bole rane: Na današnji dan prije 27 godina srušen je Stari most

Post Postao/la Ramzess »

storm je napisao/la: 10 nov 2020, 08:05
Buki je napisao/la: 10 nov 2020, 07:54 Meni je sasvim jasno sa kime imamo posla :dmr
Ja sam puno o tome razmišljao, pošto pripadam tom etnosu...
Kompleksi su to, kao i kod bosanskih Srba.
U republici hrvatskoj nisam primjetio ni izbliza takav animozitet (par budala se uvijek nađe) štoviše, u zajednici se sasvim fino funkcionira, nema se zadrske, jer se netko zove Irfan, Mustafa, Tarik, Mirza, Amira, itd...
I žestoko se ogradjujem od tih i takvih grupa individua.
Apsolutno. Ja u RH imam hrpu prijatelja, svuda sam dobrodosao, divni ljudi. Cak sam imao situaciju da hoce da tuku hercegovca jer mi je nesto dobacio u stilu Jel' Sarajevo zazelenilo, istjerali su ga van a meni se ispricali i rekli da ne vole hercegovacke doslje uz pogrdne rijeci kao neotesanac, seljacina, primitivac koji prlja Hrvatsku ...
HDZ hercegovci su bas jedna posebno iskompleksirana masa ... trebali bi to lijecnici detaljno pregledati. :meha2
2
2 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: I danas bole rane: Na današnji dan prije 27 godina srušen je Stari most

Post Postao/la lejlamo »

eee, moji vi.
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: I danas bole rane: Na današnji dan prije 27 godina srušen je Stari most

Post Postao/la storm »

Mostu i Mostaru, jedna moja u počast...
Screenshot_20201110_082940.jpg
5
4 slika 1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: I danas bole rane: Na današnji dan prije 27 godina srušen je Stari most

Post Postao/la dmr »

moje dvije slikice Starog, .... druga mi je posebno draga, skljocnuta cca 1300km od Mostara u parku minijatura Miniaturk u Istanbulu :missy

IMG_20121220_153226.jpg
image_2020-11-10_094820.png
5
3 slika 1 slika 1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
:rolka
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: I danas bole rane: Na današnji dan prije 27 godina srušen je Stari most

Post Postao/la storm »

dmr je napisao/la: 10 nov 2020, 09:50 moje dvije slikice Starog, .... druga mi je posebno draga, skljocnuta cca 1300km od Mostara u parku minijatura Miniaturk u Istanbulu :missy


IMG_20121220_153226.jpg


image_2020-11-10_094820.png
Oooo kakve boje :oho
Moja je okinuta sa minareta Koski Mehmed Pasine Džamije...
2
2 slika
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: I danas bole rane: Na današnji dan prije 27 godina srušen je Stari most

Post Postao/la dmr »

storm je napisao/la: 10 nov 2020, 10:27
dmr je napisao/la: 10 nov 2020, 09:50 moje dvije slikice Starog, .... druga mi je posebno draga, skljocnuta cca 1300km od Mostara u parku minijatura Miniaturk u Istanbulu :missy


IMG_20121220_153226.jpg


image_2020-11-10_094820.png
Oooo kakve boje :oho
Moja je okinuta sa minareta Koski Mehmed Pasine Džamije...
malo sam doradjivao u google photos, ali samo malo :kriv

inace su skljocnute poodavno i to takvim masinama da ne povjerujes :D
prva sa Samsung Galaxy Tab :face a druga s Nokia 6800 Express :lupa :face

pretpostavljam da mi je crkla baterija u telefonu pa sam slikao tabletom :D :D a ovu nokiu sam proslijedio dalje cim sam se vratio iz Istanbula :D :D
2
2 slika
:rolka
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: I danas bole rane: Na današnji dan prije 27 godina srušen je Stari most

Post Postao/la storm »

On je opet tu
20211109_080541.jpg
1
1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Odgovori

Natrag na “Rat u BiH”