Husein ef. Đozo Lik i djelo

Svjetska povijest, ratovi, osvajanja, osobe koje su obilježile svoj period...
Moderator: Fatih, Socrates
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Husein ef. Đozo Lik i djelo

Post Postao/la Fatih »

Mislim da je naslov dovoljan, da se ovdje razdvoji nesto sto je cisto vjerski aspekt.

Imam goste, te ne mogu da se posvetim uvodnom postu, molim nekog od vas da to uradi (wiki je sasvim uredu, posto je sve sto tamo pise provjerljivo).
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Xeno
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2496
Postovi: 2120
Pridružen/a: 27 nov 2020, 19:29
Lokacija: System

Re: Husein ef. Đozo Lik i djelo

Post Postao/la Xeno »

Obrazovanje
Rođen je 1912. godine u selu Bare kod Goražda. Od 1923. pohađa medresu Mehmed-paše Kukavice u Foči, a potom od 1925.godine Merhemića medresu u Sarajevu. U ovo vrijeme istovremeno je učio i u Atmejdan medresi u Sarajevu. Godine 1928. upisuje se u uglednu Šerijatsku sudačku školu u Sarajevu koju završava 1933 godine.[1] 1934 godine odlazi u Egipat i školuje se u Kairu,n a Al-Azhar univerzitetu gdje završava Šerijatsko pravni fakultet 1939.

Služba u SS-u
Tokom Drugog svjetskog rata,kada je Bosna ušla u sastav Nezavisne Države Hrvtaske, kao član Glavnog odboara "El-Hidaje" organizacije potpisao je poznatu rezoluciju kojom se osuđuje ustaška politika. Godine 1943. godine odlazi u redove 13. divizije Handžar koju je organizovao Waffen SS I služi kao imam 28 regimente,a povremeno i kao divizijski imam. Otvoreno piše pismu Himmleru gjde navodi spremnost mongih vojnika da plože život za Adolfa Hitlera: "Smatram svojom dužnosti izraziti zahvalnost Rajhfireru u ime divizijskih imama i stotina i hiljada siromašnih u Bosni. Spremni smo položiti naše živote u borbi za velikog vođu Adolfa Hitlera i Novu Evropu." Zbog učešća u diviziji biva osuđen na pet godina zatvora i gubitak građanskih prava.

Period nakon rata
Od 1950-1960. Đozo radi prvo u Tvornici kožnih prerađevina, a zatim u Upravi gradskih puteva, a potom i kao "viši knjigovođa" u firmi "Metal" u Sarajevu. Godine 1960. počinje raditi u Vrhovnom islamskom starješinstvu gdje ostaje sve do smrti 1982. Tokom šezdesetih i ranih sedamdesetih godina 20. stoljeća Đozo honorarno radi i kao profesor Gazi Husrev-begove medrese gdje predaje ahlak, akaid, fikh, hadis, retoriku, usuli fikh, tefsir i vaz. 1964. godine Đozo je izabran za predsjednika Udruženja ilmijje u Socijalističkoj Republici Bosni i Hercegovini. 1970. godine on pokreće list "Preporod" čiji je glavni i odgovorni urednik do 1972. godine. U periodu od 1976.-1979. godine Đozo je takodjer iznova odgovorni urednik "Preporoda". Sa otvaranjem Islamskog teološkog fakulteta 1977. godine Đozo je redovni profesor na predmetu tumačenja Kur' ana.[5] Pokrenuo je rubriku PITANJA I ODGOVORI u tadašnjem ”Glasniku”. Đozo je radio i na mnogim drugim projektima, poput tefsira Kur'ana i slično, ali je rubrika ”Pitanja i odgovori”, poznata kao ”Đozine fetve”, bila posebno važna, naročito za obične muslimane sa kojima je putem ovih fetvi prof. Đozo direktno komunicirao.

U narednim redovima napravićemo kraći osvrt na to o čemu je sve pisao Husein ef. Đozo u svojim fetvama, te koja su to bila najčešća pitanja čitalaca sa područja cijele ex Jugoslavije (period 1965-1979). Piše o mnogim stvarima kao što su prava žena, kamate, odijevanje muslimana, novotarija, sekte u islamu itd.

Smrt
Umro je 30. maja 1982. godine, u Sarajevu, u svojoj 70. godini. Vrhovni sabor islamske zajednice dana 6. oktobra 1990. godine donio je odluku o potpunoj rehabilitaciji Huseina Đoze, a Fakultet islamskih nauka mu je u povodu njegove smrti posvetio prvi Zbornik radova.
1
1 slika
Everyone's got a theory about the bitter one
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29541
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Husein ef. Đozo Lik i djelo

Post Postao/la storm »

Otvoreno piše pismu Himmleru gjde navodi spremnost mongih vojnika da plože život za Adolfa Hitlera: "Smatram svojom dužnosti izraziti zahvalnost Rajhfireru u ime divizijskih imama i stotina i hiljada siromašnih u Bosni. Spremni smo položiti naše živote u borbi za velikog vođu Adolfa Hitlera i Novu Evropu."


?
Vrhovni sabor islamske zajednice dana 6. oktobra 1990. godine donio je odluku o potpunoj rehabilitaciji Huseina Đoze
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Husein ef. Đozo Lik i djelo

Post Postao/la Iskra »

Zakletva Handzar divizije




Ich schwöre dem Führer, Adolf Hitler, als Oberstem Befehlshaber der Deutschen Wehrmacht Treue und Tapferkeit. Ich gelobe dem Führer und den von ihm bestimmten Vorgesetzen Gehorsam bis den Tod. Ich schwöre zu Gott dem Allmächtigen, dass ich dem kroatischen Staat und dessen bevollmächtigtem Vertreter, dem Poglavnik, stets treu sein, die Interessen des kroatischen Volkes stets hüten und die Verfassung und die Gesetze des kroatischen Volkes immer achten werde.”

Prijevod:

„Zaklinjem se Führeru, Adolfu Hitleru, kao vrhovnom zapovjedniku njemačkog Wehrmachta na odanost i hrabrost. Zavjetujem se Führeru, kao i pretpostavljenima koje on odredi, na poslušnost do smrti. Kunem se Bogom svemogućim da ću hrvatskoj državi i njezinom ovlaštenom predstavniku, Poglavniku, uvijek biti odan te da ću uvijek štititi interese hrvatskoga naroda i poštovati hrvatski Ustav i zakone.”



Ko meni ili bilo kome sada, moze zabraniti da na osnovu gore procitanog s punim pravom Dzozu nazovem fasistom?
0
Avatar
Xeno
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2496
Postovi: 2120
Pridružen/a: 27 nov 2020, 19:29
Lokacija: System

Re: Husein ef. Đozo Lik i djelo

Post Postao/la Xeno »

To je sa wikipedije. I vise nego dovoljno, posto sam poprilicno siguran da ce kako (i ako) tema bude napredovala doci i do odmicanja od Djoze kao licnosti.

Muslimani kao narod su bili desetkovani u to doba, narocito u ovom jugo-istocnom bloku. Bosnjaci pogotovo. Mediji i propaganda su radili punom parom s obje zaracene strane po pitanju pridobijanja i mobilizacije muslimanskog stanovnistva.

Djozo je bio zvucno ime zbog svog znanja i uticaja. Ali sta god da je radio to ne umanjuje njegovu kompetentnost na polju teologije i tefsira.
0
Everyone's got a theory about the bitter one
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29541
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Husein ef. Đozo Lik i djelo

Post Postao/la storm »

Lik i djelo?
Prvo mi pada na pamet, kao paralela kardinal Alojzije Stepinac koji je djelovao za vrijeme NDH, tijesno surađujući sa tadašnjim vrhom.
Sada je proces, da ga se proglasi svetim (status blaženog je već priznat), no Vatikan sa velikom zadrškom tu pristupa (nećemo sad o licemjerju te vezi nacista i Vatikana)...
Postavlja se pitanje, sasvim jednostavno...što je mogao?
Imaš sa jedne strane komuniste na liniji, koji te kao religiozni autoritet u startu poništavaju, a sa druge strane, surađujući na neki način, ipak imaš priliku vršiti primarno poslanstvo, kao pastir vjernih duša ( da se malo religijskim jezikom izrazim)
Navodi se i kako je pomagao mnogim židovima i uopće nehrvatima, izbjeći neke progone i ubistva, kojih tada nije manjkalo...
Nisu to jednostavne stvari, vremena su bila ružna....no ipak ostaje nad likom i djelom ta sjena kolaboracionista sa fašističkim režimom...
Poprilično teško zauzeti crno bijeli stav, a da bude ispravan.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Husein ef. Đozo Lik i djelo

Post Postao/la Iskra »

Xeno je napisao/la: 08 dec 2020, 20:01 To je sa wikipedije. I vise nego dovoljno, posto sam poprilicno siguran da ce kako (i ako) tema bude napredovala doci i do odmicanja od Djoze kao licnosti.

Muslimani kao narod su bili desetkovani u to doba, narocito u ovom jugo-istocnom bloku. Bosnjaci pogotovo. Mediji i propaganda su radili punom parom s obje zaracene strane po pitanju pridobijanja i mobilizacije muslimanskog stanovnistva.

Djozo je bio zvucno ime zbog svog znanja i uticaja. Ali sta god da je radio to ne umanjuje njegovu kompetentnost na polju teologije i tefsira.

Vikipediju ja ne smatram.relevantnom, opcepoznato je da tano.moze pisati svako, ali Fatih ju je naveo kao relevantnu. Zato sam.bas nasla.na viki.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Husein ef. Đozo Lik i djelo

Post Postao/la Iskra »

Xeno je napisao/la: 08 dec 2020, 20:01 To je sa wikipedije. I vise nego dovoljno, posto sam poprilicno siguran da ce kako (i ako) tema bude napredovala doci i do odmicanja od Djoze kao licnosti.

Muslimani kao narod su bili desetkovani u to doba, narocito u ovom jugo-istocnom bloku. Bosnjaci pogotovo. Mediji i propaganda su radili punom parom s obje zaracene strane po pitanju pridobijanja i mobilizacije muslimanskog stanovnistva.

Djozo je bio zvucno ime zbog svog znanja i uticaja. Ali sta god da je radio to ne umanjuje njegovu kompetentnost na polju teologije i tefsira.

Pa.jel.ima.neki podatak da je Dzozo bio mufesir?
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29541
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Husein ef. Đozo Lik i djelo

Post Postao/la storm »

Xeno je napisao/la: 08 dec 2020, 20:01 To je sa wikipedije. I vise nego dovoljno, posto sam poprilicno siguran da ce kako (i ako) tema bude napredovala doci i do odmicanja od Djoze kao licnosti.

Muslimani kao narod su bili desetkovani u to doba, narocito u ovom jugo-istocnom bloku. Bosnjaci pogotovo. Mediji i propaganda su radili punom parom s obje zaracene strane po pitanju pridobijanja i mobilizacije muslimanskog stanovnistva.

Djozo je bio zvucno ime zbog svog znanja i uticaja. Ali sta god da je radio to ne umanjuje njegovu kompetentnost na polju teologije i tefsira.
Pričamo o pogrešnoj strani povijesti....
Šta smo se o Amfilohiju napričali, nakon njegove smrti, pa poslije i o Irineju...nismo nešto spominjali njihove kompetencije na polju pravoslavlja...nego otvoreno šurovanje sa četničkom ideologijom...
0
Avatar
Xeno
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2496
Postovi: 2120
Pridružen/a: 27 nov 2020, 19:29
Lokacija: System

Re: Husein ef. Đozo Lik i djelo

Post Postao/la Xeno »

Iskra je napisao/la: 08 dec 2020, 20:07
Xeno je napisao/la: 08 dec 2020, 20:01 To je sa wikipedije. I vise nego dovoljno, posto sam poprilicno siguran da ce kako (i ako) tema bude napredovala doci i do odmicanja od Djoze kao licnosti.

Muslimani kao narod su bili desetkovani u to doba, narocito u ovom jugo-istocnom bloku. Bosnjaci pogotovo. Mediji i propaganda su radili punom parom s obje zaracene strane po pitanju pridobijanja i mobilizacije muslimanskog stanovnistva.

Djozo je bio zvucno ime zbog svog znanja i uticaja. Ali sta god da je radio to ne umanjuje njegovu kompetentnost na polju teologije i tefsira.

Vikipediju ja ne smatram.relevantnom, opcepoznato je da tano.moze pisati svako, ali Fatih ju je naveo kao relevantnu. Zato sam.bas nasla.na viki.
Na wikipediji je i opisano ukratko, ali ne i netacno. I na njoj se cak spominju ti detalji koketiranja sa nacizmom.

https://ilmijja.ba/ojs/index.php/casopi ... /1152/1114

Mozes baciti oko i na knjizicu "Husein Djozo i islamski modernizam" gdje se opsirnije govori o njegovom liku i detaljima iz njegovog zivota i djelovanja.
0
Everyone's got a theory about the bitter one
Avatar
Xeno
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2496
Postovi: 2120
Pridružen/a: 27 nov 2020, 19:29
Lokacija: System

Re: Husein ef. Đozo Lik i djelo

Post Postao/la Xeno »

storm je napisao/la: 08 dec 2020, 20:11
Xeno je napisao/la: 08 dec 2020, 20:01 To je sa wikipedije. I vise nego dovoljno, posto sam poprilicno siguran da ce kako (i ako) tema bude napredovala doci i do odmicanja od Djoze kao licnosti.

Muslimani kao narod su bili desetkovani u to doba, narocito u ovom jugo-istocnom bloku. Bosnjaci pogotovo. Mediji i propaganda su radili punom parom s obje zaracene strane po pitanju pridobijanja i mobilizacije muslimanskog stanovnistva.

Djozo je bio zvucno ime zbog svog znanja i uticaja. Ali sta god da je radio to ne umanjuje njegovu kompetentnost na polju teologije i tefsira.
Pričamo o pogrešnoj strani povijesti....
Šta smo se o Amfilohiju napričali, nakon njegove smrti, pa poslije i o Irineju...nismo nešto spominjali njihove kompetencije na polju pravoslavlja...nego otvoreno šurovanje sa četničkom ideologijom...
Zadnju recenicu sam iskoristio kao referencu na onu temu koja je predvidjena samo za fetve i njegov doprinos na tom polju, posto sam dijelom kriv da tema sa "pitanja i odgovori" - copy/paste ode u raspravu.
0
Everyone's got a theory about the bitter one
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Husein ef. Đozo Lik i djelo

Post Postao/la Ommadawn »

Yebali ga i Adolf Hitler i Himmler istovremeno.
Eto.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29541
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Husein ef. Đozo Lik i djelo

Post Postao/la storm »

Xeno je napisao/la: 08 dec 2020, 20:27
storm je napisao/la: 08 dec 2020, 20:11

Pričamo o pogrešnoj strani povijesti....
Šta smo se o Amfilohiju napričali, nakon njegove smrti, pa poslije i o Irineju...nismo nešto spominjali njihove kompetencije na polju pravoslavlja...nego otvoreno šurovanje sa četničkom ideologijom...
Zadnju recenicu sam iskoristio kao referencu na onu temu koja je predvidjena samo za fetve i njegov doprinos na tom polju, posto sam dijelom kriv da tema sa "pitanja i odgovori" - copy/paste ode u raspravu.
Ja ne sporim znanje i kompetentnost dotičnog, prema vašim navodima, očito sve to stoji...
Ali trebamo li moralno kompromitirane, pa sve i da je ne znam kakav znalac?
Nije on bio kuhar u handžar diviziji, pa eto...ne znam, nije valjda jedini, koji je bio kadar izdavati fetve...
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Husein ef. Đozo Lik i djelo

Post Postao/la Fatih »

Iskra je napisao/la: 08 dec 2020, 19:57 Zakletva Handzar divizije




Ich schwöre dem Führer, Adolf Hitler, als Oberstem Befehlshaber der Deutschen Wehrmacht Treue und Tapferkeit. Ich gelobe dem Führer und den von ihm bestimmten Vorgesetzen Gehorsam bis den Tod. Ich schwöre zu Gott dem Allmächtigen, dass ich dem kroatischen Staat und dessen bevollmächtigtem Vertreter, dem Poglavnik, stets treu sein, die Interessen des kroatischen Volkes stets hüten und die Verfassung und die Gesetze des kroatischen Volkes immer achten werde.”

Prijevod:

„Zaklinjem se Führeru, Adolfu Hitleru, kao vrhovnom zapovjedniku njemačkog Wehrmachta na odanost i hrabrost. Zavjetujem se Führeru, kao i pretpostavljenima koje on odredi, na poslušnost do smrti. Kunem se Bogom svemogućim da ću hrvatskoj državi i njezinom ovlaštenom predstavniku, Poglavniku, uvijek biti odan te da ću uvijek štititi interese hrvatskoga naroda i poštovati hrvatski Ustav i zakone.”



Ko meni ili bilo kome sada, moze zabraniti da na osnovu gore procitanog s punim pravom Dzozu nazovem fasistom?
Niko. Bio je u nacistickoj vojsci.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Husein ef. Đozo Lik i djelo

Post Postao/la Iskra »

Fatih je napisao/la: 08 dec 2020, 22:11
Iskra je napisao/la: 08 dec 2020, 19:57 Zakletva Handzar divizije




Ich schwöre dem Führer, Adolf Hitler, als Oberstem Befehlshaber der Deutschen Wehrmacht Treue und Tapferkeit. Ich gelobe dem Führer und den von ihm bestimmten Vorgesetzen Gehorsam bis den Tod. Ich schwöre zu Gott dem Allmächtigen, dass ich dem kroatischen Staat und dessen bevollmächtigtem Vertreter, dem Poglavnik, stets treu sein, die Interessen des kroatischen Volkes stets hüten und die Verfassung und die Gesetze des kroatischen Volkes immer achten werde.”

Prijevod:

„Zaklinjem se Führeru, Adolfu Hitleru, kao vrhovnom zapovjedniku njemačkog Wehrmachta na odanost i hrabrost. Zavjetujem se Führeru, kao i pretpostavljenima koje on odredi, na poslušnost do smrti. Kunem se Bogom svemogućim da ću hrvatskoj državi i njezinom ovlaštenom predstavniku, Poglavniku, uvijek biti odan te da ću uvijek štititi interese hrvatskoga naroda i poštovati hrvatski Ustav i zakone.”



Ko meni ili bilo kome sada, moze zabraniti da na osnovu gore procitanog s punim pravom Dzozu nazovem fasistom?
Niko. Bio je u nacistickoj vojsci.
Prisilno mobiliziran i mimo svoje volje. ? I to je moguce sto da ne....
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Husein ef. Đozo Lik i djelo

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 08 dec 2020, 20:32
Xeno je napisao/la: 08 dec 2020, 20:27

Zadnju recenicu sam iskoristio kao referencu na onu temu koja je predvidjena samo za fetve i njegov doprinos na tom polju, posto sam dijelom kriv da tema sa "pitanja i odgovori" - copy/paste ode u raspravu.
Ja ne sporim znanje i kompetentnost dotičnog, prema vašim navodima, očito sve to stoji...
Ali trebamo li moralno kompromitirane, pa sve i da je ne znam kakav znalac?
Nije on bio kuhar u handžar diviziji, pa eto...ne znam, nije valjda jedini, koji je bio kadar izdavati fetve...
Pa u tom polju, i u to vrijeme jeste bio najkompetentniji. Meni ni danas nije jasno kako su mu komunisti dopustili da radi na takvom mjestu. Ali posto vec jesu, sva njegova intelektualna ostavstina se da provjeriti, kada se uporedi sa fetvama danasnjih velikih ucenjaka iz tog polja islamskih znanosti.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Husein ef. Đozo Lik i djelo

Post Postao/la Fatih »

Iskra je napisao/la: 08 dec 2020, 22:15
Fatih je napisao/la: 08 dec 2020, 22:11

Niko. Bio je u nacistickoj vojsci.
Prisilno mobiliziran i mimo svoje volje. ? I to je moguce sto da ne....
Sumnjam. Bice prije da se odazvao tadasnjem pozivu jerusalemskog muftije. Ali, tadasnji muftija u jerusalemu se nije tek spotakao na kamen pa donio tu fetvu. Koliko je muslimanskih zemalja bilo okupirano od strane Engleske, Francuske itd? Kada je uvidio da su te kolonijalne sile dobile neprijatelja, odlucio je da mobilizira muslimane da se bore protiv njih. Za nas strasno, za njih sasvim logicno. "Neprijatelj mog neprijatelja je moj prijatelj".
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Odgovori

Natrag na “Povijest/Historija”