Historija Bosne

Svjetska povijest, ratovi, osvajanja, osobe koje su obilježile svoj period...
Moderator: Fatih, Socrates
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Historija Bosne ne počinje s banom Kulinom: Mitovi i greške u dokumentarcu državne televizije

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 20 nov 2020, 13:24
Fatih je napisao/la: 20 nov 2020, 13:19 Zaista, bilo bi lijepo da se nesto ovako jednom i napravi. Oslobodjeno bilo kakvih subjektivnih misljenja i predrasuda. Zalosno je, koliko ljudi u BiH znaju malo o proslosti svoje zemlje.

Sad mi dodje da puknem opet Tompsona "Bosna". :russ
Prika bi sa suzom u krajicku oka, stisnuo lajk :valja
:haha

Pa dobro, obzirom sta je rekao Thompson: "'Ovom pjesmom sam želio skrenuti pozornost na sve što se događa i što se događalo s Hrvatskim narodom u BiH u posljednjih petnaest godina, narodom zaboravljenim od vladajućih u Hrvatskoj.' Mozda se otrgne i koja vise... :D
2
2 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Historija Bosne ne počinje s banom Kulinom: Mitovi i greške u dokumentarcu državne televizije

Post Postao/la Fatih »

@laga-nini , tracamo te, ti nista. :sunja
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Historija Bosne ne počinje s banom Kulinom: Mitovi i greške u dokumentarcu državne televizije

Post Postao/la laga-nini »

..a sto reci BANU jednako SANU..mitologija slična istočnim susjedima...
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Historija Bosne ne počinje s banom Kulinom: Mitovi i greške u dokumentarcu državne televizije

Post Postao/la storm »

laga-nini je napisao/la: 20 nov 2020, 19:04 ..a sto reci BANU jednako SANU..mitologija slična istočnim susjedima...
Sva sreća pa su jedini....tri mitologije bi teško preživjeli :roll
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Historija Bosne ne počinje s banom Kulinom: Mitovi i greške u dokumentarcu državne televizije

Post Postao/la laga-nini »

..da sreća sto kazes...gledam sam nedavno neku emisiju na netu duel seselja i ubij me ne mogu se sjetim al vidi sda u sandzaku...nesto sto je bio Ugljanin..i bez obzira sto je seselj provokator i guba iznenadilo me kad je on a i taj lik hani ga zna složili kako su na ove prostore prva došla plemena Hrvata..ej nisam sebi moga doc..sjetio sam se lik se zove zukorlič..muftija...
0
Zadnja izmjena: laga-nini, dana/u 22 nov 2020, 06:39, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Historija Bosne ne počinje s banom Kulinom: Mitovi i greške u dokumentarcu državne televizije

Post Postao/la storm »

laga-nini je napisao/la: 21 nov 2020, 16:51 ..da sreća sto kazes...gledam sam nedavno neku emisiju na netu duel seselja i ubij me ne mogu se sjetim al vidi sda u sandzaku...nesto sto je bio Ugljanin..i bez obzira sto je seselj provokator i guba iznenadilo me kad je on a i taj lik hani ga zna složili kako su na ove prostore prva došla plemena Hrvata..ej nisam sebi moga doc..
Ali imaju hrvati mitova da ti pamet stane...o kraljevima i kraljestvima...
Sve je to fino i krasno vidjeti, a istina je da kneževi, nisu bili kraljevi....ali tako se to tumači.
Treba biti realan, da te netko uzima za ozbiljno.
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Historija Bosne ne počinje s banom Kulinom: Mitovi i greške u dokumentarcu državne televizije

Post Postao/la laga-nini »

..hr ima ozbiljne povjesničare...jedino sto neki lijevi nisu za revalorizaciju os 45-te nadalje..al logično..
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Historija Bosne ne počinje s banom Kulinom: Mitovi i greške u dokumentarcu državne televizije

Post Postao/la storm »

laga-nini je napisao/la: 21 nov 2020, 16:58 ..hr ima ozbiljne povjesničare...jedino sto neki lijevi nisu za revalorizaciju os 45-te nadalje..al logično..
Ma nije problem 1945 naovamo....to je dokumentirano kako, tako, ne može se puno šta ni izmišljati...
Problematična su čitava stoljeća...
Recimo za ovo se slabo zna...
slika

Najstarija zastava Hrvatske, koja datira u 17. stoljeće, preciznije 1647. godinu, s natpisom Croatiae te grbom Hrvatske Kraljevine, posuđena iz privatne zaklade plemićke obitelji Esterházy u Austriji, prvi put izložena u javnosti.
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Historija Bosne ne počinje s banom Kulinom: Mitovi i greške u dokumentarcu državne televizije

Post Postao/la laga-nini »

..mislis na ovo.. Najstarija zastava Hrvatske, koja datira u 17. stoljeće, preciznije 1647. godinu, s natpisom Croatiae te grbom - šahovnicom Hrvatske Kraljevine, donedavno nepoznata, a posuđena iz privatne zaklade plemićke obitelji Esterházy u Austriji, kaciga i sablja Nikole Zrinskog iskovane od pozlaćenog željeza i mesinga iz Kunsthistorisches Museuma u Beču, gdje su izložene u Dvorskoj komori lova i oružja...
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Historija Bosne ne počinje s banom Kulinom: Mitovi i greške u dokumentarcu državne televizije

Post Postao/la storm »

@Laga-nini
ovo sigurno nisi znao...

Kaciga Nikole Zrinskog imitira otomanski stil da ga ne mogu provalit dok prodre u turske redove tijekom bitke

slika
0
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Historija Bosne ne počinje s banom Kulinom: Mitovi i greške u dokumentarcu državne televizije

Post Postao/la Dina »

Cijelo djetinjstvo sam gutala M.J. Zagorku, vjerovatno znam više o plemstvu Hrvatske nego Bosne...
Gordana :srce
0
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Historija Bosne ne počinje s banom Kulinom: Mitovi i greške u dokumentarcu državne televizije

Post Postao/la storm »

laga-nini je napisao/la: 21 nov 2020, 17:06 ..mislis na ovo.. Najstarija zastava Hrvatske, koja datira u 17. stoljeće, preciznije 1647. godinu, s natpisom Croatiae te grbom - šahovnicom Hrvatske Kraljevine, donedavno nepoznata, a posuđena iz privatne zaklade plemićke obitelji Esterházy u Austriji, kaciga i sablja Nikole Zrinskog iskovane od pozlaćenog željeza i mesinga iz Kunsthistorisches Museuma u Beču, gdje su izložene u Dvorskoj komori lova i oružja...
Ae...baš pišem...bila je ovih dana izložba u Klovićevim dvorima...
Bio mi frend, inače prof povijesti, (i bbb :valja ) pa sam vidio kod njega na fb
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Historija Bosne ne počinje s banom Kulinom: Mitovi i greške u dokumentarcu državne televizije

Post Postao/la laga-nini »

..uvik sam volio povjest ..učiteljica života..
0
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Historija Bosne ne počinje s banom Kulinom: Mitovi i greške u dokumentarcu državne televizije

Post Postao/la East_side »

laga-nini je napisao/la: 21 nov 2020, 17:14 ..uvik sam volio povjest ..učiteljica života..

Eminentna hrvatska historičarka Nada Klaić (Zagreb, 21. srpnja 1920. - Zagreb, 2. kolovoza 1988.), hrvatska povjesničarka je u svom djelu “Srednjovjekovna Bosna – politički položaj bosanskih vladara do Tvrtkove krunidbe” (Zagreb, 1989. godine), naučno dokazala da Bosna nikada nije bili niti hrvatska a ni srpska zemlja. Prema njoj srednjovjekovna Bosna je bila potpuno posebna i po narodu i po svojoj kulturi, ali i po svome postojanju.

Dr. Nada Klaić dolazi do sljedećih konstatacija: “(…) No, ove nevješte projekcije o srpstvu Bosne vrijede isto koliko Šišićevo dokazivanje o hrvatsvu Bosne. Međutim nekritički izvještaj Konstantina Porfirogeneta o Sklavinijama moze poslužiti kao podloga za zaključke samo onom historičaru kome nije odveć stalo do historijske istine. On je uglavnom iste vrijednosti kao i Dukljaninove vijesti o vladanju hrvatskih ili srpskih vladara nad Bosnom. To su tek povremeni izleti susjednih vladara koji nisu niti su mogli izmijeniti stoljetni položaj bosanskih zemalja, jer su one bez Hrvata i Srba odavno išle svojim, od njih posve odijeljenim putem. Carevi podaci za taj posao ne mogu biti mjerodavni, a još manje vješta konstrukcija barskog nadbiskupa koji piše sredinom 12. stoljeća. ….Posve razumljivo da Ćirkoviću za njegovu teoriju o srpstvu Bosne ne mogu poslužiti niti Konstantinovi podaci o naseljenju Srba, jer ih car, a znamo i zašto, stavlja u Srbiju, Paganiju, Zahumlje i Travuniju te Konavle po kriteriju 10-og stoljeća kad su sve te zemlje priznavale bizantsku vlast. Prema tome, ako se sam car nije hvalio da je Bosna od naseljenja srpska, a sigurno bi to vrlo rado učinio, onda kritičkom historičaru ne preostaje drugo nego i na osnovi careva teksta tvrditi da je Bosna od početka bila bosanska”.

Da nije i Nada "lažna Hrvatica" možda :fiju
1
1 slika
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Historija Bosne ne počinje s banom Kulinom: Mitovi i greške u dokumentarcu državne televizije

Post Postao/la laga-nini »

..komunjarka nije kompetentna al bas nije nemoj se ljutit..ovo nema veze čija je il nije bila mislim općenito..stari kadar nije priznata u hr..
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Historija Bosne ne počinje s banom Kulinom: Mitovi i greške u dokumentarcu državne televizije

Post Postao/la laga-nini »

.. interpretacije Nade Klaić pa onda i samo njezino znanstveno djelovanje služili ideološkim interpretacijama i političkim ciljevima socijalističke Jugoslavije...
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Historija Bosne ne počinje s banom Kulinom: Mitovi i greške u dokumentarcu državne televizije

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 21 nov 2020, 18:14 ..komunjarka nije kompetentna al bas nije nemoj se ljutit..ovo nema veze čija je il nije bila mislim općenito..stari kadar nije priznata u hr..
Ma da, samo su mjerodavni izvori gdje je svako iole poznat, "bosanski xxxx", hrvatskog podrijetla". Ko je onda kompetenetan? Deretic? Pa, daj se jednom onda dodgovorite kome da damo Bosnu, dovraga...
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Odgovori

Natrag na “Povijest/Historija”