Zašto se zaboravlja Goli otok?

Svjetska povijest, ratovi, osvajanja, osobe koje su obilježile svoj period...
Moderator: Fatih, Socrates
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la storm »

Ommadawn je napisao/la: 12 aug 2020, 06:41 Pa eto ima ovih jugonostalgiĆara neka skupe lovu pa ga renoviraju i posjećuju. Svakako im Goli otok dođe kao neki njihov hram u koji se kunu da je bio riješenje problema.
Nije to njima "u krvi".... Daj dzabalesku :valja
2
1 slika 1 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la Ommadawn »

storm je napisao/la: 12 aug 2020, 07:31
Ommadawn je napisao/la: 12 aug 2020, 06:41 Pa eto ima ovih jugonostalgiĆara neka skupe lovu pa ga renoviraju i posjećuju. Svakako im Goli otok dođe kao neki njihov hram u koji se kunu da je bio riješenje problema.
Nije to njima "u krvi".... Daj dzabalesku :valja
Da da... Ili da ovi iz dijaspore doniraju.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la storm »

Ommadawn je napisao/la: 12 aug 2020, 07:35
storm je napisao/la: 12 aug 2020, 07:31

Nije to njima "u krvi".... Daj dzabalesku :valja
Da da... Ili da ovi iz dijaspore doniraju.
To je odmah drugi postulat...
Lako je tebi, imaaas :oo
Mislim da ima puno bitnijih spomenika, koji zaslužuju ulaganje, od tamo neke kaznionice totalitarnog režima...
Čuj u današnje vrijeme, čitav otok tome posvetiti, je suludo... Ako ne znaju, neka ga daju recimo austrijancima, da vide kako se turizam radi...
0
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la dmr »

Neki dan me nesto, neki tekst cini mi se, podsjetio na goli pa odem na street view da malo razgledam, kako izgleda ambijent, reljef.

Pravo zajebano, pristaniste, nekoliko baraka i planine okolo. Bas da zazalis sto si se rodio kad dodjes tu. Mislim na ondasnje zarobljenike, ne na turiste :D
1
1 slika
:rolka
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la storm »

dmr je napisao/la: 12 aug 2020, 07:49 Neki dan me nesto, neki tekst cini mi se, podsjetio na goli pa odem na street view da malo razgledam, kako izgleda ambijent, reljef.

Pravo zajebano, pristaniste, nekoliko baraka i planine okolo. Bas da zazalis sto si se rodio kad dodjes tu. Mislim na ondasnje zarobljenike, ne na turiste :D
Dobro, to treba, mislim na krajolik, zahvaliti talijanima...
Sama Venecija stoji na trupcima kvarnerskih otoka :oo
Do golog su sasjeceni, kasnije bure raspuhale ostalo, taj podvelebitski kanal je užas kad puhne...
Eto i Pag je ćelav, pa trenutno turizam fercera, pa i ponajbolje...
1
1 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la Ommadawn »

storm je napisao/la: 12 aug 2020, 07:43
Ommadawn je napisao/la: 12 aug 2020, 07:35

Da da... Ili da ovi iz dijaspore doniraju.
To je odmah drugi postulat...
Lako je tebi, imaaas :oo
Mislim da ima puno bitnijih spomenika, koji zaslužuju ulaganje, od tamo neke kaznionice totalitarnog režima...
Čuj u današnje vrijeme, čitav otok tome posvetiti, je suludo... Ako ne znaju, neka ga daju recimo austrijancima, da vide kako se turizam radi...
Pa Austro-Ugarska ga je i napravila.

Mislim, pametno bi bilo da se renoviraju spomenici iz SFRJ doba, jer ipak je to svjedok vremena. Po pitanju Golog, mislim da sam čitao negdje da je napravljen neki biznis “prespavajte u logoru” tako nešto ali da li je potpuno pokrenut - ne znam.
Ali kad krenu srati da bi ga trebalo obnoviti, ko biva da se strpaju današnji kriminalci - to je onda već suludo. Upravo su današnji kriminalci i “vođe” školovani u SFRJ sistemu a oni koji su bili kažnjenici su mahom većinom bili komunisti ili demokrate koji su zasmetali a najmanje je bilo tu četnika i ustaša i drugih fašističkih saradnika. I ako ih je bilo, samo su promijenili uniforme i simbole.
2
2 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la laga-nini »

..slažem se al bilo je i obični smrtnika koji su završili tamo zbog nekog benignog vica il sto ga je neko prijavio jer je mora ispunit kvotu prijavljenih..
0
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la dmr »

Šaban Bajramović je primjer čovjeka koji je tamo bio džaba.
1
1 slika
:rolka
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la Ommadawn »

laga-nini je napisao/la: 12 aug 2020, 09:38 ..slažem se al bilo je i obični smrtnika koji su završili tamo zbog nekog benignog vica il sto ga je neko prijavio jer je mora ispunit kvotu prijavljenih..
Naravno. Moj komšija je imao taj peh da je imao lijepu ženu pa ga je najbolji jaran otcvikao da je vidio kod njega Staljinovu sliku, što nije bila istina.
Naravno, drugovi ga odveli na razgovor i slijedeća stanica mu je bila Goli. Dok je on tucao kamen, jaran mu je pokušao tucati ženu, pa kad ga je ova odbila, onda je pokušao silom. Spasilo je samo to da je naišao njen brat i ubio puru u njemu, pa je zbog toga odležao u Lepoglavi a jaran mu kasnije godinama zagorčavao život dok nije skončao u saobraćajki, nije seljak znao razliku u snazi između Fiće i tristaća.
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la Ommadawn »

dmr je napisao/la: 12 aug 2020, 10:00 Šaban Bajramović je primjer čovjeka koji je tamo bio džaba.
Vlado Dijak također. I masa intelektualaca.
2
2 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la storm »

Verbalni delikt...
Sve one, koji i dalje Tita drže na pijedestalu, kako nije bio diktator, itd... Sama institucija verbalnog delikta ih demantira.
Jeste, da je finom maskom hodao jugom, ali je bio obični diktator, sa dosta sreće, jer se našao u procjepu interesa zapadnog i istočnog pakta...
A mogao je fini savez država tada posložiti, dosta mu je toga išlo na ruku...
3
3 slika
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la laga-nini »

..a na dolasku dobrodošlica ne znas jeli vise fizički il mentalno ibijalo.. Kada bi u gulag stigao novi logoraš, za "dobrodošlicu" su stari logoraši poredani u dvije kolone u špaliru te su novoga morali isprebijati do besvjesti. Oni logoraši za koje su stražari smatrali da nisu dovoljno jako udarali, morali su isto kroz "krvavu stazu".

Političke zatvorenike i disidente smatralo se opasnošću za Jugoslaviju, za socijalizam i za maršala Tita.
0
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la dmr »

zatvorenicka soba na golom

slika
1
1 slika
:rolka
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la storm »

laga-nini je napisao/la: 12 aug 2020, 10:19 ..a na dolasku dobrodošlica ne znas jeli vise fizički il mentalno ibijalo.. Kada bi u gulag stigao novi logoraš, za "dobrodošlicu" su stari logoraši poredani u dvije kolone u špaliru te su novoga morali isprebijati do besvjesti. Oni logoraši za koje su stražari smatrali da nisu dovoljno jako udarali, morali su isto kroz "krvavu stazu".

Političke zatvorenike i disidente smatralo se opasnošću za Jugoslaviju, za socijalizam i za maršala Tita.
Strah...
Strah od naroda, nije bio glup, da nije znao što je sve pogrešno, i da samo represijom može opstati...
Uspostava psihoze, da su ljudi drukali svoje poznanike, ne bi li automatski i sebe zaštitili...
Meni osobno poznat, je slučaj, kad su se ljudi skupili u gostioni nakon mise u nedjelju, pa zapjevali crkvenu pjesmu...
Čovjek koji je započeo, zaradio goli otok, ostali info razgovore.
Treba i reći, kako je to popuštalo krajem sedamdesetih, pa onda osamdesetih...
Isto tako, danas se jednako služe strahom... U BIH, retorika "ja vas čuvam od ona dva zla!!!"
U hrvatskoj kolinda prosipala gluposti o 10.000 terorista, o Srbiji ni ne trebam gubiti riječi, kako funkcionira...
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la laga-nini »

..kakve veze ima Kolinda s temom ako si je spomenuo onda se sjeti i Macrona.. :cek
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la storm »

laga-nini je napisao/la: 12 aug 2020, 10:42 ..kakve veze ima Kolinda s temom ako si je spomenuo onda se sjeti i Macrona.. :cek
Ima utoliko, kako nesposobnost vlastite politike, maskiras tenzijom, strahom od drugoga...
Pa te više ne pitaju, što ti uopće radiš, nego, kako ćeš nas zaštiti od toga...
Oprobano i funkcionira...
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la storm »

Ali nebitno za temu, samo paralela...
0
Odgovori

Natrag na “Povijest/Historija”