Zašto se zaboravlja Goli otok?

Svjetska povijest, ratovi, osvajanja, osobe koje su obilježile svoj period...
Moderator: Fatih, Socrates
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la storm »

Furlan je napisao/la: 12 aug 2020, 19:38
storm je napisao/la: 12 aug 2020, 08:01

Dobro, to treba, mislim na krajolik, zahvaliti talijanima...
Sama Venecija stoji na trupcima kvarnerskih otoka :oo
Do golog su sasjeceni, kasnije bure raspuhale ostalo, taj podvelebitski kanal je užas kad puhne...
Eto i Pag je ćelav, pa trenutno turizam fercera, pa i ponajbolje...
To ce prije biti urbana legenda. Citav podvelebitski kanal je go ko mjeseceva povrsina. Opuhala ili oduvala bura. Krk sa strane kanala je go dok je sa druge strane zelen.
Koji je to prostor, napravilo bi se 100 Venecija, tako da mi je ta prica malo suhveli. Od Karlobaga do Senja samo kamen. Nisu sigurno venecijanci krcili Goli Otok nego je takav prirodno.
Apropo teme, prevaspitavali se komunisti izmedju sebe i tu prica zavrsava. Njihova posla. Samo, uvijek se pitam koliko Golih Otoka bi bilo da su prevagnuli staljinisti, ali dobro, to je vec alternativna istorija. :ooo
Ne znam, tako kažu... Vjerojatno nešto jesu porušili, nešto se dodalo, i eto
A oko međusobnog spora medju komunistima...
Tako je počelo, sa staljinistima, no nakon 50 ih, nije tamo više bilo komunista.
0
Furlan
Novi behar
Novi behar
Reactions: 202
Postovi: 224
Pridružen/a: 28 jul 2020, 21:27

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la Furlan »

storm je napisao/la: 12 aug 2020, 20:05
Furlan je napisao/la: 12 aug 2020, 19:38
To ce prije biti urbana legenda. Citav podvelebitski kanal je go ko mjeseceva povrsina. Opuhala ili oduvala bura. Krk sa strane kanala je go dok je sa druge strane zelen.
Koji je to prostor, napravilo bi se 100 Venecija, tako da mi je ta prica malo suhveli. Od Karlobaga do Senja samo kamen. Nisu sigurno venecijanci krcili Goli Otok nego je takav prirodno.
Apropo teme, prevaspitavali se komunisti izmedju sebe i tu prica zavrsava. Njihova posla. Samo, uvijek se pitam koliko Golih Otoka bi bilo da su prevagnuli staljinisti, ali dobro, to je vec alternativna istorija. :ooo
Ne znam, tako kažu... Vjerojatno nešto jesu porušili, nešto se dodalo, i eto
A oko međusobnog spora medju komunistima...
Tako je počelo, sa staljinistima, no nakon 50 ih, nije tamo više bilo komunista.
Pa ima neka dokumentacija da Bog kaze. Ipak je to bila malo ozbiljnija drzava. :pusi Eno John@ je dao neke podatke, pa ko hoce moze biskati i kopati. Mogu reci samo da je jedna moja tetka zavrsila u Lepoglavi 8 mjeseci po toj liniji i u porodici se nikada o tome nije ni rijeci reklo. Cak joj ni djeca ne znaju sta je bilo u pitanju. Opet imao sam i dvojicu komsija koji isto tako nikada rijeci ne pregovorise. Kao ni zenin deda. Valjda ih prevaspitalo. :ooo
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la Ommadawn »

Od starog prijatelj ležao na Golom zbog kriminala, negdje tamo sedamdeset i neke.
Izašao i orobi skladište robne kuće, iznijeli neke televizore i još nekakve tehnike. Pao jer mu se ortak napio i ispričao rođaku a ovaj prijavio.
Eh sad da li bi Foča ili Zenica, ne znam. Ali negdje ga je neko pametno nasavjetovao pa se lik fino prešaltao na uredniji život, pogotovo kad se oženio i dobio dijete.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la laga-nini »

..pedeseti je nepismenost bila strahovita pa su ljudi koji bi završili u ćuzi i zanate završavali i time se bavili u civilstu..ajde nekome i dobro došlo al sumnjam da je na golom otoku.. :cek
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la Ommadawn »

Pedesetih su koristili znanje ratnih zarobljenika, pa je tako jedan njemački inžinjer doprinjeo izgradnji fabrike autobusa u Skopju, kasnije SANOS. Dobio ponudu za posao i stan, prihvatio i ostao. Vjerovatno je to doprinjelo saradnji sa Mercedesom.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la laga-nini »

..plenki me prati po forumima.. :zbunj Kaže da ide na Goli otok

Kaže kako će se obilježiti dan žrtvi totalitarnih režima te kako će on otići na Goli Otok, a spomenuo je i kako će ministar Medved u Grubore.

"Otići ću s ministrom Butkovićem na Goli Otok u nedjelju ujutro. Potom, kao što smo najavili, potpredsjednici Medved i Milošević će otići u Grubore", dodao je.
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 20 aug 2020, 12:57 ..plenki me prati po forumima.. :zbunj Kaže da ide na Goli otok

Kaže kako će se obilježiti dan žrtvi totalitarnih režima te kako će on otići na Goli Otok, a spomenuo je i kako će ministar Medved u Grubore.

"Otići ću s ministrom Butkovićem na Goli Otok u nedjelju ujutro. Potom, kao što smo najavili, potpredsjednici Medved i Milošević će otići u Grubore", dodao je.
Idi i ti dole prika, da ne zaglavi dole, ne daj Boze. Ko zna, UDBA jos radi... :D
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la storm »

Misle li oni nešto raditi, osim što se samo vozikaju i obilaze ta mjesta :D
Pa mislim, užas, nikad završiti s tim...
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 12 aug 2020, 07:43
Ommadawn je napisao/la: 12 aug 2020, 07:35

Da da... Ili da ovi iz dijaspore doniraju.
To je odmah drugi postulat...
Lako je tebi, imaaas :oo
Mislim da ima puno bitnijih spomenika, koji zaslužuju ulaganje, od tamo neke kaznionice totalitarnog režima...
Čuj u današnje vrijeme, čitav otok tome posvetiti, je suludo... Ako ne znaju, neka ga daju recimo austrijancima, da vide kako se turizam radi...
Ma cuj storm...tada su mnogi nevini ljudi tamo bili u strasnim uslovima. A, zaista,nije trebao cijeli otok.

Ali, mislim da bi sada trebao cijeli. I to je nekako skuceno...ali ovaj put ne komunisticke metode. Poslati sve koruptivne i drugacije zle politicare, i tamo im otvoriti neku tvornicu, da rade pod uslovima i sa placama koju imaju nasi radnici. Fer, ne? Nakon par godina vratiti ih na vlast, sa otvorenom mogucnoscu povratka na divno more.

Imali bi najpostenije lidere na svijetu.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la Ommadawn »

Narod bira lidere. I narod bira da se pati.
Ali čovjek je opruga.
Što ga više pritišćeš sve je veći rizik da odskoči nazad i povrijedi te.
Ako pukne - opet se možeš ozlijediti.
Sve je do materijala.
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la Fatih »

Ommadawn je napisao/la: 21 aug 2020, 21:55 Narod bira lidere. I narod bira da se pati.
Ali čovjek je opruga.
Što ga više pritišćeš sve je veći rizik da odskoči nazad i povrijedi te.
Ako pukne - opet se možeš ozlijediti.
Sve je do materijala.
Me nece u nas da pukne niti odskoci, a nije da je ne pritiscu tone guzova.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la Ommadawn »

Fatih je napisao/la: 21 aug 2020, 22:33
Ommadawn je napisao/la: 21 aug 2020, 21:55 Narod bira lidere. I narod bira da se pati.
Ali čovjek je opruga.
Što ga više pritišćeš sve je veći rizik da odskoči nazad i povrijedi te.
Ako pukne - opet se možeš ozlijediti.
Sve je do materijala.
Me nece u nas da pukne niti odskoci, a nije da je ne pritiscu tone guzova.
Sve je do materijala.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la Fatih »

Ommadawn je napisao/la: 21 aug 2020, 22:42
Fatih je napisao/la: 21 aug 2020, 22:33

Me nece u nas da pukne niti odskoci, a nije da je ne pritiscu tone guzova.
Sve je do materijala.
Pa, kolega, mi smo onda jaci od Molibdena. :bih1 :bih1 :bih1
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la Ommadawn »

Fatih je napisao/la: 21 aug 2020, 22:44
Ommadawn je napisao/la: 21 aug 2020, 22:42
Sve je do materijala.
Pa, kolega, mi smo onda jaci od Molibdena. :bih1 :bih1 :bih1
Ma kad smo onakvu humanitarnu pomoć preživjeli, onaj Ikar i šta već ne - kud ćeš dalje...
Ne čude se nama oni ljekari bez granica džabe. Dan danas ispituju od kakve smo japije.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la storm »

Fatih je napisao/la: 21 aug 2020, 21:48
storm je napisao/la: 12 aug 2020, 07:43

To je odmah drugi postulat...
Lako je tebi, imaaas :oo
Mislim da ima puno bitnijih spomenika, koji zaslužuju ulaganje, od tamo neke kaznionice totalitarnog režima...
Čuj u današnje vrijeme, čitav otok tome posvetiti, je suludo... Ako ne znaju, neka ga daju recimo austrijancima, da vide kako se turizam radi...
Ma cuj storm...tada su mnogi nevini ljudi tamo bili u strasnim uslovima. A, zaista,nije trebao cijeli otok.

Ali, mislim da bi sada trebao cijeli. I to je nekako skuceno...ali ovaj put ne komunisticke metode. Poslati sve koruptivne i drugacije zle politicare, i tamo im otvoriti neku tvornicu, da rade pod uslovima i sa placama koju imaju nasi radnici. Fer, ne? Nakon par godina vratiti ih na vlast, sa otvorenom mogucnoscu povratka na divno more.

Imali bi najpostenije lidere na svijetu.
Glede toga...
Ja sam vidio čak i tu u sloveniji...
Mlada je demokracija uvijek problematična...
Ona prva garnitura, je ispisala hrpu zakona, koji su im pogodovali...
Ali... Za razliku od ostatka exyu, nakon pojave tajkuna i sličnih anomalija, izbori koji su slijedili, kaznili su te ideje... I tako iz izbora u izbore, kaznjava se gluposti i polako to poprima podnošljive okvire funkcioniranja državne vlasti... Daleko od toga da je idealno, ali dobro... Kažem podnošljivo...
E te kazne u ostalim exyu državama izostaju... Ma šta radili, tri put pred izbore mahnu zastavom, malo zaplacu, malo zaprijete, i glasovi su tu...
2
2 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 21 aug 2020, 22:55
Fatih je napisao/la: 21 aug 2020, 21:48

Ma cuj storm...tada su mnogi nevini ljudi tamo bili u strasnim uslovima. A, zaista,nije trebao cijeli otok.

Ali, mislim da bi sada trebao cijeli. I to je nekako skuceno...ali ovaj put ne komunisticke metode. Poslati sve koruptivne i drugacije zle politicare, i tamo im otvoriti neku tvornicu, da rade pod uslovima i sa placama koju imaju nasi radnici. Fer, ne? Nakon par godina vratiti ih na vlast, sa otvorenom mogucnoscu povratka na divno more.

Imali bi najpostenije lidere na svijetu.
Glede toga...
Ja sam vidio čak i tu u sloveniji...
Mlada je demokracija uvijek problematična...
Ona prva garnitura, je ispisala hrpu zakona, koji su im pogodovali...
Ali... Za razliku od ostatka exyu, nakon pojave tajkuna i sličnih anomalija, izbori koji su slijedili, kaznili su te ideje... I tako iz izbora u izbore, kaznjava se gluposti i polako to poprima podnošljive okvire funkcioniranja državne vlasti... Daleko od toga da je idealno, ali dobro... Kažem podnošljivo...
E te kazne u ostalim exyu državama izostaju... Ma šta radili, tri put pred izbore mahnu zastavom, malo zaplacu, malo zaprijete, i glasovi su tu...
Nemam sta dodati.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Zašto se zaboravlja Goli otok?

Post Postao/la Ommadawn »

Na Golom su uglavnom bili nevini a na slobodi su bili oni koji su kasnije doprinjeli smrti SFRJ, koji su u pravi čas znali kad dići ruku na kongresima, plenumima i u koji momenat zamijeniti simbole na kapama i odjeći.

Oni koji su im se divili (a neki se još dive) su ih izabrali i takmičili ko će glasnije i sočnije opsovati i Tita i Jugoslaviju sad plaču i prizivaju i Tita i Jugoslaviju.

Šta sa liderima danas?
Oduzmi im imovinu, od iste usmjeri novac na stvari koje je trebao biti namijenjen, infrastrukturu, škole, bolnice, organizovanu administraciju... whatever.
Novi Goli otok im neće ništa pomoći. Svaka kazna se odleži. Ovako je surovije po njih. A zaslužili su.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Odgovori

Natrag na “Povijest/Historija”